Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Autorizatie de traducator pentru to(n)ti

- - - - -
  • Please log in to reply
508 replies to this topic

#415
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 15.07.2008
N-are importanta ca-i student, important este su ce fel de contract a prestat serviciile respective...

#416
ovi_vl

ovi_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.03.2007
nici un fel de contract , nimic semnat absolut nimic, habar n am cum au facut rost de nume si adresa

View Postovi_vl, on 15th September 2010, 19:49, said:

nici un fel de contract , nimic semnat absolut nimic, habar n am cum au facut rost de nume si adresa


#417
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 15.07.2008
o fi dat o chitanta de mana, a semnat el ceva de i-a venit hartia aia de la fisc.

#418
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Recapitulare: nu ai contract, chitanta, stat de plata, hartie NIMIC NIMIC semnat ca ai primit bani
Super - mergi frumos la fisc si declari: Traducerile efectuate de mine pentru firma X nu au fost renumerate in niciun fel fiind munca voluntara / caritate / benevola / de dragu lu nenea patronu / de ochii frumosi a lui nevastasa / pentru o tavaleala cu secretara etc. Nefiind remunerat in niciun fel nu am ce venituri sa declar. Si pui declaratia pe 0 barat.
Fiscul sa se duca la masa si la tasu din punctul meu de vedere ca prea vor si pielea de pe noi.

LE: Sunt in asentimentul lui cucur ca ceva ceva e daca ti-a venit hartia ca altfel nu are fiscul de unde sa stie ce si cum bati tu in taste noaptea pe la 3 :) in loc sa inveti pentru cursul lu'nea'profu uratu'care pica pe capete.

LE2: Toate chestiile agramaticale sau nu  :lol: din text se doresc a fi o parodie si trebuie interpretate ca atare.

Edited by eSkybax, 16 September 2010 - 12:36.


#419
ovi_vl

ovi_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.03.2007
ma gandesc ca astia de la firma , or fi trecut ceva sa mai deduca din cheltuieli gen(platit traducator-suma,nume etc)  si aparea acolo numele  si asta a fost. . . ca doar ei aveau numele meu si datele de pe card :D in cazu asta daca ei au specificat si ca m au platit oare pot sa mai declar c a zis eSkybax? banii i am primit pe card - totusi n am semnat nimic

#420
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Of firmele pot face multe ca sa deduca - ei ti-au transferat banii probabil din contul firmei pe cardul tau. Daca luai bani cash era alta mancare de peste. Probabil ca a facut contabila ceva ca ei sa se scada cu banii aia si ... oricum azi ma vad cu contabila mea si o sa intreb chestia asta si diseara sau maine o sa vin sa iti zic o parere avizata.

#421
ovi_vl

ovi_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.03.2007
multumesc mult! ar fi de mare ajutor daca ai face asta  :thumbup:

#422
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postovi_vl, on 16th September 2010, 22:53, said:

ma gandesc ca astia de la firma , or fi trecut ceva sa mai deduca din cheltuieli gen(platit traducator-suma,nume etc)  si aparea acolo numele  si asta a fost. . . ca doar ei aveau numele meu si datele de pe card :D in cazu asta daca ei au specificat si ca m au platit oare pot sa mai declar c a zis eSkybax? banii i am primit pe card - totusi n am semnat nimic

Exact asta vroiam sa spun si eu, ca Fiscul are datele tale prin intermediul firmei.

Intrebare: in eventualitatea in care vei fi obligat sa platesti impozit, ai cumparat din banii aia ceva care sa poata fi considerat cheltuiala deductibila? Ai pastrat bonul/factura?

Edited by Deria_Leena26, 17 September 2010 - 21:13.


#423
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Well contabila mea a zis ca firma ar fi putut sa faca niste nefacute pentru a se scadea mai ales ca au dovada ca ti-au pus banii pe card.
Ce sa zic - trebe sa platesti. Acum totul se rezuma la ce a zis Deria... Ceva cheltuieli deductibile daca mai ai chitante si bonuri etc. Daca nu sincer esti bun de plata. Daca firma nu declara la fisc suma aia, fiscul nu avea de unde sa te ia ca din oala.

#424
ovi_vl

ovi_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 01.03.2007
dap...nasol, ideea e ca habar n am ce sume or fi declarat aia de la firma , ramane sa le dau un mail... :deadtongue:  si sa vad despre ce e vorba.

#425
Leeloo30

Leeloo30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2010

View PostDeria_Leena26, on 31st August 2010, 23:00, said:

@Leeloo30
Cum adica, fara declaratii, nu primeai stampila si autorizatia de traducator??? Pai autorizatia nu e eliberata de MJ? Ce treaba au Finantele???

Nici eu nu am depus inca nimic, pentru ca nu am ce depune. La capitolul cozi si birocratie, si Clujul sta ca rahatu'. V-am spus ca am fost odata la Casa de Asigurari de Sanatate si, printre actele cerute pentru luarea in evidenta, scria "copie dupa plicul in care ati primit declaratiile de la Finante"? Mi s-a parut asa o aberatie, ca i-am trimis undeva...
Da, cam asa ..
Nu am putut sa-mi fac stampila fara sa prezint certificatul de la Finante..iar daca m-am dus la Finante pt Certificat, clar a trebuit sa depun acele declaratii..de venit estimativ...chiar daca eu nu fac de fapt traduceri...inca!  :rolleyes:
Pana la urma am fost la institutiile mai sus mentionate si de tine...AJOFM, Casa de Sanatate, Casa de Pensii...la Casa de Pensii nu am depus nimic pt ca mi s-a spus ca atata timp cat n-am realizat niciun venit, nu am ce sa depun...la fel si la AJOFM, insa cei de aici , pt siguranta , au spus sa las o declaratie pe proprie raspundere cum ca nu realizez venit..asa am si facut, dublu ex, cu nr. de inregistrare la ei...La Casa de Sanatate inca nu m-am lamurit ce si cum, e mai complicat in cazul meu..
Cate bordeie, atatea obiceie..... :thumbdown:

#426
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Deci draga mea aia de ti-a facut stampila e tampita. Stampila de traducator se face pe BAZA AUTORIZATIEI si atat.
Pentru PFA sau ma rog trebe CIF dar nu are nicio treaba. E ca si cum ma duc eu sa imi fac o stampila cu numele si CNP (pt bonurile de masa) si sa imi ceara sa ii arat actele de firma in loc de buletin.

#427
Leeloo30

Leeloo30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.02.2010

View PosteSkybax, on 21st September 2010, 12:55, said:

Deci draga mea aia de ti-a facut stampila e tampita. Stampila de traducator se face pe BAZA AUTORIZATIEI si atat.
Pentru PFA sau ma rog trebe CIF dar nu are nicio treaba. E ca si cum ma duc eu sa imi fac o stampila cu numele si CNP (pt bonurile de masa) si sa imi ceara sa ii arat actele de firma in loc de buletin.
Asa am gandit si eu la momentul respectiv..mai ales ca mi-a spus cineva, caz concret, in alt oras, ca nu i-a trebuit CIF ca sa-si faca stampila.....insa eu am intrebat in mai multe locuri aici in oras si raspunsul a fost la fel, CIF de la Finante.....asa ca nu stiu ce sa mai spun, oricum acum a trecut... -_-

#428
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007
Buna dimineata!

De cateva zile citesc forumuri peste forumuri despre meseria asta (daca se poate numi astfel) de traducator autorizat. M-am hotarat si eu sa dau examenul la MCC si apoi sa obtin autorizatia de la MJ. Totusi, am cateva intrebari la care sper sa imi raspundeti.

In primul rand nu sunt lamurit inca cum decurge treaba odata ce ai obtinut autorizatia de la MJ. Adica ok, dupa ce imi vine acasa in plic autorizatia merg la finante respectiv la primarie pentru PFA iar apoi urmeaza faza cu stampilele. Ce ma intereseaza pe mine este daca trebuie neaparat sa ma inscriu la Tribunal sau pot de exemplu sa ma inscriu doar la notari sau nici la unii nici la altii. Cum vine mai exact? Va rog lamuriti-ma odata pentru totdeauna! :)

Apoi vine a doua chestiune, si anume eu am un loc de munca de 8 ore pe zi si chestia cu traducerile as vrea sa o fac extra. Ce spuneti, cei care va ocupati cu asa ceva, e o meserie care merita, adica la un moment dat, dupa un timp se ajunge la castiguri multumitoare?

Multumesc anticipat la toata lumea!

#429
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Chestia cu stampilele, tribunalul etc au mai fost spune ... de cateva ori chiar
Vine autorizatie - mergi faci stampila DE TRADUCATOR doar atat - apoi la ANAF faci PFA - mergi iei stampila pt PFA
la primarie nu ai treaba
la tribunal te poti inscrie sau nu te poti duce sau nu e dupa cum doresti

SFAT: Daca te apuci de meseria asta pt. BANI mai bine nu te mai apuci
Traducator = nopti nedormite (eu am 3 la rand), stres, nervi, durere cap, gastrita
Sunt si parti frumoase dar pe alea o sa le descoperi tu  :naughty:

#430
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007

View PosteSkybax, on 24th September 2010, 16:39, said:

Chestia cu stampilele, tribunalul etc au mai fost spune ... de cateva ori chiar
Vine autorizatie - mergi faci stampila DE TRADUCATOR doar atat - apoi la ANAF faci PFA - mergi iei stampila pt PFA
la primarie nu ai treaba
la tribunal te poti inscrie sau nu te poti duce sau nu e dupa cum doresti

SFAT: Daca te apuci de meseria asta pt. BANI mai bine nu te mai apuci
Traducator = nopti nedormite (eu am 3 la rand), stres, nervi, durere cap, gastrita
Sunt si parti frumoase dar pe alea o sa le descoperi tu  :naughty:


Mersi de info!

Pai orice ai face, orice meserie ai avea, eu cred ca la noi (in romanica) pentru bani o faci. Sigur exista si exceptii ca peste tot dar din pacate, in situatia in care este tara, orice ban in plus e binevenit. Cred ca esti de aceeasi parere cu mine...

Eu nu o sa o fac exclusiv pentru bani ca doar de-asta nu o sa imi dau demisia de la jobul meu actual...dar o fac pentru un ban in plus, in limita timpului liber. (care la jobul pe care il am acum este berechet).

M-ai lamurit cu tribunalul, credeam ca e obligatoriu sa mergi sa te inscri.

Inca o data multumesc si astept si alte pareri!

#431
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postovi_vl, on 20th September 2010, 14:15, said:

dap...nasol, ideea e ca habar n am ce sume or fi declarat aia de la firma , ramane sa le dau un mail... :deadtongue:  si sa vad despre ce e vorba.

Corect ar fi fost sa iti inmaneze/trimita acasa o adeverinta, in care sa se specifice clar ce si cum.

Of, mai catalin.dorin...

Eu inteleg asa: ca doresti sa dai examen la MCC pe stiinte juridice (nu ai spus care combinatie de limbi si daca examenul va fi bivalent, adica si din romana in limba straina, si din limba straina in limba romana), dupa care, cu certificatul de la MCC in dinti, sa te prezinti la MJ, pentru obtinerea autorizatiei.

Repet, MJ-ul se asteapta ca tu sa respecti ce spune legea - adica sa treci pe la Tribunal, ca sa fii luat in evidenta. De obligat - luat pe sus de organele statului si dus la Tribunal, amendat pentru neprezentare, nu am auzit niciodata de asa ceva.

La notari este obligatoriu sa te inscrii daca te vei confrunta cu traduceri ce necesita legalizare.

Vezi ca e "sa te inscrii", nu "sa te inscri". Sorry, dar va taxez.


@Leeloo, s-o fi gandit aia ca fara CIF nu ai cum sa derulezi o activitate economica...

Edited by Deria_Leena26, 24 September 2010 - 22:55.


#432
catalin.dorin

catalin.dorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.08.2007

View PostDeria_Leena26, on 24th September 2010, 23:54, said:

Corect ar fi fost sa iti inmaneze/trimita acasa o adeverinta, in care sa se specifice clar ce si cum.

Of, mai catalin.dorin...

Eu inteleg asa: ca doresti sa dai examen la MCC pe stiinte juridice (nu ai spus care combinatie de limbi si daca examenul va fi bivalent, adica si din romana in limba straina, si din limba straina in limba romana), dupa care, cu certificatul de la MCC in dinti, sa te prezinti la MJ, pentru obtinerea autorizatiei.

Repet, MJ-ul se asteapta ca tu sa respecti ce spune legea - adica sa treci pe la Tribunal, ca sa fii luat in evidenta. De obligat - luat pe sus de organele statului si dus la Tribunal, amendat pentru neprezentare, nu am auzit niciodata de asa ceva.

La notari este obligatoriu sa te inscrii daca te vei confrunta cu traduceri ce necesita legalizare.

Vezi ca e "sa te inscrii", nu "sa te inscri". Sorry, dar va taxez.


@Leeloo, s-o fi gandit aia ca fara CIF nu ai cum sa derulezi o activitate economica...


Multumesc de indicatii doamna profesoara!

O sa merg pe engleza-romana-engleza.

La notari cu siguranta o sa ma inscriu, doar ca la tribunal parca mi-e nu stiu cum sa ma inscriu, sa nu ma cheme si sa nu pot merge din anumite motive...am inteles ca pot sa iti suspende autorizatia.

O zi buna!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate