Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Case Tuning/Modding Projects

- - - - -
  • Please log in to reply
1229 replies to this topic

#1
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Salutare... sunt nou in domeniul asta si am inceput sa moddez cat se poate carcasa. Componentele sunt urmatoarele: AMD Athlon 4000+ X2, MOBO Asus M2N-SLI DELUXE, VGA Asus Nvidia 7600GT, DDR2 Kingax 1024MB, HDD WD250GB 16MB Cache + Samsung 120GB, Combo LG, Carcasa No-Name + sursa 430W true power... si cam atat.
Componente necesare...
- Arctic Cooling ALPINE 64 Cooler CPU
- AKASA Cable management AK TK 01
- Nexus Rubber bolt FSP 2
Procedeul a fost urmatorul:
1) Asteptam sa vina comanda de la magazinul online... si intindem toul prin casa cat mai dezordonat posibil :D
[ http://img171.imageshack.us/img171/7306/dsc008577pk4ju8.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img171.imageshack.us/img171/5674/dsc00858xagaoa6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
2) Analizam ce avem de facut, cum ar trebui sa procedam si cu ce avem de lucrat. Dupa aceasta incepem cu primul pas, scoatem coolerul si heatsink-ul de pe procesor. Procedam cu grija deoarece procesorul e foarte sensibil. Nu bruscati, nu trageti, nu smulteti. Daca este blocat sacrificati ceva timp in intelegerea mecanismului de prindere si apoi procedati la inlaturare.
[ http://img171.imageshack.us/img171/1350/dsc00860ccsmrp2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
3) Montam coolerul de carcasa ( mai vechi ) folosind suruburile de cauciuc. Datorita cauciucului, vibratiile ventilatorului vor fi atenuate. Daca exista vreun surub care nu puteti sa il bagati prin spatele carcasei, incercati din interior si trageti varful cu un patent sau orice alta scula mai aveti la indemana. Incercati sa miscati putin de ventilator sa nu aveti surpriza ca se desprinde.
[ http://img171.imageshack.us/img171/4572/dsc00861aknrak3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
IMAGE
4)Folosind trusa de cable manangement infasuram cablurile in tubulatura mare sau mica. Intai masurati aproximativ cat material va trebuie si taiati. Nu uitati, mai bine masurati de 2 ori si taiati o singura data decat sa masurati o data si sa taiati de 2 ori. In portiunea unde ies firele din sursa am ales sa prind tubulatura intr-un zip-tie ca sa nu alunece. Eventual mai prindem sau ascundem prin carcasa, preferabil in spatele placii de baza, dar cu mare grija sa nu indoiti sau defectati vreun pin. Pentru cablurile s-ata am ales sa le infasor strans pe o surubelnita lunga ca sa obtin efectul de "cablu telefonic". Prin aceasta metoda am micsorat volumul ocupat de cablu in carcasa si arata si cat de cat bine. Ca si alta metoda puteti alege sa trageti cablurile s-ata prin spatele bay-urilor de HDD sau sa le prindeti de carcasa cu ajutorul zip-tie-urilor si a bridelor de prindere autoadezive din trusa. Spre sfarsit am montat coolerul si heatsink-ul pe procesor, inca o data, cu mare grija.

[ http://img171.imageshack.us/img171/3993/dsc00863jegbpz7.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img171.imageshack.us/img171/8995/dsc008643imzvw2.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img171.imageshack.us/img171/8302/dsc00865yvbxmi1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img171.imageshack.us/img171/6605/dsc00867fctzgd6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://img171.imageshack.us/img171/3757/dsc00866j14thj6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asiguram ca nu am stricat PC-ul  :o

As dori si eu niste sfaturi de la voi, ce ar trebui sa mai modific sau sa mai fac prin carcasa?
Eu ma gandeam sa mai tai in panoul lateral al carcasei si sa montez plexiglass, sa pun 2 neoane albastre si niste fire UV, sa tai grilajele de la ventilatoarele sursei si ventilatorului de carcasa. Am gasit un fan controller Akasa la un pret accesibil si cred ca il voi cumpara. Aveti ceva de adaugat, un sfat, o recomandare, o mustrare, orice?
Multumesc pentru atentie, dedic acest mini-ghid tuturor nubilor in PC-modding :)

Edited by cods, 14 January 2007 - 12:59.


#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
1.Taie grilajul la ventilator.
2.Ascunde... TOATE cablurile alea. Nu stiu cum stai cu carcasa, dar trebuie sa gasesti cateva idei.
De ex. calburile molex, ATX etc. le poti ascunde usor dupa placa de baza, asta daca nu-ti permite carcasa un locas intre tabla pe care sta MB-ul si fata laterala.

#3
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Vreau sa le ascund dar pana atunci ma gandesc daca fac un sleeving sau raman la tubulatura aia. Decat sa fac sleeving mai bine cumpar o sursa Thermaltake cu sleeving si fan de 120mm. Grilajele o sa le tai cand tai si placa laterala ca tot trebuie sa scot toata povestea din PC. Alte propuneri?

#4
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Salutare tuturor celor pasionati de case si pc modding. De cateva luni incoace eu cu o mana de prieteni ne cam demonstram talentul in ale moddingului de PC. Si totul nu se rezuma numai la modificarea aspectului interior al carcasei prin cable management, lumini, ventilatoare, lumini & neoane etc. ci si la modificarea aspectului carcasei cu ajutorul materialelor precum geam, plexiglass, adaugiri de autocolante, gravari etc. Pentru discutii mai lungi legate de acest subiect sau poze cu proiectele noastre, dati-mi un PM sau un mesaj pe ID-ul de Yahoo Messenger prezent in cadrul descrierii profilului meu. Bafta  :peacefingers:

#5
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Cred ca ar fi o idee buna daca ai povesti pe forum, ca asa mai invata si altii :)

#6
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
http://www.pcgarage....-wishlist/2310/
Ce parere aveti despre neoane, fan controller si ventilator 120mm ? Alternative mai ieftine si bune?

#7
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
S-ar putea sa mai scada la capitolul aspect, dar un vent. gen Tri Cool mi se pare mai interesant.
Pana la urma trebuie sa imbini vizualul cu eficenta ...

Apropo, uite o idee buna pt. cablurile ATA click :) .

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Zgomot 25~30 dB si un pret de aproximativ 60 RON. Avand in vedere ca o sa montez 2 neoane in PC, oare mai este necesar sa bag bani in leduri?
Interesant modul de pliere la cablurile ATA ... poate intr-o zi o sa iau si un rounded cable blue UV, dar e cam scump pentru ce rol are...

#9
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pai, eu l-as lua fara led-uri. Daca pui si neoane deja ai un veritabil pom de craciun.
Cu cateva neoane cred ca este mai ok, sa fie ceva subtil(bine, aici tine de gusturi..).

Modul de aranjare pt. acele cabluri ATA nu prea se pupa cu cele round. Iar daca iti "captusesti" carcasa cu un kit gen Akasa pax mate, acele cabluri vor arata foarte placu
 pe fondul negru ;).

#10
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Nu stiu daca pun kit-ul Akasa. Multa bataie de cap, cam multi bani, si pe o carcasa cu window mod nu prea are eficienta pentru ca partea principala a carcasei care trebuie izolata fonic este cea in care este plexi-ul, si nu se poate acoperi :)
Am cumparat o placa de plexi la 1500x500 la 300k, nituri, disc taiat metal subtirel, smirghel, masking tape. Maine ma apuc sa vad ce iese.

#11
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Cum am mai spus am mai facut rost de niste materiale si am continuat sa moddez carcasa.
Materiale necesare:
- placa plexiglass (la dimensiunea dorita; eu am cumparat 1000x500x2 mm )
- nituri mici de fixat cu clestele ( aveau un nume dar nu mai stiu )
- smirghel de granulatie 120
- masking tape
- marker negru
- disc abraziv subtire pentru metale
Tools:
- flex
- cleste de prins nituri
- sfic

Cum am facut:
Mi-am creat un mic plan, ce vroiam sa fac si ce trebuia sa iasa. Am inceput cu demontarea sursei. Am scos sursa, am inlaturat capacul si am desurubat ventilatorul. Am folosit sfic-ul ca sa scot grilajul. Am ales aceasta metoda si nu flexul din comoditate si din simplul motiv ca era mult mai mare bataia de cap cu schije si ce bucati de fier mai sareau si faceau vreun scurt pe PCB sau alte minunatii. Urmatorul pas a fost inlaturarea grilajului din dreptul bay-urilor de HDD. Aceasi poveste.. sfic. La grilajul din partea posterioara a carcasei a fost mai greu. Metal mai gros, gauri circulare si dese. A durat ceva timp... am reusit sa il scot dar a ramas o margine zimtata pe care o voi acoperi cu un C-band ( poate fi folosit si un tub mic de cauciuc taiat si prins pe muchie.
Urmatorul pas a fost panoul lateral de plexiglass. Nu prea am fost implicat in fabricarea lui dar va pot da niste pasi. Intai s-a mascat toata aria cu masking tape, si am trasat cu precizie liniile dupa care ma voi ghida la taiere. Am montat pe flex discul de taiere, s-a efectuat taierea. Plexiglass-ul a fost taiat si el cu flex-ul dar atentie, nu dezlipiti plasticul de protectie de pe placa ca sa nu aveti vreo surpriza la final. Suprapuneti placa taiata de plexi si tabla carcasei, marcati niste zone pentru nituri, suruburi sau ce veti folosi. Inlaturati plasticul protector de pe plexi numai pe margini astfel incat pe suprafata care se va vedea de la exterior sa fie acoperia, iar ce ia contact cu tabla sa fie descoperita, asta ca sa nu ramana plasticul prins intre tabla si plexi. Fixati niturile in pozitie, verificati alinierea sa fie corecta apoi puteti dezlipi plasticul de protectie. Daca exista zone pe tabla ( in cazul meu neagra ) unde flex-ul a mai "scapat" si a lasat urme mici, puteti acoperi cu un marker de culoare potrivita sau o vopsea pentru metal, sau orice altceva doriti.
Urmatorul pas a fost montarea unui ventilator de carcasa de 90mm in dreptul bay-urilor pentru HDD. Am facut fixarea cu suruburi de cauciuc.
Puteti baga hardurile, sursa, sau orice piese ati mai scos din PC.
Eu acum astept sa vina un ventilator Recom 10MM Yellow UV Reactive, 2x neoane albastre Spire si un fan controller Akasa. Voi continua cand am montat si restul componentelor.
Astept pareri si sfaturi. Numai bine :cheers:

Si poze:

Attached Files


Edited by The_Napster, 09 January 2007 - 23:10.


#12
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
sper sa ajung sa ma bag si eu la umpic de modding lunile astea. de fapt, am de gand sa scap de tot de carcasa actuala, un Thermaltake cu sursa Chieftec de 410, sa imi iau o sursa Tagan si in loc de carcasa sa folosesc cutia unui radio de ala mare de lemn, stil vechi, cu clapete pentru schimbarea canalelor :P am cautat deja un radio de ala la un magazin de antichitati si sper ca in scurt timp sa mai aduca cutii de alea (acum aveau doar cu radio functional in ele si era cam scump, vreo 300 ron :D)
organizarea interiorului ar urma sa fie cam asa: sursa undeva jos, ca sa nu mai fie si ea incalzita de alte componente din sistem, cele 2 hdd'uri sata bagate intr'o cutie care sa fie si pe post de radiator, si de absorbant de sunet, vibratii, etc, aerul rece va intra pe sub radio si va iesi pe deasupra. am un E6300 cu cooler scythe ninja, placa de baza este Gigabyre DS3 fanless si placa video este un gainward 7300gs tot fanless.
de fapt, ideea acestui modding este sa scap cat se poate de mult de zgomot. cu carcasa asta am facut niste incercari, dar nu sunt multumit:
am captusit'o bine pe toate laturile cu diverse materiale, i'am pus ventilatoare silent comandate de un singur circuit facut de mine, care variaza tensiunea pe ele de la 5v la 12v, cu pasi 0,7v, am pus filtre de praf pe toate orificiile carcasei (si are destule :P), dar unul din HDD'uri este un raptor de 37 gb care ma cam scoate din minti :D
eu cred ca o cutie din lemn are avantajul ca absoarbe mai bine zgomotele (oricum o voi captusi cu pluta, care e bun fonoizolant), iar radiourile alea vechi sunt mari, deci interiorul va fi generos si se pot improviza destule chestii :P
daca are cineva ceva sugestii, feel free to share them ;)
ps: adevarul este ca m'am cam saturat de tabla si metal

#13
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Suna bine! Deabea astept sa vad ce iese. Cateva propuneri:
- poti folosi cage-urile din carcasa in loc sa faci alte cutii pentru HDD, unitati optice, etc.
- poti conecta clapele asa ( daca te pricepi ): prima sa deschida unitatea optica, a 2-a sa o cuplezi la un eventual ventilator de carcasa, alta sa o faci de ON/OFF, etc. Asta te salveaza sa nu mai dai gauri in partea frontala al radio-ului dar necestia niste cunostinte de electronica, timp si rabdare.
- poti conecta difuzorul de la radio mare cu un radio mai mic care sa incapa inauntru; la prima vedere si ascultare, oricine poate sa jure ca este radio radio :)
Daca mai imi vin idei, le postez. Ar fi ajutatoare o poza cu un model asemanator celui care il cumperi tu sa ne facem o parere :)

#14
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
salutari din nou , iata si carcasa mea

Attached File  1.JPG   155.89K   868 downloads

Attached File  2.JPG   162.9K   913 downloads

Attached File  3.JPG   642.33K   483 downloads

Attached File  4.JPG   170.4K   694 downloads

Attached File  5.JPG   172.67K   935 downloads

Attached File  6.JPG   157.93K   700 downloads

Attached File  7.JPG   151.54K   615 downloads

Attached File  8.JPG   157.03K   530 downloads

Attached File  444.JPG   169.35K   503 downloads

#15
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
intrebari/pareri/sugestii?

#16
herren

herren

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 25.03.2006
foarte misto carcasa ta:| am ramas uimit:| :coolspeak:

#17
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
ms

#18
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Ma intereseaza modelul si firma neoanelor daca se poate...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate