Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

DVD-writer

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 08.08.2002
Mai bine mai astepti putin in ianuarie va apare Pioneer A07 si clonele sale de la Asus si Teac ( e valabil si acum cu A06 ). Chiar daca nu cumperi A07 macar va mai scadea pretul la A06 ...
Sony a scos 530 cu 8x ultimul model facut de Sony si au anuntat ca renunta la DVDRW pretul a scazut deja prea mult si nu mai renteaza ... au anuntat ca vor adopta LiteOn OEM pentru viitoarele unitati ... de fapt exact la fel au procedat si cu CDRW.
Cel mai bun si mai scump normal, ramane Plextorul. Ma rog cand vor apare si la noi alte unitati 8x diferenta nu va mai fi chiar asa mare (2x).
LG asa cum zicea cineva pe aici mai are pb. cu unele blankuri ...
Testele din XTreme PC sunt total nerelevante ... desi se vede de la o posta ca Pioneer, Asus si Teac sunt aceleasi unitati ( ma rog scriu si ei pe undeva acest lucru) ei au gasit diferente intre ele si le lauda cand pe una cand pe alta in functie de test... penibil.

#20
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@ jotte_ct
merci de info. Dupa cate vad eu ai pomenit in mai multe locuri numele Lite on si totusi ai ales Pioneer. Ai ales Pioneer numai pentru compatibilitate?
Ce branduri de DVD-uri folosesti cu rezultate bune?
Ai facut vreodata vreun test cu nero ca cel de aici?

@ MARIURS
cred ca eu sunt pensionarul la care te referi. Probabil ca te-a deranjat raspunsul de aici, nu? Pai ce legatura are cumpararea unui DVD+R cu subtitrarile de pe DVD-uri?
Raspunsurile pe care le dau pe aria video sunt din ce am studiat si din ce am experimentat. Nu tot ceea ce am studiat am si experimentat ca poate nu am posibilitati. Dar am oferit un raspuns. Atata timp cat pot da un raspuns am sa o fac chiar daca nu pot oferi cea mai buna solutie din lume. Crezi ca nu ar fi mai simplu sa insir vreo 4-5 linkuri si sa spun "citeste acolo"? Am dat sute de raspunsuri pe aria video si care in general au fost bune fara sa conteze daca stiu din experienta proprie sau a altora. Un forum este pentru discutii si daca cineva vede ca gresesc poate sa o zica. Sunt de fel un om sincer si am recunoscut: nu am DVD. Asta nu inseamna ca raspunsurile mele sunt proaste. Ar trebui sa las userii fara raspuns la intrebari?
Pentru unele raspunsuri pe care le-am dat m-am dus si am studiat pentru ca userul nu a stiut sau nu a vrut. Am dat un raspuns. Pe aria video nu se inghesuie nimeni sa dea raspunsuri despre dvd-uri si in general nici despre altceva. Sunt singurul care raspunde in mod constant.
Tot timpul apar useri noi. Daca acesti useri ar posta si nu ar primi un raspuns (care poate fi bun sau nu) ce crezi ca ar face?
Tot pe acea arie am facut si niste ghiduri. Da, intr-unele dintre ele se folosesc si DVD-uri. Sa imi spui la care dintre ele nu ai obtinut un rezultat cel putin corect. Dupa aia poti sa comentezi despre raspunsurile pe care le dau.

enjoy,
Mtz

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@jotte: well, cand am luat eu pioneerul (acu aproape 2 ani), nu prea erau alte variante.. decat un HP aiurea. mai erau si niste chestii rebranduite... de acu decedatul CenDyne dar care erau in marea lor majoritate Pioneeruri.

oricum, totul era mult mai scump... media, unitatea, tot... acu, e peanuts deja.... acu' unitatea o iei sub 100 la o adica, media sub 50c ... so e much much better.

poate are cineva vreo idee. daca as vrea sa cuplez cateva burnere sa traga "Multiple Units" cate as putea pune maximum?

sa zicem ca pun o masina dedicata pt treaba asta.... un HDD si 3 burnere si pe un extra IDE inca 4 ... ma intreb daca as putea sa zicem sa sustain rata de scriere ... cred ca trebuie 7 x 3 M pe secunda.. ce HDD'ul ala nu va da niciodata.. so.. care ar fi solutia? mai putine burnere sau un RAM Drive de 2 GB.. sau... dunno, are cineva experienta in sensul asta?

@mtz: esti prea pasional man, chill out ... ce naiba...

#22
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
@ Mtz
Nu vad ce relevanta ar avea pentru mine sa fac acel test - necesita destul de mult timp, sau o extra masina numai pentru a testa un brand de DVD media? Poate doar sa merg pe urma intr-un forum si sa  postez rezultatele in speranta ca altii le vor aprecia? Acel test a fost "elaborat" in vara 2003, suntem in iarna si totul evolueaza repede. Intre timp altii au testat si au aflat ce medii sunt bune. Eu nu vreau sa mai inventez odata roata, cu vreau sa ma plimb cu ea daca se poate.
Cat despre prima intrebare, desi sunt fan Liteon, am ales Pioneer in urma a ceva timp petrecut citind articole, review-uri + forum-uri despre diferite brand-uri de care am fost interesat. Sunt banii mei si vreau sa cred ca-i cheltuiesc bine. Sper ca nu ai nimic impotriva.  

MD are dreptate, cand va apare A07 (8X) pretul poate o sa mai scada putin (oricum, acum eu l-am luat cu 124$ - oare cat o sa mai scada, si cand?), dar aici conteaza si cate DVD-uri scrii pe saptamana.
Daca as scrie multe asa cum spune arty, atunci nu m-as uita la oferta aia de la best-buy pentru 411S, si as plati 150$ si mi-as lua direct 811S.
Cat despre a 2-a intrebare, incerc pe cat posibil sa folosesc cu precadere DVD-uri cu layer Taiyo Yuden sau Richoh - codul de pe DVD, inscris pe interior - brand-uri ca Memorex, Verbatim, Imation, etc.

#23
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
media de 8x e inca scumpa... nu prea merita inca

cand scriu, scriu multe (sute) asta o fac insa odata, de doua ori pe luna, depinde . evident ca mai scriu si pt mine, imi fac backup'uri, etc, dar aia e alta mancare de peste.

ideea e sa micsorez costurile... astfel maresti profitul :) nu ? am luat liteonul ala.. asa, la plezneala...  am fost acolo pt altceva, l'am vazut, am marcat....

s'a dovedit a fi o chestie reliable. daca nu, era inapoi.... oricum, mai aveam 2

#24
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
apropo arty, de unde cumperi tu DVD blank media cu 50c?
10x

cat despre micsorarea costurilor :) depinde de diferenta media 4X - 8X (la anul va incepe sa se gaseasca mai lejer 8X) si mai adaug aici si timpul de burning... si ala poate fi money, nu? :) dar evident, tu stii mai bine care-i mersul, si costul, ca doar este business-ul tau...

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
la mine mai multa vreme ia sa lipesc label'urile pe ele...  o fac manual si ma enerveaza de mor, dar asta e....

scrierea merge repede... nu scriu tot DVD'ul oricum, cred ca 25% din el... depinde de project.... oricum, discul sta in unitate putin...  verificarea o fac pe o alta masina care incarca discurile automat, cate 150 maximum....

iau bulk cate 500 pcs odata..  sunt multe locuri... ii gasesti cu pricewatch.. nu am un loc anume... preturile si marfa e alta everyday

#26
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Sunt interesat de un DVD-writer. Vreau sa fie dual mode.
Am testat deocamdata Asus si Nec  si nu sunt asa de incantat.
Mi-au lasat impresia de instabilitate mare.
Nu recunosc toate tipurile de DVD-uri, nu scriu la viteza maxima a discului.
Am observat ca la capacitatea maxima detecteaza doar 4.400MB.
Nu stiu exact care e treaba, eu ma asteptam la 4.700.

Va astept sa-mi impartasiti din experienta voastra.
Multumesc anticipat.

#27
MARIURS

MARIURS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2003
OK,am facut si eu update de firmware la Lite-On 811s de la HS0C (CARE NICI NU FIGUREAZA PE SITE-UL OFICIAL !) la HS0E.Merge perfect si cu -R acum.

#28
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ca tot veni vorba de firmware, ceva noutati si pentru Plextor.

enjoy,
Mtz

#29
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
la flamingo au adus un sony la 7 milioane, disponibil si in rate. am auzit ca si la ultrapro au ceva similar un pic mai scump.

#30
zexe

zexe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
la sam's club: 50 dvd+r Verbatim 59$

#31
johnny bravo

johnny bravo

    Membru erect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 05.08.2003
Pana la urma, care e treaba cu -/+R ca tot nu am inteles?

#32
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

Quote

Originally posted by arty
la mine mai multa vreme ia sa lipesc label'urile pe ele...  o fac manual si ma enerveaza de mor, dar asta e...
Totusi...

Quote

Originally posted by MARIURS
OK,am facut si eu update de firmware la Lite-On 811s de la HS0C (CARE NICI NU FIGUREAZA PE SITE-UL OFICIAL !) la HS0E.Merge perfect si cu -R acum.
Chiar asa?

Quote

Originally posted by johnny bravo
Pana la urma, care e treaba cu -/+R ca tot nu am inteles?
Info.

enjoy,
Mtz

#33
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
arty, dacă scrii aceeaști chestie pe fiecare DVD , poți să scrii și 5 discuri deodata, rata de transfer  dinspre HDD tot aia va fi ...
Dacă scrii chestii diferite atunci e mai complicat...trebuie să ai un HDD rapid și defragmentat..

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Hawkie: nu stiu man, tre sa incerc, n'am vreme inca de povestea asta... dar very soon,

Mtz: nu inteleg, ce ai vrut sa spui ? totusi what?

#35
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003

Quote

Originally posted by arty
Mtz: nu inteleg, ce ai vrut sa spui ? totusi what?


Vrea sa spuna ca unii au concluzionat ca daca pui label-uri pe DVD-urile back-up ale DVD-urilor originale - citeste filme - greutatea discului creste putin si daca DVD player-ul nu este performat, motorul "oboseste" mai repede, se incalzeste si poate topi lipiciul de sub label, pe care apoi din cauza rotatiei discului ti-l improasca peste tot in unitate - lot of trouble. Got that?

Pe de alta parte Mtz poate nu stie ca tu nu te ocupi cu rip-uirea filmelor de pe DVD si nu poti sa dai clientilor DVD-uri scrise cu mana cu permanent marker-ul. Oricum, nu neglija sa cumperi niste label-uri de calitate, poate fi foarte importat!

Concluzie: DVD-urile nu sunt folosite numai pentru a face copii de filme; cumparati etichete DVD de calitate! Daca nu, asigurati-va ca firma producatoare de label-uri poate fi gasita si data in judecata sa plateasca daune materiale in caz ca Doamne Fer'... vine clientul si te pune sa dai cu limba sa scoti lipiciul din unitatea lui DVD :)
Daca DVD-urile sunt pentru tine este preferabil sa le scrii cu marker-ul!

#36
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
In experienta mea, label-urile de CD-uri sau DVD-uri sunt printre cele mai proaste idei. Probleme peste probleme, nu neaparat de "distrugere" a unitatilor, ci pur si simplu de citire proasta: timpi de acces crescuti, erori, etc.. Totul cauzat de descentrarea discurilor (indiferent cat de bine e aplicat label-ul).

Singura solutie cat de cat fiabila sunt discurile printabile trecute printr-un printer specializat, cu load via tray. Relativ ieftin si relativ rapid.

Sau, ceea ce fac eu pentru tiraje mai mari de 50 de bucati, adica serigrafierea blank-urilor inainte de scriere. E drept, e scump, dar iese cel mai bine.

Referitor la multiplicarea cu mai multe unitati, functioneaza (am incercat si CD-Writere si DVD-Writere), insa sunt niste probleme. In primul rand iti trebuie suport software (de exemplu pentru mai mult de 3 unitati Nero necesita o licenta speciala), apoi placile PCI IDE trebuie sa suporte unitati ATAPI si in ultimul rand, sistemul trebuie sa fie suficient de "vanjos" din punctul de vedere al controlerului PCI. Chiar daca de pe hard-disc-ul sursa nu se citeste decat un stream, urmeaza transferurile via bus, care sunt chiar x ori y MB/sec si la mai mult de 2-3 unitati care scriu simultan, asta devine un issue.

O solutie pentru problema sunt turnurile de multiplicare, care sunt basically tot calculatoare + DVD-writere, dar sunt asamblate, testate si garantate ca functioneaza corect. Sunt cam scumpe...

Salutari,
Andrei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate