Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Imagini site-uri GSM

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
9567 replies to this topic

#1
amdtip

amdtip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.12.2003
In primul rand as vrea sa mentionez ca sunt un nou si fericit abonat la ZAPP(asta dupa ce am facut timp de 4 ani "Viitorul" la CONNEX, care a ajuns sub orice critica din punt de vedere al calitatii semnalului chiar si al serviciilor, ce sa mai vorbim de fidelizare.......) Curiozitatea mea consta in faptul ca, pe unde am umblat eu cu telefonul meu un Z510 am avut semnal full! Intrebarea mea catre voi, este daca  exista cineva sa-mi spuna si mie cum arata o antena de ZAPP si poate mi-ar spune si cam pe unde sunt amplasat(e), si asta intreb pt. ca de antenele de la CONNEX care pur si simplu impanzesc blocurile bucurestiului sunt deja iritat(pt ca degeaba sunt atat de multe, iar calitatea convorbiriilor este deja deranjanta ca sa nu mai mentionez de clasicile NETWORK BUSY!!!  :cya:

#2
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
eh, lasa ca o sa mai ai timp sa rumegi toate astea... asa am zis si eu cand m-am mutat pe orange... dar prietenii tot pe connex raman... asa ca... tot ai de-a face cu connexul :D

#3
buzz77

buzz77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.09.2003

Quote

Originally posted by amdtip
este daca  exista cineva sa-mi spuna si mie cum arata o antena de ZAPP si poate mi-ar spune si cam pe unde sunt amplasat(e)

Sunt de 2 feluri:
* sectoriale - care arata ca alea de la CONNEX sau Orange dar putin mai mari
* omnidirectionale - arata ca niste pari subtiri de vreo 2 metri si de regula sunt 2 (una pentru emisie, alta pentru receptie).
Cit despre locul amplasarii, sorry, aici nu te pot ajuta  ;) .



Buzz.

#4
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Semnalul full pe care il vezi pe z510 il ai gratie tehnologiei CDMA in care
mobilul este "urmarit" simultan de mai multe antene si o "alege" mereu pe cea mai puternica. De aceea de obicei ai si mai putine dropped calls pe CDMA decit pe GSM.

#5
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Masterboy
De aceea de obicei ai si mai putine dropped calls pe CDMA decit pe GSM.


In teorie probabil  :P

#6
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Semnalul full pe care il vezi pe z510 il ai gratie tehnologiei CDMA in care
mobilul este "urmarit" simultan de mai multe antene si o "alege" mereu pe cea mai puternica. De aceea de obicei ai si mai putine dropped calls pe CDMA decit pe GSM.


in telefon exista 3 receptoare separate. un telefon poate sta la un moment dat pe 3 antene diferite, in acelasi timp. nu-i neaparat necesar sa-si aleaga doar una dintre ele.

#7
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
Pe site-ul http://www.prattfami...kep/gsmnet.html se gaseste o colectie importanta de imagini ale diverselor statii de baza GSM din Marea Britanie, precum si un ghid despre cum putem recunoaste cui apartine o anumita antena (bineinteles, e vorba de operatorii din UK). Ar fi interesanta o astfel de colectie de fotografii si pentru Romania... poate ia cineva initiativa!

#8
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
deci fotografiile care urmeaza le-am facut intr-o delegatie.
din pacate nu pot sa spun unde este locatia , oricum echpamentele de acolo tin cam 1 sfert din tara.
si nu lucrez la zapp, orange sau connex cosmorom rds samd ci pe la alta firma.
in stanga cu negru este partial zapp
in dreapta cu gri este partial orange

Attached Files



#9
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
aici este o bucata de connex ..

Attached Files



#10
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
aici un detaliu cu zapp-ul (nu este site local ci link-uri catre BTS-uri)

Attached Files



#11
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
aici un detaliu cu un amplif de MW cu tot cu lighean iar in stanga imaginii se vad mai greu ghidurile de unda de diametru ~ 15 cm pentru SNR

Attached Files



#12
adrianb

adrianb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.12.2003
Stie cineva cum ne putem seama, vazand un stalp cu antene si plimbandu-ne pe langa el (evident fara a intra in incinta inchisa), carui operator apartine?

#13
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
depinde , fiecare operator a avut un contract de realizare a incintelor cu diferite firme care in unele cazuri si-au lasat logouri sau chestii asemanatore.
stalpii de multe ori au fost facuti de IMSAT
in zona campulung - gura humorului le cam stiu pentru ca initial a patruns orange-ul si dupa aia connex-ul si asa le-am invatat.
oricum pe undeva pe cutii sau incinte sunt trecute niste serii si pe baza lor poti afla dar iti trebuie relatii din interior de la tehnic.
mai poti afla cu ajotorul net-monitorului ..

#14
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
oricum trebuiesc luate invataminte de la astia din vest la modul de minimalizare a impactului vizual.
[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/hutch1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/chimney2.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/chimney.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/P1010007m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/hutch2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
si asta e super fain,,,
[ http://www.prattfamily.demon.co.uk/mikep/jpegs/P1010227m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


ce pot sa spun .. felicitari celor de dincolo pentru modul de lucru

#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ultima e chiar funny!
Si costul unui astfel de pom artificial cred ca e mai mic decat al unui stalp metalic...
Oare cati ani vor mai trece pana sa apara si la noi ceva similar?
La noi... ca la tara, antene peste tot, cabluri peste tot (cablarea catv din BV e exclusiv aerian, de pe un bloc pe altul), cutii, cutiute etc....
In vest sunt inclusiv antene satelit parabolice care imita fatada cladirii (fie ele din caramida, beton, lemn, etc.)
Unele sunt vopsite chiar in culorile cerului (cu nori)...
Hai ca am visat destul la o lume mai civilizata.

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
turnul cu antene...
(Brasov, Varful Tampa)

Attached Files

  • Attached File  t1.jpg   189.48K   1504 downloads


#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Acelasi turn...

Attached Files

  • Attached File  t2.jpg   61.91K   842 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate