Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Ce a sacrificat Isus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#19
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

 shaddy_, on Mar 16 2007, 11:15, said:

Da ...dar pina una alta ISUS este SINGURUL & UNICUL ...in care au crezut miliarde de oameni pina acum , in care cred milioane de oameni sau miliarde
Fals. Si islamul are peste un miliard de adepti.

Quote

...si acum , este singurul care IMPARTE LUMEA IN DOUA ... IHr ( inainte de El) si DHr ( Dupa Cristos - vezi manualele de ISTORIE )
Nu el a impartit lumea in doua, ci europenii care au colonizat salbaticii, i-au inrobit     si i-au pus pe toti sa se inchine crucii (or else).

Quote

si este singurul caruia i s a dat si i se va da atentia cea mai mare DIN TOATE TIMPURILE SI RASTIMPURILE POSIBILE - fie batjocorindu l si negindu l , fie recunoscindu l .   DE CE ?
Esti sigur?:) Eu cred ca cea mai mare atentie o are Osama Bin laden.. pe asta il batjocoresc 6 miliarde de oameni. Pe Isus numai vreo 4.

Quote

Mai spune -mi unul din toata istoria asta a UNIVERSULUI ...nu a lumii !
Sa speram ca asta o sa fie ultimul.

#20
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 11:28, said:

Pai traversam o treapta pe care spiritualitatea se manifesta in mare parte prin religie. Si, evident ca daca te nasti intr-o anumita religie, este normal sa ti se vorbeasaca de acest personaj si sa-l ai in cap macar pana la o varsta, cand incepi sa gandesti mai abstract si ori sa continui sa crezi in aceasta legenda, ori sa ajungi ca mine, sa clasifici aceasta poveste ca pe o legenda, un mit.

Oricum, ramane de vazut ce ne va rezerva viitorul. Daca in trecut informatia mergea greu si acest mit a prins, la ora actuala nu cred ca mai exista sansa ca sa apara in omenire un alt "mantuitor". Iar eu pana nu vad lucruri palpabile, nu cred.

Cat despre faptul ca i se da cea mai mare atentie - eu personal cred ca exagerezi. Iar daca ari fi asa, mi se pare anormal ca oamenii in loc sa se roage unui singur posibil dumnezeu, sa se inchine unui om imaginar si sa se si omoare intre ei pe ideea ca "Dumnezeul meu e mai destept ca al tau".

Mai spune mi un singur Om caruia i s a dat atita atentie ...atunci ...dupa ...si acum ...si in viitor !

#21
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 shimen_musashi, on Mar 16 2007, 11:09, said:

Ar fi trebuit initial sa-ti raspun acestui post.
Jertfa lui Iisus a a fost posibila pentru ca El a fost rastignit ca om si a inviat ca Dumnezeu. Aici cred ca e partea care nu ai inteles-o. S-a nascut ca si om, a trait ca si om, a fost judecat ca si om, ucis ca si om, dar ..... ;)
Minunile care le-a savarsit in timpul vietii nu s-au deosebitde cela facute de al profeti inaintea Lui(Mc 6, 4; Lc., 7, 16). De aceea il intreaba arhiereii (Mc., 14, 61-62) daca este Fiul Lui Dumnezeu. Cea mai mare minune prin care s-a deosebit de restul profetilor a fost invierea. Si-a jerfit viata omeneasca tocmai ca sa demonstreze ca cei ce cred in El vor fi vii.

Nu a inviat ca d-zeu, a inviat in carne si oase ca om. Dupa care si-a luat talpasita si a plecat cu tot cu carne si oase. Deci unde este jertfa?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 11:37.


#22
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

Quote

Mai spune mi un singur Om caruia i s a dat atita atentie ...atunci ...dupa ...si acum ...si in viitor !
Ce relevanta are? Care-i legatura?

#23
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 S.F., on Mar 16 2007, 11:33, said:

Fals. Si islamul are peste un miliard de adepti.

Nu el a impartit lumea in doua, ci europenii care au colonizat salbaticii, i-au inrobit     si i-au pus pe toti sa se inchine crucii (or else).

Esti sigur?:) Eu cred ca cea mai mare atentie o are Osama Bin laden.. pe asta il batjocoresc 6 miliarde de oameni. Pe Isus numai vreo 4.

Sa speram ca asta o sa fie ultimul.

Nu e fals deloc . Sunt mult mai multi cei ce au crezut si cred in Isus . Ca fapt , existenta , om...Fiu ...nu ca se conformeaza .

Ba El a impartit o ...impropriu zis intr un fel ...dar DE CE EL ? De ce dreaqu n au impartit o aia sa se spuna IPL si DPL , adica Inainte de Pontiu Pilat si Dupa Pontiu Pilat  AAAAAAAAAAA ???  Sau orice exemplu vrei tu . Oricine , nu numai Pontiu .

Edited by shaddy_, 16 March 2007 - 11:40.


#24
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 Kyu, on Mar 16 2007, 11:34, said:

Nu a inviat ca d-zeu, a inviat in carne si oase ca om. Dupa care si-a luat talpasita si a plecat cu tot cu carne si oase. Deci unde este jertfa?
Adica tu vezi ceva de genul "am o masina si o dau sa faceyi ce va trece prin cap, stiind ca dupa x zile o sa fie a mea, exact cum am dat-o"?
Dar ce s-a intamplat in cele x zile cat nu a fost a mea?

#25
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 S.F., on Mar 16 2007, 11:37, said:

Ce relevanta are? Care-i legatura?

Cum ma frate ce relevanta are ? Nu i ciudat ? Nu trebuie sa crezi in El , dar nu te pune pe ginduri ca tocmai El ...care a zis ca e FIUL LUI DUMNEZEU ?

#26
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 Kyu, on Mar 16 2007, 11:34, said:

Nu a inviat ca d-zeu, a inviat in carne si oase ca om. Dupa care si-a luat talpasita si a plecat cu tot cu carne si oase. Deci unde este jertfa?

In capul fanaticilor crestini!

Cred ca de pomana te agiti. Ei au trait si vor trai cu distorsiunea asta informationala in cap. Se pare ca le face bine!

#27
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 shimen_musashi, on Mar 16 2007, 12:38, said:

Adica tu vezi ceva de genul "am o masina si o dau sa faceyi ce va trece prin cap, stiind ca dupa x zile o sa fie a mea, exact cum am dat-o"?
Dar ce s-a intamplat in cele x zile cat nu a fost a mea?

Pai nu s-a intamplat nimic din moment ce ai recapatat-o exact asa cum era inainte. Nu? Daca dai ceva si racapeti acel lucru inapoi exact asa cum era inainte, mai poate fi numit jertfa?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 11:47.


#28
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005
Despre jertfa Lui:

"Grauntele de griu, cind cade pe pamint, de nu va muri, ramine singur; iar daca va muri, aduce multa roada" (Ioan XII, 24). Grauntele de griu in moartea lui aducatoare de rod este icoana a jertfei. Caci moartea lui nu e moarte, nu e nimicire, ci mistuire si trecere intr-o viata noua, mai bogata, rodind "unul o suta, altul saizeci, altul treizeci" (Mat. XIII, 23). Brazda, mormintul bobului de griu, e noaptea lui de Paste.

Si daca bobul de griu nu moare, daca nu se mistuie pe sine pentru o noua viata ci ramine in sine si pentru sine, rodi-va el vreodata alta viata?

Atunci intelegem de ce Iisus a zis indata dupa acest cuvint: "Cel ce-si iubeste viata o va pierde... Si cel ce renunta la viata lui, in lumea aceasta, o va pastra pentru viata vesnica" (Ioan XII, 25). Aceasta este legea vietii: si acum si in eternitate se naste din jertfa. Asa se naste orice viata, din sacrificiul alteia si traieste jertfindu-se.

http://www.crestinis...html/index.html
mergeti la cap III si apoi la IX Soteriologia - Jertfa Mantuitorului Hristos  pentru a afla continuarea

Edited by shimen_musashi, 16 March 2007 - 11:48.


#29
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 11:41, said:

In capul fanaticilor crestini!

Cred ca de pomana te agiti. Ei au trait si vor trai cu distorsiunea asta informationala in cap. Se pare ca le face bine!

Prietene , in DRACU crezi ? In SATANA , BELZEBUT , DIAVOLUL crezi ? Daca eu iti voi spune niste lucruri care erau imposibil sa se intimple decit datorita unei fiinte spirituale ...ce mai spui ? Adica cu ochii mei ? Cum explici ma sa spuna un vraci , ghicitor sau spurcat cu Satana (dupa Biblie ) , care nu te cunoaste , nu te stie , nu stie unde stai , nu te a vazut in viata lui ...sa ti spuna sa cauti intr un loc anume acasa ca vei gasii papusi din pene  legate cu ate rosii , colacei din pene , ca a fost doar una la inceput iar pe celelalte le a inmultit dracu ...etc ...Si sa le gasesti ! Exact acolo ? Cu cine lucra ma vraciul ala ? Care il invoca pe Isus , repet ! Ca asa fac toti anticristii ! Si vrajitorii ! Cu cine ma ? Stii ? Eu am zis ca daca pe dracu l am vazut cu ochii mei , atunci e imposibil sa nu existe ma si BINELE !  Cum explica prietene stiinta acest lucru ? Cind eu am auzit cu urechile mele ce a zis si am vazut cu ochii mei ?

Edited by shaddy_, 16 March 2007 - 11:50.


#30
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

 shaddy_, on Mar 16 2007, 11:48, said:

Prietene , in DRACU crezi ? In SATANA , BELZEBUT , DIAVOLUL crezi ? Daca eu iti voi spune niste lucruri care erau imposibil sa se intimple decit datorita unei fiinte spirituale ...ce mai spui ? Adica cu ochii mei ? Cum explici ma sa spuna un vraci , ghicitor sau spurcat cu Satana (dupa Biblie ) , care nu te cunoaste , nu te stie , nu stie unde stai , nu te a vazut in viata lui ...sa ti spuna sa cauti intr un loc anume acasa ca vei gasii papusi din pene  legate cu ate rosii , colacei din pene , ca a fost doar una la inceput iar pe celelalte le a inmultit dracu ...etc ...Si sa le gasesti ! Exact acolo ? Cu cine lucra ma vraciul ala ? Care il invoca pe Isus , repet ! Ca asa fac toti anticristii ! Si vrajitorii ! Cu cine ma ? Stii ? Eu am zis ca daca pe dracu l am vazut cu ochii mei , atunci e imposibil sa nu existe ma si BINELE !  Cum explica prietene stiinta acest lucru ?
Aceste lucruri nu le explica stiinta pentru ca nu le accepta. Inca.

#31
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

Quote

Ba El a impartit o ...impropriu zis intr un fel ...dar DE CE EL ? De ce dreaqu n au impartit o aia sa se spuna IPL si DPL , adica Inainte de Pontiu Pilat si Dupa Pontiu Pilat AAAAAAAAAAA ??? Sau orice exemplu vrei tu . Oricine , nu numai Pontiu .
De ce el? Asa a fost sa fie. Trebuia sa fie CINEVA, iar acel CINEVA s-a dovedit a fi un wannabe-messiah.

Quote

Nu e fals deloc . Sunt mult mai multi cei ce au crezut si cred in Isus . Ca fapt , existenta , om...Fiu ...nu ca se conformeaza .
Crestinismul a avut 500 de ani avans, apoi a avut cele mai mari imperii ale lumii... si uite ca musulmanii se apropie vertiginos.

Mai mult, n-am vazut la crestini martiriu de multa vreme, iar musulmanii se baga in blocuri cu lejeritate.. la credinta sunt mai tari ca voi.

Quote

Cum ma frate ce relevanta are ? Nu i ciudat ? Nu trebuie sa crezi in El , dar nu te pune pe ginduri ca tocmai El ...care a zis ca e FIUL LUI DUMNEZEU ?
Pai daca cineva devenea important in timpurile alea, ori era mare cuceritor, ori ii ametea pe oameni cu misticisme. Nimeni nu baga in seama un cioban sau un tamplar care isi vedea de treaba.

Oricum, dezvoltarea ulterioara a crestinismului nu i se datoreaza lui. Putea fi oricare altul; bisericile insetate de bani si putere tot la fel ar fi procedat.

Numerele nu dovedesc nimic. La un moment dat, 100% din populatia pamantului credea ca pamantul e plat si stelele sunt batute pe tavanul cerului.

#32
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

 shimen_musashi, on Mar 16 2007, 12:47, said:

Despre jertfa Lui:

"Grauntele de griu, cind cade pe pamint, de nu va muri, ramine singur; iar daca va muri, aduce multa roada" (Ioan XII, 24). Grauntele de griu in moartea lui aducatoare de rod este icoana a jertfei. Caci moartea lui nu e moarte, nu e nimicire, ci mistuire si trecere intr-o viata noua, mai bogata, rodind "unul o suta, altul saizeci, altul treizeci" (Mat. XIII, 23). Brazda, mormintul bobului de griu, e noaptea lui de Paste.

Si daca bobul de griu nu moare, daca nu se mistuie pe sine pentru o noua viata ci ramine in sine si pentru sine, rodi-va el vreodata alta viata?

Atunci intelegem de ce Iisus a zis indata dupa acest cuvint: "Cel ce-si iubeste viata o va pierde... Si cel ce renunta la viata lui, in lumea aceasta, o va pastra pentru viata vesnica" (Ioan XII, 25). Aceasta este legea vietii: si acum si in eternitate se naste din jertfa. Asa se naste orice viata, din sacrificiul alteia si traieste jertfindu-se.

http://www.crestinis...html/index.html
mergeti la cap III si apoi la IX Soteriologia - Jertfa Mantuitorului Hristos  pentru a afla continuarea

Shimen_musashi sa inteleg ca nu ai raspuns logic la intrebarea mea, si ma iei cu boabe de grau acum cand noi vorbim despre ce a jertfit Isus?

Ce viata a dat Isus? Pana la Isus toti oamenii mureau de-a binelea si nu mai traiau viata de apoi?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 12:04.


#33
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 S.F., on Mar 16 2007, 11:53, said:

De ce el? Asa a fost sa fie. Trebuia sa fie CINEVA, iar acel CINEVA s-a dovedit a fi un wannabe-messiah.

Crestinismul a avut 500 de ani avans, apoi a avut cele mai mari imperii ale lumii... si uite ca musulmanii se apropie vertiginos.

Mai mult, n-am vazut la crestini martiriu de multa vreme, iar musulmanii se baga in blocuri cu lejeritate.. la credinta sunt mai tari ca voi.

Pai daca cineva devenea important in timpurile alea, ori era mare cuceritor, ori ii ametea pe oameni cu misticisme. Nimeni nu baga in seama un cioban sau un tamplar care isi vedea de treaba.

Oricum, dezvoltarea ulterioara a crestinismului nu i se datoreaza lui. Putea fi oricare altul; bisericile insetate de bani si putere tot la fel ar fi procedat.

Numerele nu dovedesc nimic. La un moment dat, 100% din populatia pamantului credea ca pamantul e plat si stelele sunt batute pe tavanul cerului.

Ce vorbesti ma ? :)) "Asa a fost sa fie " ...hahahahaha...trebuia sa fie cineva lol :)) . Si a fost Isus . Fiul lui Dumnezeu ! Mdea .Esti tare !

Musulmanii ? :)) Pai daca au pe dracu direct in ei ...cum sa nu se detoneze ? Eu mi as da viata doar pt Isus ! Daca mi s ar impune sa renunt la Isus pt a trai aleg Moartea ! Dar cu zimbetul pe buze ! Tantalii care ma fac fanatic sau habotnic habar n au pe ce lume traiesc ! :))


Pai cum sa nu se detoneze ? Daca ei cred din toata inima si cu toata mintea lor ! Dar nu in Isus , ci in cele 40 de virgine ce le vor primi in rai , asa spune Coranul ! Tu nu te ai denota in acest caz ?:))) hahahahahaha

Da cui i se datoreaza dezvoltarea ulterioara daca nu Lui ...adica credintei si ce a insemnat si "produs" El in timpul vietii ?

Esti tu sigur ca 100 % credeau de pamint ca e plat , cind Biblia a spus cu 500 sau citeva sute de ani inainte de Isus ca Pamintul e rotund ? Vezi in IOV .Iti dau citatele exact daca vrei !

Edited by shaddy_, 16 March 2007 - 12:06.


#34
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

 S.F., on Mar 16 2007, 11:53, said:

De ce el? Asa a fost sa fie. Trebuia sa fie CINEVA, iar acel CINEVA s-a dovedit a fi un wannabe-messiah.
ok daca nu el e mesia atunci cine sa fie? poate crezi in george bush? :coolspeak:

#35
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006
Jertfa lui Isus e o absurditate. A murit degeaba fiindca n-au existat Adam si Eva, n-a existat gradina, n-a existat sarpele vorbitor acum 6000 de ani.

E scuzabil de ce niste oameni simpli de acum 2000 de ani nu stiau ca omul a evoluat din maimuta, insa cum de Fiul lui Dumnezeu (creatorul cerului si al pamantului) nu stia acest "mic" detaliu?

Quote

ok daca nu el e mesia atunci cine sa fie? poate crezi in george bush?
Da nu era vorba sa fie "mesia".. era vorba sa fie cunoscut. De asta discutam cu tipu' de mai sus.

Cum sa existe mesia daca nu exista zei?:)

Quote

Esti tu sigur ca 100 % credeau de pamint ca e plat , cind Biblia a spus cu 500 sau citeva sute de ani inainte de Isus ca Pamintul e rotund ? Vezi in IOV .Iti dau citatele exact daca vrei !
Altundeva in biblie vorbeste de stalpii cerului .. arata doar contradictia acelor texte.

Quote

Ce vorbesti ma ? ) "Asa a fost sa fie " ...hahahahaha...trebuia sa fie cineva lol ) . Si a fost Isus . Fiul lui Dumnezeu ! Mdea .Esti tare !

Musulmanii ? ) Pai daca au pe dracu direct in ei ...cum sa nu se detoneze ? Eu mi as da viata doar pt Isus ! Daca mi s ar impune sa renunt la Isus pt a trai aleg Moartea ! Dar cu zimbetul pe buze ! Tantalii care ma fac fanatic sau habotnic habar n au pe ce lume traiesc ! )


Pai cum sa nu se detoneze ? Daca ei cred din toata inima si cu toata mintea lor ! Dar nu in Isus , ci in cele 40 de virgine ce le vor primi in rai , asa spune Coranul ! Tu nu te ai denota in acest caz ?)) hahahahahaha
Shit, he's lost it.
Someone call 112 !! =))

Edited by S.F., 16 March 2007 - 12:11.


#36
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

 panselutza, on Mar 16 2007, 12:06, said:

ok daca nu el e mesia atunci cine sa fie? poate crezi in george bush? :coolspeak:
Evreii inca il mai asteapta dar exact asa cum spunea si isus vai de cei ce au ochi da nu pot sa vada.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate