Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu subwoofer?

Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...
 Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro
 Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Ce a sacrificat Isus?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
438 replies to this topic

#145
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Greșești, landscape, dar nu tare.

Divinitatea e ceea înțeleg eu despre divinitate. Iar eu, cu spațiu, cu timp, cu timp liber, cu spațiu restrâns sau excedentar, îmi cam bag p814 în ceea ce ce cred unii că ar crede divinitatea lor despre mine, pe care nici nu mă cunoaște, fiindcă nu există. Divinitatea lor. Și nici ei, din punctul meu de vedere stabilit prin constante universale, prima constantă universală fiind aceasta: sunteți prea mulți, ca să fiți și deștepți.

Proștii au suficient timp să se înmulțească.

Poate că planul inițial de a-i determina să se oprească odată și-odată de la această preocupare metal-fizică, nu metafizică și nici mintal-fizică nu e tocmai cel mai bun. But, hey, who am I to question God’s good will?...

Poate că există ceva sau cineva, chiar nu contează, care să-i distrugă.

Înainte să ne distrugă.

Doamne, dă să fii!

Edited by Cimpoacă, 16 March 2007 - 20:54.


#146
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View Postlandscape10, on Mar 16 2007, 20:47, said:

Ba nu a renuntat la nimic. Se stie ca timpul nu exista in afara materiei, materie care la randul ei se presupune a fi creata de dumnezeu. Dumnezeu nu poate fi prizonierul propriei creatii, deci nu poate fi prizonierul timpului. El nu a pierdut nimic.
Ba da poate, pentru ca conform crestinismului poate orice.

#147
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 21:49, said:

Cine spune ca daca renunti nu mai ai cum sa recapeti? Te bazezi pe ideile din Biblie deci vezi ce raspunzi :)

Pai cum le recapeti, nu prin magie? Dar daca tu ai renuntat la magie, ai pierdut magia, ce te faci?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 20:53.


#148
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 03.04.2006
Pai vezi te-ai prins....A ales singur pentru tine si pentru mine "posibilitatea" sa moare desi este Dumnezeu. Numai ca El spre deosebire de noi si-a facut bine treaba si a fost credincios pana la capat.

#149
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 21:52, said:

Ba da poate, pentru ca conform crestinismului poate orice.
Hoppa am ajuns la paradoxul atotputerniciei. Ia vezi semnatura mea.

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 20:55.


#150
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 20:52, said:

Ba da poate, pentru ca conform crestinismului poate orice.
Pai asa e simplu: inventezi o divinitate care poate orice si avem raspuns la toate. :)
Desigur, viata merge inainte, cu sau fara divinitatea asta inventata.

#151
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Alo, cu capra se merge și de paște?

#152
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 20:53, said:

Pai cum le recapeti, nu prin magie? Dar daca tu ai renuntat la magie, ai pierdut magia, ce te faci?
A renuntat la o parte si nu e vorba de magie e vorba de duh.
Si gata, nici macar nu sunt credincioasa la modul biblic. Cred intr-o divinitate, nu am nici o treaba cu chestiile astea singurul lucru pe care am vrut sa ti-l explic este ca pentru un credincios crestin, Biblia asa cum e scrisa ea, cu ce e bagat in ea are sens, are logica si nu asta ar trebui sa te motiveze in a crede sau nu.

#153
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostKyu, on Mar 16 2007, 20:55, said:

Hoppa am ajuns la paradoxul atotputerniciei. Ia vezi semnatura mea.
Pai iti va spune ca dumnezeu prin definitie este deasupra paradoxului din semnatura ta. :)

#154
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View Postlandscape10, on Mar 16 2007, 20:56, said:

Pai asa e simplu: inventezi o divinitate care poate orice si avem raspuns la toate. :)
Desigur, viata merge inainte, cu sau fara divinitatea asta inventata.
Exact. Si asa se naste o noue religie. E mai smecher ala care o are mai argumentata.

#155
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
@cretinulforumurilor,
Sunt curios, ce a sacrificat Isus? Caprele si tapii sa se abtina a raspunde.

#156
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postlandscape10, on Mar 16 2007, 21:57, said:

Pai iti va spune ca dumnezeu prin definitie este deasupra paradoxului din semnatura ta. :)

Pai da, in ciuda fatului ca ii demonstezi logic ca nu a sacrificat nimic, totusi o va tine pe a sa cu parerea izvorata din credinta ca totusi a sacrificat.

#157
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Am voie 2 minute la pripas? Că, zău, mă arde pH-u’...
BRB in 3.

#158
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

View PostKyu, on Mar 16 2007, 21:02, said:

Pai da, in ciuda fatului ca ii demonstezi logic ca nu a sacrificat nimic, totusi o va tine pe a sa cu parerea izvorata din credinta ca totusi a sacrificat.
De ce nu poti sa-i lasi sa creada in ceva? poate ca asta e felul lor de a merge mai departe. In sistemul lor de convingeri are sens, care e ideea de fapt?

#159
Kyu

Kyu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 24.01.2007

View Postioanaa, on Mar 16 2007, 22:04, said:

De ce nu poti sa-i lasi sa creada in ceva? poate ca asta e felul lor de a merge mai departe. In sistemul lor de convingeri are sens, care e ideea de fapt?

Pai sa creada, oricum nu pot eu sa-i opresc. Dar sa nu vina sa-mi spuna ca are vreo noima ceea ce cred. Tu cand vezi oameni indoctrinati si cu prejudecati nu incerci sa-i luminezi?

Edited by Kyu, 16 March 2007 - 21:10.


#160
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
1. Isus a sacrificat ceva foarte ușor de înțeles. Dacă e răbdare. În ordine aleatorie.
1.1. Posiblitatea de a mai fi zeu. Ever.
1.2. Posibilitatea de a mai fi el. Ever.

2. Isus nu a sacrificat nimic din ceea ce nu putea sacrifica. Dacă e înțelepciune. În ordine strictă.
2.1. Atașamentul lui plin de iubire față de Creator și obiectivele lui.
2.2. Onoarea și gloria sa de fiu întâi născut dintre toate speciile universului.
2.3. Iubirea lui față de cei pe care i-a creat, urmând blue print-urile tatălui său.

3. Isus nu e ceva comprehensibil pentru lume. Dacă era, lumea nu l-ar fi urât, iar ai lui nu l-ar fi trădat.

Isus este ceea ce trebuia să fim noi, de la Adam, dar nu am fost. Nici noi, nici Adam.
Oameni.

Edited by Cimpoacă, 16 March 2007 - 21:14.


#161
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postcretinulforumurilor, on Mar 16 2007, 21:12, said:

1. Isus a sacrificat ceva foarte ușor de înțeles. Dacă e răbdare. În ordine aleatorie.
1.1. Posiblitatea de a mai fi zeu. Ever.
1.2. Posibilitatea de a mai fi el. Ever.

2. Isus nu a sacrificat nimic din ceea ce nu putea sacrifica. Dacă e înțelepciune. În ordine strictă.
2.1. Atașamentul lui plin de iubire față de Creator și obiectivele lui.
2.2. Onoarea și gloria sa de fiu întâi născut dintre toate speciile universului.
2.3. Iubirea lui față de cei pe care i-a creat, urmând blue print-urile tatălui său.

3. Isus nu e ceva comprehensibil pentru lume. Dacă era, lumea nu l-ar fi urât, iar ai lui nu l-ar fi trădat.

Isus este ceea ce trebuia să fim noi, de la Adam, dar nu am fost. Nici noi, nici Adam.
Oameni.

Bun, deci din ce spui tu se deduce ca exista posibilitatea ca Isus sa moara, iar dumnezeu tatal sa continue sa existe. Perfect. Dar astfel de afirmatii implica urmatoarele:

1.1 Din moment ce Isus putea muri, inseamna ca el nu era una cu dumnezeu tatal, de la inceputuri, ci cum spui si tu, a fost creat. Chiar daca a fost prima creatura.
1.2 Fiind creat, inseamna ca este o fiinta net superioara noua, dar nu una cu divinitatea suprema.
1.3 Daca el ar fi murit, se pune problema ce ar fi sacrificat dumnezeu tatal? Pe primul sau nascut? Pai daca el este atotputernic, il putea recrea oricand. Deci divinitatea nu a sacrificat nimic.
1.4 Daca el ar fi murit, toata rasa umana ar fi fost cu desavarsire pierduta? Cam incorect sa lupte altcineva pentru tine. Asa ca o paranteza: ti se pare ca s-a schimbat ceva de 2000 de ani incoace?

#162
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View Postlandscape10, on Mar 16 2007, 21:24, said:

Bun, deci din ce spui tu se deduce ca exista posibilitatea ca Isus sa moara, iar dumnezeu tatal sa continue sa existe. Perfect. Dar astfel de afirmatii implica urmatoarele:

1.1 Din moment ce Isus putea muri, inseamna ca el nu era una cu dumnezeu tatal, de la inceputuri, ci cum spui si tu, a fost creat. Chiar daca a fost prima creatura.
1.2 Fiind creat, inseamna ca este o fiinta net superioara noua, dar nu una cu divinitatea suprema.
1.3 Daca el ar fi murit, se pune problema ce ar fi sacrificat dumnezeu tatal? Pe primul sau nascut? Pai daca el este atotputernic, il putea recrea oricand. Deci divinitatea nu a sacrificat nimic.
1.4 Daca el ar fi murit, toata rasa umana ar fi fost cu desavarsire pierduta? Cam incorect sa lupte altcineva pentru tine. Asa ca o paranteza: ti se pare ca s-a schimbat ceva de 2000 de ani incoace?

Din punct de vedere strict biblic, nu văd nicio problemă ca Dumnezeu-Tatăl să continue să existe. Nicăieri în scripturile canonice nu există ideea teosofică de YHWH=Ieshua. Pentru conesiori...

1.1. Nu era, evident. Am postat cu privire la această mârlănie creștinoidă în prea multe rânduri. Isus este o creatură. Divină, e drept, dar o creatură, nu un creator sau vreun tată la masa de ping-pong a religiilor. De fapt, cum iarăși spun, am postat și cu privire la natura lui isus, așa cum rezidă ea din studiul scripturilor, că io, spre deosebire, nu am fiberlink dischizvejnik cu Bojemoi.
1.2. Corect.
1.3. Corect, dar... și pe tema asta am postat. Ia-ți ce ai mai scump pe lume, copilul, mama, tata, soția etc. și lasă-i să moară, știind sigur că poți să-i aduci la viață... după ceva zile... Ai fi capabil să-ți vezi iubita violată, soția însărcinată de un tâlhar, mama gâtuită de un psihopat etc. și nu ai simți nimic, doar pentru că ai darul vieții?!
1.4. Da. E chiar perfect corect, dragă landscape. E chiar prevăzut în Lege. Viață pentru viață. Ori, cum o viață asemenea lui Adam, adică perfectă, așa cum i-a dat-o YHWH primului om, am mai aberat, zic iarăși, pe tema asta, nu era de unde să mai fie, toți descendenții lui Adam fiind stigmatizați, ereditar, zice psalmistul David, nu mă pune să caut, că găsesc, dar se trezește berea, nu mai era de dat pentru echitabila justiție a răscumpărării, s-a găsit, cine? Eventual, maestrul Isus... Frumos din partea lui, jenant din partea noastră.

Da, s-a schimbat.
Lumea e tot mai frumoasă pentru cei urâți.
---------

E ceva imens de trist că toți vor să scape, când nimeni nu-i urmărește.

E ceva imens de penibil că toți au un contract neautentificat cu răzbunătorul prostiei și nesimțirii lor atavice.

E imposibil de evaluat câte daune va mai provoca, și va mai provoca, desigur, prostia fără hățuri și șa.
------

Pentru tine, landscape, toate acestea sunt simple. Vorbe.

Pentru mine sunt simple evenimente din trecut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate