Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Cum adaug subtitrare pe AVI ?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#19
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
am dat save gresit la post

#20
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
era acelasi de 3 ori scuze

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Citeste mai cu atentie denumirile pasilor de la codecul XviD. Din ceea ce ai scris tu, faci o mare greseala.
In legatura cu subtitrarea, verific-o cu un player inainte sa faci codarea.
Pentru un font mai mare verifica marimea fontului in filtrul VobSub, vizualizand in acelasi timp cum arata subtitrarea in VirtualDubMod.

enjoy,
Mtz

#22
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Am urmat intocmai pasi, in VirtualDub pasi apar asa cum ai scris in ghid, in VirtualDubMod la al 2-lea pas nu mai apare int. daca dupa setarea pasului 2 merg direct in jobcontrol nu face decit primul pas , al 2 nici nu apare listat.
Inainte de a face setarile codecului dupa ce am pus subtitrarea am verificat si se vede conform cu setarile facute. Am instalat si dezinstalat codecuri si vobsub de am zapacit calculatorul. Undeva e ceva gresit dar nu gasesc. Am reusit sa pun o data subtitrarea cu font acceptabil insa a iesit un film de 800mb in loc de 700. Am incercat sa-l fac din nou si in ambele VirtualDub imi da dupa 2 minute eroare 100. incep iar instalari si dezinstalari. Oricum e pe curat am pus xp din nou.
Multam.
Daca banuiesti ceva ?

#23
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Am dezinstalat tot si am reinstalat.
Am urmat exact pasi din ghid cu save dupa 2Pass-1st pass si jobcontrol start dupa 2Pass-2end pass int si a rezultat ce se vede in prima imagine, iar la final dupa 1 ora si ceva un fisier de 4,87Mb.
Am inchis virtualdub si am reluat de la adaugarea subtitrari doar ca nu am trecut prin pass 1 ci am configurat direct pass2 si save, rezultatul imaginea 2 si un fisier egal cu cel initial.
Deci cum este cu pas1 si pas 2?
De acelasi lucru vad ca s-au lovit si alti. Eu unul am stat o saptamina sa tot respect ghidul. Poate trebuie ceva adaugat sau modificat.
Oricum esti de admirat nu stiu daca mai face si altcineva ceea ce faci tu (mtz).

Attached Files

  • Attached File  img.rar   601.3K   150 downloads


#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Noul Xvid nu mai are in denumirea primului pas si "int". Daca folosesti ultima varianta de XviD ghidul este acelasi pentru setarea pasilor pentru codare.
Cand am facut prima varianta de ghid, in timp ce il scriam am facut si respectiva codare pas cu pas din ghid si mi-a iesit perfect. La fel si atunci cand am facut update-ul pentru VobSub.
Mai mult de atat nu am ce sa iti spun... poate te ajuta altcineva ca sa iti arate unde gresesti, in caz ca nu descoperi singur.

enjoy,
Mtz

#25
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Am facut SVCD , insa am dat save dupa fiecare pas (configurare codec, 2Pass-1st , save, reconfigurare codec ,2Pass-2end pass , dimensiune fisier, save, si apoi run job) si a mers. De asta ma gindeam ca poate ai omis sa treci in ghid intii save si apoi run job.

#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
In mod normal trebuie sa pastrezi aceleasi setari si pentru pasul 1 si pentru pasul 2. Daca reconfigurare la pasul 2 inseamna acelasi setari ca la pasul 1, inseamna ca ai procedat corect.
Cand am sa revin pe forum ca moderator voi incerca sa mai clarific problema pe care ai mentionat-o.

enjoy,
Mtz
PS: ai facut divx si nu svcd :D

#27
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Corect divx , ma gindeam la formatul final dupa punerea subtitrari.
Totul este asa cum ai descris in ghid , doar ca dupa ce bifezi al 2 pas si treci marimea fisierului intii am dat save si apoi rub job. In ghid ai  scris ca dai direct run job.
Banuiesc ca pleci in concediu sau vacanta, si sper sa ai vreme frumoasa si multe multe distractii.

#28
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ok, voi modifica cand voi putea chestia cu "Save".
Din cate inteleg eu acum spre final, tu vrei ca sa obtii un SVCD cu subtitrare. DE CE faci 2 conversii cand de fapt ajunge numai DVD2SVCD care face el totul? Verifica-mi semnatura in caz ca nu stiai de acel program.

enjoy,
Mtz

#29
puiut

puiut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 11.04.2003
Stiam si de acel ghid, cu el am facut primul svcd. Insa am vrut sa pun sub. pe film si apoi sa fac svcd cu nero direct. La DVD2SVCD cu cce pune sigla pe film , a mers cu tmpg.
Problema cu save de 2 ori poate trebuie pusa ca alternativa, la alti poate merge asa cum ai scris in ghid.
Multam pt. sfaturi.

#30
MuMiA

MuMiA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 15.06.2003
Se pare ca poti pune subtitrare numai cu XViD, dar daca filmul original, fara subtitrare e codat cu altceva, si nu XViD, sanatate, titrarea nu mai este sincronizata. 10 ore am stat si am encodat, si degeaba. ghidul e super, tine-o tot asha mtz !

#31
robert_hy

robert_hy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2004
am facut 4 filme urmand ghidul tau si am urmarit si ce au mai zis baietii pe aici si mi-a iesit perfect numai ca am avut o problema: subtitrarile se vad mici la rezultatul final insa la preview in virtual dub se vad bine. fac avi cu sub incluse ca sa le fac dvd cu nero ca celelalte programe sunt nashpa. cand pun dvd-u in player abia se zaresc subtitrarile la tv si inca nu mi-am dat seama cum sa le fac mai mari. Problema e ca stau cam 3 ore sa vad daca iese ceva si daca nu iese am muncit degeaba. 10x Mtz

#32
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003
De ce nu faci mai intai proba pe 3 ...minute ca sa nu mai stai ...3 ore? ;)

#33
robert_hy

robert_hy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.07.2004
UITE CA LA ASTA NU M-AM GANDIT. da prima data trebuie sa fac pe 1pass care nu-mi face video imi face un fisier mic de care am nevoie la 2pass si abia acolo pot sa opresc codarea video deci tot stau cam 1h:30 . vreau sa stiu la ce gresesc. eu vad subtitrarile la avi nu cu vobsub cu cu dg400....
daca stie cineva ii fac cadou un dvd
10x

#34
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Deci daca filmul initial e codat cu divx (oricare, adica 5.0 sau 4.12 sau 3.22) pot folosi nici o problema xvid?
Si inca ceva: in afara de xvid, mai pot folosi altceva in care sa-i zic marimea fisierului (filmului)? Are DivX 5.x.x asa ceva?

BTW, si mie mi-a iesit un fisier micut (de 2MB si ceva) si am facut exact ca in ghid. Deci exact unde mai trebuie dat save-ul ala?

#35
hoyad

hoyad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.09.2004
Am aceeasi problema la codarea filmului cu subtitrarea inclusa si anume: folosesc ultimul DivX5.2.1 si nu am reusit sa fac pasii urmatori:
1.Video>Compression>Configure>Encoding mode:Two Pass-1st>OK>OK
2.File>Save As>Filmul Meu No Audio Subbed.avi si bifati Don'trun this job...>Save
3.Video>Compression(cu acelasi codec)>Configure>Encoding mode:Two Pass-2nd pass Int. si la Dezired Size se trece valoarea calculata in Kbytes a filmului>OK>OK
4.File>Job Control>Start
Am observat ca pentru DivX sunt alte configurari si anume:
Video>Compresion>Configure>Encode mode:1 pass; Multipass, 1 pass; Multipass, Nth pass
In alta ordine de idei, nu am Dezired Size si nu stiu cum pot introduce marimea filmului in kbytes ? Se foloseste o alta setare ?
Am incercat si cu Xvid (ultimul codec xvid 1.0.2-29082004) unde mi-a aparut o noua setare la configurarea acestuia si anume "Profile @ Level", unde sunt trecute restrictii care imi modifica "Target Size" si mai sunt setari suplimentare fata de xvid-ul mai vechi.
Am vazut postat pe site ca daca ai filmul fara subtitrare codat initial in DivX, nu mai poti sa-l codezi cu Xvid. Ideea este ca am player DVD stand-alone care nu citeste Xvid (Philips DVP630 ) si ma intereseaza sa-mi fac filmele in Format DivX. Conteaza faptul ca filmul era deja codat in DivX si de aceea nu merge recodarea ?
Poate mi se spune cum ar trebui sa fac codarea cu subtitrare in DivX !
Va multumesc pentru ajutor.
Horatiu

#36
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca nu se gaseste nimeni sa raspunda voi incerca sa o fac eu, dar mai dureaza ceva timp deoarece mai bine de 3 luni am fost rupt de "realitate".
NU mai stiu ce codecuri sunt acum, ce programe au mai aparut, vad ca au murit link-uri pe la ghidurile mele, iar unele nu mai au poze.
Sunt atat de multe de facut, incat nici nu stiu daca am sa ma mai apuc vreodata de ele.
Singur, fara ajutor e destul de greu. :(
Cu ce am sa pot ajuta, o voi face. Deocamdata nu pot da nici un raspuns.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate