Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

tensiometru digital vs analogic

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
papoias

papoias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.05.2007

Quote

cineva-ul ala poti fi chiar tu. nu exista nici un motiv pentru ca cineva care stie sa ia tensiunea sa nu si-o poata lua singur.

Ba da, exista! Iti pui manseta pe mana stanga, cu dreapta tii stetoscopul, ca alta nu ai, iar tot cu mana stanga dai la pompa si asa ajungi sa crezi ca ai tensinea sistolica 18 din cauza efortului si nu 12 cum stiai tu a ai, te sperii si fugi repede la doctor sa te linisteasca. Nu ca as fi patit-o eu....  :P

#20
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
O simpla observatie: mai exista si tensiometre digitale de incheietura care iau corect tensiunea la 99% din oameni, iar la 1% le zic niste valori total aiurea :D.
Ma dau pe mine ca exemplu: cu diverse ocazii mi s-a luat tensiunea cu tensiometru digital (bunica are unul, soacra la fel, etc) ... si mi-a aratat minim 18 cu 12 :D (ca o paranteza am 26 de ani). In acelasi timp, un tensiometru normal (cu stetoscop) zice ca am 12 cu 7, 13 cu 7.
Tensiometrele digitale de care spuneam iau corect tensiunea persoanelor care le folosesc ... bunicii mele i-a luat medicul de familie tensiunea cu 3 ocazii diferite, a comparat-o cu cea data de cel digital si i-a dat valori f f apropiate.

#21
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Tensiometrele se verifica metrologic. Chiar daca e mai scump, e de preferat sa luati un tensiometru care are acea verificare metrologica facuta, indiferent daca e digital sau analogic. Astfel aveti o oarecare garantie asupra masuratorilor, si evitati cheltuieli inutile.

Exemplu real: Simtit oarecum rau, masurare tensiune cu un rahat din asta de incheietura: 8 cu 5, puls 40! Chemat salvare pe bani (200RON), ca pe tensiometrul doctorului sa fie 11 cu 6 si pulsul numarat la mana sa fie vreo 70 - recomandarea doctorului a fost aruncarea tensiometrului de incheietura.

#22
johny 69

johny 69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 12.05.2007
ia-l pe cel pe care stii sa-l folosesti
e cel mai bun
digital/analogic o intrebare eterna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate