Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

DVD-writer

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
amyd...cam la cat ajungi cu serigrafie pe copie..pt sa zicem 100bucati ? :)

#38
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
menetz, depinde cate culori vrei sa tragi pe CD/DVD (se pot trage 1 culoare, 2, 3 sau full-color peste suprafata alba). La tiraje din acestea mici asta e foarte important, pentru ca in primul rand costa multicel filmele.

Bine, si oricum daca iti spun preturile mele nu o sa fie foarte relevant, pentru ca sunt heavily discounted. :)

Salutari,
Andrei

#39
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ma gandeam la 2 culori, tiraj gen 100bucati. Cam cat ar iesi ? Nu vreau sa fac maine asta, dar eram curios, caci nu am facut-o niciodata. Apropos, o imprimanta cat costa si unde gasesc ?

Pt moment e suficient :)

#40
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
iau "neato" .. le imprim color si le aplic cu stompere....

pana acum, n'a fost nici o problema....

tiraj facut pana acum .. cel putin 5000

#41
voinea

voinea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 27.12.2003

Quote

Originally posted by zexe
la sam's club: 50 dvd+r Verbatim 59$


ce e sam's club ? (sau unde e? - un link ceva)

#42
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
www.samsclub.com

#43
Alexcd2003

Alexcd2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.11.2003
Salutare tuturor si La Multi Ani pe 2004! (ce-mi fuge degetul pe 3  :P ).
In iarna asta, pentru ca am fost cuminte /zPunk/ Mos Craciun s-a gandit sa-mi aduca un DVD-writer. Ce marca? LITE-ON. Ce model? LDW 411S Retail, dar nu sunt sigur (am intors cutia pe toate fetzele :P ). Oricum scrie DVD+-R cu 4x, DVD+RW cu 4x. Pana acum nu am scris decat cateva DVD-uri, dar sunt foarte multumit de el pentru ca are o corectie la erori SUPERBETON. Aveam o gramada de CD-uri ce dadeau eroare spre final (CRK error  ), dar cu acest DVD le pot citi (aproape) pe toate.
Dat fiind faptul ca un DVD+R (4.3 GB) il copie in aprox 15 min. si fiindca a costat doar 6.300.000 cu tot cu T.V.A. (Tornado System) eu zic ca-i cea mai buna alegere. Ramane acum sa-i fac testul de andurantza si sa vad cat timp ma tine un DVD scris cu el.
O unitate DVD-RW care scrie cu 8x costa de 2-3 ori mai mult si ce castigi? Scri un DVD sub 10 minute si nici n-ai sigurantza datelor, iar in plus la noi pe piatza inca nu au aparut masiv DVD+-R/RW care sa fie garantate la 8x. ALEGEREA-i a TA!

Eu ZIC LITEON... RULZ! /zPunk/

P.S. As avea o intrebare: Unde gasesc DVD-uri ieftine si bune? Mai ziceti-mi si alte locuri.

#44
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Alex, sa-l stapanesti si folosesti sanatos!
Nu vreau sa te sperii, dar:
- de curand LiteOn inlocuieste peste tot (mai ales USA) modelul 411S cu 451S, despre care se spune ca-i aproape la fel, dar producatorul spune ca-i mai rapid la timpii de acces, iar fanii spun ca ar trebui sa corecteze si problemele pe care 411 le are cu DVD-R!
- pentru informatia ta LiteOn 451S OEM costa aprox. 130$, iar retail-ul 811S (8x) costa 142$! - deci nu te grabi cu afirmatii "costa de 2-3 ori mai mult"... poate daca te gandesti la Plextor, dar si ala este pe la 200$! Ce sa-i faci, asha este in Ro, iti vor vinde Retail-ul de Lite-on 411 la pret de OEM 8x Plextor.
- in alta ordine de idei, inca NU au aparut burnere 8x pentru DVD-R! Pioneer si altii si-au anuntat intentia pentru primavara, si atunci vei putea sa iei un 8X +/-R. Probabil ca la sfarsitul anului vor incepe sa apara si burnere dual-layer!

LiteOn-ul este un foarte bun burner si reader. Ai grija sa-i actualizezi firmware-ul constant. Daca nu ai neaparat nevoie sa folosesti DVD-R, stai cu DVD+R. Vezi ca sunt site-uri care iti spun ce brand-uri de DVD blank-uri sunt recomandate pentru 411S. Te sfatuiesc friendly sa te feresti de DVD-uri ieftine si no-name sa nu ai surprize neplacute;

Good luck!
P.S. Asa este, alegerea-i a mea, si eu am ales Pioneer :) care si el RULZ :yeah baby

#45
Alexcd2003

Alexcd2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.11.2003
Pai si eu am vrut sa-mi iau Liteon la 142 $ dar nu aveau pe stoc si banii fugeau :cool: daca mai asteptam, iar apoi mai luam...  :degetele: in loc de unitate DVD-RW. De... MOSHUL nu vine decat de CRACIUN ;Rmaster;  ;yeslol;  ;Lmaster; . Apoi eu nu cred c-o sa scriu decat DVD+R. Ideea este de unde gasesc DVD+R la un pret acceptabil aici in ROMANIA si nu pe plaiuri virtuale la 59$ / 50 buc.
Apoi firmwer-ul asta... care-i treaba cu el? Sa nu-mi ziceti ca daca-l schimb va merge Liteon-ul ca racheta ca nu va cred. Si dati si voi trimiteri la site-uri daca tot gasiti ceva mishto pe net (cum face MTZ-pensionaru' :kiss: ) ca pe google am dat liteon firmwere si m-au luat durerile de cap... 44500 de site-uri. Pai cine-s IO? Ionel Mnemonic sa caut prin atatea site-uri?
:glol:

#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dupa cum am vazut, ai mai postat si aici.
Acolo erau niste link-uri, la care mai adaug unul.
Daca vei continua discutia despre LiteOn si modelul tau, ai putea sa o faci la primul link.

enjoy,
Mtz

#47
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Poate sa-mi spuna cineva mai multe despre DVD writer-ul Teac DV-W50D?
Merita sau nu?

#48
Alexcd2003

Alexcd2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 17.11.2003
A fost foarte apreciat pe forumul celor de la XtremPC. Ei l-au bagat chiar la produsul Anului in categoria sa, dar acum in fruntea topului sunt Plextor PX708A (299$) si LiteON LDW-411S (135 euro care il am si eu :yeah baby ).
Teacul costa cam mult (170 $ fara T.V.A.) si nu poate scrie decat DVD-R, nu si DVD+R. Parerea mea este sa mai astepti un pic, ca trebuie sa mai apara un Pioneer CIUMEG care scrie cu 8x pe ambele standarde. Atunci vor scadea preturile la unitatile de acum. Dar daca te grabesti, parerea mea este sa-ti iei o unitate care poate sa scrie in amandoua standardele +R si -R. Intereseaza-te bine inainte de a cumpara vreo unitate. LiteON are si varianta LDW-401S care costa mai putin dar scrie numai DVD+R!!! So, GRIJA MARE!!

#49
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Din cate am citit eu Teac DV-W50D este si DVD-RW si DVD+RW.
Ma insel?

#50
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Care ar fi diferenta intre un Pioneer A06 si Pioneer 106?

#51
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
A06 vine în cutie, cu cabluri, dvd-uri goale etc. Unitatea e identică.
Oricum , vezi că au primit la Caro Pioneer 107 (8x)

#52
adymoritz

adymoritz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.10.2003
Despre NEC ND 1300A ce parere aveti.(DVD-/+RW firmware 1.07). A aparut firmware 1.09. Merita sa faci un update de firmware? Daca a facut careva un update la unitati NEC...

#53
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Ar fi foarte indicat sa faci update-ul ! Mai ales la un DVDRW unde lucrurile evoleaza asa rapid...
NEC nu e rau insa e o unitate depasita ca si viteze e mai ieftin dar nu e o alegere ft. buna ... Pioneer 107 e cred o alegere ft. buna !

#54
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am auzit ca nu stiu la ce expozitie au fost astia cu A06 cu un firmware care l-a facut sa scrie la 8x. Nu cumva astea 107 sunt 106 cu un update de firmware? Si nu ar fi trebuit sa se numeasca 108? In fine... strategia firmei.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate