Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Teren pentru casa/investitie la marginea Bucurestiului

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 Meister, on May 2 2007, 12:49, said:

Mersi pt sfat! :) Intre timp am mai ramas cu 10mii. De banii astia imi iau probabil la marginea Ciorogarlei si astept 10 ani sa se dubleze pretul. Just kiddin'

E o problema spinoasa chestia cu terenul. Ori fac un credit la banca si platesc 20 ani dobanzi si comisioane (in total ceva mai mult decat dublul sumei imprumutate), ori iau peste 20 de ani la dublul pretului de acum. Ramane sa studiez care-i cea mai buna alegere. Preturile astea n-or sa mai creasca asa la nesfarsit, nu tin salariile noastre pasul cu cresterile in multe cazuri nefondate. In primul caz o sa fiu terorizat 20 de ani de inca o rata in plus dar am terenul. In cazul al doilea strang cat pot si cand pot dar o sa mai gasesc terenuri libere in 20 de ani la 60km de Bucuresti, in zone "rezidentiale". :)

Ma bag si eu daca gasiti ceva interesant. As prefera cat mai aproape de Bucuresti sau inauntru.

#20
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
azi am citit ca prin Londra un metru patrat de pamant ar ajunge la 36.000 eur ! :D
deci mai e ceva loc si pe la noi

#21
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Las-ca venim si noi usurel din urma ... :)

Quote

O companie irlandeza, care a platit 53 mil. euro pe un teren in Titan unei persoane fizice, Eduard Ioan Dan Romalo, a depus saptamana trecuta documentatia la Primaria sectorului 3 pentru a construi pe acest teren un mall si circa 1.000 de apartamente.

(Ziarul Financiar)

#22
cstroie

cstroie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 13.01.2004
Daca ati gasit ceva interesant si mai aveti nevoie de inca un "vecin" pls. un PM si la mine.

#23
ptolemeu

ptolemeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.11.2006
Salut,

Si eu sunt decis sa ma orientez spre casuta mea asa ca.....daca mai merge "un vecin" astept un PM.

Sper sa avem succes ^_^


Ce parere aveti de urmatoarele zone: Tunari + Otopeni?
Am aruncat un ochide pe oferte si inca se mai gaseste ceva teren la un pret OK, dar sunt suprafete mari.

Edited by ptolemeu, 13 May 2007 - 17:32.


#24
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
In Otopeni nu stiu sa mai fie teren sub 65 de euro iar la banii astia daca gasesti e sigur in partea de vest care-i nashpa. Pentru zona aia tre sa ai puterea sa vezi muuuulti ani in viitor ca sa iti iei acolo. Gasisem si eu nishte oferte dar... dupa ce era sa-mi rup masina la propriu doar la o vizita....

Iar Tunari... hmmmm, auzisem ca in partea de est s-ar fi cumparat hectare intregi pentru investitii masive. Putin mai la nord mai erau ceva terenuri "ieftine" dar acolo e tziganie iar putin mai incolo se termina strada, ma rog, incepe o pseudo-strada care face legatura cu Dimieni care e de fapt sub aeroport. M-am aventurat cu masina o data pe acolo si cand pleaca un avion, nu mai ajuta nici 2 randuri de termopane.

De la Dimieni putin mai sus e un drum cu pietrish de vreo 7km care duce la Balotesti. Acolo incearca lumea sa scape de terenul de sub aeroport si ofera parcele de cateva sute de metri in x cartiere rezidentiale care se vor construi peste nu stiu cati ani. Pretul nu e mare din cate am inteles eu (vreo 25/30E/mp). Daca n-ar fi aeroportul...

Deja incep sa ma gandesc sa achizitionez teren pe luna sau pe mars, nu pentru mine dar pentru copii mei, in speranta ca vom ajunge sa colonizam mai repede aceste doua locuri. Dar din cate am auzit deja au inceput vanzarile... nu stiu daca accepta si rate pe 30 de ani +.

http://www.planetaryinvestments.com/

#25
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005
Poate facem ceva mai lucrativ, de genul unui site cu posesori bani / perspective credite si licitam diverse terenuri si oferte de la societati de constructii. Ca vad ca numai cu vorbe merge greu treaba. M-am uitat dupa terenuri aproape de oras si prin Rosu/Chiajna sau Popesti-Leordeni pare sa fie cel mai aproape de oras. Preturi intre 100EU/mp si cat vor ei.

#26
rzv2

rzv2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2007
Eu mi-as cumpara teren spre Giurgiu...Ce ziceti? :rolleyes:

#27
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu mi-am luat un 500 mp in Magurele langa padure in primavara asta. Pretul 34 de euro/mp. Luna asta, mare parte din terenurile extravilane din Magurele au intrat in PUG, a intrat si al meu :). Pot sa spun ca in Magurele terenul inca e ieftin , coparativ de exemplu cu prelungirea Ghencea, care nu e la mare distanta. Eu m-am asociat cu inca 2 ca sa luam 1600 de mp.

Edited by accelerator, 27 May 2007 - 19:41.


#28
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007
De Branesti este cineva interesat? Tot in vederea unei asocieri. Noi am fost azi in inspectie, au gaze si zona pare ok.
In zona de nord deja este mult prea scump.

#29
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,080
  • Înscris: 30.07.2006

 deea80, on May 27 2007, 20:59, said:

De Branesti este cineva interesat? Tot in vederea unei asocieri. Noi am fost azi in inspectie, au gaze si zona pare ok.
In zona de nord deja este mult prea scump.


La ce pret?

Ce suprafata,pls?

#30
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

 marius.bunu, on May 27 2007, 21:47, said:

La ce pret?

Ce suprafata,pls?



Ca suprafete gasesti de la 500 mp pana la cateva hectare, iar ca pret de la 30 EUR pana la 80 EUR.
Terenul pe care l-am vazut azi era de 500 mp si era 80 EUR/mp. Se gandea daca mai lasa la pret. Avea si gazele si lumina la poarta. Maine mai dam o tura sa mai vedem niste terenuri care erau putin mai ieftine. Cu cat cumperi mai mult cu atat este mai ieftin.

#31
ovidiu2007

ovidiu2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.04.2007

 deea80, on May 27 2007, 22:04, said:

Ca suprafete gasesti de la 500 mp pana la cateva hectare, iar ca pret de la 30 EUR pana la 80 EUR.
Terenul pe care l-am vazut azi era de 500 mp si era 80 EUR/mp. Se gandea daca mai lasa la pret. Avea si gazele si lumina la poarta. Maine mai dam o tura sa mai vedem niste terenuri care erau putin mai ieftine. Cu cat cumperi mai mult cu atat este mai ieftin.


eu cred ca tu de fapt vrei sa vinzi teren in Braneshti...de apari cu preturi d'astea pt. o zona ca Branesti....compari cumva Braneshtiul cu Pipera?

#32
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 deea80, on May 27 2007, 22:04, said:

Cu cat cumperi mai mult cu atat este mai ieftin.

Eu am fost vanzator de asemenea produse si mi-as permite sa completez putin asertiunea ta:
Cu cat cumperi (mai mult) cu atat este mai ieftin.

Din aceasta cauza am propus mai sus sa facem un fel de licitatie inversa pt. care sa obtinem cel mai bun pret. Oricum, trebuie teren de minim 2000 mp. pt. un bloculet si cred ca gasim si prin oras daca ne uitam un pic.

Problema cred ca apare pt. cei carora le mai trebuie si credit.

#33
deea80

deea80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 02.04.2007

 ovidiu2007, on May 27 2007, 23:58, said:

eu cred ca tu de fapt vrei sa vinzi teren in Braneshti...de apari cu preturi d'astea pt. o zona ca Branesti....compari cumva Braneshtiul cu Pipera?

Nu vreau sa vand nimic nimanui. Incerc sa cumpar la un pret rezonabil o bucata de pamant pe care sa-mi construiesc o casa, care si asa va fi construita cu cateva credite, ca sa nu mai adaug ca si pamantul il voi lua tot cu credit. Dupa ce am incercat sa cumpar in diverse ansambluri am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau pe un ap. de 70mp cam cat m-ar costa o casa pe pamant. Pretul pe care l-am spus l-am luat din Anuntul de vineri si ieri am fost cu proprietara sa ne arate terenul. Daca vrei pot sa iti trimit scanat pe mail anuntul.

Si mie mi se pare destul de mult, dar constat cu stupoare ca preturile cresc de la o sapt la alta.

Daca aveti alte idei de zone si preturi rezonabile, dar unde pot construi repede, sunt deschisa pt. propuneri. Cu cat mai ieftin cu atat mai bine.

#34
vivimar

vivimar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.10.2008
mai cautati teren de casa?

 deea80, on May 28 2007, 19:54, said:

Nu vreau sa vand nimic nimanui. Incerc sa cumpar la un pret rezonabil o bucata de pamant pe care sa-mi construiesc o casa, care si asa va fi construita cu cateva credite, ca sa nu mai adaug ca si pamantul il voi lua tot cu credit. Dupa ce am incercat sa cumpar in diverse ansambluri am ajuns la concluzia ca nu merita sa dau pe un ap. de 70mp cam cat m-ar costa o casa pe pamant. Pretul pe care l-am spus l-am luat din Anuntul de vineri si ieri am fost cu proprietara sa ne arate terenul. Daca vrei pot sa iti trimit scanat pe mail anuntul.

Si mie mi se pare destul de mult, dar constat cu stupoare ca preturile cresc de la o sapt la alta.

Daca aveti alte idei de zone si preturi rezonabile, dar unde pot construi repede, sunt deschisa pt. propuneri. Cu cat mai ieftin cu atat mai bine.


#35
serginiu

serginiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.01.2008

 vivimar, on Feb 22 2009, 22:19, said:

mai cautati teren de casa?
de ce?!?

#36
vivimar

vivimar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.10.2008
am un teren si vreau sa-l vand. e la 17 km de iesirea din bucuresti pe directia NV (adica pe dn 1A).

 serginiu, on Feb 23 2009, 09:58, said:

de ce?!?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate