Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

probleme redare avi

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
radu111

radu111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2003
Salut!
Am o problema la redarea unor fisiere avi (cea mai mare parte merg fara probleme): cand ii dau drumul la redare merge bine cateva secunde dupa care imaginea ramane fixa si asa ramane orice as face (sunetul si subtitrarea merg in continuare bine). Nu cred ca este o problema de fisier alterat deoarece asta se intampla pe mai multe sisteme. Am folosit atat WMPlayer cat si Radlight. Pachetul de codecuri este Nimo5build7 instalat full. Gspot imi spune ca totul este in regula.
Daca cineva a mai intalnit asa ceva si stie cum se poate rezolva il rog sa imi spuna.
Multumesc.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Bine ai venit pe forum, radu111 !

Quote

Originally posted by radu111
Nu cred ca este o problema de fisier alterat deoarece asta se intampla pe mai multe sisteme.

Pai daca asta se intampla pe mai multe sisteme asta nu inseamna contrariul?
Poti incerca sa bagi filmul in VirtualDubMod > Video > Scan video for streams errors. Vezi ce raporteaza si procedezi in consecinta in caz ca apari erori.

enjoy,
Mtz
PS: nu uita de :search:

#3
radu111

radu111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2003
Sistemele pe care am incercat sa le redau erau instalate de mine (diverse OS) deci cred ca este o eroare sistematica (banuiesc ca nu am tinut cont de vreun filtru). Am scanat si cu VirtualDub si cu DivFix si nu este nici o problema. Fisierele le-am luat de bune din mai multe surse si nu cred ca este de la ele.
Cand am lucrat cu VirtualDub am remarcat cateva aspecte interesante:
- blocarea imaginii se produce la primul keyframe (circa 250 - 300 frame-uri)
- keyframe-urile nu sunt la intervale regulate (variaza de la 300 pana chiar la 27)
- pot sa salvez bucati din fisier (de la un keyframe la altul sau la mai multe) fara probleme dar cand incerc sa le redau imaginea ramane fixa (cea din primul keyframe al bucatii) si sunetul merge fara probleme.

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sa nu cumva sa fie vorba de incompatibilitate intre versiunile de codec DivX sau mai degraba XviD

"fisiere avi" nu ne da mare informatii despre ele, un gspot spune mai multe decat doar "ok". si nu conteaza ce player folosesti, daca e o problema din decriptarea de redare, acelasi codec folosesc toate softurile, in cazul AVI

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate