Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Ce a sacrificat Isus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#109
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Isus a fost un dumnezeu. De aici începe toată îndumnezeirea din media. Și chiar așa, dacă el a putut să fie dumnezeu, să moară, să se și învie, mort fiind, bine, nu mort-mort, mort de râs, ăia din Galați de ce ar fi mai proști?

#110
shaddy_

shaddy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 31.01.2007

View Postcarina28, on Mar 16 2007, 17:54, said:

shaddy_ @
Nu inteleg de ce il faci pe Mohamed profet ordinar , mincinos etc.!
Ce ai cu el?Ti-a facut tie ceva personal?sau pur si simplu nu poti accepta faptul ca nu numai Isus a fost profet , ca au mai fost si altii?De ce nu l-as crede pe Mohamed ca a avut o revelatie sau mai stiu eu ce, si as crede ca Isus a umblat pe apa????
Cel putin Mohamed s-a multumit cu titlul de profet , nu s-a ridicat la rangul de "fiu al lu Dzeu".

Nu mai fii atat de fanatic!Fiecare religie are "pildele" si "fabulatiile" ei, dar de aici pana a face alta religie mincinoasa...e cale lunga!
Ore nu Inchizitia este cea mai vie dovada a ceea ce oamenii pot face folosindu-se de "religie"????
Ai fi facut si tu parte din Inchizitie intr-o viata anterioara...de aia nu accepti alte adevruri!

Carina iti raspund pe scurt pt ca m am saturat sa tot scriu ...aiurea ...oricum nu vei intelege ...cum n au inteles nici evreii lui Moise ...care au avut semne multe de la God !
Credinta mea e simpla . Cea in Isus . Cred in Biblie . Ca e Cuvintul lui Dzeu . Daca n ar exista Biblia ...eu n as fi crezut in Dumnezeu ! E singura mea DOVADA directa ! Pe linga altele indirecte . Daca tu afirmi ca ...crezi in Dumnezeu dar nu L recunosti pe Isus ...mai bine nu mai crede ...ca pierzi timpul de pomana si nici parte de vesnicie nu vei avea . Cu toata sinceritatea iti spun . Nu mai crede in Dzeu daca nu crezi ca Isus e Fiul ! Serios ...iti spun ...crezi degeaba . Adica Biblia imi spune ca dupa ce ma rog lui Dzeu sa o fac IN NUMELE LUI ISUS ...iar tu vii cu abureli ca Isus a fost profet ?

#111
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Shaddy, fata n-are nevoie de dumnezeu, dar cred că o vână divină ar face minuni. Ia de cateheristește-o oleacuțicăcă o lasă hormonii d.p. cu mintea!

Nu ierta fata care-și uită vata!

Edited by Cimpoacă, 16 March 2007 - 18:34.


#112
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 19:06, said:

Eu n-am deraiat nimic. :)
Tu crezi ce vrei. Vad ca tii mortis sa dai cu pietre, iti urez distractie placuta. Am fost de acord cu tine ca se interpreteaza si se duc razboaie etc. si am adaugat ca nu asta era ideea la care trebuia sa se ajunga. Dar cred ca ai gresit vinovatul. Cei care gresesc sunt oamenii de azi si cei de ieri care la fel ca tine se folosesc de "numele" cuiva pentru a-si rezolva probelemele. Tu ai frustrarile tale si vrei sa-l desfintezi pe Isus (nu mai conteaza deja daca a fost om sau altceva), altii vor sa desfiinteze tari in "numele" lui pentru interese financiare, altii dau in tot ce nu pot intelege sau e altfel decat ei (homosexuali, schizofrenice si ce-o mai fi), motivele sunt diverse solutia e universala gasim o imagine in religie si aia ne e scuza, in orice religie. Ce este mai trist ca cei care reprezinta aceste religii gresesc primii, ma refer la atitudinile politice si financiare ale bisericilor si la faptul ca nu i-am auzit niciodata sa ia atitudine pt. vreuna din cauzele mentionate mai sus.

Eu mai mult arat "defectele de logica" in ideologia crestina si sunt in cautarea adevarului. Daca adevarul se intampla sa desfiinteze o religie sau imaginiea unui om, asta e, pot fi eu de vina?

Quote

Si da, dupa orice logica daca un zeu se naste om e sacrificiu, un sacrificiu facut in cazul acesta pt. oameni. Tu daca maine te-ai naste furnica nu ai considera ca a parasi varful lantului trofic e un sacrificiu?

Este o falsa analogie, eu nu pot decide sa ma nasc furnica si apoi sa ma intorc la starea de om. Inca o data la ce renunta zeul nascandu-se om si capatand o noua forma de existenta dupa care se intoarce la vechea forma de existenta?

#113
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 18:30, said:

Eu mai mult arat "defectele de logica" in ideologia crestina si sunt in cautarea adevarului. Daca adevarul se intampla sa desfiinteze o religie sau imaginiea unui om, asta e, pot fi eu de vina?
Este o falsa analogie, eu nu pot decide sa ma nasc furnica si apoi sa ma intorc la starea de om. Inca o data la ce renunta zeul nascandu-se om si capatand o noua forma de existenta dupa care se intoarce la vechea forma de existenta?
Iti este chiar atat de greu sa intelegi?  :D

#114
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 19:52, said:

Iti este chiar atat de greu sa intelegi?  :D

Nu ma mai acuza ca nu inteleg, numeste obiectul la care renunta, te rog. Obiectul sacrificiului.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 18:56.


#115
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 18:54, said:

Nu ma mai acuza ca nu inteleg, numeste obiectul la care renunta, te rog. Obiectul sacrificiului.
Ti l-am numit deja, starea de divinitate in caz ca il tratezi pe Isus ca zeu si viata in caz ca il consideri simplu om.

#116
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 20:00, said:

Ti l-am numit deja, starea de divinitate in caz ca il tratezi pe Isus ca zeu si viata in caz ca il consideri simplu om.

Daca renunta la divinitate, nu ar mai fi fost in stare sa-si recupereze divinitatea.

Daca a renuntat la starea de divinitate cum se face ca si-a recapatat starea de divinitate? A renuntat la mercedes si apoi si-a recapatat mercedesul.  Ba mai mult la mercedes i-a mai adaugat niste optiuni in plus. Tot nu e clar?

#117
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 19:07, said:

Daca renunta la divinitate, nu ar mai fi fost in stare sa-si recupereze divinitatea.

Daca a renuntat la starea de divinitate cum se face ca si-a recapatat starea de divinitate? A renuntat la mercedes si apoi si-a recapatat mercedesul.  Ba mai mult la mercedes i-a mai adaugat niste optiuni in plus. Tot nu e clar?
Simplu, daca e zeu totul e posibil, a acceptat suferinta.
Pot sa te intreb ceva mai personal? Tu in ce crezi?

#118
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 20:09, said:

Simplu, daca e zeu totul e posibil, a acceptat suferinta.
A accepta nu inseamna a renunta.

Quote

Pot sa te intreb ceva mai personal? Tu in ce crezi?

Eu sunt ateu daca asta voiai sa stii.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 19:16.


#119
Maria_Ioana

Maria_Ioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 16.03.2007

View PostS.F., on Mar 16 2007, 12:19, said:

Asta-i motivul pentru care fetele n-ar trebui lasate la calculator... farduri, rujuri, manele si cluburi - asa e perfect.. altfel rezultatele sunt dezastruoase :)

In afara de 2-3 exemple, nu am vazut fete pe net care sa faca ceva productiv.. ba sunt isterice pe Coolgirl, ba sunt credincioase fanatice (bonus daca nu stiu sa scrie, de parca ar fi facut lb. romana cu femeia de servici).

Esti misogin

#120
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 19:16, said:

A accepta nu inseamna a renunta.
Eu sunt ateu daca asta voiai sa stii.
Da, asta voiam sa stiu.
A renunta la ceva si a accepta renuntarea. :) Vad ca iti place sa te joci cu cuvintele.

#121
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Cică după dumnezeu urmează h2h, apoi nimic.
Voi 2 ați început cu urmarea.
Of, viața mea... sexuală

#122
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 20:38, said:

Da, asta voiam sa stiu.
A renunta la ceva si a accepta renuntarea. :) Vad ca iti place sa te joci cu cuvintele.

Ai inceput sa ta balbai?

ioanaa said:

Simplu, daca e zeu totul e posibil, a acceptat suferinta.

Te hotaresti, la ce acceptare te referi? "E grele" cu coerenta, ha?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 19:56.


#123
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 19:54, said:

Ai inceput sa ta balbai?
Te hotaresti, la ce acceptare te referi?
Dupa cum spuneam iti place sa te joci cu cuvintele, pt tine ideile vad ca conteaza mai putin.
A acceptat suferinta, acceptat renuntarea la divinitate unde e contradictia?
M-am plictisit. Prea putina substanta.

#124
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 20:59, said:

Dupa cum spuneam iti place sa te joci cu cuvintele, pt tine ideile vad ca conteaza mai putin.
A acceptat suferinta, acceptat renuntarea la divinitate unde e contradictia?
M-am plictisit. Prea putina substanta.

Pai tu ai urmarit logica ideilor? Vorbeai de acceptarea suferintei acum imi vorbesti de acceptarea renuntarii. Si ti-am spus nu a renuntat la nimic, din contra a capatat experianta vietii umane daca e sa fie adevarat ca d-zeu exista si ca s-a intrupat in Isus.

Prea putina logica la tine.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 20:10.


#125
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 19:54, said:

Ai inceput sa ta balbai?
Te hotaresti, la ce acceptare te referi? "E grele" cu coerenta, ha?
Si ca sa termin cu subiectul asta si sa nu-mi mai bat capul: faptul ca tu esti ateu si accepti ca Isus a facut o jertfa ca om nu te face pe tine credincios, faptul ca accepti ca este o logica in crestinism iar nu te face credincios. Daca vrei sa-l desfintezi lega-te si tu de chestii mai elocvente: cine erau ceialalti oameni in afara de Adam si Eva de pe pamant, cum a putut Dumnezeu sa isi schimbe ideile prin trimiterea lui Isus si sa renunte practic la un intreg sistem si inlocuirea lui cu altul, daca Dumnezeu stie tot si tu ai de ales intre bine si rau si el stie dinainte ce vei alege ce sens mai are existenta ta? Daca te limitezi sa afirmi ca Isus nu era fiul lui Dumnezeu si ramai cu asta ai sanse sa devi un bun evreu, nu ateu :) Sau, atunci cand romanii "au ales" ce texte intra si ce texte nu intra in Noul Testament cine iti mai garanteaza tie ca ideea pe care o creeaza cartea respectiva este completa sau reala si nu au manipulat-o in scopul realizarii unui nou sistem de organizare, a societatii de azi daca vrei?

#126
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 20:06, said:

Pai tu ai urmarit logica ideilor? Vorbeai de acceptarea suferintei acum imi vorbesti de acceptarea renuntarii. Si ti-am spus nu a renuntat la nimic, din contra a capatat experianta vietii umane daca e sa fie adevarat ca d-zeu d-zeu exista si ca s-a intrupat in Isus.

Prea putina logica la tine.
Citeste tot acceptare renuntarea la divinitate = acceptare suferinta  sau ca sa fiu mai clara renuntarea la divinitate = suferinta
Da-mi voie sa rad, fiul biblic a lui Dumnezeu avea nevoie de experienta. Asta e una din ideile de baza ale crestinismului: Dumnezeu e in tot si in toate, deci de ce experienta crezi tu ca mai are nevoie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate