Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

RDS.tel + Romtelecom si un singur telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005
Sunt abonat Czone si din martie ar trebui sa-mi puna si mie un telefon rds.tel. Din cate am inteles telefonul o sa vina tot pe cablul de net si o sa-mi puna un splitter, deci singura metoda de acces va fi un telefon clasic, nu se pune pb de telefon software sau alte nebunii.
As vrea sa pun linia asta rds la un loc cu linia Romtelecom in asa fel incat sa le pot folosi pe ambele de la acelasi telefon. Nu, nu vreau sa-mi cumpar unul nou, am deja 4 :D Ideea e sa le folosesc pe alea pe ambele linii.

Am cautat deja pe google si am gasit vreo cateva solutii:

1. Un gateway in stilul WellGate 3702B (2FXS+2FXO) - problema: costul de 800RON
2. Un gadget ca Artech AX520 - problema: nu se gaseste in Romania, am gasit doar pe ebay si prin olanda, si "nu e card dom'ne"

Are careva dintre voi solutii alternative la ce-am scris mai sus?
Multumesc

#2
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Eun nu înțeleg problema  "nu e card dom'ne". Adcică nu ai card (cum naiba) și ți-e frică să-ți faci sau cum?

#3
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005
E vorba de card cu care sa pot face plati prin paypal. Da, lipsa increderii este un factor destul de important.

#4
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Nu trebuie un paypal, trebe un card normal la transilvania de ex cu care poți cumpăra și în valută că face automat conversia. Și site-ul e de încredere, e chiar site-ul producătorului, deci nu cred să fie țeapă. Dacă firma e ok, poți cumpăra liniștit.

#5
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005
Aaaaaaa...tu ziceai de taiwanezii aia :) I-am contact, ei vand numai in cantitati mari,m-au indrumat catre tipii din Olanda. Eu ziceam de ebay...

Edited by strainu, 02 February 2007 - 21:24.


#6
luci38

luci38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 31.01.2007
E foarte simplu,iti iei o centrala telefonica cu 2 trunchiuri si 4 interioare si ai ambele numere(RDS+ROMTELECOM),e usor de programat,si un e scumpa

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
dar un telefon cu 2 intrari ce are....erau ceva siemensuri si panasonicuri....

#8
strainu

strainu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 18.04.2005

View Postluci38, on Feb 10 2007, 09:59, said:

E foarte simplu,iti iei o centrala telefonica cu 2 trunchiuri si 4 interioare si ai ambele numere(RDS+ROMTELECOM),e usor de programat,si un e scumpa

Luci, ai vazut undeva mai ieftin de aia 800RON? Daca da, da-mi un PM pls.

#9
silebarsan

silebarsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2007

View Poststrainu, on Feb 2 2007, 20:01, said:

Sunt abonat Czone si din martie ar trebui sa-mi puna si mie un telefon rds.tel. Din cate am inteles telefonul o sa vina tot pe cablul de net si o sa-mi puna un splitter, deci singura metoda de acces va fi un telefon clasic, nu se pune pb de telefon software sau alte nebunii.
As vrea sa pun linia asta rds la un loc cu linia Romtelecom in asa fel incat sa le pot folosi pe ambele de la acelasi telefon. Nu, nu vreau sa-mi cumpar unul nou, am deja 4 :D Ideea e sa le folosesc pe alea pe ambele linii.

Are careva dintre voi solutii alternative la ce-am scris mai sus?
Multumesc
Scuze, sunt incepator pe forum(uri)Aceasi problema o am si eu actualmente.Am mai multe numere de telefon (de Germania-Wurzburg,de Italia-Bolzano,de Bucuresti...)si un nr. de RDS de Satu Mare pe care vreau sa le configurez intr-un singur aparat Fritz!Box Fon de care va fi cuplat 1,2 sau 3 telefoane in functie de modelul Fritz!-ului.O alta problema e ca folosesc mai multi furnizori de telefonie pe internet si doresc sa pot selecta furnizorii in functie de destinatie.Am cumparat deja mai multe aparate,dar abia peste 3-4 saptamini vor sosi,cind te voi informa cu privire la evolutia configurarii.

#10
ibitb

ibitb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.10.2006

View Poststrainu, on Feb 18 2007, 23:36, said:

Luci, ai vazut undeva mai ieftin de aia 800RON? Daca da, da-mi un PM pls.

Am vazut eu:
http://www.emag.ro/c...ybrid--pAR-BKSU

#11
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Sau poti incerca www.asterisk.org este un PBX software open source (gratis).

#12
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007
Singura solutie de a avea mai multe numere de telefon pe...un singur telefon este o centrala telefonica, eventual cu rutare automata (ARS). In orice combinatie, nu poti avea controlul total al liniilor externe deoarece fiecare linie trebuie selectata pentru iesire si, automat sa sune cand trebuie. Se pot folosi telefoanele cu 2 linii (problema lor este ca, la diferente de tensiuni pe linii, apar zgomote pe una din linii), alta solutie este instalatia de secretariat, terminale cu 3 linii, de tip Alcatel, shopho!!!, altele dar....sunt dupa 300 usd. Incearca cu un pabx de tipul philips ipc100,3 cu 8, e complexa si multe functii. Mult mai ieftin iesi cu......aparate telefonice pe fiecare linie... :D   Eu am renuntat la telefoanele cu 2 linii.... ;)

#13
sorin

sorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.06.2004
eu am asa ceva

http://www.uniden.co...a...8866&page=4

de vreo un an. merge perfect, fara paraziti sau alte zgomote. cu inca un receptor poti vorbi simultan pe ambele linii, poti face conferinta, fara sa se simta vreo degradare a calitatii.

#14
masha

masha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.03.2007

View Postsorin, on Apr 5 2007, 08:39, said:

eu am asa ceva

http://www.uniden.co...a...8866&page=4

de vreo un an. merge perfect, fara paraziti sau alte zgomote. cu inca un receptor poti vorbi simultan pe ambele linii, poti face conferinta, fara sa se simta vreo degradare a calitatii.
Ei da, aparatul e f. bun. Se aplica regula: ce-i scump... e bun" in cazul asta....:))

#15
silebarsan

silebarsan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.02.2007
De ce mai ai nevoie de Romtelecom?Eu am instalat recent un Fritz Box Fon (dar mai am 2 modele)in care am setat RDS-ul,un numar din Germania(Wutzburg), doua din Italia (Bolzano si Treviglio)...si trei furnizori de telefonie care au tarife foarte mici prin care vorbesc in urmatoarele tari pe mobil/fix la urmatoarele tarife (centi/min): Germania mobil=8/fix=0 (gratis), Franta =7/0, Austria =10/0, Cipru=0/0, Canada =0/0, Ungaria =10/0, Italia =10/0, Irlanda =9/0, Anglia =5/0, America =0/0, Spania =6/0, Rusia =2/0, Romania =11.5/1 (cel mai scump) Israel =5/1 Deci telefonie... fara computer!...telefon 0740436789.

#16
usator

usator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.03.2008
Salut silebarsan ,

imi poti spune si mie te rog cum sa setez un fritzbox wlan 7113 cu rds. Am pe cineva la sibiu care are internet si tel prin cablu de la rds si vrea sa-si puna fritzbox ca router si poata seta in fritz numere voip.

salutari

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate