Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ce a sacrificat Isus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#55
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 16 2007, 13:30, said:

Asa TREBUIA sa se intimple ! TOTUL in legatura cu Isus ...inclusiv scuipatul si impartitul hainelor la sorti a fost PREZIS cu sute de ani inainte in VT !  Intreaba RAUTATEA din om de ce omor !

Asa trebuia pe naiba, la alte religii de ce este altfel? Buddhismul de exemplu pentru care am o afinitate. Oare sa aiba legatura cu barbarii din nu stiu ce desert al orientului mijlociu de acum 2000 de ani?

#56
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKyu, on Mar 16 2007, 12:37, said:

Asa trebuia pe naiba, la alte religii de ce este altfel? Buddhismul de exemplu pentru care am o afinitate. Oare sa aiba legatura cu barbarii din nu stiu ce desert al orientului mijlociu de acum 2000 de ani?
Ok tu ai afinitate ptr Budha nu stiu prea multe despre el dar prefer sa cred in unul care a murit pe cruce decat in unul care a murit de diaree, chiar daca a fost un om deosebit.

#57
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 16 2007, 13:32, said:

Exact acelasi lucru ti l as putea spune si eu ...Deci.. :))

Si totusi o fac fara sa jignesc pe cineva . Se indreapta spre maimuta cei care cred ca se trag din MAIMUTE . Pai maimute giboni ., macaci si urangutani POATE SUNTETI MAI FRATILOR ! :))))) hahah . Eu sunt OM . Creat de YHWH . :))

Cred ca ar fi cazul sa te abtii de la ad hominem.

#58
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpanselutza, on Mar 16 2007, 13:40, said:

Ok tu ai afinitate ptr Budha nu stiu prea multe despre el dar prefer sa cred in unul care a murit pe cruce decat in unul care a murit de diaree, chiar daca a fost un om deosebit.

Sete de sange, de drama si tragedii? Viziunea asta apocaliptica este cea mai respingatoare la crestinism si islam.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 12:46.


#59
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKyu, on Mar 16 2007, 12:43, said:

Sete de sange, de drama si tragedii?
Daca nu se putea altfel, poate a vrut sa ne arate pentru ce traim, fiecare din noi trebuie sa facem un sacrificiu.
Din cate stiu si Buddha a facut ceva sacrificii la viata lui.Este foarte respingatoare da cica la sfarsit daca rezisti cu bine este si o rasplata.

Edited by panselutza, 16 March 2007 - 12:48.


#60
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View PostKyu, on Mar 16 2007, 12:41, said:

Cred ca ar fi cazul sa te abtii de la ad hominem.

Imi cer iertare ...dar n am jignit pe nimeni sau n am intentionat .Dar ...daca cei care cred ca se trag din maimuta sunt asa convinsi ...atunci eu le pot sugera sa inchege si niste relatii amicale , amiabile cu acesti stramosi ai lor ...cu macacii din jungla , cu gibonii , cu babuinii , cu urangutanii , cu gorilele . Ca nici asa sa nu ti mai bagi in seama stramosul direct ...e lipsa de bun simt . Eu asa cred ! Nu i asa ?:))

#61
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

Quote

Poate ar trebui sa acceptam ca pe unii dumnezeu i-a lasat sa evolueze din maimute
Sf ai dreptate ,tu te tragi din maimuta.
Unii au evoluat din maimute, altii inca nu au evoluat din maimute :)

C'est la vie.

#62
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Pentru cei care cred ca ne tragem din maimute si din "unicelulare" - care este urmatoarea etapa in care vom evolua? In ce ne vom transforma? Si cand se va intampla asta?

#63
shimen_musashi

shimen_musashi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 15.04.2005

View PostKyu, on Mar 16 2007, 12:23, said:

Ok. :coolspeak:

Mai am ceva intrebari totusi:

Sa presupunem ca d-zeu exista si a vrut sa arate ca exista viata de apoi. D-zeu stia dinainte tot ce se va intapla cu 1/3 din el. Si-a imbracat haina umana a intrat pe scena a jucat piesa si apoi a iesit de pe scena. De ce trebuia sa fie un omor in piesa jucata, de ce nu putea sa traiasca pana la adanci batraneti ca un intelept, ca un mag sa zicem, si dupa ce murea de moarte buna sa invie si sa arate la toata lumea ca exista viata dupa moarte? De ce omor? De ce trebuia neaparat sa socheze audienta?
Tocmai pentru ca Dumnezeu stia ce vor face.

#64
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postshaddy_, on Mar 16 2007, 13:45, said:

Imi cer iertare ...dar n am jignit pe nimeni sau n am intentionat .Dar ...daca cei care cred ca se trag din maimuta sunt asa convinsi ...atunci eu le pot sugera sa inchege si niste relatii amicale , amiabile cu acesti stramosi ai lor ...cu macacii din jungla , cu gibonii , cu babuinii , cu urangutanii , cu gorilele . Ca nici asa sa nu ti mai bagi in seama stramosul direct ...e lipsa de bun simt . Eu asa cred ! Nu i asa ?:))

Da, cercetatori de fama mondiala incearca sa inghege relatii amicale cu maimutele si sa le salveze de la disparitie ca specie, din pacate sunt multi care se cred o rasa superioara, facuti in imaginea unui d-zeu, si in ingamfarea lor nu dau doi bani pe fiintele cu care impartim aceasta minunata planeta.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 12:57.


#65
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdaniel21, on Mar 16 2007, 12:48, said:

Pentru cei care cred ca ne tragem din maimute si din "unicelulare" - care este urmatoarea etapa in care vom evolua? In ce ne vom transforma? Si cand se va intampla asta?
Vom evolua in omuleti modificati genetic. Se va face un fel de combinatie om -masina :coolspeak:

#66
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
panselutza...maimuta nu a fost ajutata de cineva sa evolueze in om. Asa ca nu se pune problema tehnicii care ne va transforma in ce vrei tu...si pur si simlu natural (de la mama natura, fara intrventia omului), in ce vom evolua?

#67
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View PostKyu, on Mar 16 2007, 12:50, said:

Da, cercetatori de fama mondiala incearca sa inghege relatii amicale cu maimutele si sa le salveze de la disparitie ca specie, din pacate sunt multi care se cred o rasa superioara si nu dau doi bani pe fiintele cu care impartim aceasta minunata planeta.

Mie personal imi plac maimutele , imi place jungla , imi plac animalele exotice ...Mi ar placea sa "incheg " o  "legatura " cu maimutele DAR CA DE LA OM la ANIMAL ...nu ca de la MAIMUTA LA MAIMUTA ...gibon , macac , urangutan , BABUIN etc :))

#68
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdaniel21, on Mar 16 2007, 12:56, said:

panselutza...maimuta nu a fost ajutata de cineva sa evolueze in om. Asa ca nu se pune problema tehnicii care ne va transforma in ce vrei tu...si pur si simlu natural (de la mama natura, fara intrventia omului), in ce vom evolua?
Pai natura se razbuna.Io n-as fi atat de curioasa sa fiu in locul tau..It ain't pretty. :nonobad:

#69
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postdaniel21, on Mar 16 2007, 12:56, said:

panselutza...maimuta nu a fost ajutata de cineva sa evolueze in om. Asa ca nu se pune problema tehnicii care ne va transforma in ce vrei tu...si pur si simlu natural (de la mama natura, fara intrventia omului), in ce vom evolua?

In babuini cu pedale !

#70
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postpanselutza, on Mar 16 2007, 13:45, said:

Daca nu se putea altfel, poate a vrut sa ne arate pentru ce traim, fiecare din noi trebuie sa facem un sacrificiu.
Din cate stiu si Buddha a facut ceva sacrificii la viata lui.Este foarte respingatoare da cica la sfarsit daca rezisti cu bine este si o rasplata.

Nu exista nici o rasplata. Si sper ca cei cu aceste viziuni apocaliptice sa nu ajunga in puncte cheie ale omenirii pentru a incerca sa implineasca aceaste viziuni, chipurile profetite prin nu stiu ce carte scrisa de niste pastori de capre si pescari de prin orientul mijlociu.

#71
panselutza

panselutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 30.01.2007

View PostKyu, on Mar 16 2007, 13:06, said:

Nu exista nici o rasplata. Si sper ca cei cu aceste viziuni apocaliptice sa nu ajunga in puncte cheie ale omenirii pentru a incerca sa implineasca aceaste viziuni, chipurile profetite prin nu stiu ce carte scrisa de niste pastori de capre si pescari de prin orientul mijlociu.
Dar ce exista dupa moarte>?nimic?Buddha ce zice?Eu iti respect convingerile chiar ma intereseaza.

Edited by panselutza, 16 March 2007 - 13:10.


#72
S.F.

S.F.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 13.06.2006

Quote

Pentru cei care cred ca ne tragem din maimute si din "unicelulare" - care este urmatoarea etapa in care vom evolua? In ce ne vom transforma? Si cand se va intampla asta?
Evoluam tot timpul, de la generatie la generatie se selecteaza acele gene care favorizeaza bunastarea individului.

De exemplu, europenii acum 1000 de ani erau intoleranti la lactoza si se imbatau mai repede (din analiza genetica). Acum, prin selectie putem bea linistiti lapte si nu ne imbatam asa de repede :).

Tu te referi la urmatoarea speciatie? Adica la acea specie care ne va privi pe noi cum privim noi.. Homo Erectus?:)
Da cine stie? Nici mama omida n-o stie pe asta :).. mai ales ca omul se afla acum unde n-a fost nici un animal.
Omul gandeste! Se organizeaza.

Citeste aici despre influenta oraselor asupra omului: http://howardbloom.n...t_evolution.htm

Edited by S.F., 16 March 2007 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate