Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cei mai buni vocalisti din muzica rock

- - - - -
  • Please log in to reply
749 replies to this topic

#73
riverjoy

riverjoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 13.09.2005

View Postkrossfire, on Feb 14 2007, 08:59, said:

De Roy Khan voiam eu sa spun...e o voce deosebita , dar nu e prea puternica si cam da rateuri.

Kempes nu mai putea oricum, saracul. De la accident avea probleme cu memoratul versurilor !
La concertul la care am fost eu, Khan n-a prea dat rateuri (si sunetul a fost la superlativ), iar pe Kempes l-am auzit la primul concert de dupa accident , in Piata Operei din Timisoara, si a fost perfect (si eu m-am asteptat sa aiba probleme, dar m-a lasat fara cuvinte).

#74
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu l-am vazut pe Kempes cantand cu versurile in fata...avea probleme cu memoria, nu cu vocea efectiv.

Sunt niste inregistrari live pe YouTube...tinde sa cante cam jos in concerte Roy Khan, dar per total sunt de acord cu tine : trebuie mentionat pe un ''Metal Hall of Fame''.

#75
Alexx_sv

Alexx_sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.12.2006

View Postkrossfire, on Feb 13 2007, 16:37, said:

Kurt Cobain ? De cand e asta o voce...si eu pot sa-l imit...si mi-am amintit mai sus ''calitatile'' ;)

Nu intru pe filiera Banica, Chirila, Goia si alti ''solisti locali''..consider ca nu apartine niciunul rockului.
Mda.... cica m-am informat... Kurt Cobain are o voce ffff buna si pun pariu pe ce vrei tu k no sa-l poti imita nici dak faci exercitii de vocaliza vreo 10 ani de acum inainte... Sa canti pe tonul ala ragusit e fff greu  :naughty:  pt ca, daca nu stii sa-ti stapanesti bine vocea ,poti sa o pierzi... e totusi mare filosofie sa canti pe tonul ala a lui  :P ...so shut youre mouth !  ^_^

#76
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostAlexx_sv, on Feb 15 2007, 02:37, said:

Mda.... cica m-am informat... Kurt Cobain are o voce ffff buna si pun pariu pe ce vrei tu k no sa-l poti imita nici dak faci exercitii de vocaliza vreo 10 ani de acum inainte... Sa canti pe tonul ala ragusit e fff greu  :naughty:  pt ca, daca nu stii sa-ti stapanesti bine vocea ,poti sa o pierzi... e totusi mare filosofie sa canti pe tonul ala a lui  :P ...so shut youre mouth !  ^_^

De fapt vocea este 70% respiratie. Daca respiri abdominal (adica daca respiri ''full'') nu prea ai cum sa-ti pierzi vocea. Ia mai gandeste-te tu...de unde a capatat Kobain vocea aia pe care a imitat-o si Weird Al ?

#77
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View PostAlexx_sv, on Feb 15 2007, 02:37, said:

Mda.... cica m-am informat... Kurt Cobain are o voce ffff buna si pun pariu pe ce vrei tu k no sa-l poti imita nici dak faci exercitii de vocaliza vreo 10 ani de acum inainte... Sa canti pe tonul ala ragusit e fff greu  :naughty:  pt ca, daca nu stii sa-ti stapanesti bine vocea ,poti sa o pierzi... e totusi mare filosofie sa canti pe tonul ala a lui  :P ...so shut youre mouth !  ^_^
Sincer sa iti spun are o voce de doi lei, care s-a potrivit stilului lor.

#78
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Roger Daltrey de la The Who, David Bowie, Kate Bush, Robert Smith de la Cure, Bono , Thom Yorke, Brian Molko pt ca are un timbru vocal interesant , Matthew Bellamy de la Muse, Janis Joplin, Skin, Dolores O'Riordan de la Cranberries , Fiona Apple

#79
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Rectific ce am scris mai sus, merci Crossfire, da, ai dreptate Dark Tranquillity - death metal, nu black ( da oricum, tot pe acolo se incadreaza, si oricum are o voce perfecta pt. acest gen )

#80
m3against_the_world

m3against_the_world

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2007

View PostFadeToBlack, on Feb 15 2007, 12:57, said:

Sincer sa iti spun are o voce de doi lei, care s-a potrivit stilului lor.

sa nu zicem chiar de 2 lei...da nici de laudat nu e...ai dreptate in legatura cu voceea buna dintr-o formatie, oricum dak voceea nu e de 10 melodia ramane buna(asta dak iti place bineinteles) dar dak voceea e de 10(sa zicem) bineinteles ca melodia devine super buna nu??  eu raman la mercury care e destul de bun (canta pe 6 ocatave) si ville valo(solistul H.I.M) mi se pare destul de bun...PEACE

#81
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Solistul de la The 69 Eyes...(nu-mi amintesc exact cum il cheama, pentru ca merge pe un pseudonim). Lasand la o parte muzica lor cam plangacioasa si muuult prea melodica...omul asta are o voce super joasa. (Vedeti Betty Blue, The Chair, Sister of Charity)

#82
Bonnet

Bonnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 16.02.2007
Graham Bonnet... evident!  :yes:

#83
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
vocalistii mei preferati(in ordine aleatorie):

chris cornell(sondgarden)
peter hammill ( van der graaf generator)
captain beefheart
ian gillan (deep purple)
peter gabriel ( genesis)
chris farlowe ( atomic rooster,colloseum)
roger daltrey (the who)
ian astbury (the cult)
iggy pop (stooges)
greg lake (e,l&p , king crimson)
leslie west(mountain)

#84
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pe langa astia il mai adaug pe Warrel Dane (Nevermore, Sanctuary). O voce chiar deosebita.

Bine, ar mai fi si Devin Townsend, si pentru cei care gusta unul sec Sven-Erik "Maniac" Kristiansen sau Attila Csihar de la Mayhem.

#85
agu

agu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.08.2006
ROB HALDFORD -  JUDAS PRIEST !

#86
rockr

rockr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.07.2006

View PostJungleboy, on Feb 10 2007, 17:31, said:

Voci care m-au lasat cu gura deschisa: Thom Yorke (Radiohead) si James Maynard Keenan (TOOL + A Perfect Circle). Ar mai fi si stilul vocal al lui Chino Moreno, desi nu prea original...

da, Maynard are o voce super.
si jonathan davis de la korn are o voce super originala:)

#87
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

vocalistii mei preferati(in ordine aleatorie):

chris cornell(sondgarden)
peter hammill ( van der graaf generator)
captain beefheart
ian gillan (deep purple)
peter gabriel ( genesis)
chris farlowe ( atomic rooster,colloseum)
roger daltrey (the who)
ian astbury (the cult)
iggy pop (stooges)
greg lake (e,l&p , king crimson)
leslie west(mountain)

i-am uitat pe Tom Waits si pe Jack Bruce ( de la cream)

#88
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
Mai oameni buni? Cui ii pasa de in cate octave canta un solist de rock sau cum canta Ave Maria? Din punctul meu de vedere un vocalist cu posibilitati mai mici dar intr-o trupa in care se potriveste e mult mai "bun" decat unul mai dotat care canta intr-o trupa in care nu-si valorifica talentul.

#89
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005

View Postjaymz_kirk_lars_rob, on Feb 18 2007, 23:14, said:

Mai oameni buni? Cui ii pasa de in cate octave canta un solist de rock sau cum canta Ave Maria? Din punctul meu de vedere un vocalist cu posibilitati mai mici dar intr-o trupa in care se potriveste e mult mai "bun" decat unul mai dotat care canta intr-o trupa in care nu-si valorifica talentul.
Pai ala e vocalist bun. Daca nu stie sa cante, dar se integreaza tot e unul jalnic. Despre aia buni era topicul...citeste inainte.

#90
jaymz_kirk_lars_rob

jaymz_kirk_lars_rob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.09.2006
Nu cred ca m-ai inteles...Mercury era un vocalist excelent si pentru ca putea sa cante foarte bine, dar si pentru ca se potrivea foarte bine cu Queen. Dar oare ar fi atat de potrivit la o trupa ca Slayer? Ce vreau sa spun e ca un vocalist nu trebuie sa cante in 7 octave, ci e mai important sa cante in aia care se potriveste trupei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate