Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Case Tuning/Modding Projects

- - - - -
  • Please log in to reply
1229 replies to this topic

#1099
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostCristianLC, on 13 martie 2016 - 01:56, said:

Sunt interesat si eu de sleeving. Ma enerveaza cum iese cablul de 24 de pini cu toate culorile curcubeului din spatele placii de baza. Pentru asta trebuie sa desfac sursa, nu?
daca vrei sa il faci tot cam da , eu de exemplu nu am sa il fac pe toata lungmea , doar un pic mai mult cat sa nu se mai vada culorilea alea enervante.

View PostAwkwardMe, on 13 martie 2016 - 10:05, said:

Salut, de unde ai cumparat sleav-ul si unelete necesare?
sleav-ul a fost comandat de un coleg nu m-ai tin minte de unde , dar am sa intreb Posted Image , cat despre unelte nu iti trebe mare lucru,  "unealta"pentru scos pini am facuto eu dintro clema de hartie , batuta cu ciocanul subtire si dupa cu pila pana o faci exact cat trebuie Posted Image , in rest iti trebuie niste tub termo contractabil si o trusa sa poti demonta sursa bucati.

PS: prinde bine un aparat de masura daca umbli la cablurile sata , si in general sa vezi daca ai continuitate , si sa verifici sa nu ai scurt pintre fire , asa sa fi sigur

Edited by antrax_beta23, 13 March 2016 - 10:19.


#1100
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postantrax_beta23, on 13 martie 2016 - 10:17, said:

daca vrei sa il faci tot cam da
Nici nu se pune problema de desfacut sursa. Are doar vreo 4 luni si sunt sigur ca pierd garantia daca o desfac. Acum regret ca am luat semi-modulara si nu e full modulara. O sa vad cum ii pot pune sleeving doar partial. Multumesc pentru informatii

#1101
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
http://www.tme.eu/ro...-box/  pentru cine e interesat

#1102
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View PostCristianLC, on 13 martie 2016 - 14:14, said:

Nici nu se pune problema de desfacut sursa. Are doar vreo 4 luni si sunt sigur ca pierd garantia daca o desfac. Acum regret ca am luat semi-modulara si nu e full modulara. O sa vad cum ii pot pune sleeving doar partial. Multumesc pentru informatii
Poti sa incerci sa il faci doar un pic mai mult de cat ai nevoie sa ascunzi curcubeul , in rest sa ramana asa , dar oricum va trebui sa scoti pini(unul pe rand ca e mai sigur) si sleav-ul are prostul obicei sa se agete de pini , eu de aia am dezlipit firele de pci-e si alimetare cpu , m-ia fost mai usor asa, oricum ai sa faci o sa ai de lucru nu gluma , scoterea pinilor din mufa e nasoala si cu scula care trebuie.

Edited by antrax_beta23, 14 March 2016 - 04:38.


#1103
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Si uite asa am terminat dupa o perioada lunga , pareri /opinii ?

Attached File  DSCN3866.JPG   413.16K   89 downloads

#1104
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Fa o poza si cu partea cealalta :P

#1105
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Vrem mai multe poze, dupa ce termini complet.
Ar fi mers de minune daca puneai si sleav rosu sau albastru langa negru.
Memoriile de ce nu le-ai luat cu radioator rosu? ca sa fie ca placa video.

#1106
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Le poate vopsi daca se chinuie putin :)

#1107
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Mda camera se pare ca a luato razna , momentan pun numa cu spatele dupa ce rezolv cu camera foto Posted Image



Am sa pun cum trebuie maine daca pot , nu prea stau pe acasa mai mult cu laptopul la servici :P

Attached Files


Edited by antrax_beta23, 22 March 2016 - 23:28.


#1108
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Bun deci sa o luam de la inceput , eu am folosit ca guide pe un youtuber de la Singularity Computers
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GsAo42DylkY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pur si simplu mi sa pus pata pe culorile de la sursa , si am zis ca nu am nimica de pierdut , am ales special sursa aceasta pentru ca e veche , eu zic ca pentru prima data nu a iesit rau.
Acum sa o luam de la inceput , aveam nevoie de o scula sa pot extrage pinii afara din mufa , dupa mult google , si cautat pe la noi am ajuns la ideia ca mai bine o fac eu ca mare lucru nu arata a fi , si rezultatul este Attached File  DSCN3887.JPG   204.43K   16 downloads v2 ca v1 a fost din material prea moale, ceda dupa vreo 4 folosiri , urmatorul pas Attached File  DSCN3888.JPG   179.25K   19 downloads pinul nu va iesi usor trebuie un pic tras de cablu , dar nici prea tare ca nah risti sa rupi firul si R.I.P , Attached File  DSCN3891.JPG   216.69K   23 downloads , nu am sa explic ce si cum am facut firul asa daca urmariti video-ul  va explica totul  , Attached File  DSCN3897.JPG   550.32K   27 downloads dupa cum vedeti mufa de 24 nu e facuta complet , nu vad rostul , oricum nu am facut cateva fire negre , am ramasa fara material , oricum nu se vad.
Attached File  DSCN3893.JPG   331.43K   32 downloadsAttached File  DSCN3883.JPG   450.81K   30 downloads

Edited by antrax_beta23, 23 March 2016 - 01:05.


#1109
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ahh cat despre memorri de ce albastre si nu rossi , simplu acelea au fost cumparate la reducere , 140lei 2x4GB , sincer nu mi-a pasat culoarea atunci , plus ca placa video nu era atunci , urmatorul pas e sa schimb HDD cu un SSD samsung 850 evo si sa cumpar 3 ventilatoare coolermaster silencio sau scyte la 800rpm cu rulmeti in loc de traditionalul lagar , dar inca nu sunt hotarat  , daca cumpar coolermaster va trebui sa iau si o chestie ce modifica voltajul de la 12 pana la 5v , ca sincer nu vreau sa las 3 ventilatoare la 1200rpm oricat de silent sunt ele, dar pana atunci mai este , prima data e un i5 4460 si un samsung 850evo de 250GB in plan Posted Image.

PS: ahh si da si eu initial am cautat si sleave rosu , dar din pacate la noi numa negru am gasit , rosu nu era pe stock , poate pe viitor daca voi gasi am sa cumpar si voi face rosu cu negru , si atunci si memoriile vor fi schimbate , preferabil 2x8GB  Posted Image

Edited by antrax_beta23, 23 March 2016 - 01:15.


#1110
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Am observat ca ventilatoarele Cooler master silencio au mufa cu 3 sau 4 pini. Voltajul/rotatia se modifica de pe placa de baza.
Iti este suficient un singur conector pe placa de baza, iti vor consuma 0.5 amperi toate 3.

#1111
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
mai am doar o mufa pwm pe placa de baza , si doar ventilatoare pwm poate controla , m-am gandit si la solutia aceea da sincer ma gandeam sa nu ard ceva pe placa , mai este o mufa dar aceea e 12v tot timpu nu se modifica nimica , ce as putea face e sa pun doua ventilatoare pe mufa la cpu si doua pe cea extra cu pwm , teoretic ar trebui sa mearga, dar atunci trebuie sa fac/cumpar spliter pwm

#1112
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pe mufa de 3 pini il poti controla din SpeedFan. Ii poti configura si viteza variabila in functie de temperatura. Chiar si sa se opreasca de tot pana la un anumit prag.
Am avut asa pe placa dupa ce am schimbat ventilatorul de pe ea.

Edited by AMETHIST, 23 March 2016 - 13:00.


#1113
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@antrax_beta23 - interesant. ma batea si pe mine gandu acu 1 an sa-mi fac singurel, dar pana la urma am luat cablu prelungitor cu totul (de la garaj - aveau nanoxia).
de curiozitate, cam cat te-a costat materialele?

#1114
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007

View Postshmu, on 23 martie 2016 - 13:34, said:

@antrax_beta23 - interesant. ma batea si pe mine gandu acu 1 an sa-mi fac singurel, dar pana la urma am luat cablu prelungitor cu totul (de la garaj - aveau nanoxia).
de curiozitate, cam cat te-a costat materialele?
total a fost 53lei 1 bucata rola sleave si 1 bucata rola tub termo , in rest a mai trebuie unealta facuta de mine si multa rabdare Posted Image

View PostAMETHIST, on 23 martie 2016 - 13:00, said:

Pe mufa de 3 pini il poti controla din SpeedFan. Ii poti configura si viteza variabila in functie de temperatura. Chiar si sa se opreasca de tot pana la un anumit prag.
Am avut asa pe placa dupa ce am schimbat ventilatorul de pe ea.
Nu merge am incercat deja , mufa aceea are 12v tot timpul si nu poti sa modifici in nici un fel cu speed fan , alt soft nu am incercat, si nici din bio , nu am obtiunea sa setez pe mufa aia nimica , arata doar ce RPM are ventilatorul pus , in rest nu poti face nimic, cum la fel pe cea de PWM nu poti regla ventilatoare cu 3pini doar PWM, e o placa de baza ieftina nu cred ca s-au gandit sa puna toate obtiunile posibile Posted Image

Edited by antrax_beta23, 23 March 2016 - 14:19.


#1115
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Atunci il poti alimenta direct din sursa la rosu si negru in loc de galben si negru si ai 5V. Sau, daca te hotarasti sa pui doua, le poti lega in serie.
Sau legi in serie cu el o rezistenta, dar nu stiu sa iti spun acum ce valori trebuie sa aiba...

Edited by AMETHIST, 23 March 2016 - 14:37.


#1116
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postantrax_beta23, on 23 martie 2016 - 14:17, said:

total a fost 53lei 1 bucata rola sleave si 1 bucata rola tub termo , in rest a mai trebuie unealta facuta de mine si multa rabdare Posted Image
deci cam tot pe acolo ca pret... parca am dat 45 lei pe prelungitor.

cu venturile - eu am direct de la carcasa fancontroller (2 x 3 venturi) si practic le tin pe minim.
la ala de pe procesor i-am pus o rezistenta de 7v (a venit cu ventul Noctua) - asta pe langa silent mode din bios.
probabil cateodata am 50+grade la procesor, dar sincer nu ma intereseaza pentru ca e in parametrii normali. abia daca sare de 70+ ar cam trebui sa-ti faci ceva griji.

poti sa faci cum a zis AMETHIST dar s-ar putea sa ai turatie cam prea mica, si prea putin airflow pentru atunci cand te joci spre exemplu.
incearca sa faci rost de un fan controoler....

sau, ca tot vad ca iti place sa mesteresti, poti sa-ti faci tu adaptoare cu rezistenta (dar sa alimentezi direct de la sursa). - o sa masor zilele astea rezistenta de pe adaptorul noctua si iti zic ce-ti trebuie.
se gasesc de cumparat cu probabil 10-30 bani sau poti merge la un electonist si sa-i ceri.

Edited by shmu, 23 March 2016 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate