Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

LCD 19'' normal vs LCD 19'' wide

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Am inteles ca monitoarele wide sunt foarte potrivite pentru vizionarea filmelor.
Cum sta treaba in cazul jocurilor si al pozelor? Sau mai bine zis ce ma sfatuiti sa cumpar, normal sau wide?

#2
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View Postbabafm, on Mar 27 2007, 09:59, said:

Am inteles ca monitoarele wide sunt foarte potrivite pentru vizionarea filmelor.
Cum sta treaba in cazul jocurilor si al pozelor? Sau mai bine zis ce ma sfatuiti sa cumpar, normal sau wide?

Eu a-s recomanda wide in cazul in care il folosesti acasa. In cazul in care intentionezi sa lucrezi mai mult la calculator decat sa folosesti alte aplicatii multimedia alege un LCD normal.

#3
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Pai pentru acasa vreau sa il cumpar.
Oricum nu o sa lucrez prea mult la el. Mi-e de-ajuns 9 ore la serviciu.
Dar ce "defecte" are wide-ul?

#4
Enigmma

Enigmma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.05.2006
claus_S are dreptate dar cel mai probabil il cumpara pt acasa.

In cazul monitoarelor wide singura pt ar fi rezolutiile care sunt mai ciudate pt jocuri, pt ca unele jocuri mai vechi nu suporta wide( in acest caz apare 2 dungi in stanga si dreapta, cel putin asa am auzit ).

UN alt factor este pretul, depinde cat vrei sa cheltui. Daca vrei sa iti iei wide iati un Samsung 226BW, Dell E228WFP, Lg 226 care ajung pana in 1300 RON.

#5
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu zic sa alegi intre un LCD 19" normal si un LCD 20" wide. Un LCD 19" wide are mai putin de 90% din suprafata unui LCD 19" normal. Nu prea are sens sa compari diagonalele a doua monitoare cu aspect ratio diferit.

#6
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Pai as avea de ales intre un Samsung 940BW wide si un Samsung 940N sau 920N. Toate sunt la acelasi pret.  :rolleyes:

#7
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pai decide singur:
19" wide e mai lat cu aproximativ 2,5-3 cm decat un 19" normal, dar e mai putin inalt cu circa 5 cm decat un 19" normal.

#8
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Pai am postat pe forum in speranta ca este cineva care are wide si poate sa imi zica ce avantaje si dezavantaje are fata de un monitor normal.  ;)

#9
Want3d

Want3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.06.2006

View Postbabafm, on Mar 27 2007, 11:15, said:

Pai am postat pe forum in speranta ca este cineva care are wide si poate sa imi zica ce avantaje si dezavantaje are fata de un monitor normal.  ;)

Eu am wide .. un 22'' de sambata cumparat... si ai incredere in mine: MARIMEA CONTEAZA!
Este vb de Monitor LCD Acer AL2216Wsd, 22", argintiu ... luat cu ~11 mill de la emag.
Se vede super ... este de 2x mai mare ca un monitor de 17''.. nici mai mult nici mai putin... si nu exagerez.
Filmele se vad superb pe 16:9 ... am jucat STALKER .. pe 1680 x 1050 ... care este rezolutia maxima a monitorului... am mai jucat CS pe aceiasi rezolutie... diferenta este ca vezi totul mai mare si de calitate.... poti tintii mult mai rapid si mai usor..

Fotografiile se vad normal.. care este prea mica .. este centrata pe ecran.
Inainte la subtitrarea filmelor ..ce le urmaream cu BS Player, aveam fontul de 38 .. acum doar de 22 dupa noua achizitie ... totul se schimba major.. o data cu un monitor wide..
EVE-Online se vede super.. pe wide...pt ca are si rezolutie 1680 x 1050 .. si optiune pt wide... navele se vad foarte mari in comparatie de cum le vedeam pe vechiul 17'' CRT...

Poti deschide 2 browsere ... si le vei vizualiza normal... ca pe 2 monitoare de 17'' alaturate!


PS - alege wide!
si astept parerea ta dupa ce il cumperi!

Edited by Want3d, 27 March 2007 - 10:42.


#10
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006

View PostWant3d, on Mar 27 2007, 11:36, said:

Eu am wide .. un 22'' de sambata cumparat... si ai incredere in mine: MARIMEA CONTEAZA!
Este vb de Monitor LCD Acer AL2216Wsd, 22", argintiu ... luat cu ~11 mill de la emag.
Se vede super ... este de 2x mai mare ca un monitor de 17''.. nici mai mult nici mai putin... si nu exagerez.
Filmele se vad superb pe 16:9 ... am jucat STALKER .. pe 1680 x 1050 ... care este rezolutia maxima a monitorului... am mai jucat CS pe aceiasi rezolutie... diferenta este ca vezi totul mai mare si de calitate.... poti tintii mult mai rapid si mai usor..

Fotografiile se vad normal.. care este prea mica .. este centrata pe ecran.
Inainte la subtitrarea filmelor ..ce le urmaream cu BS Player, aveam fontul de 38 .. acum doar de 22 dupa noua achizitie ... totul se schimba major.. o data cu un monitor wide..
EVE-Online se vede super.. pe wide...pt ca are si rezolutie 1680 x 1050 .. si optiune pt wide... navele se vad foarte mari in comparatie de cum le vedeam pe vechiul 17'' CRT...

Poti deschide 2 browsere ... si le vei vizualiza normal... ca pe 2 monitoare de 17'' alaturate!
PS - alege wide!
si astept parerea ta dupa ce il cumperi!

Cred ca mai convins.
Nu e prea mic contrastul de 500:1?

#11
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007

View Postbabafm, on Mar 27 2007, 11:15, said:

Pai am postat pe forum in speranta ca este cineva care are wide si poate sa imi zica ce avantaje si dezavantaje are fata de un monitor normal.  ;)
Eu am wide de 20" LG 204WT-BF si sunt super multumit de el, se comporta excelent  si in jocuri, are timp de raspuns bun, nici urma de ghosting nu am observat, deci mergi pe wide dar eu zic sa faci un efort sa-ti iei macar de 20" pt ca cele de 19" sunt prea mici pe inaltime  plus ca la cele de 20  si de 22 ai rezolutie mai mare decat la cele de 19"  deci ai 1680x1050.
Dezavantaje la wide nu prea ai decat in anumite jocuri care nu suporta rezolutii wide adica nu au in optiuni rezolutii wide, dar acum in general toate jocurile au  si oricum nu se deformeaza imaginea decat putin, nu e mare dif , monitoarele fac streching la imagine.  Eu am ramas uimit cat de bine se pot vedea jocurile si la rezolutii mai mici gen 800x600 sau 1024x768, la rezolutia lui optima nu mai vb, dar chestia e ca treb sa ai o placa video buna ca sa joci jocurile noi la rezolutie maxima.  Pozele se vad normal, nu se deformeaza deloc, le afiseaza la rezolutia lor , in filme iar ai avantaje ai imaginea mult mai mare .  Un monitor wide de 20" este la inaltime la fel ca unul de 17" dar mult mai lat, eu am avut unul de 17 CRT inainte si cand l-am luat pe asta  , mi s-a parut enorm de mare :). Treb sa ai in  vedere un anumit lucru,  cele de 19" au dimensiunea punctului destul de mare adica 0.294 parca pe cand cele de 20" (cel putin asta al meu asa are ) au de 0,256 ceea ce e mult mai bine , imaginile sunt mai clare nu se vad punctele acelea asa mari daca te uiti de aproepe la el, eu am verificat mult pana sa-mi iau si am observat chestia asta, cele de 22 au dimensiunea punctului parca de 0,282 dar la suprafata aceia nu prea mai conteaza marimea punctelor. Deci daca iei wide ai numai de castigat.
Uite   cum arata  dimensiunile suprafetei vizibile la anumite modele  de monitoare LCD, asa poti sa faci o comparatie intre un LCD normal si unul wide .

Attached Files


Edited by Danosul, 27 March 2007 - 12:28.


#12
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006
Avand in vedere ca sunt numai cuvinte de lauda la adresa wide-urilor o sa imi cumpar si eu tot wide.
Mai am o intrebare :D . La monitoarele normale majoritatea filmelor ne se vedeau pe tot ecranul ci doar pe o fasie  de ecran care uneori ajungea si pana la jumatate din inaltimea ecranului. La cele wide filmele se incadreaza pe tot ecranul?

#13
Want3d

Want3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.06.2006
Cel putin 700:1 ar trebui!

#14
Want3d

Want3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 22.06.2006
Dar la ce model te gandesti ?? Da detalii!

#15
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
la cele wide dungile sunt f mici sau nu exista, oricum mult mai mici decat la unul normal

#16
babafm

babafm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 21.05.2006

View PostWant3d, on Mar 27 2007, 16:54, said:

Dar la ce model te gandesti ?? Da detalii!
Samsung 940BW.

#17
blue_maniak

blue_maniak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2007
mda ... dar placa video nu are si ea vreo importanta?:|  ca la mine rezolutia maxima e de 1280 x 1024

#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
Daca tot iei wide, ia macar de 20". La 19" ai inaltimea cam mica. Ca si suprafata practica sunt sub 19" non-wide.

Eu am luat 19 non-wide pt ca ma joc multe joace mai vechi care nu suporta wide si nu vreau imagine deformata nici macar "un pic".
In plus pe inaltime nu vezi multe randuri simultan pe 19" wide.

Edited by cornel001, 18 June 2007 - 13:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate