Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

MiniDV (Digital Video) Q&A si Metode De Comprimare

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#163
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,021
  • Înscris: 28.10.2006

 julyjuly, on Feb 10 2008, 00:39, said:

Cum s-ar putea rezolva aceasta problema de utilizare a camerei mini DV Panasonic GS80 in regim webcam cu aplicatiile sus mentionate Nero -capture video si Ym ? Multumesc tare mult in avans la toata lumea.....
julyjuly
Da' manualul camerei l-ai citit? Scrie destul de clar acolo ca functioneaza USB Camera NUMAI cu Windows Messenger!
Daca vrei si in YM, instaleaza WebCam XP, care 'pacaleste' programele si o face disponibila in mai multe aplicatii.
Nu garantez ca o sa iasa bine si captura.

#164
julyjuly

julyjuly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2008

 viceroy56, on Feb 10 2008, 08:58, said:

Da' manualul camerei l-ai citit? Scrie destul de clar acolo ca functioneaza USB Camera NUMAI cu Windows Messenger!
Daca vrei si in YM, instaleaza WebCam XP, care 'pacaleste' programele si o face disponibila in mai multe aplicatii.
Nu garantez ca o sa iasa bine si captura.

Multumesc boieri dumneavoastra, eu ma gindeam ca daca MERGE cu MS PORTRAIT, si nu merge cu NERO-CAPTURE , YM, (si cine stie cu ce o mai merge si cu ce nu) valoarea de adevar a cuvintului NUMAI  de mai sus, este depasita de situatie...si la fel ma gindeam ca s-a mai lovit cineva de o asemenea problema si are vreo solutie....
Am incercat si varianta WebCam XP. si e in aceeasi situatie cu MS Portrait....adica de  sine statator merge, comuta cele 2 surse se semnal , dar mai departe....NERO - CAPTURE si YM intra in NO DEVICE, FAILED TO INTIALISE...si tot felul de mesaje din astea de incurajare. Inca un reper ....aceeasi treaba am testat-o pe 2 variante de XP, una SP2 genuine full update la zi(ce am zis pina acuma, la acesta varianta se refera) , si alta....mai veche.
Pe aia mai veche , a trebuit sa trec si prin
http://www.microsoft...;displayLang=en  
Dar tot degeaba :) Oricum, ideea este  ca undeva , in Redmomd ceva ceva a fost si pe problema asta, posibil incomplet rezolvat.....    
Daca mai aveti vreo idee, va multumesc in avans....

#165
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,021
  • Înscris: 28.10.2006
Pe un desktop fara alta camera(built-in) merge si cu YM, Skype. N-am incercat sa fac captura direct pe USB. Am filmat pe caseta si apoi am transferat pe PC.
Daca dai disable(din device manager) la cea buil-in, nu merge? Da' cred ca vrei neaparat cu 2 camere.
Ce scrie in manual se refera la data la care a fost scris manualul, deci e posibil sa mearga si cu alte programe, mai noi, ce au tinut cont de aceasta 'limitare'. Sigur nu cu toate programele ce folosesc ca sursa camera USB. Interesant daca acele  programe care nu-ti merg ar functiona cu camera built-in si cu un tuner TV pe USB. Poate e limitarea programelor, nu functionalitatea camerei. Scrie despre asta undeva in help-ul programului respectiv, ai intrebat pe site-ul producatorului?

#166
julyjuly

julyjuly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.02.2008

 viceroy56, on Feb 10 2008, 13:09, said:

Pe un desktop fara alta camera(built-in) merge si cu YM, Skype. N-am incercat sa fac captura direct pe USB. Am filmat pe caseta si apoi am transferat pe PC.
Daca dai disable(din device manager) la cea buil-in, nu merge? Da' cred ca vrei neaparat cu 2 camere.
Ce scrie in manual se refera la data la care a fost scris manualul, deci e posibil sa mearga si cu alte programe, mai noi, ce au tinut cont de aceasta 'limitare'. Sigur nu cu toate programele ce folosesc ca sursa camera USB. Interesant daca acele  programe care nu-ti merg ar functiona cu camera built-in si cu un tuner TV pe USB. Poate e limitarea programelor, nu functionalitatea camerei. Scrie despre asta undeva in help-ul programului respectiv, ai intrebat pe site-ul producatorului?

Devine din ce in ce mai palpitant :) am pus un alt device USB un web cam Philips ToUcam II 820 si zina surprizelor si-a facut aparitia....adica in combinatia cu aceeasi masinarie desktop, acelasi soft , reuseste sa faca comutarea in diverse aplicatii (NERO-YM din exemplul meu) intre cele 2 surse video, web cam integrat si web cam extern pe usb. Ce naiba sa fac acum , sa arunc Panasonicul DV pe geam ? :) are cineva vreo idee, e clar ca e din softul care ar trebui sa poata gestiona panasonicul ca webcam.....si care soft, la mine e standard prin marininimia sefului de trib de la MS.....camera se livreaza fara soft, dar , in sistem e vazuta , anumite aplicatii merg, anumite nu...aia e marea nedumerire....

julyjuly

#167
puscas1983

puscas1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2007
salutare

uite am si eu o camera panasonic nvgs 180 si la captura imi scoate filmul la 13 gb si plus de asta nu rusesc sa terc de rezolutia  720*480.
e cineva care le are cu camerele pe bune  sa ma ajute si pe mine
mersi mult

#168
ionnutZZZ

ionnutZZZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.10.2007
de ce toata lumea critica usb-ul eu am o camera panasonic si se face transferul foarte bine pe hdd prin usb 1 ora imi ocupa cam 13 giga si se vede foarte bine

#169
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Exista un program care foloseste encodarea x264 ? M-ar interesa si pe mine sa fac o inregistrare a unui meci, adica pe undeva pe la 95 de minute la marimea unui dvd. Am vazut ca majoritatea filmelor se vad chiar bine encodate pe acest codec, desigur ca va conta si sursa, dar am un tuner PVR3000, care e printre cele mai bune la ora actuala la calitatea imaginii.

#170
biohelix

biohelix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.04.2008
salut,
am si eu nevoie de ceva ajutor: am o camera miniDV (JVC), cu iesire firewire.
am si un laptop DELL, care are insa doar intrari USB.
cum pot sa fac, si de ce anume am nevoie, ca sa descarc ce am inregistrat de pe camera pe laptop? (si apoi urmeaza editarea)
cu multumiri,
biohelix

#171
DodiVictor

DodiVictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 17.05.2008
Dati-mi si mie un sfat... Doresc sa achizitionez o camera Sony DCR-HC19 ... Ce ziceti?  E buna ceva....ah da.....CE ESTE MiniDV ?..ca nu am gasit pe forum....

#172
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ai cautat bine?
Mai mult.
Despre sfaturi, aici.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 23 May 2008 - 11:57.


#173
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Salut!
Am probleme... :P
Am observat urmatoarea problema la vizualizarea materialelor DV.
Materialul pare sa fie in regula daca il deschid in VirtualDub folosint un decodor VFW - Cedocida
Attached File  snapshot1.png   692.94K   114 downloads
(am ales un cadru in miscare pentru a se observa mai bine problema)

Si acum acelasi cadru deschis intr-un player cu DirectShow
Attached File  snapshot2.png   683.32K   102 downloads

Se observa (in special pe rosu) - culoarea nu respecta afisarea in semicadrul corespunzator "luminii".
Problema am mai intalnit-o pe internet, insa nu am vazut nici o rezolvare pana acum.
Asadar caut un decodor DirectShow care sa afiseze corect culoarea. (pana acum am incercat Microsoft, Sony, FFDSHOW)

Deranjant este ca nu doar vizualizarea e afectata... multe programe dolosesc DirectShow-ul...

Edited by GOR, 23 June 2008 - 22:49.


#174
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 16.10.2002
Nimeni?!? :(

#175
007catalin

007catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2008

 Vlad237, on Mar 17 2006, 18:42, said:

alex_4cam  Sunt foarte curios, tu pe placa de baza ai mufa pentru cea din DREAPTA? Curios....
Acum sa raspund la transfer ... depinde de ce camera ai ..  Daca ai cu iesite firewire sau s-video la camera ( am inteles ca ai) ... si la calculator ai s-video sau IEEE1394 ( pui direct la calculator camera) - sa nu cumva sa incerci prin USB pentru ca transferul este slab calitativ ( dar nici nu cred ca ai la camera).Daca nu ai asa ceva, exista o varianta cu folosirea altei camere...pe post de legatura...dar ne complicam.
Acum, din cate cunosc..varianta ta imi pare interesanta si necunoscuta ... Normal este ca mufa din DREAPTA...trebuie sa intre in camera, mufa din STANGA in placa de captura ( baza)...Dupa conectare, deschizi camera, si calculatorul iti va recunoaste camera ca pe "un intrus"...iti cere sa instalezi camera...(de obicei se autoinstaleaza) si treci la transfer (camera pe REDARE-PLAY) .Foloseste pentru inceput un program ca PINNACLE 9. Este usor de invatat si functionabil, are efecte, tranzitii....si modalitate de encodare in DVD.(calitate destul de bunicica)
Incearca , te rog, sa faci o poza cu spatele calculatorului, posteaza aici si spune ce tip de camera ai exact. Este mult mai usor de explicat.
Salut,e prima data cand scriu pe un forum, asa ca numa luati tare daca gresesc ceva.Am si eu o problema cu o camera sony hc 44 in sensul ca nu imi dau seama daca are fireware.Am cumparat un cablu exact ca cel din poza dar mufa cea mica nu reusesc sa o introduc in camera, adica nu ii gasesc mufa.Se poate sa nu aiba ? Multumesc

#176
dannyyyel

dannyyyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2008
Salut! am o camera Sony DCR - HC27 (pe caseta mini ) si nu gasesc driver pentru USB   ma poate ajuta careva macar cu un link   ms.

#177
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Driver USB pt ce? Stie sa faca si fotografii? USB, cel putin in cazul SONY, este pt a descarca fotografiile. Daca vrei sa faci transferul de pe caseta miniDV trebuie sa folosesti conexiunea firewire (iLink).

#178
dannyyyel

dannyyyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2008

 pif_foto, on Sep 23 2008, 22:15, said:

Driver USB pt ce? Stie sa faca si fotografii? USB, cel putin in cazul SONY, este pt a descarca fotografiile. Daca vrei sa faci transferul de pe caseta miniDV trebuie sa folosesti conexiunea firewire (iLink).


Am auzit ca se poate transfera si prin USB   sau nu?

#179
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,021
  • Înscris: 28.10.2006
Din specificatiile de AICI, aceasta camera NU ARE port USB!

Edited by viceroy56, 27 September 2008 - 06:06.


#180
galeshu

galeshu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2007
Am citit aproape tot ce este scris in acest topic si sincer am mai cautat si prin alta parte si nu am gasit o solutie la problema mea ... Captura filmului si tot ce urmeaza dupa aceasta le fac cu un soft numit @magix video deluxe@ (gen Pinacle). Calitatea imaginii imi iese in functie de calitatea capturii facute (lumina folosita, wb, etc ) dar nu asta ma deranjeaza. Titlurile pe care le folosesc in imagine (respectiv tot ceea ce inseamna "scris" ), cat si fotografiile folosite ( care de obicei sunt de la 6 megapixeli in sus ) nu au calitatea la care ma asteptam. Chiar daca in setari sunt bifate toate campurile care imi dau de inteles ca se lucreaza in cei mai buni parametri, aceste lucruri (scrisul si fotografiile) imi apar asa cum spuneau multi ca li se vede imaginea video pe computer ... cu liniile acelea orizontale, contururile persoanelor a obiectelor si in general liniile imi apar formate numai din linii orizontale.  Toate aceste lucruri imi apar la produsul finit respectiv pe DVD-urile vazute la televizor !
Folosesc un sistem pentium dual core de 2,66Ghz, 2Gb Ram, cu placa video NVidia GeForce 8600 GT cu 1Gb Ram. As fi recunoscator oricui ma poate ajuta chiar si cu un sfat...      Multzumesc anticipat !!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate