Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Case Tuning/Modding Projects

- - - - -
  • Please log in to reply
1229 replies to this topic

#1135
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Ce componente raceste?
Stiu ca daca adaugi alti conectori creste riscul de a curge lichid in carcasa. . .dar ar arta mult mai bine daca ai pune vreo 6 conectori la 90 grade unde trebuie.
Rezervorul si pompa nu le poti fixa langa sloturile PCI in stanga, de grilajul carcasei. . .deasupra sursei? Poti sa folosesti coliere din alea de plastic.

O sa urmaresc topicul , sa vad cum arata produsul final:D
BTW, un sistem de iluminare cu leduri ar scoate in evidenta tuburile si n-ar mai arata trist.

#1136
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Intai trebuie sa curat praful. :))
Am banda cu leduri albastre pentru asta dar nu stiu cand o sa am rabdare sa ma apuc :))
Rezervorul nu e momentan prins . Am coliere dinalea de cauciuc cu care sa il prind dar inca nu m-am hotarat unde.
Configuratia e:
MB: MSI 770-C45
CPU: Phenom II x4 B50 (x2 550BE deblocat)
RAM: 12 GB DDR3 1333MHz Kingston
GPU: Asus HD7850 DirectCU 1GB
PSU: Cooler Master GX450 Bronze
CASE: Segotep Raynor Tower G1A Silver Battle Edition

#1137
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Salut baieti Posted Image Intrebare..

Am o carcasa Zalman R1 si o placa de baza Gigabyte Z97 HD3.
Carcasa a venit cu 3 coolere stock, dintre care doua sunt conectate la o mufa molex prin intermediul controller-ului de pe fata carcasei si inca un cooler este conectat pe SYS FAN 1. Deci am liber SYS FAN 3 si 2. Intrebarea mea este.. am mai dat comanda de 2 coolere Nanoxia si pentru un wire management mai bun, voiam sa stiu daca pot conecta atat cele 2 coolere noi cat si cel vechi pe o singura mufa de pe placa de baza (pe SYS FAN3), gen exista vreun splitter pentru 3 coolere ? Mentionez ca acestea 3 vreau sa mearga pe viteza maxima, nu ma intereseaza neaparat sa le controlez, deoarece rulez Mac OSX.

M-am gandit la chestia asta.. deoarece as vrea sa nu traverseze mufe peste placa de baza.. incerc sa ajung la un rezultat cat mai clean! Posted Image
Multumesc si astept pareri.

Attached File  20141217140811_big.png   657.21K   48 downloads

Edited by chelooo, 25 June 2016 - 10:52.


#1138
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Salut,
Insumat, cele 3 ventilatoare trebuie sa "traga" din placa de baza maxim 1A. Asta este o regula nescrisa din folclorul de specialitate. Verifica cerintele ventilatoarelor tale.
Daca le alimentezi de la molex sau sata nu ar arata si mai bine wire managementul? Se gasesc adaptoare 3 pin-molex.
Eu unul vreau sa vad poze cu unitatea dupa ce termini wire managementul, daca tot ai postat in topicul asta.

#1139
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

View PostAwkwardMe, on 25 iunie 2016 - 11:34, said:

Salut,
Insumat, cele 3 ventilatoare trebuie sa "traga" din placa de baza maxim 1A. Asta este o regula nescrisa din folclorul de specialitate. Verifica cerintele ventilatoarelor tale.
Daca le alimentezi de la molex sau sata nu ar arata si mai bine wire managementul? Se gasesc adaptoare 3 pin-molex.
Eu unul vreau sa vad poze cu unitatea dupa ce termini wire managementul, daca tot ai postat in topicul asta.

Buna idee, nu ma gandisem la treaba asta.. stupid me! :D
Si pe molex se pastreaza cu 1A maxim, sau acolo pot pune linistit 2-3 coolere pe o mufa ? Se gasesc adaptoare doar pt un singur cooler sau si pt mai multe ?
Thanks si da.. o sa revin cu o fotografie.. desi nu prea e vorba de modding la mijloc :D

#1140
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Poti pune cate ventilatoare vrei pe molex.
Uite un exemplu de adaptor:
http://www.shop4pc.r...c1-p-20061.html
La modelul asta doar pe doua din cele 4 mufe cu 3 pini vor rula ventilatoarele la viteza maxima.

Alt exemplu mai frumusel, dar si mai scump este aici:
http://www.shop4pc.r...rp-p-28363.html
Este mai scump pentru ca are sleeving. Daca vrei sa ascunzi cablurile complet sleevingul mai mult o sa te incurce.

Quote

nu ma intereseaza neaparat sa le controlez, deoarece rulez Mac OSX.
Nu am folosit intensiv sistemul asta de operare, dar ce treaba are cu controlul ventilatoarelor? Presupun ca folosesti hackintosh si nu ai soft necesar.
Poti sa le controlezi din bios. Le setezi turatia dorita si raman asa.

#1141
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Am inteles.. deci mufele trebuie sa fie toate de 12v ca sa mearga la full speed.
Am zis de controlul ventilatoarelor.. deoarece pe Windows sigur era vreun utilitar de la Gigabyte care ma ajuta sa controlez viteza ventilatoarelor, dar in Mac OSX nu stiu daca o sa mearga.. poate doar cu iStat Menus.. trebuie sa incerc.

Maine sau marti imi vin ventilatoarele Nanoxia.. abia astept!

#1142
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Ok, doar ca sa fiu sigur ca iti cunosti toate optiunile mai scriu cateva randuri.

Pentru controlarea ventilatoarelor nu ai nevoie de soft.
De exemplu pentru cele cu 3 pini le poti seta sa stea la 50 % din putere. Cele 2 ventiloatare deja existente care sunt pe molex pot fi si ele controlate tot in felul asta de placa de baza.
Iar daca ti-ai fi comandat modele cu 4 pini aveai posibilitatea de a seta o temperatura prag a procesorului la care sa se "dezlantuie". De exemplu setezi ventilatoarele la 30% din putere si pragul de temperatura la 48 grade. Cand se depaseste temperatura ele incep sa lucreze treptat la turatii mai mari, pana ajung la viteza maxima.


@ Moderatori: Stie careva de ce nu primesc notificari la topicul asta? sau cand le primesc au delay foarte mare.

Edited by AwkwardMe, 27 June 2016 - 09:15.


#1143
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
o fi vreun "bug", mai sunt momente cand se mai primesc notificari chiar si daca nu a scris nimeni. se mai intampla, nimic nu e perfect.

#1144
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Ce parere aveti de acest Fan Controller ? https://www.nzxt.com/products/sentry-3
M-am uitat si la modelul Sentry 2.. dar pentru 50 RON cred ca merita mai mult Sentry 3..

Multumesc!

#1145
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu am 2 fan controllere manuale pe carcasa nanoxia care controleaza 6 ventilatoare - 3 pe intrare, 3 pe iesire.
stau pe minim (nu le aud deloc) si temperaturile cand ma joc sunt in jur de 50-55 la procesor si 65-70 la placa video, temperaturi absolut normale si de care nu imi fac griji.
la placa video venturile nici nu pleaca pana nu atinge 60 grade.

sfatul meu e sa-ti iei unul manual si sa-l tii la un nivel la care nu te deranjeaza nivelul de zgomot. apoi te joci ceva (sau ce faci tu) si monitorizezi temperaturile. daca nu sar de 50-60 la procesor si 60-70 la placa video poti sa le lasi la turatia respectiva.

#1146
sorinhe

sorinhe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.06.2005
Salut, am terminat si eu sistemul. Am preferat sa merg pe negru full, si lumina sa vina de la pompa coolerului si de la gpu. Am setat alb din aura placii video, iar cand vrea fiica-mea pun sa treaca prin toate culorile cu efect de strobo in functie de muzica ascultata. O sa pun si poze peste cateva ore.

#1147
LaurentiuVictor

LaurentiuVictor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2017

View Postshmu, on 04 martie 2015 - 20:07, said:

uite ca sa-ti faci idee ce poate iesi cu rabdare si imaginatie:
Attachment carcasa 1.jpgAttachment carcasa 2.jpgAttachment carcasa 3.jpgAttachment carcasa 4.jpgAttachment carcasadvdrw.jpg

ps: cam asa arata carcasa initial...
[ http://img.fcenter.ru/goodsimages/76000/76800/76883/153946_L.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Arăta mai bine înainte...

#1148
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Hai ca pun si eu unul din cele 2 PC-uri din dotare. Cel pe care il prezint acum este de fapt PC-ul fiicei mele, dar il mai folosesc si eu ocazional. PC-ul este folosit la gaming, Youtube, filme...etc. Componentele au fost achiztionate de la un magazin dedicat si ansamblat de un prieten. Deci avem:

• Procesor Intel Skylake, Core i5 6400 2.70GHz box
• Placa de baza ASUS B150 PRO GAMING
• Memorie HyperX Fury Black 8GB DDR4 2133MHz CL14
• Placa video ASUS GeForce GTX 950 Echelon OC 2GB DDR5 128-bit
• Carcasa Thermaltake Versa N25
• XILENCE Performance A, 630W ATX certif 80PLUS, cooler 120mm, PFC Active
• Ventilator / radiator Cooltek Silent Fan 120 Red LED
• Lamptron FlexLight Standard - 24 LEDs - fire red
• Monitor LCD-LED LG 21.5" Full HD

Urmeaza sa mai cumpar inca o memorie RAM de 8GB, si un SSD. Probabil pe la sfarsitul anului voi schimba si placa video cu una mai performanta, iar placa ei va ajunge la mine.
Si ar mai fi de lucru la wire management, dar asta cand am si timp.

Attached Files



#1149
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Va prezint si PC-ul personal, este mai slabut ca cel prezentat anterior, il folosesc pt navigare pe net, office, Youtube, filme si putin de gaming Posted Image  Componentele au fost achiztionate de la un magazin dedicat si ansamblat de un prieten. Acum am vazut cum se ansambleaza, deci ma bag si eu. Tot ce trebuie....este multa atentie. PC-ul este compus din:

• Procesor Intel Skylake, Core i3 6100 3.70GHz box
• Placa de baza ASUS B150M-PLUS
• Memorie HyperX Fury Black 4GB DDR4 2133MHz CL14
• NVIDIA GeForce GT 430 2GB DDR3
• Carcasa Zalman Z1 Neo
• Sursa Husk 450w
• HDD Seagate 1TB 7200rpm
• Monitor Benq GL2250 Full HD

Ulterior am mai achiztionat:
• Memorie HyperX Fury Black 4GB DDR4 2133MHz CL14
• Deepcool RGB 100 Blue LED Lighting Kit

Am mers pe LED-uri albastre deoarece carcasa are incluse 3 ventilatoare din care 2 iluminate cu LED albastru frontal.
Doresc sa cumpar un SSD, probabil o alta sursa, si placa video(il voi lua pe cel din prezentarea anterioara. Si un pic de lucru la wire management, la asta a iesit ceva mai bine decat la cea prezentata anterior.

Attached Files



#1150
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
hyperx blue parca mergea mai bine cu ledurile albastre.
Nu ai mentionat numele carcasei. Cred ca este zalman z1 neo
P.S. Vezi ca ai pus cooler-ul cu scrisul intors la 180 grade. Cred ca poti sa dezlipesti doar sticker-ul, ca sa nu mai schimbi pasta.

Edited by AwkwardMe, 03 April 2017 - 15:04.


#1151
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Mda acum am observat și eu treaba cu coolerul :) Mersi pt observație.
Numele carcasei este trecut acolo la componente. Este Zalman Z1 Neo.
Cu memoriile ai dreptate, mergeau pe albastru, doar că atunci când le-am comandat nu am văzut pe albastru. Așa puneam cu rosu și la Pc-ul de mai sus cu o postare(cea a fetei).


#1152
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Din pacate memoriile din gama "Fury HyperX" pe DDR4 sunt doar negre Posted Image
Pe DDR3 am vazut si alte culori(rosu, albastru, alb).....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate