Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

SCO ameninta comunitatea Linux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Guest_bonefry_*

Guest_bonefry_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
nu stiu daca s-a mai discutat aici, dar cand am aflat nu mi-a venit sa cred.
SCO pretinde ca parti din codul SCO Unix au fost furate si sunt folosite in sistemul de operare Linux. Pe langa procesul pe care-l are cu IBM si care nu cred ca s-a terminat, recent a trecut de la amenintari si a inceput sa dea in judecata Autozone, o firma a carei singura vina a fost ca a facut trecerea de la SCO Unix la RedHat Linux. Si se pare ca nu se va opri aici.

Plangerea facuta de SCO este cu adevarat penala. Pur si simplu neaga participarea si inovatiile aduse de catre firmele Sun Microsystems si IBM in lumea UNIX pe platformele x86 si se proclama autor cu drepturi depline asupra sistemului Unix x86. Asta desi SCO Unix nu a fost niciodata destul de puternic pt. afaceri medii si mari, iar Solaris a fost portat pe x86 inainte de anii '90.

Mai mult decat atat, SCO afirma ca linux nu putea ajunge la performanta de a rula pe mai multe procesoare fara ajutor financiar substantial sau furt de cod Unix. Si pt putina publicitate mai afirma si ca sistemul Unix propriu poate rula pe 32 de procesoare fata de linux care poate rula doar pe 8. In realitate lucrurile stau exact invers.

WHAT THE FUCK IS GOING ON ?!?!
Oare nu are nimeni puterea sa calce in picioare acest gandac ? Afirmatiile facute sunt chiar stupide, si totusi rezista. Sunt deja implicate firme cu nume grele: IBM, SUN, se pare ca si Intel finantzeaza defensiva contra SCO, si totusi procesele continua.

[WEB]http://www.opensourc...sco-vs-ibm.html[/WEB]

#2
Dani

Dani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.08.2003
unde ziceai ca ai fost plecat un an de zile?  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate