Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Bani de cheltuit, must-uri pt un dslr chel

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,118
  • Înscris: 29.06.2005
Cablu de declansare iti poti face singur.Conditia e sa stii sa lipesti 2 fire.
Pentru cerurile arse eu ti-as recomanda un sistem cokin cu unul/doua filtre graduale (unul mai intens si unul mai putin).Sistemul cu un filtru te duce la aprox 120 ron; cu 2 filtre te duce la 180 ron.Polarizatorul nu te scapa de cerurile arse decat in prea mica masura.Acestea apar de regula cand pozezi spre directia din care bate lumina, caz in care polarizatorul are efect apropiat de 0.

Daca tii neaparat, este util si polarizatorul in unele situatii, insa nu e o garantie de ceruri frumoase.Dupa cum au zis si cei de dinainte, un 50mm cat mai luminos ar fi de preferat.Eventual....un lensbaby ? http://f64studio.ro/...id=164&pid=3144

#20
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Posttda, on Nov 17 2006, 22:36, said:

Eu am luat K 50/1,4 cu 150 RON. Cam pe aici se invart preturile. Pe Covaci...slaba miscarea.
De unde? Din ce spune lumea reiese ca s-ar gasi pe toate drumurile. Vreau si eu unul...poate nu am cautat unde trebuie. Nominalizati, nu va feriti, altfel mai greu de banuit cam pe unde ar fi.

@shobi - daca vrei declansator pe cablu, te ajut eu. Adica nu eu personal, ci un amic. Te costa ~30 ron. Am unul si este ok, doar ca nu prea il folosesc. :)

noodles said:

Atata timp cat ai un slr fara stabilizare, cum au facut cei de la sony (parca totusi , si samsung are acum, si dak nu ma insel, pana si pentax mai nou),
:coolspeak:

Edited by LED, 18 November 2006 - 09:36.


#21
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View PostLED, on Nov 18 2006, 09:35, said:

De unde? Din ce spune lumea reiese ca s-ar gasi pe toate drumurile. Vreau si eu unul...poate nu am cautat unde trebuie. Nominalizati, nu va feriti, altfel mai greu de banuit cam pe unde ar fi.

@shobi - daca vrei declansator pe cablu, te ajut eu. Adica nu eu personal, ci un amic. Te costa ~30 ron. Am unul si este ok, doar ca nu prea il folosesc. :)
:coolspeak:

Nu se gasesc pe toate toate drumurile. L-am luat de pe okazii, dupa 2 luni de "vanat" intensiv pe Covaci si toate site-urile care le stiu eu de foto market.
Promit ca revin ca poze facute cu el.

View PostLED, on Nov 18 2006, 09:35, said:

De unde? Din ce spune lumea reiese ca s-ar gasi pe toate drumurile. Vreau si eu unul...poate nu am cautat unde trebuie. Nominalizati, nu va feriti, altfel mai greu de banuit cam pe unde ar fi.

@shobi - daca vrei declansator pe cablu, te ajut eu. Adica nu eu personal, ci un amic. Te costa ~30 ron. Am unul si este ok, doar ca nu prea il folosesc. :)
:coolspeak:
Nu se gasesc pe toate toate drumurile. L-am luat de pe okazii, dupa 2 luni de "vanat" intensiv pe Covaci si toate site-urile care le stiu eu de foto market.
Oricum peste tot in lume e nebunie cu vechile obiective Pentax. A ajuns sa coste pe ebay un obiectiv ca al meu 70-100 de euro...
Promit ca revin ca poze facute cu el.

#22
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Dupa ce am postat, am plecat un pic la "vanatoare" prin Bucuresti. Am gasit un A 50/f2, dar nu imi place ca pe interior se vad niste firisoare (ca niste ramificatii), care converg spre centru.
Nu stiu de la ce poate fi, presupun ca de la vechime si ceva contact cu lichide. Am tras cateva poze de proba si calitatea imaginii nu pare sa fie afectata. Coating-ul este intact. Cu toate astea nu m-as simti bine sa ma stiu cu ciuperci in obiectiv, si ca sa-l desfac ar fi prea mult pentru mine. :)


Am mai gasit un M, dar nu imi declanseaza cu el, nu pot sa blochez diafragma.


Pe Covaci abureala, intr-adevar. Bisnitarii de la foto hobby au un 28 (nu am retinut de cine e facut) supraevaluat - 3mil.

Edited by LED, 18 November 2006 - 12:49.


#23
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View PostLED, on Nov 18 2006, 12:47, said:

Dupa ce am postat, am plecat un pic la "vanatoare" prin Bucuresti. Am gasit un A 50/f2, dar nu imi place ca pe interior se vad niste firisoare (ca niste ramificatii), care converg spre centru.
Nu stiu de la ce poate fi, presupun ca de la vechime si ceva contact cu lichide. Am tras cateva poze de proba si calitatea imaginii nu pare sa fie afectata. Coating-ul este intact. Cu toate astea nu m-as simti bine sa ma stiu cu ciuperci in obiectiv, si ca sa-l desfac ar fi prea mult pentru mine. :)
Am mai gasit un M, dar nu imi declanseaza cu el, nu pot sa blochez diafragma.
Pe Covaci abureala, intr-adevar. Bisnitarii de la foto hobby au un 28 (nu am retinut de cine e facut) supraevaluat - 3mil.
Firisoarele = ciuperca. Se poate curata in principiu (cum am facut eu :) )
Covaci = cam hotie :)

#24
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posttda, on Nov 18 2006, 16:44, said:

Firisoarele = ciuperca. Se poate curata in principiu (cum am facut eu :) )
Covaci = cam hotie :)
ok, deci covaci-ul nu e cine stie ce ... ma gandesc ca sunt destul de mari sansele sa gasesti prin targuri de vechituri si talciocuri diverse obiective vechi ... acum sa vad pe unde se fac, ca in pitesti ... e ceva, dar e slab si mai mult chinezisme decat vechituri  <_<

#25
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postshobi, on Nov 18 2006, 21:00, said:

ok, deci covaci-ul nu e cine stie ce ... ma gandesc ca sunt destul de mari sansele sa gasesti prin targuri de vechituri si talciocuri diverse obiective vechi ... acum sa vad pe unde se fac, ca in pitesti ... e ceva, dar e slab si mai mult chinezisme decat vechituri  <_<
Obiective pe baioneta pentax mai gasesti mai ieftine, dar obiective Pentax de la mama lor...greu

#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Helios + adaptor, pentru bokeh unic. :D

#27
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostAlexIP, on Nov 19 2006, 01:41, said:

Helios + adaptor, pentru bokeh unic. :D
pana la urma se pare ca asta o sa fie varianta ... optima ... acu sa vad de pe unde fac rost de adaptor, ca helios zic ca o sa gasesc  :confuzzled:

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Ciudat....ii zici omului ca gaseste un M cu f 1.4 bun, si prefera sa-si insurubeze un helios.... :huh:

Da nu conteaza - m-am hotarat sa-l iau eu - se zice ca nu ai LBA daca nu ai cel putin 5 (cinci) 50-uri.... :)
Mai am pana la 5....inca doua  :D
Am SMC K 55 f 1.8, smc F 50 f 1.7, mai pun SMC M 50 f 1.4 si apoi SMC A 50 f 1.2 si SMC-A 50 f 2.8 MACRO si mi-am facut planul de 50-uri.... :P

Asta daca 43-ul nu se pune.... :lol:

Edited by loock, 19 November 2006 - 16:38.


#29
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postloock, on Nov 19 2006, 16:37, said:

Ciudat....ii zici omului ca gaseste un M cu f 1.4 bun, si prefera sa-si insurubeze un helios.... :huh:

Da nu conteaza - m-am hotarat sa-l iau eu - se zice ca nu ai LBA daca nu ai cel putin 5 (cinci) 50-uri.... :)
Mai am pana la 5....inca doua  :D
Am SMC K 55 f 1.8, smc F 50 f 1.7, mai pun SMC M 50 f 1.4 si apoi SMC A 50 f 1.2 si SMC-A 50 f 2.8 MACRO si mi-am facut planul de 50-uri.... :P

Asta daca 43-ul nu se pune.... :lol:
pff..problema ar fi in esenta ca nu-s din bucuresti si nu prea am cum sa vin la vanatoare de 50-uri .. asa, un helios sigur gasesc ...  :confuzzled:

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Gasesti Helios.....si de 50 si de 58....
Daca vrei gasesti si de 85 f 1.5...... :naughty:
Cum se spune - ce cauti - aia gasesti  :)

#31
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postloock, on Nov 19 2006, 16:49, said:

Gasesti Helios.....si de 50 si de 58....
Daca vrei gasesti si de 85 f 1.5...... :naughty:
Cum se spune - ce cauti - aia gasesti  :)

Right. Gasesti unul pe an.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Si cate vrei - n-am inteles ?... :lol:

Edited by loock, 19 November 2006 - 17:08.


#33
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Unul, acum. Imi gasesti?

#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te referi la 85 f 1.5 si inca unul pe m42, ala se gaseste mai rar pe aici....dar pe ebay sunt !
Am vazut mai multe, si negre si argintii... :)
Am vazut azi si un CZ  80 f 1.8  :naughty:

Ca sa fie clar, nu am cont pe ebay..... :lol:

Edited by loock, 19 November 2006 - 21:16.


#35
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Posttda, on Nov 18 2006, 10:24, said:

Nu se gasesc pe toate toate drumurile. L-am luat de pe okazii, dupa 2 luni de "vanat" intensiv pe Covaci si toate site-urile care le stiu eu de foto market.
Promit ca revin ca poze facute cu el.

Revin cu o poza facut cu K50/1,4
EXIF:  ISO 400, 1/15, F1,4, RAW
Nu am facut nici un fel de sharp(nici la conversie din raw, nici dupa) si noise reduction.
DOF-ul este foarte "subtire", e nevoie de ceva practica sa folosesti diafragma la deschidere maxima.

Attached Files



#36
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Postshobi, on Nov 17 2006, 23:02, said:

polarizatorul l-as lua pt cerurile arse care imi ies destul de des :confuzzled: vreti sa ziceti ca nu ar fi un must? :w00t:

Un GND e cea mai buna investitie daca fotografiezi des peisaje, parerea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate