Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Ce a sacrificat Isus?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
438 răspunsuri în acest subiect

#91
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 14:35, said:

Un impostor ordinar, care nu a inviat si nici nu a facut nimic din ceea ce pretinde acea "legenda".
In capul tau si a celor ce gandesc ca tine, intr-adevar nu poate fi pusa la indoiala existenta acestei distorsiuni informationale. Este credinta ta, si asta este! Regretabil este ca crezi ca o intreaga lume crede acest lucru, ca biblia este best seller, ca toata lumea viseaza la cristosei verzi pe pereti ca la un "super-star" si ca acea legenda infatiseaza adevarul suprem! Aici gresesti! Nu toata lumea crede asa, si nu ai dovezi credibile in acest sens!

Care dovezi arheologice? Un mormant gol? Evanghelia lui Iuda? Mormantul recent descoperit? Giulgiul fals de la Torino?

Poate ca Isus nu a fost decat un tudorel666 al vremurilor sale. Legenda i-au creat-o altii, dupa moartea lui.

#92
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 18.05.2004
Chiar nu aveti loc unii de altii? Asa au aprut cruciadele, asa a aparut prigoana arabilor de-acum. Toate religiile sunt o forma de organizare si au scopul de a controla masele si a oferi suport acelora carora nu le poti explica ca dupa ce mor se transforma in alta forma de energie. Ceea ce se intampla de-aici incolo e tratat de fiecare religie altfel. Pentru Isus, indiferent daca eu cred in el sau nu, am o forma de respect chiar daca ar fi fost un simplu om. A murit pentru un ideal si a incercat sa schimbe ceva in bine, in loc de razbunare a incercat sa ne invete despre iertare si despre viata spirituala. Cred ca interpretarile care s-au dat tuturor acestor lideri religiosi sunt problema. Oricum nu stiu cati dintre cei care se declara credinciosi stiu sa fie modesti sau sa ierte sau sa iubeasca. Nu stiu de ce trebuie sa aruncam in cei care au incercat sa faca ceva indiferent de religia de care apartin si sa inchidem ochii la aceia care folosesc religia de mii de ani pentru a obtine putere si a construi imperii "justificate". Sincer nu vad problema celui care a pus intrebarea "ce a sacrificat Isus?" pentru ca din punctul meu de vedere e simplu: a murit pentru ceea ce a crezut, pentru a schimba ceva. Pe mine personal nici nu ma intereseaza daca a inviat sau nu ci doar ceea ce a incercat sa faca. Oricum felul in care a fost crestinata lumea asta este cel mai departe de idealurile lui Isus si aparent continua. Nu inteleg de ce trebuie "sa ma inchin cuiva sau la ceva", o forma sincera de respect nu e suficienta pentru ca nu ma transforma in marioneta? Iar ceea ce cred e problema mea.

#93
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.547
  • Înscris: 24.01.2007

 ioanaa, on Mar 16 2007, 15:45, said:

Chiar nu aveti loc unii de altii? Asa au aprut cruciadele, asa a aparut prigoana arabilor de-acum. Toate religiile sunt o forma de organizare si au scopul de a controla masele si a oferi suport acelora carora nu le poti explica ca dupa ce mor se transforma in alta forma de energie. Ceea ce se intampla de-aici incolo e tratat de fiecare religie altfel. Pentru Isus, indiferent daca eu cred in el sau nu, am o forma de respect chiar daca ar fi fost un simplu om. A murit pentru un ideal si a incercat sa schimbe ceva in bine, in loc de razbunare a incercat sa ne invete despre iertare si despre viata spirituala. Cred ca interpretarile care s-au dat tuturor acestor lideri religiosi sunt problema. Oricum nu stiu cati dintre cei care se declara credinciosi stiu sa fie modesti sau sa ierte sau sa iubeasca. Nu stiu de ce trebuie sa aruncam in cei care au incercat sa faca ceva indiferent de religia de care apartin si sa inchidem ochii la aceia care folosesc religia de mii de ani pentru a obtine putere si a construi imperii "justificate". Sincer nu vad problema celui care a pus intrebarea "ce a sacrificat Isus?" pentru ca din punctul meu de vedere e simplu: a murit pentru ceea ce a crezut, pentru a schimba ceva. Pe mine personal nici nu ma intereseaza daca a inviat sau nu ci doar ceea ce a incercat sa faca. Oricum felul in care a fost crestinata lumea asta este cel mai departe de idealurile lui Isus si aparent continua. Nu inteleg de ce trebuie "sa ma inchin cuiva sau la ceva", o forma sincera de respect nu e suficienta pentru ca nu ma transforma in marioneta? Iar ceea ce cred e problema mea.

Din perspectiva ca a fost un om ca toti oamenii si nu fiu de dumnezeu (sau 1/3 de d-zeu) pot sa inteleg jertfa, dar din perspectiva ca a inviat in carne si oase la 3 zile dupa ce a murit, nu mai putem spune ca este jertfa.

Editat de Kyu, 16 martie 2007 - 14:50.


#94
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 08.05.2006

 landscape10, on Mar 16 2007, 14:36, said:

Poate ca Isus nu a fost decat un tudorel666 al vremurilor sale. Legenda i-au creat-o altii, dupa moartea lui.

Este cea mai tare afirmatie pe care am auzit-o pe acest forum in ultimele luni. Ma bucur enorm ca un om echidistant ca tine modereaza aici!

#95
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.547
  • Înscris: 24.01.2007

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 15:52, said:

Este cea mai tare afirmatie pe care am auzit-o pe acest forum in ultimele luni. Ma bucur enorm ca un om echidistant ca tine modereaza aici!

Da la fel si cu Mohamed, care se presupune ca mai suferea si de epilepsie de lob frontal.

#96
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 14:35, said:

Un impostor ordinar, care nu a inviat si nici nu a facut nimic din ceea ce pretinde acea "legenda".
In capul tau si a celor ce gandesc ca tine, intr-adevar nu poate fi pusa la indoiala existenta acestei distorsiuni informationale. Este credinta ta, si asta este! Regretabil este ca crezi ca o intreaga lume crede acest lucru, ca biblia este best seller, ca toata lumea viseaza la cristosei verzi pe pereti ca la un "super-star" si ca acea legenda infatiseaza adevarul suprem! Aici gresesti! Nu toata lumea crede asa, si nu ai dovezi credibile in acest sens!

Care dovezi arheologice? Un mormant gol? Evanghelia lui Iuda? Mormantul recent descoperit? Giulgiul fals de la Torino?

Vezi sa nu faci BALE LA GURA , Satan ! Usor ca ti plesnesc venele de pe timple ...Tangalau ca ti crapa inima de atita ura ... !

Pai nu toata lumea crede , ai dreptate ...cita dreptate ai ...eu consider  ca doar  citeva milioane din toti oamenii de pe Planeta cred acest lucru . Restul sunt berbeci creduli , nu credinciosi adevarati ...si  morti si neingropati dpdv moral , ca tine ! :))

#97
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.653
  • Înscris: 08.05.2006

 shaddy_, on Mar 16 2007, 15:16, said:

Vezi sa nu faci BALE LA GURA , Satan ! Usor ca ti plesnesc venele de pe timple ...Tangalau ca ti crapa inima de atita ura ... !

Pai nu toata lumea crede , ai dreptate ...cita dreptate ai ...eu consider  ca doar  citeva milioane din toti oamenii de pe Planeta cred acest lucru . Restul sunt berbeci creduli , nu credinciosi adevarati ...si  morti si neingropati dpdv moral , ca tine ! :))

Da, ma bucur ca in calitate de "Satan" am avut ocazia sa dialoghez cu un mic "Cristosel" ca tine, care dupa ce m-a gonit cu crucea ridicata, m-a convins sa ma duc sa ma "ingrop imoral"!

#98
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 cap_tepos, on Mar 16 2007, 15:24, said:

Da, ma bucur ca in calitate de "Satan" am avut ocazia sa dialoghez cu un mic "Cristosel" ca tine, care dupa ce m-a gonit cu crucea ridicata, m-a convins sa ma duc sa ma "ingrop imoral"!

Nu ...eu doar am un argument in plus ca acel impostor ordinar  si acel  mincinos ordinar de Mahomed ...care a pretins ca e inspirat de Dzeu si in care cred foarte multi musulmani ...ala o ia pe la nanau la fel ca tine ...de la "dumnezeul acestei lumi " , adica DRACUL ! Va "gidila p acolo "...sunt sigur !  Cred ca de Mahomed nici nu te sinchisesti , de faptul ca el a pretins ca a primit mesaje de la Dzeu , ca e religia sfinta etc . E si normal . Daca lumea nu i ar da atentie lui Isus , nu L ar mai batjocori , nu s ar vorbi atit de mult despre El ...poate m ar pune pe ginduri . Dar am inca o dovada ca EL  a fost FIUL LUI DUMNEZEU !

Editat de shaddy_, 16 martie 2007 - 15:35.


#99
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 18.05.2004

 Kyu, on Mar 16 2007, 14:49, said:

Din perspectiva ca a fost un om ca toti oamenii si nu fiu de dumnezeu (sau 1/3 de d-zeu) pot sa inteleg jertfa, dar din perspectiva ca a inviat in carne si oase la 3 zile dupa ce a murit, nu mai putem spune ca este jertfa.

Din perspecativa asta jertfa ar reprezenta-o inclusiv faptul ca s-a nascut om. Ca Dumnezeu se presupune ca nu suferi, ai toate libertatile pe care ti le confera starea de energie pura.

#100
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.547
  • Înscris: 24.01.2007

 ioanaa, on Mar 16 2007, 16:45, said:

Din perspecativa asta jertfa ar reprezenta-o inclusiv faptul ca s-a nascut om. Ca Dumnezeu se presupune ca nu suferi, ai toate libertatile pe care ti le confera starea de energie pura.

Nu, a jertfi inseamna a renunta la ceva definitiv. In cazul descris de tine D-zeu nu a renuntat definitv la nimic, nu a renuntat la divinitatea sa. Ba mai mult si-a castigat 1/3 din sine. Sau si-a castigat un fiu. S-a folosit de instrumentul uman (virgina Maria si toata punerea in scena) pentru a deveni mai implinit.

Editat de Kyu, 16 martie 2007 - 15:59.


#101
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 18.05.2004

 Kyu, on Mar 16 2007, 15:55, said:

Nu, a jertfi inseamna a renunta la ceva definitiv. In cazul descris de tine D-zeu nu a renuntat definitv la nimic, nu a renuntat la divinitatea sa. Ba mai mult si-a castigat 1/3 din sine. Sau si-a castigat un fiu. S-a folosit de instrumentul uman (virgina Maria si toata punerea in scena) pentru a deveni mai implinit.
JÉRTFĂ, jertfe, s.f. 1. (În unele ritualuri religioase)Ceea ce se aducea ca dar divinității (mai ales vietăți sacrificate pe altar); ofrandă. ♦ Fig. Victimă. ♢ Expr. A cădea jertfă = a fi sacrificat; a muri. 2. Sacrificiu, jertfire. 3. (Pop.) Prisos, belșug (de bucate, vin etc.) Din sl. Ÿrŭtyva.

#102
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.547
  • Înscris: 24.01.2007

 ioanaa, on Mar 16 2007, 17:50, said:

JÉRTFĂ, jertfe, s.f. 1. (În unele ritualuri religioase)Ceea ce se aducea ca dar divinității (mai ales vietăți sacrificate pe altar); ofrandă. ♩ Fig. Victimă. ♱ Expr. A cădea jertfă = a fi sacrificat; a muri. 2. Sacrificiu, jertfire. 3. (Pop.) Prisos, belșug (de bucate, vin etc.) Din sl. ŸrĆ­tyva.

Bun deci care din definitii o consideri, 1,2 sau 3? Eu vorbeam de jertfa in sensul de sacrificiu. def.2.

SACRIFÍCIU, sacrificii, s.n. 1. Renunțare voluntară la ceva (prețios sau considerat ca atare) pentru binele sau în interesul cuiva sau a ceva;

Vezi titlul topicului.

Editat de Kyu, 16 martie 2007 - 17:04.


#103
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 18.05.2004

 Kyu, on Mar 16 2007, 17:02, said:

Bun deci care din definitii o consideri, 1,2 sau 3?
Asta e arta de a despica firul in 4? Ti-am raspuns 2 posturi mai sus si tu mi-ai zis ca aia nu e jertfa, eu ti-am aratat definitia din dictionar. Cred ca am incheiat aici. Ceea ce ti-am scris e parerea mea care e diferita de a celor care considera ca jertfa reprezinta faptul ca a murit. Oricum in mare astea sunt amanunte si conteaza doar pentru universul personal al fiecarui om in parte. Daca vrei o opinie personala, cred ca a existat un om care a crezut in ceva si a facut mai mult pentru asta decat ceilalti si a avut la vremea respectiva o perceptie mai profunda asupra a ceea ce numim divinitate sau "inspiratie divina". Conform crestinismului toti suntem copiii lui Dumnezeu si el este in tot si in toate. De ce trebuie sa cautam ce e rau intr-un om sau partile slabe? Macar odata sa luam ce e bun si frumos, poate ca lasand la o parte mici invidii si rautati vom avea surpriza sa ne simtim mai bine, nu mai rau.

#104
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.434
  • Înscris: 16.05.2004

 shaddy_, on Mar 16 2007, 15:34, said:

Nu ...eu doar am un argument in plus ca acel impostor ordinar  si acel  mincinos ordinar de Mahomed ...care a pretins ca e inspirat de Dzeu si in care cred foarte multi musulmani ...ala o ia pe la nanau la fel ca tine ...de la "dumnezeul acestei lumi " , adica DRACUL ! Va "gidila p acolo "...sunt sigur !  Cred ca de Mahomed nici nu te sinchisesti , de faptul ca el a pretins ca a primit mesaje de la Dzeu , ca e religia sfinta etc . E si normal . Daca lumea nu i ar da atentie lui Isus , nu L ar mai batjocori , nu s ar vorbi atit de mult despre El ...poate m ar pune pe ginduri . Dar am inca o dovada ca EL  a fost FIUL LUI DUMNEZEU !
Care dovada? Ca ai scris cu rosu?
Milioanele de oameni don't mean sh*t. Pot sa-ti dau zeci de exemple in care cred milioane de oameni si le mai si considera chestii imaginate.
Ca mos craciun, elfi si orci, spartul oglinzii aduce ghinion, cavalerii jedi, OZN-uri.
Numarul mare de credinciosi nu inseamna nimic.
China e cea mai numeroasa natie a pamantului si religia ei nu e cea dominanta. Si e aceeasi TARA!
Atentie: sigur, multi incearca sa si-l explice, altii incearca sa explice ca nu a existat. Sau a existat dar nu exista nimic divin in el. Decat poate niste idei bune stricate in mii de ani.
Batjocori: pai normal, daca unii cred in altceva. Toate celelalte religii cred in altceva. De ce alea sunt fabulatii si religia ta nu? De ce Mahomed nu l-a auzit pe dumnezeu dar isus si toti profetii lui l-au auzit. O data ce negi o religie le negi pe toate pentru ca au aceeasi baza: temerile si nesigurantele tale legate de viata, moarte si scop in viata.

Editat de katman, 16 martie 2007 - 17:41.


#105
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.547
  • Înscris: 24.01.2007

 ioanaa, on Mar 16 2007, 18:13, said:

Asta e arta de a despica firul in 4? Ti-am raspuns 2 posturi mai sus si tu mi-ai zis ca aia nu e jertfa, eu ti-am aratat definitia din dictionar.
Cred ca am incheiat aici.

Daca vrei sa ne intelegem trebuie sa definim semantica cuvintelor care le folosim. Tu ai fost cea care ai deraiat semnificatia cuvintelor mele.

Chiar daca ar fi definitia 1. jerfa in sens de ofranda catre divinitate, ce a facut d-zeu si-a oferit 1/3 din sine pentru sine? Adica s-a intrupat in om ca apoi sa se dea drept ofranda pe propriul sau altar? Isus a fost ofranda care d-zeu?

Quote

Ceea ce ti-am scris e parerea mea care e diferita de a celor care considera ca jertfa reprezinta faptul ca a murit. Oricum in mare astea sunt amanunte si conteaza doar pentru universul personal al fiecarui om in parte.

De ce un d-zeu daca se naste om e un sacrificiu? Tu cand cand sacrifici ceva nu renunti la ceva? Nu te deprivezi de ceva? De ce anume s-a deprivat d-zeu sau Isus?

Quote

Daca vrei o opinie personala, cred ca a existat un om care a crezut in ceva si a facut mai mult pentru asta decat ceilalti si a avut la vremea respectiva o perceptie mai profunda asupra a ceea ce numim divinitate sau "inspiratie divina". Conform crestinismului toti suntem copiii lui Dumnezeu si el este in tot si in toate. De ce trebuie sa cautam ce e rau intr-un om sau partile slabe? Macar odata sa luam ce e bun si frumos, poate ca lasand la o parte mici invidii si rautati vom avea surpriza sa ne simtim mai bine, nu mai rau.

Pentru ca in numele lui s-au dus razboaie, azi se se ucid medici care fac avorturi, sunt urati homoxexualii, se rastignesc biete schizofrenice, se franeaza cercetarile in domeniu celulelor stem si a clonarii, etc.

Editat de Kyu, 16 martie 2007 - 17:49.


#106
carina28

carina28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 13.03.2007
shaddy_ @
Nu inteleg de ce il faci pe Mohamed profet ordinar , mincinos etc.!
Ce ai cu el?Ti-a facut tie ceva personal?sau pur si simplu nu poti accepta faptul ca nu numai Isus a fost profet , ca au mai fost si altii?De ce nu l-as crede pe Mohamed ca a avut o revelatie sau mai stiu eu ce, si as crede ca Isus a umblat pe apa????
Cel putin Mohamed s-a multumit cu titlul de profet , nu s-a ridicat la rangul de "fiu al lu Dzeu".

Nu mai fii atat de fanatic!Fiecare religie are "pildele" si "fabulatiile" ei, dar de aici pana a face alta religie mincinoasa...e cale lunga!
Ore nu Inchizitia este cea mai vie dovada a ceea ce oamenii pot face folosindu-se de "religie"????
Ai fi facut si tu parte din Inchizitie intr-o viata anterioara...de aia nu accepti alte adevruri!

#107
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 315
  • Înscris: 18.05.2004

 Kyu, on Mar 16 2007, 17:45, said:

Daca vrei sa ne intelegem trebuie sa definim semantica cuvintelor care le folosim. Tu ai fost cea care ai deraiat semnificatia cuvintelor mele.

Chiar daca ar fi definitia 1. jerfa in sens de ofranda catre divinitate, ce a facut d-zeu si-a oferit 1/3 din sine pentru sine? Adica s-a intrupat in om ca apoi sa se dea drept ofranda pe propriul sau altar? Isus a fost ofranda care d-zeu?
De ce un d-zeu daca se naste om e un sacrificiu? Tu cand cand sacrifici ceva nu renunti la ceva? Nu te deprivezi de ceva? De ce anume s-a deprivat d-zeu sau Isus?
Pentru ca in numele lui s-au dus razboaie, azi se se ucid medici care fac avorturi, sunt urati homoxexualii, se rastignesc biete schizofrenice, se franeaza cercetarile in domeniu celulelor stem si a clonarii, etc.

Eu n-am deraiat nimic. :)
Tu crezi ce vrei. Vad ca tii mortis sa dai cu pietre, iti urez distractie placuta. Am fost de acord cu tine ca se interpreteaza si se duc razboaie etc. si am adaugat ca nu asta era ideea la care trebuia sa se ajunga. Dar cred ca ai gresit vinovatul. Cei care gresesc sunt oamenii de azi si cei de ieri care la fel ca tine se folosesc de "numele" cuiva pentru a-si rezolva probelemele. Tu ai frustrarile tale si vrei sa-l desfintezi pe Isus (nu mai conteaza deja daca a fost om sau altceva), altii vor sa desfiinteze tari in "numele" lui pentru interese financiare, altii dau in tot ce nu pot intelege sau e altfel decat ei (homosexuali, schizofrenice si ce-o mai fi), motivele sunt diverse solutia e universala gasim o imagine in religie si aia ne e scuza, in orice religie. Ce este mai trist ca cei care reprezinta aceste religii gresesc primii, ma refer la atitudinile politice si financiare ale bisericilor si la faptul ca nu i-am auzit niciodata sa ia atitudine pt. vreuna din cauzele mentionate mai sus.
Si da, dupa orice logica daca un zeu se naste om e sacrificiu, un sacrificiu facut in cazul acesta pt. oameni. Tu daca maine te-ai naste furnica nu ai considera ca a parasi varful lantului trofic e un sacrificiu?

#108
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 584
  • Înscris: 31.01.2007

 Kyu, on Mar 16 2007, 17:45, said:

Pentru ca in numele lui s-au dus razboaie, azi se se ucid medici care fac avorturi, sunt urati homoxexualii, se rastignesc biete schizofrenice, se franeaza cercetarile in domeniu celulelor stem si a clonarii, etc.

Katman ...aici ai raspunsul  la postul tau 104 . De ce Isus ? D aia ...de ce explica Kyu mai sus . Dar Kyu fara sa vrea a spus ca Isus e FIUL LUI DUMNEZEU ! :)) Dar nici el nu si da seama de ce anume ...:)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate