Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Rezolutii de lucru pentru webdesign...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
laurell

laurell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.05.2004
Salutare!

Am si eu o intrebare care s-ar putea sa para cam stupida, dar as vrea sa stiu cum se procedeaza...
Ma ocup de webdesign si de curand am intrat in posesia unui monitor TFT pe care trebuie sa-l tin intr-o rezolutie de 1280x1024.
Pana acum lucram pe un CRT unde aveam o rezolutie de 1024x768.
Intrebarea mea este urmatoarea: cum procedati cand faceti grafica pentru un site?...ma refer la faptul ca, lucrand intr-o rezolutie de 1280x1024, automat grafica pare mai mica decat intr-o rezolutie de 1024x768.
Avand in vedere ca foarte multi inca mai merg pe rezolutii de 800x600 si 1024x768, cum faceti grafica pentru un site in cazul in care aveti o rezolutie de 1280x1024 ca sa se potriveasca sa zicem pe o rezolutie de 1024x768?
Sper ca m-am facut inteles si astept sfaturi din partea voastra.

Multumesc anticipat.

#2
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
In programul se grafica setezi unitatea de masura pixelul, in loc de cm, inchi, etc...

#3
laurell

laurell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.05.2004
Absolut ca se seteaza unitatea de masura pixelul, dar eu la altceva ma refeream. De exemplu, daca vezi un site intr-o rezolutie de 1280x1024, dupa care schimbi rezolutia in 1024x768, o sa vezi ca totul se vede mai mare.
Eu la diferenta asta ma refeream...

Astept in continuare sfaturi si sugestii.

#4
bassfreak

bassfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2006
Iti impui din start ca latimea site-ului tau sa nu depaseasca 780pixeli de exemplu, si dimensionezi toata grafica sa incapa in acesti 780px. Astfel site-ul tau se va vedea bine si pe un monitor cu rezolutia de 800x600.

#5
laurell

laurell

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 28.05.2004
Ma refeream mai mult la elementele grafice dintr-un site, adica: banner, bara butoane...
De exemplu: eu concep grafica intr-o rezolutie de 1280x1024, mi se pare ca arata ok, dupa care trimit clientului un jpg cu grafica respectiva.
Clientul are o rezolutie sa zicem de 1024x768, si cand deschide jpg-ul de la mine, o sa i se umple monitorul si o sa-mi spuna ca e prea mare(banner, butoane, etc).
Eu la diferenta asta ma refeream...

Astept in continuare sfaturi si sugestii...

#6
zerro[b]

zerro[b]

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 20.08.2005
laurell nu stiu ce nu intelegi tu ... dar mie unul mi se pare simplu chiar daca esti in rezolutie mare ... faci site-ul la o rezolutie mica dai si tu zoom sa ti se para mare si gata

#7
paperboy

paperboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.10.2004
Duamne :) la ce nivel faci mai omule tu web design, grafica nu tine de rezolutie in sensul tau, orice grafician ar prefera un monitor de 50" cu ditamai rezolutia... cand lucrezi trebuie sa tii cont de dimensiunile pe care le lucrezi, ce spuneau si oamenii... adica vrei pt. 800x600 faci site-ul sa se incadreze in dimensiunea asta... adica faci totul in programul tau de grafica FIX atat.. si in plus apoi oricum poti testa un site cum se vede in mai multe browsere si in mai multe rezolutii... exista site-uri care te ajuta sa faci asta fara sa schimbi rez monitorului, sau exista pluginuri de Firefox care iti dau info complete, si iti redimensioneaza viewport-ul sau intreaga fereastra... iar in rest ca fonturi...etc... stii si tu, sau ar trebui sa stii cum arata fonturi generale pe dif. rezolutii si care sunt cele mai lizibile pe toate etc.etc.etc. adica un font de 11px va vi ok si pt 800x600 si pt 1024x768 si 1280x1024... etc. Deci totul tine de niste reguli pe care nu trebuie sa le incalci, sau treb. sa le verifici pe parcurs ce lucrezi... si nush cati graficieni ar lucra in 800x600... LOL.

P.S. si pentru tine "grafica pare mai mica"... pentru mine ma bucur de spatiul castigat :)

Edited by paperboy, 11 January 2007 - 15:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate