Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...
 Stabilire granita intre proprietati

Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?
 Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?
 Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia
 

Cum conectez un port 1394 pe placa de baza?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
twinky

twinky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2006
Salutare!

Am o problema mare zic eu ...

Am o placa de baza Epox EP-8HDA5I iar pe fata carcasei calculatorul am 2 porturi USB legate de placa, 2 porturi audio si un port FireWire .... E problema este ca acesta (FireWire) nu are legatura facuta pe placa de baza ... Cum o fac?
Cablul 1394 are 6 fire (Blue TPA-; Green TPB-; White Power; Black GND; Orange YPA+; Red TPB+) si nu stiu unde sa le pun pe placa ....
M-am uitat in carte si pe site-ul epox.com si nu am gasit ceva sugestiv ... decat ceva legat de CD_IN sau AUX_IN dar doar pentru intrare audio dar fara video ...

Va multumesc!

#2
CPX

CPX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 30.11.2004

View Posttwinky, on Nov 21 2006, 21:27, said:

Salutare!

Am o problema mare zic eu ...

Am o placa de baza Epox EP-8HDA5I iar pe fata carcasei calculatorul am 2 porturi USB legate de placa, 2 porturi audio si un port FireWire .... E problema este ca acesta (FireWire) nu are legatura facuta pe placa de baza ... Cum o fac?
Cablul 1394 are 6 fire (Blue TPA-; Green TPB-; White Power; Black GND; Orange YPA+; Red TPB+) si nu stiu unde sa le pun pe placa ....
M-am uitat in carte si pe site-ul epox.com si nu am gasit ceva sugestiv ... decat ceva legat de CD_IN sau AUX_IN dar doar pentru intrare audio dar fara video ...

Va multumesc!
In imagine ai pinii.White power(fir alb) conectezi la +12 Volti.Ar trbui sa ai si un fir  care sa-l conectezi tot la +12 volti.Asociazele restul cu pinii tai.Din pacate celelte colori de la mine din mufa sunt exact pe dos.

In imagine ai pinii.White power(fir alb) conectezi la +12 Volti.Ar trbui sa ai si un fir  care sa-l conectezi tot la +12 volti.Asociazele restul cu pinii tai.Din pacate celelte colori de la mine din mufa sunt exact pe dos.
Attached File  conector.JPG   14.33K   78 downloads

#3
twinky

twinky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2006
Multam....
Nimic de zis, totul este in regula cu ceea ce zici tu dar in practica uitandu-ma la placa mea nu gasesc suportul pentru ceea ce zici .... Cred ca nu am asa ceva pe placa ....
Dar totusi in cazul in care nu am unde sa le conectez ce ar trebui sa fac ....?????

1. As putea gasi ceva pentru PCI, un controler pentru slot PCI ????
2. As putea conecta camera Panasonic GS27 pe USB dar cu alt program de captura video, deoarece Pinnacle Studio 10.5 nu merge decat pe FireWire ????

O solutie va rog...

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Posttwinky, on Nov 22 2006, 12:49, said:

Multam....
Nimic de zis, totul este in regula cu ceea ce zici tu dar in practica uitandu-ma la placa mea nu gasesc suportul pentru ceea ce zici .... Cred ca nu am asa ceva pe placa ....
Dar totusi in cazul in care nu am unde sa le conectez ce ar trebui sa fac ....?????

1. As putea gasi ceva pentru PCI, un controler pentru slot PCI ????
2. As putea conecta camera Panasonic GS27 pe USB dar cu alt program de captura video, deoarece Pinnacle Studio 10.5 nu merge decat pe FireWire ????

O solutie va rog...
1. Da, asa am facut si eu, costa cam 40-80 Ron
2. Nu am reusit desi m-am chinuit mult asa ca am trecut la 1.
P.S. : si eu am conector fireware pe carcasa dar absolut degeaba intrucat MB-ul nu stie de asa ceva !

#5
twinky

twinky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.11.2006
Imi recomanzi ceva mai bun sau orice merge ... vreau sa fie cat de cat fiabil .....

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Placa aia de baza nu are firewire , deci nu ai unde conecta mufa aia . Daca vrei asa ceva trebuie sa cumperi adaptor .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate