Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

surse ATX - ATX power supply

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Buna,
@Mistrer_fm: Daca aveti sau stiti unde sa cautati va rog sa postati schema sursei Purepower 430w,
atasez imaginea cu datelede identificare .
Va multumesc,

Attached Files



#20
uucenic

uucenic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2012
salutare baieti , am si eu o intrebare ca sunt mai nou in domeniu si am vazut ca aici lumea stie ce vorbeste , daca ma o sursa de calculator la care mi-au bubuit condensatorii aia mari ( cei mai mari care au 200V si 820uF) si pe linga ei au luat foc si condensatorii aia mai mici care sunt de ceramica ( au explodat si ei) ii pot inlocui cu unii mai mici ca nu am de aceeasi valoare ( ma refer la uF ca am de 330uF si de 680uF cate doi de fiecare de la alte surse) ar fi o problema?? risk sa ia foc sau sa se prajeasca si mai rau?? stiu ca poate unii dintre voi o sa va tavaliti pe jos de ras de ce intreb eu dar macar spuneti-mi si mie si daca puteti sa-mi explicati un pic ce si cum... va multumesc dinainte si poate imi spuneti si mie ce sa fac. uc3nicu

#21
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011

 uucenic, on 18th April 2012, 21:03, said:

salutare baieti , am si eu o intrebare ca sunt mai nou in domeniu si am vazut ca aici lumea stie ce vorbeste , daca ma o sursa de calculator la care mi-au bubuit condensatorii aia mari ( cei mai mari care au 200V si 820uF) si pe linga ei au luat foc si condensatorii aia mai mici care sunt de ceramica ( au explodat si ei) ii pot inlocui cu unii mai mici ca nu am de aceeasi valoare ( ma refer la uF ca am de 330uF si de 680uF cate doi de fiecare de la alte surse) ar fi o problema?? risk sa ia foc sau sa se prajeasca si mai rau?? stiu ca poate unii dintre voi o sa va tavaliti pe jos de ras de ce intreb eu dar macar spuneti-mi si mie si daca puteti sa-mi explicati un pic ce si cum... va multumesc dinainte si poate imi spuneti si mie ce sa fac. uc3nicu


o sa mearga, dar nu vei avea tensiunea la fel de bine filtrata, pune-i pe aia de 680

Edited by ciprake, 18 April 2012 - 20:19.


#22
uucenic

uucenic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2012
multumesc ciprake, si aia doi mai mici conteaza de valori sau nu?? sunt luati de langa aia de 680uF fiecare avea cate unul ???? astia filtreaza si ei de la 220V cand "se aud parazitii" aia din reteaua de curent???? si o ultima intrebare : sa inteleg ca astia au bubuit ca a fost la priza mai mult de 220V ??? e corect ??

#23
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
pune-i si pe aia mici.
au pocnit daca ai comutator de 110V - 220V si a fost comutat pe 110V sau daca a fost tensiune mai mare la retea.

#24
uucenic

uucenic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2012
nu a fost pe 110 ca nu are buton din ala rosu pe spate ,cred ca a fost tensiunea mai mare pe retea , dar aia mici chiar sunt pentru "paraziti"??? oricum am pus pe aia de 330uF chiar daca o sa fie mai slaba filtrarea ,aia de 680uF cind ii miscam (scuturam) se auzea ca si cum se aude un miez intr-o nuca seaca :) si cred ca nu e bine , acum este ok mai erau doi de 3300uF / 10V la 12V galben si la 5V rosu care erau botiti si a curs rasina din ei , i-am inlocuit si pe aia si acum sursa merge , am pus un bec de far la 12V si am facut contact la mufa mama intre pinul verde si unul negru si merge bine ( am masurat la toti pinii si am valori bune si fixe adica nu face oscilatii sa fie tensiune cind 5,2 cind 5.0 etc, la toate tensiunile sunt fixe) , apropo la 12V cand masor imi arata fix 11.99 e bie asa??

#25
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011

 uucenic, on 19th April 2012, 21:22, said:

apropo la 12V cand masor imi arata fix 11.99 e bie asa??


e bine

#26
uucenic

uucenic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.04.2012
mutumesc ciprake , sper sa le foloseasca si altora, de condensatorul ala care zdrangane ce  poti spune?? mai e bun de ceva sau nu???

#27
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 01.06.2011
e defect, s-a uscat electrolitul si mai e si desprins de pini

#28
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Salut,
Am si eu o intrebare.Cu ce tip de varistor il pot inlocui pe cel care a explodat datorita unei supratensiuni ? Sursa este de la un server IBM.Model sursa AcBel API6FS03 -350W. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda un model pe care sa-l gasesc in comert.
Multumesc.

#29
agio26

agio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 23.06.2008

 emgd2me, on 10th May 2012, 15:41, said:

Salut,
Am si eu o intrebare.Cu ce tip de varistor il pot inlocui pe cel care a explodat datorita unei supratensiuni ? Sursa este de la un server IBM.Model sursa AcBel API6FS03 -350W. V-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda un model pe care sa-l gasesc in comert.
Multumesc.
merge si cu el scos dar nu mai ai protectie

#30
emgd2me

emgd2me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 04.01.2008
Stiu ca merge, dar ma intereseaza sa am protectia initiala.Daca va mai apare o supratensiune, ce ma fac ?

#31
DANUTCH

DANUTCH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2007
caut schema de la sursa fsp 250 60 gen
ma poate ajuta cineva?
multumesc

#32
c-ma-ri-an

c-ma-ri-an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.02.2012
daca se poate am o intrbare; are cineva schema atx maxpowar 200w cu ka7500b si wt751002? pe carcasa mai scrie pl-350ehdgn siintel pentium4 amd k7 , va multumesc anticipat

#33
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ka7500b este similar ( pin la pin ) cu TL 494, așa că poți folosi schemele de puteri apropiate deja postate.
Vezi și WT751002 .

Edited by Mos_Ilie, 19 June 2012 - 12:08.


#34
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Salutare!
Am o sursa ATX model Chieftec 410W (inauntru e un Sirtec de 410W, circuitul integrat SG6105D).
Problema e urmatoarea: am tensiunile de +12V (masurat 12,15V), +5V (masurat 5,05V), +3,3V (masurat 3,37V), +5V stand by (masurat 5,10V), -12V (masurat -11,7V), dar nu am tensiunea de 5V power good (masurat 0,12V). Pe pinul 5 al CI am 0,655V, adica tensiunea UVAC. Acum vine intrebarea: e dus CI sau ce ar putea sa aiba? O posibila solutie ar fi conectarea firului de la power good la +5V, dar nu cred ca e cea mai buna solutie! Daca aveti sfaturi, sunt bine venite! Multumesc!

#35
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Pin-ul 10 ( PG ) are ieșire Open Collector și ca atare are nevoie de o rezistență legată la pinul 20 ( Vcc ).
Fără rezistența asta, nu este exclus ca semnalul PG să nu poată trece de nivelul de pin în aer ( măsurat 0.12V ) .

Vezi pozele atașate, poate ajută.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 03 July 2012 - 09:27.


#36
dotunderground

dotunderground

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 06.01.2007
Multumesc mult, voi verifica rezistenta dintre PG si +5V stand by cand ajung acasa. Din schema pe care o am, pare ca trebuie sa aiba 4.7k.
PS: Mos Ilie, ai un thnak you de la mine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate