Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Carte de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Salut!

Problema 1: Vanzarea unor bunuri (ex. un sofware) in strainatate.
Problema 2: Tara respectiva este o tara africana.
Problema 3: Am toate datele de pe cartea de credit
    
     CARD NUM : *****************
     EXP DATE : 03/2005
     CARD TYPE : VISA CARD
     CVV CODE : ***

Intrebare: De unde am siguranta ca aceasta carte de credit este valida si vorba aceea nu iau teapa.

As vrea sa stiu aceste lucru inainte de a ma prezenta la banca (Banc Post) pentru efectuarea transferului.

Numai bine!

#2
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Originally posted by Netu
Salut!

Problema 3: Am toate datele de pe cartea de credit
     
    CARD NUM : *****************  
    EXP DATE : 03/2005
    CARD TYPE : VISA CARD
    CVV CODE : ***

Intrebare: De unde am siguranta ca aceasta carte de credit este valida si vorba aceea nu iau teapa.

Ceva e putred tare in trebushoara asta. Daca tranzactia se face online, tu nu ar trebui sa ai acces la datele cartii de credit, astea se transmit securizat la o institutie specializata, care efectueaza plata si that's it.
Nu vad cum cineva ti-ar trimite tie datele de pe cartea de credit, pentru ca asa tu te duci frumusel si i-o golesti, nu iei de pe ea doar valoarea bunului care vrei sa-l vinzi.

Asa ca tare imi vine mie sa cred ca vrei sa faci oleaca de carding ...

#3
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Salut!

Thorr cam asa ma gandeam si eu, dar e cam aiurea.

Am doi clienti din aceeasi tara (Nigeria). E cam greu de crezut ca e ceva serios.
Sunt tranzactii care depaseste 43.000 $.
Nu prea iti vine sa o iei in barba!


Numai bine!

#4
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Pe langa "tranzactii care depaseste".

Cred ca cel mai bine ar fi ca persoanele respective sa-mi transfere in cont suma de bani. Cred ca asa e cel mai bun lucru, adica din moment ce am banii respectiv pot sa le trimit produsele, altfel nu prea imi vine.

#5
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Pai nu poti sa te duci la banca sa ceri sa-ti verifice credit cardul? Nu trebuie sa faci tranzactia.

Pe de alta parte, Nigeria este o tara cu "probleme"... Multe tepe financiare se trag de acolo.

#6
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Stiu ca Nigeria e o tara cu probleme, dar omul meu de la banca de la care pot sa aflu exact ceea ce am nevoie, pana luni nu e in Romania si ma sacaie negrii astia de m-am saturat de ei.
Vroiam alternative.

Multumesc celor ce au postat!

Sa ma pupe de frunte pana luni!

Numai bine!

#7
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
AFIK chiar daca ai #CC al unei persoane, si char daca acesta e valid, nu poti lua bani din contul lui de credit, decit daca ai un merchant account (prin care platesti cca 3% din turnover lu' VISA).

chestia cu Nigeria e tzeapa aproape 100%. daca CC-ul e furat, proprietarul original va disputa tranzactia, asa ca, s-ar putea sa mai ai si probleme aditionale (VISA-i va da banii inapoi dar va incerca sa si-i recupereze la rindul lor de unde poate(tu) ).

si inca ceva, majoritatea cardurilor, daca chiar nu apartin unor bogatasi anume, au un limit, care, la banca Barclays (destul de mare) e la 30 000$ in cazul unui VISA Gold (cel putin ultima data cind m-am uitat). tare ma-ndoiesc ca cineva, mai ales din Nigeria, face achizitii software prin CC-ul personal la o suma care depaseste net limit-ul majoritati CC-urilor Gold.

si daca e firma, plata unei achizitii de asemenea dimensiuni prin CC e neobisnuita.

pune-l sa faca wire transfer sau mai bine, International Money Order (habar n-am daca posta romana ofera asa ceva) si sa vezi cum refuza.

#8
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Salut!

Pengoon multam pentru informatii. Pai tocmai asta e ca i-am batut la cap sa trimita banii prin tranfer bancar, dar ei tin mortis cu cartile de credit. De aceea am dorit sa stiu si parerea voastra.
Oricum e greu de crezut ca pe un card poate sa fie un credit asa de mare!

Oricum, le-am spus ca accept doar prin transfer bancar!

Numai bine!

#9
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
sa ne spui si noua ce si cum sa intamplat mai departe.. PLEASE...

#10
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Salut!

Revin cu un post saptamana viitoare sa va spun cum au decurs tratativele!

Numai bine!

#11
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
aia ii sigur 100% tzapa. si fac si pariu ca ala nu e card de nigeria ci de usa, nu? exact cum am vazut pe cnn ca au mai facut altii.

in afara de "tzapa 100%" ce sa mai zic? distreaza-te si tu cu ei, roaga-i sa iti dea telefoane de confirmare la diverse 'divizii' ale firmei tale, roaga-i sa trimita tot felul de date prin fax, chestii scumpe, freaca-i la cap, pune-i sa isi ia emailuri platite in tara lor, orice doar ca sa ii bagi la cheltuieli si sa ii enervezi. merita sa iti scoti deranju cu ei, nu ? cere-le diverse acte in original si solicita sa le trimita prin curierii gen fedex ca sa ii jumuleasca de bani, freaca-i la cap sa te sune si tine-i cu zecile de minute la telefon.

eventual, daca zici ca e vorba de software, le poti trimite un cd cu un film oarecare sau o urare de bine, evident tot pe cheltuiala lor. imagineaza-ti ce moace or sa faca atunci cand se trezesc cu desene animate in loc de ce soft vor ei.

daca ar fi sa incerce asa ceva cu mine eu asta le-as face.. acum tu fa cum crezi :)

#12
Netu

Netu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.07.2003
Mda,

Interesant ce zici tu aici!

Deja i-am pus la putina cheltuiala.

Mai vedem!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate