Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

O-Zone a "cucerit" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#91
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sanda ladosi s'a dus la euroviziune? wow...

#92
lostu

lostu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 14.05.2003
da.. s-a dus , sadly.

#93
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
evident ca de fapt a fost cea mai buna, dar:

1) nimeni n'a intzeles adevarata valoare
2) a fost o conspiratzie impotriva lor
3) ceilaltzi au fost looseri dar au avut noroc


care din variante au ales de data asta?

#94
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
De data asta pana si ea a inteles ca a fost varza.

#95
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
GOD !!! The world has gone crazy !!!
Cum puteti sa ascultati asa ceva (ozone) si sa va si laudati !?
Me is speechless

#96
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
You is speechless?
Pai sa-ti spun eu cum vine treaba. Cand un artist dint-o tara (mai putin cunoscuta) are succes in USA sau Europa, se formeaza 2 pareri:
1. suntem mandri si fericiti pentru ei. bravo lor!
2. varzarii astia?! nu mai ascultati porcarii de-astea!

Cum noi suntem romani si invidia e invers proportionala cu nivelul de trai, alegem varianta 2 doua fara sa mai stam pe ganduri...

Am I right or am I right?

#97
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
in germania:
1) O-Zone : Dragostea Din Tei
2) ...
3) Haiducii : Dragostea Din Tei


in austria:
1) O-Zone : Dragostea Din Tei
2) Haiducii : Dragostea Din Tei


in elvetia:
1) O-Zone : Dragostea Din Tei
2) ...
3) Haiducii : Dragostea Din Tei

#98
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
O-Zone, mindria Rusiei
Anca Nicoleanu
Evenimentul Zilei
Luni, 19 Iulie 2004

O-Zone si “Dragostea din tei” au patruns, asa cum era de asteptat, si in Rusia. Dar nu oricum. Ziaristii moscoviti ii considera brusc “mindria nationala a Rusiei”, transmite Agentia “Rusia la zi”. “Grupul poate fi numit mindria noastra nationala pentru ca O-Zone sint ai nostri. Sint din Republica Moldova, vorbesc fluent ruseste, ceea ce ne face sa-i putem numi omologul barbatesc al grupului t.A.T.u. Ei bine, nu se saruta, dar isi vind discurile la fel de bine ca si fetele de la t.A.T.u.”, scrie cotidianul “Moskovski Komsomolet”.

O-Zone este cel de-al patrulea grup din Republica Moldova care devine popular in Rusia, dupa Cuibul, Zdob si Zdub si Gindul Mitei. Managerii din Rusia ai grupului sint de parere ca e mai avantajos sa patrunzi in Europa prin Romania, decit prin Moscova. A doua varianta e mult mai complicata. “t.A.T.u. au reusit, dar prin scandal, in timp ce la O-Zone nu este altceva decit muzica”, au afirmat ei, citati de agentia amintita.

La Moscova, cu ocazia unui mare concert organizat de postul de radio “Energia”, O-Zone au acordat un interviu intr-o rusa impecabila. Cu aceasta ocazie, ei au declarat ca muzica din Romania este plictisitoare, desi posibilitati ar exista: “Piata moldoveneasca este mai interesanta. La noi sint amestecate mai multe culturi, inclusiv cea rusa. Avem si ceva de la Romania, ceva de la Ucraina si, in sfirsit, folclorul nostru... In Romania, situatia este mult mai plictisitoare, cu exceptia fenomenului Natalia Maneli (probabil manele - n.n.). Este un fel de Tarkan, insa in romaneste si cu radacini in folclorul romanesc. Este o muzica plina de viata, cintece care ar putea sa prinda si in Rusia. Muzica dance este foarte banala in Romania, iar rock-ul pur si simplu nu exista. Totul e insipid si prooccidental. Or, posibilitati totusi exista in Romania. Studiouri, producatori si posibilitatea ca discurile sa se vinda in mod legal”, a declarat Dan Balan, liderul trupei.

Baietii considera ca in Spania au un public excelent, dar cel mai trasnit este, indiscutabil, cel german. “Am fost socati cind am vazut niste bunicute tinind in miini postere cu noi”. Recent, au concertat in Liban, alaturi de citeva vedete americane, si s-au simtit excelent. Portmoneele inca nu li s-au ingrasat, dar cei trei componenti ai trupei asteapta momentul cu nerabdare. “Vinzarile par a fi bune, poate ne alegem si noi cu ceva”, declara ei. De zece saptamini, in Franta, O-Zone sint number one. Si aproape in toata Europa la fel. “Oare t.A.T.u. a reusit asa ceva?”, se intreaba Balan.

Ca in multe alte tari, si in Rusia baietii au fost intrebati daca sint homosexuali. Cei trei basarabeni au raspuns cu zimbetul pe buze ca sint hetero.

#99
Slash

Slash

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 30.09.2003
Absolut hilar. :D
Ei sunt moldoveni, insa in Romania sunt "romani", iar in Rusia "rusi".
Am vazut ca vorbesc si engleza si franceza. Oare in tarile in care se vorbesc aceste doua limbi sunt considerati tot "de-ai locului"? :D

#100
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
bine ca nu vorbesc toate limbile din lume.

#101
paul_h3k

paul_h3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.01.2004
acum cateva zile am fost cu un prieten de-al meu suedez la munte.Am fost cu o masina cu cd player si nici un cd.Cand am oprit la benzinarie ghiciti ce cd a cumparat si era foate mandru : O-Zone .Am innebunit cand am vazut si l-am intrebat daca stie ce a cumparat sau l-a luat la nimereala si spre surprindera mea stia chiar foarte bine ,cica suedia e si ea innebunita dupa o-zone.Se pare ca melodia aia e ca o ciuma care face ravagii in europa

#102
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Au prins si la scandinavi, am ascultat si eu pe un post de radio de-al lor... dar era super mixata melodia.
Sa vedeti ce nebunie e cu melodiile pentru celulare... cele mai solicitate sunt cele cu... ''dragosteeea din tei'' (ce ma distreaza italienii cand spun: ''dragosteeea'')

#103
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
au fost considerati rusi ptr k ei vb f bine rusa...jeez

#104
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Europa ca Europa, insa am un prieten care s-a intors recent de la San Diego si mi-a spus ca in decurs de cateva ore, pe 3 posturi diferite de radio...evident...

#105
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Scuipand peste Romania, O-Zone se pupa ruseste

Dupa ce ne-au prostit timp de doi ani spunandu-ne ca, de fapt, ei se simt romani, o data cu succesul obtinut in aceasta vara de O-Zone, sentimentele nationale ale celor trei artisti s-au schimbat radical. Chiar daca "Dragostea din tei" a ajuns in topurile din vest nu datorita lor, ci Paulei Mitrache, zisa si Haiducii, cei trei „Crai de la Rasarit” se cred mari vedete si au inceput sa isi renege radacinile. Astfel, zilele trecute, in cadrul unui interviu oferit unui post de radio moscovit, Dan Balan a declarat intr-o rusa impecabila ca muzica romaneasca este lipsita de orice savoare, iar singurul stil care i-a atras atentia este... maneaua! „Piata moldoveneasca este mai interesanta. La noi sunt amestecate mai multe culturi, inclusiv cea rusa. Avem si ceva de la Romania, ceva de la Ucraina si din folclorul nostru… In Romania, situatia este mult mai plictisitoare, cu exceptia fenomenului Natalia Maneli, un fel de Tarkan, insa in romaneste si avand radacini in folclorul romanesc… Muzica dance este foarte banala in Romania, iar rock-ul pur si simplu nu exista. Totul este insipid si prooccidental”, a concluzionat Balan.

Cu toate ca noi nu am auzit de acest Tarkan al Romaniei, la care face referinta artistul moldovean, se pare ca Balan este mult mai bine informat in ceea ce priveste segmentul de piata cu pricina, chiar daca el canta... dance. In plus, gestul artistului da senzatia de pupincurism evident (scuzati expresia), avand in vedere ca in urma cu doi ani, cand O-zone se aflau in marea de anonimi care incercau sa decina vedete pe piata romaneasca, cei trei si-au exprimat public iubirea pentru tara noastra. Iata ce declarau acestia, in decembrie 2002, intr-un interviu realizat de Muzweek: „Incepand cu ’90 de cand a fost podul de flori, noi am fost educati de niste familii pro-romane si am fost invatati romaneste. Ne-am certat atunci cu rusii, din cauza ca ei vorbeau pe limba lor. Am fost pro-romani si am tinut sa ne lansam in Romania. Noi am fost primii care am vrut sa venim in Romania si am demonstrat ca trupele din Chisinau pot sa strabata spre piata romaneasca si pot sa ajunga in top”.

Totusi, sa nu uitam ca O-zonii nu se afla la prima tentativa de lingusire a potentialilor „clienti” muzicali. In urma cu doar cateva luni, dupa ce scandalul care i-a propulsat pe acestia in clasamentele din Vest si-a atins scopul, cei trei au tacut subit, nemaireprosandu-i nimic Paulei Mitrache, pe care, de altfel, o atacasera virulent. O posibila explicatie a acestui gest ne-o ofera chiar un om din interiorul bransei, Bogdan Jianu - impresarul grupului Sexxy -, citat de cotidianul Ziua: „Succesul O-Zonilor este de fapt o afacere. Piesa a prins in Italia, dar in varianta cantata de Haiducii si Paula Mitrache. Pentru a nu fi data in judecata, casa italiana care se ocupa de trupa Haiducii i-a propus omonimei sale din Romania sa promoveze trupa O-Zone in Europa. Show-rile la care participa ei sunt spatii de emisie preplatite de casele de discuri. De altfel, daca te uiti pe Viva, si am inteles ca si pe MTV Austria, cand ruleaza Dragostea Din Tei, varianta Haiducilor, imediat dupa se difuzeaza si cea interpretata de O-Zone. Cand o sa vad ca se bate lumea pe ei la MTV Awards, atunci o sa zic, da, am gresit, pana atunci… O-Zone ramane un produs care a avut noroc, nu valoare. Muzica lor n-are ceva concret de transmis, se incadreaza in aceeasi categorie cu muzica trupelor t.A.T.u si Cheeky Girls. Nu cred ca piata occidentala o sa mai inghita asa ceva”.

Oricum ar sta lucrurile, credem ca dupa aceasta gafa de proportii marca O-zone, grupul a dat dovada ca stie sa muste mana care l-a hranit. In concluzie, le uram ca de acum incolo sa-si ia pasaport si viza de la ambasada Romaniei la Chisinau si le transmitem un sincer Davaj, davaj, pashli, pashli, kanietz filma! Kakaia muzikia! Stiu ei ce inseamna, ca doar sunt rusi, nu? Pardon, vroiam sa zic moldoveni, dar pana la urma, care e exact diferenta...?

Mircea Iliescu
Sursa: www.muzweek.net

#106
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
Au gafat baietii... pacat.
Dar de surprize placute tot mai au parte... chiar acum am vazut pe un post spaniol (40 Principales TV) clipul acela mai vechi (primul lor clip, daca nu ma insel), in discoteca/club, mai exact melodia ''Despre tine''... aia cu ''Ma inec in ochii tai... plange lumea dupa ei... nu raspunzi la SMS, eu iti scriu atat de des...''
Nu stiu de ce am impresia ca si melodia asta va sparge topurile occidentale, poate chiar mai bine decat ''dragosteeea...''

#107
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
Hei, postasem si eu ceva aici
De ce a fost sters?
N-am voie sa-mi exprim parerea despre O-zone?

#108
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by roguru
Hei, postasem si eu ceva aici
De ce a fost sters?
N-am voie sa-mi exprim parerea despre O-zone?


In acei termeni, din pacate NU!
Suntem pe un forum, nu "printre blocuri". Ar fi trebuit sa tragi singur concluzia, nu sa intrebi inocent "Who, me?!"...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate