Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...
 AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 

Recomandari Centrale Termice (2013-2018)

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5309 replies to this topic

#3313
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010
Salut! Imi puteti face o recomandare de centrala termica (incalzire+acm), pentru un apartament de 80 mp? Nu ma pricep deloc, as merge pe Vaillant (in familie toti au si sunt multumiti). Multumesc!

#3314
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Mergi pe Vaillant !

#3315
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

 cobi1, on 12 noiembrie 2016 - 11:29, said:

Mergi pe Vaillant !
Merg, dar vreau sa-mi recomande cineva un model, nu stiu ce putere tr sa aiba centrala, daca sa iau clasica sau d-astea noi in condensare.

#3316
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 26.07.2003
Iar noi ar trebui sa ghicim cum/daca e termoizolat apartamentul, cum sunt dimensionate caloriferele si care ar fi pretentiile legate de debitul ACM.
Pentru 80mp, alege cea mai mica centrala pe care o gasesti, in condensare daca aveti izolatie si/sau calorifere suficient de mari pentru a fi folosite la temperatura joasa in mare parte din timp.
Un senzor de temperatura exterioara (pentru setarea automata a temperaturii din calorifere, ca sa nu tot butonezi la grade) si un termostat de ambient iti vor asigura un confort deosebit.

De la Vaillant, probabil cea mai potrivita ar fi VUW INT II 246/5-5.

#3317
17fox

17fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.12.2011
Buna ziua,
  Incerc sa aflu si eu care este cea mai buna solutie pentru situatia mea asa ca apelez la colegii de pe forum.
   Am o casa de 160 mp utili, camerele inalte la 2,90 plus suprafete vitrate destul de generoase. Peretii sunt din caramida plina grosi de 40 (casa interbelica) plus thermoizolatie vata bazaltica 60. Doua bai si o bucatarie, instalatie de incalzire in pardoseala 100 mp parter, 60 mp mansarda (v-a fii termoizolata cu vata undeva la 25 - 30 cm). Ce centrala in condensatie ar fii mai potrivita:
    1.Saunier Duval Isotwin Condens 35A - 35 kW, boiler incorporat acm 42 l;
    2. Vaillant ecoTEC plus VUW INT II 346/5-5 - 34 kW, acm instant;
    3. Ariston Genus Premium EVO System 35 - 35 kW.

   Pe langa centrala ma gandeam sa achizitionez si o automatizare Calormatic 470.

#3318
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
La camera de ardere schimbatorul de caldura din inox este acelasi la cele 3 modele enumerate. Ventilatorul este facut de acelasi fabricant pentru toti 3 cu avantaj la Ariston ca nu are parte electronica de forta pe ventilator facandu-l mai ieftin ca piesa de schimb si cu probabilitate minima de defectare avand pe el doar senzorul de turatie. Vanele de gaz la Saunier si Ariston sunt pneumatice ( clasice, SIT SIGMA la Ariston respectiv Honeywell la Saunier) iar la Vaillant este o vana de gaz cu motor pas cu pas adica mai complexa, dar asta nu nseamna neaparat un avantaj nici la fiabilitate si nici la consum.
La partea hidraulica, Saunier-ul este mai complicata avand si boiler incorporat si pompa suplimentara de "alimentare" a boilerului, dar in timp, fara o intretinere periodica pot aparea probleme si exista putini oameni de service care sa cunoasca princpiile de functionare a centralelor cu boilere incorporate. Varianta mai simpla este centrala cu boiler sub ea si aici as merge pe Ariston datorita modulatiei minime de 10% din maxm si a posibilitatilor multiple de adaptare la orice instalatie. Ca si automatizare pot sa iei pachetul "centrala + Sensys-Net" si face mai multe decat Calormaticul de la Vaillant adica poti controla multe din functiile centralei si ale Sensys-ului de pe smartfone.

Edited by servoman, 14 November 2016 - 22:12.


#3319
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Salutare

Se dă următorul caz. Casă construită în urmă cu 15 ani, cu centrală termică anexă la clădire. Montat centrală clasică, de vreo 13 ani, care dă semne de oboseală. Pentru a preîntâmpina surprize neplăcute, proprietarii doresc schimbarea ei cu una în condensare. Însă au o problemă, anume evacuarea apei. Nici vorbă de canalizare în zona anexei la care să se lege centrala. Li s-a spus să scoată în exterior evacuarea apei. Mi se pare ciudat să scoţi iarna un "furtun" prin care să curgă apă. Evident că e opinia mea nespecializată, dar nici în instalator nu m-aş încrede 100%. Că cică e apa calduţă, teava de evacuare groasă şi nu formează dop.
Mai era soluţia cu recipient de acumulare în interior, dar e exclus, utilizatorii fiind persoane în vârstă şi "mânuirea" unor asemenea greutăţi nu prea le este permisă. Struţo cămila propusă era legătura cu pluvialul stradal. Dar şi acela implcă 1,5 m în exterior.
Astfel, lăsând pălpăvrăgeala, se poate evacua apa din condens spre exterior?
Mulţumesc

#3320
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Se poate .

#3321
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,362
  • Înscris: 27.10.2005
Doar sa ai grija unde se scurge apa aia, care are un pH acid: http://modbs.co.uk/n...e_handling.html

#3322
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Am mai primit un feedback . Anume că, fiind apă călduţă, cu debit aproximativ constant pe îngheţ, nu afectează în niciun fel centrala. Cel mult crează ţurţuri. Adică, dacă ieşirea e mică, şi panta normală de scurgere, nu se formează dop. Mi s-a spus că la cele cu tiraj forţat , pe tubul de fum din exterior sunt mai mari riscuri de îngheţ decât la evacuarea asta.
Legat de problema lui @xml , hmm , trebuie găsită soluţie

#3323
Victoria5

Victoria5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2010
Buna ziua.Va rog dacă se poate sa îmi spună cineva dacă,la o casa situată in Jud.ilfov,lângă București cu o suprafața utila de 145 m ,înălțime 2,5 m, e suficientă o centrală in condensare de 24 kw si ACM 30 kw.casa are cărămida porotherm si izolație de 10 cm.Intreb ca mai toată lumea își ia pe lângă mine centrală de 30 kw pe încălzire.daca spui cuiva ca îți cumperi de 24kw pentru casa zice ca ești nebun.Va mulțumesc anticipat

#3324
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
tu ai nevoie de aprox 20-21kw pt incalzire, cand va fi frig, adica pela -10-15.
daca esti o persoana mai friguroasa si tii termostatul pe la 23-24grade atunci o centrala de 24kw s-ar putea sa fie la limita (in perioadele f.reci).
importanta e si grosimea izolatiei din acoperis, daca e de 10cm atunci e rau

eu mi-as lua una de 24kw

#3325
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
O centrala 24 kw este arhisuficienta daca casa aia nu e din hartie si are termoizolatie decenta la tavan, pereti ( chiar daca nu are si la pardoseala ) . 145 mp banuiesc , Centrala de 24 kw incalzire si acm , de unde ati scos 30 kw pe apa calda , nu stiu ?!

 msn2, on 23 noiembrie 2016 - 10:21, said:

tu ai nevoie de aprox 20-21kw pt incalzire, cand va fi frig, adica pela -10-15.
daca esti o persoana mai friguroasa si tii termostatul pe la 23-24grade atunci o centrala de 24kw s-ar putea sa fie la limita (in perioadele f.reci).
importanta e si grosimea izolatiei din acoperis, daca e de 10cm atunci e rau

eu mi-as lua una de 24kw
Domnule , s-ar putea ca necesarul termic al casei sa fie max 9 kw , deci presupunerea ta cu faptul ca ar fi la limita e total deplasata ...

#3326
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai sunt centrale care au diferite puterile pt acm si calorifere

"total deplasata" e o afirmatie care nu isi are rostul aici si supara prin vehementa ei.

invata sa iti spui parerea mai calm fara sa apelzi la espresii de genul.
adu argumente pertinente si tine minte ca cei care intreaba pe aici pot fi total in afara, fara nici o cunostinta despre instalatii and co.


daca casa are geamuri mai slabe izolatoare termic si o usa de intrare de metal atunci , cand e frig afara, necesarul termic este spre cei 20kw spusi de mine.
de aceea afirmatia mea nu e total deplasata.

Edited by msn2, 23 November 2016 - 10:47.


#3327
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
..de unde ati scos 30 kw pe apa calda , nu stiu ?"......pentru ca sunt centrale care au 24 kw pe caldura si 30 kw pe acm.

#3328
Victoria5

Victoria5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2010
Buna seara,multumesc pentru raspunsuri,ideea e ca am vazut si neclaritati de raspunsuri poate si din cauza postarii mele.Da,ca si alegere  centrala era : 24kw incalzire  si 28 sau 30 kw pe acm.ma surprinde oarecum dentra ca nu stia despre ce e vorba.Sunt super convins ca foarte multa lume sta pe forum in asteptarea alegerii unei centrale.Ex: vine nea Costel cu experienta in  instalatii si iti spune sa pui centrala in casa de 30kw ca de : tre sa fie mai mare ca sa nu ai surprize, ca daca ai afara -15 ce faci?.Ok.Daca cineva are casa neizolata ,mansarda neizolata, si 145 m utili, ce centrala iar trebui ?Pai daca are izolatie de 10 cm si tencuita interior -exterior,iar mansarda are izolatie de 20 vata minerala cum e treaba?, ca si centralele lu peste prajit sar de la 24 la 30kw .Pai sa spuna cineva : frate esti un prost : daca faci 145m patrai utili  x 2.5 m inaltimea etajului si mai inmultesti cu 60 w/ metru cub :  desi e mult,   iti ajunge o centrala de 24 kw.
Asta tot pe net o gasesti , dar sa iti spuna cineva din experienta: bai nebune: am o centrala de 24 kw, casa e la cucuieti, si da, imi face fata la incalzire 24 kw cand afara e -15 , iar la ACM imi ajunge la 2 bai nefolosite iar pe instant puterea de 26-28 kw imi ajunge.Inca odata le multumesc pentru cei ce vor posta
4 kw

#3329
dentra

dentra

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 311
  • Înscris: 12.09.2010
,ma surprinde oarecum dentra ca nu stia despre ce e vorba...daca citeai mai atent(a)postarea mea vedeai ca tocmai asta afirm ...faceam referirea la ce a spus un alt user
,,de unde ati scos 30 kw pe apa calda , nu stiu !?(citat cobi) si raspunsul meu <,pentru ca sunt centrale care au 24 kw pe caldura si 30 kw pe acm'

Edited by dentra, 23 November 2016 - 20:57.


#3330
Victoria5

Victoria5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.11.2010

Dentra nota 10,scuze ,dar forumul ar trebui sa fie din pc.meu de ved.  Un cât mai real punct de alegere al unei centrale. De ce se merge in continuare pe varianta sa fie cât mai mare ?de ce in continuare indiferent de cât de bine e izolata casa se merge pe un tipar : 30 kw casa, 26 kw un ap. 3 camere si 24 restul,sunt niște chestii parca fără răspuns . Pai si pana lu nea Vasile ii Zicem ca dacă o sa facă o casa de 140 mp utili si nu o sa o izoleze nu ii ajunge o centrală de 24. Ca apar zone orientare sud vest,radio Erevan șamd .facem trimitere la inginerii lu peste si când vin pe teren zice:pai dupe ce castel ai ,cam atât e de făcut ,îți trebuie cât mai mare centrala indiferent de izolație  ,șamd .Vorbesc cu unu la tel de la o marca anume de centrală si îmi zice ca e suficient 12 kw pe suprafața de 145 m utili si de aici îmi sare muștaru .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate