Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Se poate ocoli cumva fup de la clicknet ?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,399
  • Înscris: 01.12.2001
Mai mult de 1 G/zi. Si asta contorizat doar de un singur program. Fara sa pun si downloadurile curente de fisiere mai mici.
Attached File  11.jpg   11.79K   120 downloads
Deci in medie 10G/saptamana. Deci vezi de ce ma intereseaza foarte mult FUP.

#20
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
la cum imi merge mie netul acum sigur e activat FUP, cel putin in weekend e groaznic daca vrei sa descarci ceva...

Edited by partyman, 21 February 2007 - 09:17.


#21
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postpartyman, on Feb 21 2007, 09:15, said:

la cum imi merge mie netul acum sigur e activat FUP, cel putin in weekend e groaznic daca vrei sa descarci ceva...
Nu are legatura atunci! FUP-ul iti limiteaza conexiunea (ratele de transfer) cand ai depasit limita alocata si ti le reda pe cele normale vineri la 0:01 (cf celor spuse pe siteul Clicknet). Oricum, in momentul activarii FUP, trebuie sa fie up & running fup.clicknet.ro (ca sa-ti pot verifica in orice moment cantitatea de trafic realizata - e trecut si in contract link-ul).
[ http://www.clicknet.ro/images/fup_ro.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007

View Postdorin_2k, on Feb 18 2007, 16:58, said:

Si daca de azi se pune in aplicare? Poate garanta cineva ca nu va fi?
Nu ți-o poate garanta nimeni.

View Postalexx1402, on Feb 18 2007, 17:18, said:

Pai daca se pune te poti muta la alta firma. Si de aici cine pierde, tu sau rtc?
Pe termen scurt el, deoarece are contract pe 3 ani. Pe termen lung Romtelecom la care el și alți mii, zeci de mii ca el nu mai revin.

#23
ant

ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 11.05.2004
Si pana la urma este activat FUP-ul sau nu la clicknet ? :bouncey: :rolleyes:

#24
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postant, on Mar 9 2007, 22:35, said:

Si pana la urma este activat FUP-ul sau nu la clicknet ? :bouncey: :rolleyes:

nu este activat FUP...inca  :rolleyes:

#25
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Daca iti faci abonament de 4 Mb/s ai trafic nelimitat (si in contract).
Nu sunt sigur daca acest abonament este disponibil si pentru persoane fizice.

Edited by m3th0dman, 02 April 2007 - 17:16.


#26
dondos

dondos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 19.03.2006
Este disponibil. Am eu ... 2 ;)

#27
Jacques

Jacques

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 08.08.2005
Am si eu in contract trecuta partea cu Fair User Policy (evident, numai fair nu mi se pare) - insa am stiut ce am semnat (dar deocamdata nu am avut alternativa). Daca voi constata ca aceasta chestie va fi si activata, cu siguranta voi renunta la serviciile RTC imediat ce-mi va expira perioada contractuala de 1 an. Auzi, 1 GB/sapt la o viteza de 1 MB/s - mi se pare mie sau asta e (ar fi) bataie de joc?

#28
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006

View PostJacques, on Apr 9 2007, 20:19, said:

Am si eu in contract trecuta partea cu Fair User Policy (evident, numai fair nu mi se pare) - insa am stiut ce am semnat (dar deocamdata nu am avut alternativa). Daca voi constata ca aceasta chestie va fi si activata, cu siguranta voi renunta la serviciile RTC imediat ce-mi va expira perioada contractuala de 1 an. Auzi, 1 GB/sapt la o viteza de 1 MB/s - mi se pare mie sau asta e (ar fi) bataie de joc?

Fair User Policy, ca și concept este cât se poate de corect. Celor care abuzează de conexiunea lor li se reduce viteza pentru a-i lăsa și pe ceilalți să se bucure de viteza maximă (pentru a evita congestiile care îi afectează pe toți abonații). Dar este o măsură luată de ISP-ii care dau dovada că vând mai multă decât au ei defapt, ceea ce este puțin de prost gust. Ca și concluzie nu prea cred că vor mai aplica Romtelecom acest FUP. Pentru că ar avea de-a face cu multe deconectări.

#29
goguletzu

goguletzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.03.2007
deci eu am clicknet express 512 light cu alcatel speedtouch 330
am downloadat in 3 saptamani peste 40 de GB la viteza maxima nu s-a limitat nimic:)
FUP nu este activat(naspa e daca il activeaza)cand am semnat contractul mi s-a explicat care e treaba cu FUP din 512/128 il faceau 128/64 si pe site scrie 64/64 si mi-au zis ca traficul pe saptamana era 1 GB nu 600 MB
da oricum cat timp merge bine sunt fericit:)

#30
neagoe_iuli

neagoe_iuli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 23.09.2006
fup.clicknet.ro site in constructie :D

#31
cicidarius

cicidarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 17.06.2005

View Postdorin_2k, on Feb 19 2007, 13:45, said:

Mai mult de 1 G/zi. Si asta contorizat doar de un singur program. Fara sa pun si downloadurile curente de fisiere mai mici.
Attachment 11.jpg
Deci in medie 10G/saptamana. Deci vezi de ce ma intereseaza foarte mult FUP.
...vrei sa spui ca tu descarci legal cei 10g/saptamana? sa fim seriosi...

View Postpartyman, on Feb 21 2007, 14:15, said:

la cum imi merge mie netul acum sigur e activat FUP, cel putin in weekend e groaznic daca vrei sa descarci ceva...
...alooo.. esti sigur ca conexiunea ta la net e prin Romtelecom? ..si daca e asa, probabil folosesti un serviciu dial-up Rtc si nu clicknet ; subiectul discutiei de aici ...

#32
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

View Postcicidarius, on Apr 27 2007, 23:45, said:

...vrei sa spui ca tu descarci legal cei 10g/saptamana? sa fim seriosi...
exista televiziune online, radio online, kituri linux de 700 Mb fiecare, etc... Toate consuma mult din trafic si sunt perfect legale. Asa ca...

#33
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
Ba nu exista niciun fel de restrictie la Romtelecom in privinta netului pana in acest moment , poti sa descarci cat vrei fara sa ai vreun fel de limitatre ce este asa de greu de inteles , am downlodat intro zi de pe site de la Microsoft 7 GB ( in aproape 12 ore ) si am avut viteza constanta 108KBps( aka 864 kbps)( windows Vista + office + 2 jocuri demo )  si nu am avut nicio problema poti sa downlodezi cat vrei daca ai timp liber si  lasi calculatorul deschis atatea ore .

Plus ca acum folsesc si joost pentru programe tV care manaca cam 200 MB /h

Edited by Tuvene, 28 April 2007 - 14:00.


#34
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View Postbiceman, on Apr 28 2007, 14:17, said:

exista televiziune online, radio online, kituri linux de 700 Mb fiecare, etc... Toate consuma mult din trafic si sunt perfect legale. Asa ca...

sunt convins ca daca ar "verifica"  cineva la tine ...numai distributii linux ar gasi download-ate  :bigwhitegrin: :bandit:

Edited by eb2e2, 28 April 2007 - 17:22.


#35
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 16.12.2003
De pe 20 mai si eu sunt client clicknet, si eu m-am lovit de fulgerul FUP din contract. Fup a avut si rds. Cred ca il mai are si acum.

Cititi in contract cu atentie: romtelecom isi rezerva dreptul de a activa FUP. Eu inteleg ca e ca pana acum. Nu e in functiune, dar ca daca se supara au voie sa-l puna la lucru. Eu cred ca singura limitare pe moment este de viteza.  Cel mai probabil asa va ramane si pe viitor.

Cat despre legalitatea celor 1000GB/zi de download, nu asta e topicul. Aici se discuta de FUP.

#36
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007

View Posteb2e2, on Apr 28 2007, 18:22, said:

sunt convins ca daca ar "verifica"  cineva la tine ...numai distributii linux ar gasi download-ate  :bigwhitegrin: :bandit:
Hai să nu mai facem offtopic de plăcere.

View Posthades, on May 3 2007, 14:46, said:

Fup a avut si rds. Cred ca il mai are si acum.
NU îl mai are..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate