Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

ADSL

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
flo1304

flo1304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2007
Salutare !
Am si eu o interebare, care ma macina rau. De curand am facut o cerere la Romtelecom de conectare la net prin ADSL Expres (4mps).Asta nu e nimic rau, ce e rau e ca nu sunt in aria de acoperire ADSL, dar cu toate astea mi-au dat user name si pass si toate cele pentru o conexiune ADSL. Mi-au spus sa dau telefon peste o saptamana sa ma interesez cum merg treburile, si iarasi sa dau tel peste o alta saptamana si alta si alta ....etc.
   Stie cumva cineva cam cat poate sa dureze asteptarea asta?Sau mai bine spus credeti ca anul asta o sa vad si eu net? :cursing:  .sau  :confuzzled: Merci.

#2
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postflo1304, on Feb 11 2007, 17:41, said:

Salutare !
Am si eu o interebare, care ma macina rau. De curand am facut o cerere la Romtelecom de conectare la net prin ADSL Expres (4mps).Asta nu e nimic rau, ce e rau e ca nu sunt in aria de acoperire ADSL, dar cu toate astea mi-au dat user name si pass si toate cele pentru o conexiune ADSL. Mi-au spus sa dau telefon peste o saptamana sa ma interesez cum merg treburile, si iarasi sa dau tel peste o alta saptamana si alta si alta ....etc.
   Stie cumva cineva cam cat poate sa dureze asteptarea asta?Sau mai bine spus credeti ca anul asta o sa vad si eu net? :cursing:  .sau  :confuzzled: Merci.


Asa sunt si eu, cerere depusa pe 20 ianuarie, au venit, au pus linia telefonica dar... ADSL ioc, n-au porturi zic ei, acum stau sa treaca 15 februarie, asa mi-au promis, desi initial era vorba de 7-8 februarie. Pe 15 is pe ei, sa vedem.... sper la ce-i mai bun!

#3
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

View Postflo1304, on Feb 11 2007, 17:41, said:

Salutare !
Am si eu o interebare, care ma macina rau. De curand am facut o cerere la Romtelecom de conectare la net prin ADSL Expres (4mps).Asta nu e nimic rau, ce e rau e ca nu sunt in aria de acoperire ADSL, dar cu toate astea mi-au dat user name si pass si toate cele pentru o conexiune ADSL. Mi-au spus sa dau telefon peste o saptamana sa ma interesez cum merg treburile, si iarasi sa dau tel peste o alta saptamana si alta si alta ....etc.
   Stie cumva cineva cam cat poate sa dureze asteptarea asta?Sau mai bine spus credeti ca anul asta o sa vad si eu net? :cursing:  .sau  :confuzzled: Merci.

http://www.clicknet....?sv=4&sc=7&ro=1
Citeste jos de tot in pagina unde scrie "NOTA"

Durata conectarii depinde de cat de repede vor monta cei de la romtelecom echipamentele necesare furnizarii ADSL in zona respectiva. Iar asta cred ca depinde de cate cereri sunt in zona respectiva cu cat sunt mai multi potentiali clienti cu atat mai bine  :peacefingers:

Edited by V0rteX, 11 February 2007 - 17:52.


#4
flo1304

flo1304

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2007
Durata conectarii depinde de cat de repede vor monta cei de la romtelecom echipamentele necesare furnizarii ADSL in zona respectiva. Iar asta cred ca depinde de cate cereri sunt in zona respectiva cu cat sunt mai multi potentiali clienti cu atat mai bine  :peacefingers:
[/quote]



treaba e ca exista centrala digitala si ca mai exista in preajma si o scoala care are net prin ADSL . Cred ca nu prea au chef de deplasari cei de la romtelecom.
Si inca ceva .Cunosc pe cineva care a asteptat vreo 2 luni , fara sa se miste nimic , iar apoi cu interventii, in 3-4 zile omul era linistit si fericit, cu ochii rosii, si nedormit. Avea net  :rolleyes:  Ce minuneeeee......! NU?

#5
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

View Postflo1304, on Feb 11 2007, 18:02, said:

Durata conectarii depinde de cat de repede vor monta cei de la romtelecom echipamentele necesare furnizarii ADSL in zona respectiva. Iar asta cred ca depinde de cate cereri sunt in zona respectiva cu cat sunt mai multi potentiali clienti cu atat mai bine  :peacefingers:
treaba e ca exista centrala digitala si ca mai exista in preajma si o scoala care are net prin ADSL . Cred ca nu prea au chef de deplasari cei de la romtelecom.
Si inca ceva .Cunosc pe cineva care a asteptat vreo 2 luni , fara sa se miste nimic , iar apoi cu interventii, in 3-4 zile omul era linistit si fericit, cu ochii rosii, si nedormit. Avea net  :rolleyes:  Ce minuneeeee......! NU?

Ai zis mai sus ca nu te afli in aria de acoperire ADSL...si acuma zici ca in preajma se afla o scoala care are net prin ADSL..toate astea nu au legatura...la catzi km te afli de acea centrala?

#6
amanita2

amanita2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 26.11.2006

View Postflo1304, on Feb 11 2007, 18:02, said:

Durata conectarii depinde de cat de repede vor monta cei de la romtelecom echipamentele necesare furnizarii ADSL in zona respectiva. Iar asta cred ca depinde de cate cereri sunt in zona respectiva cu cat sunt mai multi potentiali clienti cu atat mai bine  :peacefingers:
treaba e ca exista centrala digitala si ca mai exista in preajma si o scoala care are net prin ADSL . Cred ca nu prea au chef de deplasari cei de la romtelecom.
Si inca ceva .Cunosc pe cineva care a asteptat vreo 2 luni , fara sa se miste nimic , iar apoi cu interventii, in 3-4 zile omul era linistit si fericit, cu ochii rosii, si nedormit. Avea net  :rolleyes:  Ce minuneeeee......! NU?

NU! Nu este o minune ,din contra....inseamna ca cineva s-a interesat si a intervenit pentru el.
-Acel cineva poate sa fie de la Magazin RTC sau vinzatorii care se ocupa cu asa zisi clienti mari.
Daca ai facut cererea la 930 nu prea urmareste nimeni problema ta,si cind intrebi  tot la 930,nu are de unde sa stie cand o sa fii tu in aria de acoperire ,si nu ma intreba de ce nu stie!
-Acel interventie la tine ar insemna mutarea telefonului tau intro centrala unde este si ADSL si port liber,si nu este nici departe.
-Acel cineva trebuie sa se intereseze daca este posibil din pdv technic si sa intervina in sensul bun al cuvintului.
Intrebarea mea de baraj este: CINE ? Ca nu mai au oameni nici la instalari simple de telefon ,nici la deranjamente,de Dolce sa nu mai vorbim!

#7
novice2

novice2

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.02.2007

View Postflo1304, on Feb 11 2007, 17:41, said:

Salutare !
Am si eu o interebare, care ma macina rau. De curand am facut o cerere la Romtelecom de conectare la net prin ADSL Expres (4mps).Asta nu e nimic rau, ce e rau e ca nu sunt in aria de acoperire ADSL, dar cu toate astea mi-au dat user name si pass si toate cele pentru o conexiune ADSL. Mi-au spus sa dau telefon peste o saptamana sa ma interesez cum merg treburile, si iarasi sa dau tel peste o alta saptamana si alta si alta ....etc.
   Stie cumva cineva cam cat poate sa dureze asteptarea asta?Sau mai bine spus credeti ca anul asta o sa vad si eu net? :cursing:  .sau  :confuzzled: Merci.


posibil ca acel username/password pentru adsl sa fie activ in momentul cand vei avea adsl. distanta ta fata de centrala telefonica?

#8
dragosbm

dragosbm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 14.09.2006
Cred că user-name-ul și parola sunt pentru conectare prin Dial-Up până vin cu ADSL-ul. Dacă n-au porturi de ADSl în centrală.. asta e! Tre să aștepți până o să mai aducă echipamente. Nuș de ce sunt așa fraieri și nu aduc mai multe să le ajungă. Problema e că acuma numai Bucureștiul dictează și gândește pentru toată țara. This sux !

#9
andu84

andu84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2007
Am si eu  problema aseamanatoare care ma tot macina... la inceput cand au bagat serviciul adsl m-am inscris si eu pentru instalare.M-a sunat cineva de la ei, mi-au dot un user, o parola urmand sa ma duc sa inchei contractul.Eu verificasem pe site daca sunt in aria de acoperire, si nr meu ne se afla sub acoperire.Au trecut aproape 2 ani de atunci si nu m-a sunat nimeni.Pana la urma astazi am sunat eu la ei sa vad care mai e treaba, cu toata ca inca pe site-ul lor nu aparea ca linia sa fie sub acoperire.Dupa ce le-am dat toate datele... bla, bla. mi sa spus ca mai am o cerere la ei.Le-am explicat care a fost situatia, ca pana la urma sa-mi spuna ca tot nu ma aflu in aria de acoperire si sa mai astept.
In zona in care locuiesc am mai auzit ca sunt persoane abonate la adsl... Se poate ca la ei (RTC) inca sa nu se fi facut un update cu zonele nou acoperite iar eu sa astept mult si bine? banuiesc ca ei verifica daca ma aflu sub aria de acoperire in acelas mod in care o fac si eu acasa. (pe site-ul clicknet) Am verificat numerele de telefon a celor care au adsl, dar si la ei apar ca nu s-ar afla in zona de acoperire. (in zona noastra existand o singura centrala) Eu unul nu mai inteleg nimic... Cum sa fac sa aflu exact daca imi pot baga adsl? ma gandeam sa urmaresc cand vine ceva la centrala (nu au post permanent) si sa-i intreb direct pe ei. desi la cat sunt unii angajati RTC de ... nu prea as avea incredere.
Sunt curios daca s-a mai intamplat cuiva asa ceva....

#10
RiKardo

RiKardo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 03.12.2005

View Postandu84, on Feb 17 2007, 22:29, said:

Am si eu  problema aseamanatoare care ma tot macina... la inceput cand au bagat serviciul adsl m-am inscris si eu pentru instalare.M-a sunat cineva de la ei, mi-au dot un user, o parola urmand sa ma duc sa inchei contractul.Eu verificasem pe site daca sunt in aria de acoperire, si nr meu ne se afla sub acoperire.Au trecut aproape 2 ani de atunci si nu m-a sunat nimeni.Pana la urma astazi am sunat eu la ei sa vad care mai e treaba, cu toata ca inca pe site-ul lor nu aparea ca linia sa fie sub acoperire.Dupa ce le-am dat toate datele... bla, bla. mi sa spus ca mai am o cerere la ei.Le-am explicat care a fost situatia, ca pana la urma sa-mi spuna ca tot nu ma aflu in aria de acoperire si sa mai astept.
In zona in care locuiesc am mai auzit ca sunt persoane abonate la adsl... Se poate ca la ei (RTC) inca sa nu se fi facut un update cu zonele nou acoperite iar eu sa astept mult si bine? banuiesc ca ei verifica daca ma aflu sub aria de acoperire in acelas mod in care o fac si eu acasa. (pe site-ul clicknet) Am verificat numerele de telefon a celor care au adsl, dar si la ei apar ca nu s-ar afla in zona de acoperire. (in zona noastra existand o singura centrala) Eu unul nu mai inteleg nimic... Cum sa fac sa aflu exact daca imi pot baga adsl? ma gandeam sa urmaresc cand vine ceva la centrala (nu au post permanent) si sa-i intreb direct pe ei. desi la cat sunt unii angajati RTC de ... nu prea as avea incredere.
Sunt curios daca s-a mai intamplat cuiva asa ceva....

In mod  sigur cei care iti vor instala internetul nu vor verifica tot pe site, ci isi vor da seama cand se upgrade-ul la echipamentul din zona (daca zici ca mai sunt cu ADSL pe langa tine) unde te aflii pe lista de asteptare si cat de departe esti de centrala, in rest...mult succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate