Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

Imagini site-uri GSM

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
9573 replies to this topic

#6895
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Orange BR_0420 / Telecabina Cota 1400 / Sinaia

Attached File  DSC_0443.JPG   198.19K   72 downloads  Attached File  DSC_0437.JPG   148.47K   79 downloads  Attached File  DSC_0564.JPG   121.87K   82 downloads



Pe sectorul catre Sinaia s-a instalat acest mic RRU Huawei, cuplat cu 15000 de feederi pe o antena Kathrein. Este sigur vorba de ceva Orange, placutele feederilor sunt etichetate ca la ei, si la zoom maxim se poate distinge "LTE"xxxxx.

Sa fie vorba de ceva pentru LTE TDD 3700 / Band 43 ?
Eu pe OnePlus 5T, care nu stie decât benzile "clasice" (43 nu), nu vedeam absolut nimic special.

#6896
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Faine pozele, cu ce "dispozitiv" le-ai facut? :)

#6897
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ne luam dupa http://www.ancom.org...-finalizat_5475 Orange are:5 blocuri pereche de 2x5 MHz in banda 3410-3600 MHz si 9 blocuri nepereche de 5 MHz in banda 3600-3800 MHz.
Daca ne luam dupa https://www.ericsson...trum-bands.pdf
->Pentru banda a doua este clar->B43 (care se intinde de la 3.6 la 3.8Ghz)
->Pentru prima ar fi B22
Pentru zona de TDD B43/B42 mai sunt si alte incercari prin Europa.
Sa presuspunem ca Orange a hotarat sa puna acest TDD si au,in total 45Mhz disponibili. Cum, pana in prezent, nu s-a trecut de BW=20Mhz la nivel de celula si acel RRU e posibil sa fie ceva
relativ limitat ca si putere pe fiecare iesire, o configuratie posibila ar fi de 2 celule, fiecare cu MIMO 4X4 sau cu 2X4, in functie de ce stie RRU-ul>de aici ar rezulta 8 jumperi (doar ca eu parca am numarat 9).
Cat priveste antena, esti sigur ca este Kathrein? As inclina mai degraba spre Huawei (parca Kathrein nu aveau antene cu RET buit-in).
Acest tip de antena +RRU a inceput sa apara prin noiembrie anul trecut si se extinde. Eu l-am vazut in:
->Craiova(pe silozul de langa Banu Maracine)
->langa Bucuresti (Bragadiru+Mogosoaia)
->langa Timisoara (in Giarmata sus la autostrada, pe statia de la rond aeroport, pe pilon la intrare in Giroc)
->nu sunt 100%, dar parca si pe silozul din Lugoj am vazut acest tip de antena cu multi jumperi)
Telefon compatibil...doar de la essential (nu stiu cate incredere prezinta aceasta firma si daca merita 500$).https://www.essential.com/#specifications
Oricum Cosconor, probabil va trebui sa faci ceva/cumva avand in vedere ca si SFR pregateste TDD in zona 3500 (parca B42)...vei avea nevoie de un terminal ca sa monitorizezi!

Edited by yblu, 17 June 2018 - 09:49.


#6898
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acest tip de antene au aparut si in Sannicolau Mare!

Pilonul Orange:
Attached File  IMG_20180612_110440.jpg   107.12K   79 downloads

#6899
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Probabil ca s-a mai expus, dar site-ul de pe Fabrica de Mobila din Iasi (strada Ciresica) este tot Orange sau Digi?
Orange are deja pilon peste calea ferata langa fosta vama Nicolina iar Digi site peste drum de cel Orange (n-am trecut inca prin zona cu sim-ul Digi sa verific daca e functional sau nu):

Attached Files


Edited by emanu900, 17 June 2018 - 13:05.


#6900
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 30.08.2006
Antene Huawei pe partea de 900/2100 si ceva Commscope-uri pentru 2600...daca mai adaugam si gradul ceva mai ridicat de sectorizare (practicat de Digi....sunt si la concurenta statii cu 4 sectoare...dar cu 5 in aceeasi banda de frecventa eu unul nu am vazut) tot Digi iese!

#6901
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Inseamna ca nu o fi functional pt ca ai dreptate, e Digi (acum vazui antena GPS de la panoul de 2600 TDD), insa in B38 si B1 aveam RSRP de -77 / -73 dBm la 50 m de site ceea ce mi s-a parut cam putin dat fiind ca eram si pe vizibilitate directa.

#6902
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 Swagger, pe 16 iunie 2018 - 23:40, a scris:

Faine pozele, cu ce "dispozitiv" le-ai facut? Posted image
Mersi! :) Tocmai am înaugurat acum pe Valea Prahovei noul meu Nikon D850 (full-frame de 42 Mpixel) cu un obiectiv Nikkor 70-300mm... fata de vechiul meu DSLR Canon este fantastic ! Cam tot ce misca pe Valea Prahovei, între Sinaia si Predeal (plus Cota 1000, Costila, Diham, etc...) va fi fotografiat si pus pe forum (pe FTP defapt) dupa ce ma întorc în FR.

 yblu, pe 17 iunie 2018 - 09:44, a scris:

Cat priveste antena, esti sigur ca este Kathrein? As inclina mai degraba spre Huawei (parca Kathrein nu aveau antene cu RET buit-in).
Eram obosit aseara, nici nu stiu de ce am spus Kathrein. Nu pare sa fie Kathrein întradevar, eticheta nu este 100% vizibila dar nu seamana cu cele Kathrein...

Attached File  DSC_0569.JPG   130.19K   57 downloads


 Swagger, pe 16 iunie 2018 - 23:40, a scris:

Oricum Cosconor, probabil va trebui sa faci ceva/cumva avand in vedere ca si SFR pregateste TDD in zona 3500 (parca B42)...vei avea nevoie de un terminal ca sa monitorizezi!
Mda. Nici macar Galaxy S9 nu stie ?! O sa trebuie sa fiu atent la asta la urmatoarea achzitie de terminal Android (acum în RO am venit numai cu OnePlus-uri cu NetworkSignalGuru, unul pe fiecare retea).

#6903
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,093
  • Înscris: 04.10.2005

 Cosconor, pe 16 iunie 2018 - 23:14, a scris:

Orange BR_0420 / Telecabina Cota 1400 / Sinaia

DSC_0443.JPG   DSC_0437.JPG   DSC_0564.JPG



Pe sectorul catre Sinaia s-a instalat acest mic RRU Huawei, cuplat cu 15000 de feederi pe o antena Kathrein. Este sigur vorba de ceva Orange, placutele feederilor sunt etichetate ca la ei, si la zoom maxim se poate distinge "LTE"xxxxx.

Sa fie vorba de ceva pentru LTE TDD 3700 / Band 43 ?
Eu pe OnePlus 5T, care nu stie decĂąt benzile "clasice" (43 nu), nu vedeam absolut nimic special.
Dar antena aia patratoasa din a 2'a poza, de deasura antrnei gsm din dreapta... la ce fokodedte? Am vazut ca vodsfone foloseste antenele alea panou...


#6904
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 Cosconor, pe 17 iunie 2018 - 22:06, a scris:

Mersi! Posted image Tocmai am înaugurat acum pe Valea Prahovei noul meu Nikon D850 (full-frame de 42 Mpixel) cu un obiectiv Nikkor 70-300mm... fata de vechiul meu DSLR Canon este fantastic ! Cam tot ce misca pe Valea Prahovei, între Sinaia si Predeal (plus Cota 1000, Costila, Diham, etc...) va fi fotografiat si pus pe forum (pe FTP defapt) dupa ce ma întorc în FR.


Eram obosit aseara, nici nu stiu de ce am spus Kathrein. Nu pare sa fie Kathrein întradevar, eticheta nu este 100% vizibila dar nu seamana cu cele Kathrein...


DSC_0569.JPG



Mda. Nici macar Galaxy S9 nu stie ?! O sa trebuie sa fiu atent la asta la urmatoarea achzitie de terminal Android (acum în RO am venit numai cu OnePlus-uri cu NetworkSignalGuru, unul pe fiecare retea).


Felicitari pentru aparat. Excelente pozele. Cu asemenea "scula", n-ai nevoie de drona Posted image .

Apropos, folosesc cellmapper pe un S9+ Duos. Am vazut ca, la meniul cu "celule" imi apare si reteaua de pe SIM2, bineinteles, doar 3G. Asta inseamna ca-mi inregistreaza automat si SIM-ul 2?

#6905
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Da, inregistreaza automat si semnalul de pe SIM-ul al doilea. Ai ultimul update facut?
De ce intreb, pentru ca S9 a primit dual 4G, dual VoLTE, in urma ultimului update. In mod normal ar trebui sa fie la fel si pentru S9+...

 Cosconor, pe 16 iunie 2018 - 23:14, a scris:

Sa fie vorba de ceva pentru LTE TDD 3700 / Band 43 ?

Eu zic ca este ceva TDD intr-adevar si probabil B43 pentru ca altceva nu au in portofoliu ...
De ce zic ca este TDD, pentru ca se vede in spatele sectorialei antena de GPS pentru sincronizarea ceasului.
Oricum, antena de emisie pare a fi ceva recuperat, cel mai sigur din afara tarii.

 yblu, pe 17 iunie 2018 - 09:44, a scris:

(doar ca eu parca am numarat 9)

Noua fibre am numarat si eu ...

 Cosconor, pe 17 iunie 2018 - 22:06, a scris:

Tocmai am înaugurat acum pe Valea Prahovei noul meu Nikon D850 (full-frame de 42 Mpixel) cu un obiectiv Nikkor 70-300mm...

Scule ambele. Sa le stapanesti sanatos. Dupa cum arata pozele, lentila pare a fi varianta cu VR. Este f/4.5-6.3 sau f/4.5-5.6?
Pe viitor, daca mai esti dispus sa investesti, mai potrivita ar fi o fixa de 300mm cu f/4 si VR Posted image Doar ca joaca in alta liga de pret Posted image

 Cosconor, pe 17 iunie 2018 - 22:06, a scris:

Mda. Nici macar Galaxy S9 nu stie ?! O sa trebuie sa fiu atent la asta la urmatoarea achzitie de terminal Android (acum în RO am venit numai cu OnePlus-uri cu NetworkSignalGuru, unul pe fiecare retea).

In momentul cand va exista cerere masiva, atunci poate ca vor binevoi si producatorii sa includa banda in terminale. Pana atunci cred ca vom vedea doar ceva custom made pentru unii operatori.

Edited by mikeciprian, 18 June 2018 - 08:54.


#6906
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
Echipamentele sunt pentru banda 43.
@mikeciprian...antena cu siguranta este noua, probabil ca au fost ceva probleme la instalare :)

#6907
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Or fi teste pentru 5g?

#6908
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,366
  • Înscris: 03.04.2004
Exact, baietii monteaza deja echipamentele, standardul 5G e deja patentat, pot de acum sa treaca la configurari/teste.
Nu cred ca vor irosi bunatate de spectru de 3.4-3.6 Ghz pt LTE, cel putin nu ORO ca au benzi suficiente pt cat pot duce terminalele in ziua de azi.

Edited by emanu900, 18 June 2018 - 16:42.


#6909
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 mikeciprian, pe 18 iunie 2018 - 08:52, a scris:

Scule ambele. Sa le stapanesti sanatos.
Mersi ! Posted image

 mikeciprian, pe 18 iunie 2018 - 08:52, a scris:

Dupa cum arata pozele, lentila pare a fi varianta cu VR. Este f/4.5-6.3 sau f/4.5-5.6?
Un AF-P Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6E ED VR

Nu am îndraznit sa iau cu mine si Tamron-ul SP 150-600mm f/5-6.2 G2 din cauza faptului ca as fi fost muuult prea "vizibil" pentru România cu un astfel de obiectiv (întâlnesc în RO un fel de paranoïa a trecatorilor fata de fotografiat, fapt cu care nu sunt deloc obisnuit ; în FR poti sa faci poze la orice si cu orice, fara sa se uite sau sa nu se ia nimeni de tine). Plus ca acel 150-600mm este f greu de utilizat handheld, trebui cel putin un monopod...

PS : astazi am vizitat Busteniul, nimic nou sau iesit din comun (dpdv GSM desigur). Mâine se mai îndreapta vremea, asa ca Babele + Costila.

Edited by Cosconor, 18 June 2018 - 22:02.


#6910
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008

 mikeciprian, pe 18 iunie 2018 - 08:52, a scris:

Da, inregistreaza automat si semnalul de pe SIM-ul al doilea. Ai ultimul update facut?
De ce intreb, pentru ca S9 a primit dual 4G, dual VoLTE, in urma ultimului update. In mod normal ar trebui sa fie la fel si pentru S9+...


Extraordinar! Posted image Uite ca nici nu am observat treaba asta, pana acuma. Le-am setat pe amandoua pe 4G. Tare de tot.

Merci fain pt informatie!

 Cosconor, pe 18 iunie 2018 - 21:53, a scris:



Nu am îndraznit sa iau cu mine si Tamron-ul SP 150-600mm f/5-6.2 G2 din cauza faptului ca as fi fost muuult prea "vizibil" pentru România cu un astfel de obiectiv (întâlnesc în RO un fel de paranoïa a trecatorilor fata de fotografiat, fapt cu care nu sunt deloc obisnuit ; în FR poti sa faci poze la orice si cu orice, fara sa se uite sau sa nu se ia nimeni de tine).

off:
Daca in RO e paranoia cu filmatu/fotografiatu pe strada (mi se pare cam ciudat, dar te cred), stai sa vezi Germania. Tre sa ai grija si cum "te uiti" la unu, d-apoi sa mai faci si poze... Posted image (iti sare cu avocatu in gat cat ai zice peste). Paranoizi in toata regula. Posted image

#6911
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

 Cosconor, pe 18 iunie 2018 - 21:53, a scris:

astazi am vizitat Busteniul, nimic nou sau iesit din comun (dpdv GSM desigur). Mâine se mai îndreapta vremea, asa ca Babele + Costila.
Sa mergi la Predeal, sunt destule schimbari acolo. Nu stiu daca ai fost si la cabana Susai, acolo e statie de telefonie mobila Vodafone/Orange/Digi, desi semnalul venea si inainte de la aAzuga-Sorica, dar probabil ca era insuficient.

#6912
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 biogood, pe 19 iunie 2018 - 10:13, a scris:

Sa mergi la Predeal, sunt destule schimbari acolo.
Tocmai am ajuns la Predeal seara asta, si îmi voi termina sejurul aici.
Astazi am fost la Babele / Costila (ORO & RDS, ma asteptam si la un VDF 1482 dar nimic!) / Padina (VDF & RDS).
Maîne o sa fac un drum pâna la Gura Diham, apoi restul îl voi consacra Predealului.


 biogood, pe 19 iunie 2018 - 10:13, a scris:

Nu stiu daca ai fost si la cabana Susai, acolo e statie de telefonie mobila Vodafone/Orange/Digi, desi semnalul venea si inainte de la aAzuga-Sorica, dar probabil ca era insuficient.
Da, am vazut ca sunt BTS-uri si la Susai, o sa încerc sa fac si un drum pâna acolo dar nu sunt sigur ca voi mai avea timp (telescaunul de la Clabucet nu functioneaza ceea ce mi-a stricat planurile, va trebui sa aleg între Susai si urcatul la picior pâna la Clabucet plecare).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate