Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Jurnal de bord Logan MCV

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#19
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006

View Post$eb, on Nov 3 2006, 09:54, said:

Poate ca motorul de 1,6 16V are cuplul maxim la 4000 de ture si nu la 3000 ca la motoarele cu 8V. Si de aici nevoia de ai da mai multe ture...

Felicitari pentru achizitie si mult noroc.
Senzori de parcare chiar se merita. Eu am si la berlina si fac niste parcari la mm acum. Plus ca e util si pentru a evita tot felul de stalpisori, bolovani, copii care fug prin spatele masinii si nu-i vezi, etc...
Pentru un 250-300 ROnN chiar se merita niste senzori de parcare.

Is curios cum trage motorasul asta cand masina e incarcata cu 7 persoane.Si nu ma refer sa mearga cu 170Km/h , dar sa aiba o comportare dinamica decenta pana pe la 120-130Km/h.

am mers eu,cu 6 pers cu 130km/h.aveam 3300 -3400 r/m.nu mai imi aduc bine aminte....dar se comporta acceptabil,si legat d frane.....nu sunt modificari la sistem(nu cred,nu m am interesat)dar knd am pus frana brusc pt a testa abs0ul ..a trosnit ceva pe sub ea.Aveam 60 km/h cu cele 6 pers in ea.Asa face abs-ul?trosneste?cei drept...s a oprit repede:D

#20
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
:roflmao: Super tare frate!!! :roflmaofast:

NU normal ca nu trebuia sa trozneasca ceva :confuzzled: Mai ales de la 60. Eu cred ca trebuie sa-i bage o improvizatie cu sistem de franare a la flintstones :naughty:

#21
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postsyn, on Nov 4 2006, 07:55, said:

am mers eu,cu 6 pers cu 130km/h.aveam 3300 -3400 r/m.nu mai imi aduc bine aminte....dar se comporta acceptabil,si legat d frane.....nu sunt modificari la sistem(nu cred,nu m am interesat)dar knd am pus frana brusc pt a testa abs0ul ..a trosnit ceva pe sub ea.Aveam 60 km/h cu cele 6 pers in ea.Asa face abs-ul?trosneste?cei drept...s a oprit repede:D
trosneala parca era buba de Logan sedan . parca asa faceau inainte sa crape abs. dar poate ma insel...

#22
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am cumparat o perie de curatat zapada cu tija telescopica.
peria se poate rabata la 90 de grade.
La capatul celalalt al tijei este un raclor de zapada.
Lungimea tijei este cam 90 cm, stransa, si 1.5 m, desfacuta.
E foarte utila pentru posesorii de MCV. La 1.7 m ai mei, a fost tocmai bine sa pot curata pavilionul.

Atasez si o poza.Attached File  IMGA0117.JPG   112.1K   1106 downloads

#23
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postlori_2001, on Nov 4 2006, 11:18, said:

Am cumparat o perie de curatat zapada cu tija telescopica.
peria se poate rabata la 90 de grade.
La capatul celalalt al tijei este un raclor de zapada.
Lungimea tijei este cam 90 cm, stransa, si 1.5 m, desfacuta.
E foarte utila pentru posesorii de MCV. La 1.7 m ai mei, a fost tocmai bine sa pot curata pavilionul.

Atasez si o poza.Attachment attachment

I-ar sade bine si cu niste geamuri fumurii (OMOLOGATE)!  :P

Ai grija cu peria aia sa nu zgiriie zapada... In fond, daca lasi zapada pe acoperis, o ia vintul...

#24
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am scos tetierele din spate (randul 3) si am ridicat scaunul  cat am putut de mult.
A crescut vizibilitatea foarte mult, privirea fiind peste nivelul randului 3 de scaune.
Am montat si cotiera.

Si am vazut primele MCV in trafic, culmea, tot langa blocul meu.

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,645
  • Înscris: 28.11.2001

View PostH725, on Nov 4 2006, 11:27, said:

....

Ai grija cu peria aia sa nu zgiriie zapada... In fond, daca lasi zapada pe acoperis, o ia vintul...

dap ..... si-o tranterstye drept in parbrizul nefericitului care circula in spatele tau

#26
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Tocmai m-am intors de la un drum pana la Manastirea Ciolanu, am facut cam 300 km.
Pe partea de sosea, in afara Bucurestiului, consumul mediu a fost de 6.3.
Parca a inceput sa fie mai vioaie, si parca nici nu mai scutura chiar asa tare.
Am mers cu 60 in localitati si cu 90-100 in afara.
Cu ocazia asta am scapat si de vreo doua radare, care pandeau in curbe in sate.
Se simte diferenta intre 1.4 si1.6, cu asta de la 100 poti ajunge rapid la 120.
Cu 1.4 ajungeam fara probleme la 100, insa dupa aia pana la 120 era greu. Se simte diferenta de putere.

#27
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
totusi mi se pare ca ar trebui un motor mai mare, sau macar un cuplu mare, pt o masina care sa poate duce si 7 persoane. Asa cu 1-2-3-4 e ok, dar deja cand ai 7 adulti probabil greutatea masinii se apropie de 1800 kg, asta fara bagaje. Cu 105 cp nici nu vreau sa-mi imaginez cum urca un deal.....

dieselul 1.9 dci de 120 cp de pe Megane cred ca ar fi cel mai potrivit pt masina asta

in rest, s-o stapanesti sanatoasa

#28
alex blink

alex blink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 01.05.2006

View Postpimp, on Nov 7 2006, 17:37, said:

totusi mi se pare ca ar trebui un motor mai mare, sau macar un cuplu mare, pt o masina care sa poate duce si 7 persoane. Asa cu 1-2-3-4 e ok, dar deja cand ai 7 adulti probabil greutatea masinii se apropie de 1800 kg, asta fara bagaje. Cu 105 cp nici nu vreau sa-mi imaginez cum urca un deal.....

dieselul 1.9 dci de 120 cp de pe Megane cred ca ar fi cel mai potrivit pt masina asta

in rest, s-o stapanesti sanatoasa

Ai dreptate in ceea ce spui....dar este de apreciat ca omul acesta a ales varianta cea mai puternica disponibila pentru acest model...dar gandeste-te ca exista oameni care vor cumpara si variante mai ieftine...cu adevarat submotorizate....in legatura cu diesel-ul....o sa avem disponibil la Dacia pe cel 1.9 dci 120 cp in momentul in care Renault va scoate urmatoarea generatie de motoare diesel...dacia nu este renault...in materie de motoare ei ne-au dat rebuturile desi cred ca sunt un pic cam dur...sau nu....

#29
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Azi am terminat cu formalitatile si i-am pus numerele negre.
A durat mai putin , CIV a venit mai repede, iar la politie a durat doar doua zile (luni am depus dosarul si azi am ridicat actele).
Week-end-ul asta termin si rodajul (1000 km ), si  saptamana viitoare o voi testa sa vad cam ce poate face.

#30
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Nu am mai rezistat, asa ca azi am fost si am terminta rodajul.
Pana acum, la 1100 km, nu am avut nici o problema.

Ai putere ( in comparatie cu 1.4 mpi). ; Aici cu a 5-a de la 100 ajungi rapid la 120-140; E mai bine la depasiri, dar te si indeamna sa te bagi mai tare.
-consum in afara : 6.5 - 7
-consum in oras -10- 12, cel putin in prima faza;
Este ceea ce am cautat si ce am cumparat.
Inca nu am incercat tot ce poate, ca viteza.

Urmeaza sa o testez sa vad viteza maxima, precum si incarcata, cum se comporta.

Chestii care imi plac mai putin:
-nu are dezaburire si pe geamul mic;
-nu coboara geamul la sofer cu un singur impuls (cum aveam la 1.4)
-nu am consum instantaneu (cum aveam la 1.4)
-zgomotul produs de inchiderea usilor din spate este unul metalic, de zici ca dai cu ciocanul, nu seamana cu cel de la portiera, de exemplu; defiecare data cand o inchizi, te intrebi singur de ca ai trantit-o in halul ala, desi nu e trantita;
-spatiul intre usile spate si randul 3 de scaune relativ ok sa  pui bagaje; insa preferabil ar fi fost sa se deschida intai usa mica, sa pui totul in spatele usii mari; asa, se deschide usa mare, si umpli spatiul din spatele usii mici ( cu sacose, fara sa cada, dupa ce ai facut cumparaturi la un hipermarket);

#31
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am uitat de o chestie, zic eu importanta.
I-am facut casco la Generali, cu 350 euro.
La altii era cam 590 euro.
Si alta chestie: tot la Generali am asigurat 7 pasageri. L aAlianz nu asigurau decat 5 maturi si 2 copii.
Vor trebui sa refaca tipurile de asigurari.

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
superafacere cu asigurarea respectiva.. banuiesc ca e fara fransiza la furt total, furt partial, dauna totala, dauna partiala..  :peacefingers:

#33
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Ei zic ca este o oferta speciala, numai pentru Logan.

#34
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
stiu.. si loganul nostru va fi asigurat probabil la generali..

#35
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005

View Postlori_2001, on Nov 9 2006, 21:26, said:

Chestii care imi plac mai putin:
-nu coboara geamul la sofer cu un singur impuls (cum aveam la 1.4)
-nu am consum instantaneu (cum aveam la 1.4)
-spatiul intre usile spate si randul 3 de scaune relativ ok sa  pui bagaje; insa preferabil ar fi fost sa se deschida intai usa mica, sa pui totul in spatele usii mari; asa, se deschide usa mare, si umpli spatiul din spatele usii mici ( cu sacose, fara sa cada, dupa ce ai facut cumparaturi la un hipermarket);

Din pacate Dacia nu se dezice si in loc sa bage optiuni scoate din ce in ce mai multe. Ma bufneste rasul cand imi aduc aminte doi amici si-au luat 2 supervome la diferenta de 2 luni, aceeasi echipare. La al doilea, cu toate ca daduse cu 300 de dolari mai mult (la vremea aia), am observat cu stupare ca nu avea descuietoare pe dreapta si nici bec si suport de bec pentru mers inapoi pe un stop si nici contactul (butonul) ala care aprinde lumina cand deschizi usa pe dreapta. Acum trebuia sa deschizi usa la sofer ca sa se aprinda lumina :death: Economie de 50.000 cred, dar asa e la Dacia :lol: Jenant pentru cat costa masina, insa asta este... Cat mama dracului costa sa puna softul pe BC sau un buton amarat... sau o nenorocita de sarma si un stergator pe geamul ala :puke: 10 RONi cred.

Poti face o poza cu alea 2 scaune puse in pozitie si cu spatiul ramas in portbagaj? Sunt curios.

Despre consum nu ma pronunt ca inca e noua masina, totusi se anunta destul de flamanda.

Nasol cu usile pe spate, sa speram ca pe viitor nu vor dudui de zici ca se rupe masina (cum se intampla de obicei cu usile de asa factura).

Ce Casco e ala? Are furt, distrugere, vandalism? <_<

Edited by RedMan_BZ, 11 November 2006 - 01:20.


#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da casco-ul ala are de toate, am zis eu mai sus, e fara fransiza la toate. ieftin nu? :naughty: cat despre functia aia eu o consider inutila, insa daca omu o avea promisa sa afle ca daca face reclamatie la Dacia, poate primi accesorii dacia in valoare de 230 de euro. Cat despre politica dacia.. nu e numai la ei, sunt si la alte firme lucruri care se scot, lucruri care se baga.. asa ca..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate