Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

DVD-R VS DVD+R? Care-i alegerea ta?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
ori sunt Sony, ori sun Ricoh?
Unique Disc Identifier : [DVD+R:RICOHJPN-R01-002]

#38
roguru

roguru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 29.05.2004
sorry, am postat aiurea
rog unn moderator sa stearga

#39
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

Quote

Originally posted by KLMN
http://www.dvdr.ro , DVD-R/+R, preturi 31.000-35.000 lei.

Exclusiv SONY, pentru cine nu stie.

#40
thesound

thesound

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2004
despre dif. intre dvd-r si +r:
la mediile care sunt doar o data inscriptibile, diferenta e aproape nula.

Totusi ea apare la dvd-rw dvd+rw. La dvd rw este implementata o tehnologie gen mount rainer, care permite ca discul sa fie scris si formatat in acelasi timp. Sau se poate scrie pe el chiar daca numai o parte din el este formatata. Este avantajos la faza packet writing (InCD de exemplu), unde folosesti dvd+rw ca si o discheta sau hdd....

la unitati, c-am toate care nu suporta un fel de dvd-uri, se rezolva cu un nou firmware..

#41
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002

Quote

Originally posted by Hawkie
DVision au făcut cele mai proaste CD-uri acum 3-4 ani. Nu ținea informația pe ele mai mult de 4-5 luni. Ce te face să crezi că la DVD-uri sunt mai buni ? Nu mai cumpărați prostii gen DVision, Mirror, Precisa și alte bălării


Am un DVD-RW Mirror, de care nu am avut grija, a fost pe la toti prietenii cu carcasa si fara carcasa, deja e zgariat destul de "bine" a fost scris de cel putin 30 de ori si in inca mai merge, si culmea il citeste din prima, nu face mofturi la citire pana la ultima pista.

#42
babanovac

babanovac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.10.2004
Va salut pe toti de pe acest forum!
Vreau sa va povestesc citeva anomalii simtite de mine in ceea ce priveste folosirea blank-urilor DVD si in special lui Alexcd2003, ca e mai bine sa afli cite ceva inainte de a te frige.
Mi-am cumparat in februarie un DVD-Writer LG GSA 4040B, care spune ca stie sa citeasca absolut toate formatele de DVD-uri (asta a si fost principalul motiv al achizitiei). Normal, mi-am cumparat toate tipurile de blank-uri DVD, sa vad cum se comporta fiecare (inca nu am scris DVD-RAM din pachetul primit la cumparare). Am folosit blank-uri de la fel de fel firme. Primul care a picat a fost un PRINCO -R, in sensul ca nu-mi mai vedea tot ce aveam pe el (am tras pe el filme in format DivX si facute imagini de tip *.nrg in care erau incluse si traducerile).
  Asta a fost prima buba.
  Apoi, a doua buba si care ma enerveaza tare, este, ca orice DVD +R nu este citit neam sub Windows XP. In schimb sub Windows 98 citeste toate tipurile de dvd-uri. Mi-ar place sa-l fac si pe Windows Xp sa vada toate tipurile de DVD (daca ma poate ajuta careva, as fi incintat).
  Acum, chiar am descoperit o chestie si mai nasoala care m-a determinat sa caut solutii pe Net si am dat de acest forum si de subiectul asta. In seara asta am vrut si eu sa-mi pun niste mp3-uri pe h.d.d. sa ascult ceva muzica si cind sa pun dvd-urile, stupoare, nu a fost citit nici unul, ba mai mult imi bloca sisitemul ca atunci cind sint defecte. Si asta s-a intimplat cu absolut toate dvd-urile LG care erau -R si pe care am scris MP3-uri, Soft, jocuri, videoclipuri, deci toate tipurile de fisiere, cam acum 2 luni si care dupa fiecare scriere a fost verificat, vazut (citit), ca sa ma conving ca pot sterge de pe h.d.d. informatiile scrise pe dvd si acum patesc ceea ce patesc, nici un dvd LG nu mai vrea sa fie citit si blocheaza si sistemul (in privinta asta ma poate ajuta cineva?). Acum, ma interesa daca exista vreun soft care sa reuseasca totusi sa extraga informatiile de pe acele discuri pe h.d.d. si apoi sa le rescriu pe alt tip de dvd?????????
   Cam asta-i experienta mea in ceea ce priveste aceste blank-uri DVD. Nici nu stiu si nici nu-mi mai dau seama care din ele sint mai bune. AM folosit si Memorex, si eProformance, Diva, LG, INtenso si mai erau citeva, care la prima vedere par bune toate, da uite ca dupa 2 luni, fara sa le misc din raft s-a intimplat ce s-a intimplat.
   Cam atit. Numai bine!

Edited by babanovac, 18 October 2004 - 23:15.


#43
LEXX^

LEXX^

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.10.2004
am facut greseala sa-mi iau 6 SKY dvd-r si din 6 nu mi-au mers 3 nici macar sa mi se initializeze dvd-rwul (asus 1604) nero zicea "drive could not initialise because of an deffective disk". Pe alea 3 care mergeau mi le-a scris si merg ok dar nu stiu ce baza sa-mi pun in ele in timp.

Deci ocoliti SKY !!!

#44
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
@Alexcd2003

Eu am scris o multime. Din tot ce am scris nici unul nu sa stricat. Am scris pe 1x 2 x 4x si pe DVD-R fiindca erai cel mai ieftine. Absolut nici o problema.

Prefer DVD uri de firma. Eu scriu acu Sony dar sunt in metro la 25.000 !!!!! Verbatim care sunt superbe la pret /calitate.

#45
eagle3k

eagle3k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.10.2003
yellow!
eu am scris pana acum 20 DVD+R Raxon luate de la Carrefour cu 9900lei/buc. si totul e perfect. am facut si multisesiuni.
am LG 4163B .

#46
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
felicitati, ai facut economie de un cola jumate si te-ai ales cu dvd-uri la kg.

#47
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003
Experiente neplacute am avut cu X-DATA DVD+R 8X pe un DVD-RW LG 4163B - nu a vrut sa scie nimic pe ele, dintr-un cake de 10 am incercat 3 dupa care am mers si le-am schimbat pe urmatoarele 7 cu X-DATA DVD-R 8X. Astea au mers fara probleme.

#48
raducristin

raducristin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 27.12.2004
Adevarul e ca si eu am capatat o absesie prin teama asta de a nu ma lasa DVD-urile. Le fac chiar back-up la cele importante. Nu cade bine sa pierzi atata amar de informatie. Inca am mai multa incredere in CD-uri desi sunt atat de limitate.

#49
a_lexu

a_lexu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 27.10.2004
Nu stiu daca stiti despre SF-urile CopyME. Mi-am luat vreo 10 dvd-uri -R Copyme si au mers perfect. Acum am mai cumparat vreo 10 tot aceeasi firma, dar +R. Vreau sa spun ca  nici macar nu mi le recunoaste, se comporta ca si cum unitatea ar fi goala. Totusi, am reusit sa scriu unul dintre ele, nu stiu prin ce miracol. Mentionez ca am un LG 4163b

#50
sorin_frumuseanu

sorin_frumuseanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 23.11.2005

View Postbabanovac, on Oct 18 2004, 23:12, said:

... Apoi, a doua buba si care ma enerveaza tare, este, ca orice DVD +R nu este citit neam sub Windows XP. In schimb sub Windows 98 citeste toate tipurile de dvd-uri. Mi-ar place sa-l fac si pe Windows Xp sa vada toate tipurile de DVD (daca ma poate ajuta careva, as fi incintat)...
Cautam un thread pentru DVD multivolum sub W'98. La mine e invers.
Am inceput un nou dvd multisesiune. Prima parte ok dar Nero 6 mi-a spus de atunci ca nu voi vedea sesiunile urmatoare sub versiuni anterioare lui XP. Si asa e. Se poate scrie un DVD (date) multisesiune sub W'98, eventual cu alt program? Se pot vedea cumva si celelalte date de pe DVD in afara de cele scrise prima data? Multumesc

#51
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
aveti vreo idee de ce nu vrea sa imi pune DVD-Video pe +R-uri traxdata?
am lg 4163b, si pana acum am scris numai pe -R, si azi a trebuit sa scriu pe unu + mi-a dat nero eroare. ceva de genu: cannot fix session data, si cannot write lead out. si ceau discu...

pe un DVD+RW am reusit totusi de pun DVD-Video. ce nu fac bine?

#52
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Am cautat si nu am gasit diferente majore intre + si -. Din tot ce am inteles minusul este mai rezistent in timp iar plusul este mai rezistent la overburn.

#53
floreen

floreen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 21.04.2004
am stricat pana acum 4 princo :(( mi le strica chiar la inceput nu dureaza mai mult de 5 secunde si burn failed pe un lg GSA-4165B

#54
jely

jely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 20.05.2002
Princo sunt bunicele daca nu vrei sa pastrezi informatie care te doar , dar daca vrei sa te tina eu zic sa folosesti verbatim , sunt cele mai bune.
Traxdata numai incerc de pe vremea cand trageam cd uri.
Ca sa fi sigur de ce ai scris eu zic ca tb :
-scris la viteza mica(4x cel mai convenabil) , o viteza mai mare duce la ardere necorespunzatoare a blankului  si citeze pe masura
-blank de calitate(verbatim)
-test cd-dvd speed :surface test (in cazul in care nu iti da 100% la tot dvd ul acuma in nici un caz nu o sa iti dea mai tarziu.)

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate