Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

Biblia Ortodoxa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

Quote

Când Biserica a canonizat în mod oficial Scriptura, scopul primar al listei canonului Sfintei Scripturi a fost sa protejeze Biserica de scrieri dubioase.Sursa.
de ce cartea lui Enoh nu apare in cuprinsul cartilor Bibliei ortodoxe ?
care sunt filtrele prin care au trecut cartile recunoscute din Biblia ortodoxa ? De ce doar cartile acestea au fost recunoscute ? Stim foarte bine ca evanghelia dupa Toma, Isus, Iuda exista, dar nu au fost recunoscute.

#2
fanepreda

fanepreda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.07.2006

 ***MIHAI***, on Mar 19 2007, 18:59, said:

de ce cartea lui Enoh nu apare in cuprinsul cartilor Bibliei ortodoxe ?
care sunt filtrele prin care au trecut cartile recunoscute din Biblia ortodoxa ? De ce doar cartile acestea au fost recunoscute ? Stim foarte bine ca evanghelia dupa Toma, Isus, Iuda exista, dar nu au fost recunoscute.


pentru ca erau si sunt dubii asupra lor.
sunt apocrife prin prisma faptului ca nu li se poate dovedi autenticitatea continutului. pot fi falsuri gnostice (Iuda) sau alte scrieri fara baza.

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 ***MIHAI***, on Mar 19 2007, 17:59, said:

de ce cartea lui Enoh nu apare in cuprinsul cartilor Bibliei ortodoxe ?
care sunt filtrele prin care au trecut cartile recunoscute din Biblia ortodoxa ? De ce doar cartile acestea au fost recunoscute ? Stim foarte bine ca evanghelia dupa Toma, Isus, Iuda exista, dar nu au fost recunoscute.
Nu biserica a fost autoritatea in alcatuirea Bibliei ci Dumnezeu. Daca unele carti nu au fost incluse, este 100% vointa LUI.

#4
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

 zexelica, on Mar 26 2007, 09:33, said:

Nu biserica a fost autoritatea in alcatuirea Bibliei ci Dumnezeu. Daca unele carti nu au fost incluse, este 100% vointa LUI.
Ăia care au inclus cărțile în Biblie sub influență divină n-au beneficiat de liber arbitru?

#5
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
la stabilirea canonului biblic si la cele opt sinoade ecumenice care au fixat bazele spirituale ale bisericii au participat oameni ca si noi cu pareri si personalitati diferite. ce este insa specific acestora este ca hotararile au fost luate prin si dupa rugaciune, toate sunt in duhul cuvantului "parutu-s-a noua si Duhului Sfant" cu care se incheiau actele sinodale. are dreptate zexelica, canonul biblic este stabilit de Dumnezeu. cartile care nu fac parte din canon au probleme legate de autenticitate, adevar sau sunt alcatuiri gnostico-filosofice.

#6
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Nicanor, on Mar 26 2007, 14:13, said:

la stabilirea canonului biblic si la cele opt sinoade ecumenice care au fixat bazele spirituale ale bisericii au participat oameni ca si noi cu pareri si personalitati diferite. ce este insa specific acestora este ca hotararile au fost luate prin si dupa rugaciune, toate sunt in duhul cuvantului "parutu-s-a noua si Duhului Sfant" cu care se incheiau actele sinodale. are dreptate zexelica, canonul biblic este stabilit de Dumnezeu. cartile care nu fac parte din canon au probleme legate de autenticitate, adevar sau sunt alcatuiri gnostico-filosofice.
Si inafara de asta, nu neaparat cei care au participat la sinoade au fost salvati. Am dat aici contra-exemplul lui Balaam, care era un vrajitor si, totusi, Dumnezeu l-a folosit sa binecuvinteze pe Israel. Trebuie avuta aici in vedere simbolistica bisericii vazute/nevazute si iudeul circumcis in carne/duh.

#7
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...cu cei care au participat nu stiu ce s-a intamplat , o parte dinstre ei insa sunt sfinti cuviosi (exemple de prezenta si rugaciune), marturisitori (au fost prigoniti pentru marturisirea adevarului evanghelic), mucenici (au fost omorati pentru credinta lor). cu ei Biserica stie ce s-a intamplat, ei fac parte din Biserica nevazuta.

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Nicanor, on Mar 27 2007, 07:47, said:

...cu cei care au participat nu stiu ce s-a intamplat , o parte dinstre ei insa sunt sfinti cuviosi (exemple de prezenta si rugaciune), marturisitori (au fost prigoniti pentru marturisirea adevarului evanghelic), mucenici (au fost omorati pentru credinta lor). cu ei Biserica stie ce s-a intamplat, ei fac parte din Biserica nevazuta.
Da, dar avem exemplul concret al lui Iuda, care era cu apostolii si acestia nu si-au dat seama cind a intrat satan in el. Mai mult de atit, conform Bibliei, acel spirit era in el fiind nesalvat:
Efeseni 2
2în cari trăiați odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.

Deci noi n-avem cum sa stim daca acei oameni erau sau nu salvati, apostolii neputind spune despre Iuda.

Dar, in fapt, nici nu conteaza decit ca principiu. Cine dintre oameni a fost prezent la alcatuirea Bibliei este neimportant, pt ca fost 100% voia lui Dumnezeu.
La fel cum nu conteaza cine a fost scribul folosit pt scriea VT si a NT. Este voia lui Dumnezeu pt omenire ca noi sa avem Legea Sa.

#9
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Nicanor am o curiozitate.
Ce varianta a Bibliei este cea oficial folosita in bisericile ortodoxe.
E aceeasi in toate bisericile din Romania?

#10
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...in general se foloseste o traducere din 1988, apreciata de toti si cu binecuvantarea Sfantului Sinod, folosita pentru noile editii ale Bibliei ortodoxe. dar cred ca sunt folosite si traduceri mai vechi, mai ales in manastiri.
ca referinta pentru mine este Biblia din 1914, una din cele mai bune traduceri ale Bibliei in limba romana, bine asezata si clara duhovniceste vorbind.

EDIT deosebite sunt si varianta parintelui Bartolomeu Anania, o traducere intr-o maniera literala specifica, precum si varianta de la 1857 in limba veche.

Edited by Nicanor, 27 March 2007 - 13:54.


#11
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 zexelica, on Mar 26 2007, 10:33, said:

Nu biserica a fost autoritatea in alcatuirea Bibliei ci Dumnezeu. Daca unele carti nu au fost incluse, este 100% vointa LUI.
de ce cartea lui Enoh apare in Biblia ortodoxa ?
Sau de ce nu apare evanghelia lui Toma in Biblia ortodoxa ? de ce s-au selectat doar unele carti nerecunoscute (apocrife e prea frumos cuvant pentru niste scrieri nefolositoare si neziditoare)  si de ce nu s-au adaugat toate ?

 fanepreda, on Mar 25 2007, 21:17, said:

pentru ca erau si sunt dubii asupra lor.
sunt apocrife prin prisma faptului ca nu li se poate dovedi autenticitatea continutului. pot fi falsuri gnostice (Iuda) sau alte scrieri fara baza.
in privinta dubiilor cartilor apocrife din Biblia ortodoxa nu sunt dubii ? oare e mai credibila Traditia decat apocrifele ?

Edited by Megara, 28 March 2007 - 19:53.
/merge


#12
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 Nicanor, on Mar 27 2007, 14:53, said:

...in general se foloseste o traducere din 1988, apreciata de toti si cu binecuvantarea Sfantului Sinod, folosita pentru noile editii ale Bibliei ortodoxe. dar cred ca sunt folosite si traduceri mai vechi, mai ales in manastiri.
ca referinta pentru mine este Biblia din 1914, una din cele mai bune traduceri ale Bibliei in limba romana, bine asezata si clara duhovniceste vorbind.

EDIT deosebite sunt si varianta parintelui Bartolomeu Anania, o traducere intr-o maniera literala specifica, precum si varianta de la 1857 in limba veche.

da, mi se pare muuult mai acceptabila biblia aceea ortodoxa din 1914 decat biblia lui cornilescu de azi.
Parca ma unge pe suflet, cuvintele alea vechi ... uau ... fara cuvinte ...
Am si eu una din 1988, dar crede-ma mai bine as scrie eu un alfabet si as forma cuvinte, decat sa citesc zilnic din ea.
Sau de ce nu citim din prima Biblie, in greaca, poate asa vom avea timp sa imbatranim facand si noi ce au facut deja altii.
P.S.   exista bec de ce sa folosesc lampa/candela ?

de ce nu mergi pe jos ?
de ce folosesti masina ?

#13
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
..sincer nu m-am prins daca este ironie sau chiar iti place versiunea din 1914. oricum ar fi nu pentru cuvintele vechi, pentru forma arhaica si forma in general, agreez versiunea din 1914, o simt mai apropiata duhovniceste. de acord cu tine, nu tot ce este vechi este si bun si asa cum nu tot ce este nou este mai bun. daca as avea timp mai mult as studia varianta in greaca veche, nu de bon-ton, am inteles de la cei care o fac ca este minunata semantica bogata a acelei limbi. m-as bucura sa o fac intr-o buna zi...

#14
fanepreda

fanepreda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.07.2006
astia doi clonati mihai si zexelica, cateodata am impresia ca sunteti batuti in cap. va comportati exact ca niste boti (ca tot era vorba de counter-strike pe un alt thread).
vi s-a raspuns la intrebare de nspe ori si tot nu ati priceput. (de fapt nu ati vrut sa pricepeti, pentru ca ar insemna ca va inselati. iar parerea de sine -ingamfarea- nu va permite sa acceptati adevarul)
Dumnezeu este infailibil, nu voi.
lumea nu a inceput cu voi si nici exegeza biblica nu a inceput cu voi. iesiti si voi din lumea aia a voastra pe care v-ati creat-o artificial. cateodata dati impresia ca VOI sunteti autoritatea suprema nu Dumnezeu. voi mai aveti putin si scoateti toata lumea eretica doar pentru ca nu pune botul la ce vi se nazare voua noaptea in somn.

#15
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007

 fanepreda, on Mar 30 2007, 14:51, said:

astia doi clonati mihai si zexelica, cateodata am impresia ca sunteti batuti in cap. va comportati exact ca niste boti (ca tot era vorba de counter-strike pe un alt thread).
vi s-a raspuns la intrebare de nspe ori si tot nu ati priceput. (de fapt nu ati vrut sa pricepeti, pentru ca ar insemna ca va inselati. iar parerea de sine -ingamfarea- nu va permite sa acceptati adevarul)
Dumnezeu este infailibil, nu voi.
lumea nu a inceput cu voi si nici exegeza biblica nu a inceput cu voi. iesiti si voi din lumea aia a voastra pe care v-ati creat-o artificial. cateodata dati impresia ca VOI sunteti autoritatea suprema nu Dumnezeu. voi mai aveti putin si scoateti toata lumea eretica doar pentru ca nu pune botul la ce vi se nazare voua noaptea in somn.
eu ca tine am fost, tu ca mine ... mai greu

#16
fanepreda

fanepreda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.07.2006

 ***MIHAI***, on Mar 31 2007, 00:10, said:

eu ca tine am fost, tu ca mine ... mai greu
ce te face sa crezi ca vreau?
chiar imi este mila de voi doi pentru felul in care incercati sa va demonstrati voua ca ceea ce spuneti e adevarat.

#17
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
cine se crede ortodox ?
cine stie care sunt raspunsurile la intrebarile de mai sus ? astept de ceva timp bun. ..
sau comentarii legate de ACEST TOPIC

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 fanepreda, on Mar 30 2007, 14:51, said:

astia doi clonati mihai si zexelica, cateodata am impresia ca sunteti batuti in cap. va comportati exact ca niste boti (ca tot era vorba de counter-strike pe un alt thread).
vi s-a raspuns la intrebare de nspe ori si tot nu ati priceput. (de fapt nu ati vrut sa pricepeti, pentru ca ar insemna ca va inselati. iar parerea de sine -ingamfarea- nu va permite sa acceptati adevarul)
Dumnezeu este infailibil, nu voi.
lumea nu a inceput cu voi si nici exegeza biblica nu a inceput cu voi. iesiti si voi din lumea aia a voastra pe care v-ati creat-o artificial. cateodata dati impresia ca VOI sunteti autoritatea suprema nu Dumnezeu. voi mai aveti putin si scoateti toata lumea eretica doar pentru ca nu pune botul la ce vi se nazare voua noaptea in somn.
Arata-mi ca gresesc folosind Scriptura ca argument.

Eu am aratat citeva greseli de traducere, la care mi s-a raspuns foarte arogant cum ca biserica stie mai bine ca mine. Tot ce se poate, insa nu poti face  episinagogi= eklesia. Ceea ce incearca biserica ta. iar enoriasii nici macar nu incearca sa verifice.
Asta-i cu idolii. Cind crezi pe altcineva inafar de Dumnezeu, te orbeste. (2Tes2:11)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate