Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Dureri in zona toracica

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#19
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
buna dimineata,
de ceva vreme prietenei mele ii apar in zona incheieturilor sau a antebratului
mici pete iritate si putin umflate... este astmatica si are 21 de ani, mananca
sanatos etc. De cateva luni, perioada ce coincide cu aparitia acestor 'semne',
ne-am luat o broscuta testoasa. Iar de atunci, in fiecare dimineata, atunci cand se
spala pe maine resimte aparitia lor, cateodata si cand suntem in oras iar eu
am sentimentul ca sunt declansate de contactul cu suprafetele infectate cu microbi
precum carucioarele din supermarketuri etc.
In imagine alaturata se pot observa mai clar simptomele

Attached File  P1030082.jpg   76.8K   62 downloads

Edited by qbipq, 23 January 2007 - 10:04.


#20
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Cel mai probabil este vorba de o alergie la ceva, n-as putea sa-ti spun la ce anume.
Mergeti la dermatologie cat sunt prezente aceste iritatii.

#21
Latisha

Latisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2007
Vreau sa va intreb daca stiti careva ceva despre durerile care apar innainte de urinare,daca pot fi din cauza nisipului la rinichi.Medicul mi-a spus ca pot avea usturimi la urinat,insa de ceva vreme cand ma trece la baie incepe sa ma doara foarte tare,ma sageata mai bine spus,in uretra.Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? :huh:

#22
qbipq

qbipq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 03.05.2006
...vom incerca
multumesc

#23
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Analizatorii chimici ai manerelor carucioarelor din supermarket fiind care, pentru a declansa un raspuns alergic?
Trebuie sa cercetezi atent in legatura cu cauzele. Din tabloul general imi vine sa cred ca are o teama/scarba fata de microbi sau impuritati mai mare decat alti oameni. Si, cateodata, o fobie poate ajunge la somatizare.

#24
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View PostFranco222, on Jan 28 2007, 13:44, said:

Analizatorii chimici ai manerelor carucioarelor din supermarket fiind care, pentru a declansa un raspuns alergic?
Trebuie sa cercetezi atent in legatura cu cauzele. Din tabloul general imi vine sa cred ca are o teama/scarba fata de microbi sau impuritati mai mare decat alti oameni. Si, cateodata, o fobie poate ajunge la somatizare.
Stim, nu-ti vine sa crezi ca ar putea fi vorba de o alergie. Stim, toata lumea e cu capu' daca te intrebam pe tine.

#25
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostTabu, on Jan 28 2007, 16:47, said:

Stim, nu-ti vine sa crezi ca ar putea fi vorba de o alergie. Stim, toata lumea e cu capu' daca te intrebam pe tine.
De unde si pana unde? Ce intelegi tu prin "cu capul"? Este o expresie fara sens medical si chiar jignitoare, ce am spus eu n-are nici o tangenta cu asta.

Edited by Franco222, 28 January 2007 - 20:14.


#26
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View PostLatisha, on Jan 26 2007, 22:04, said:

Vreau sa va intreb daca stiti careva ceva despre durerile care apar innainte de urinare,daca pot fi din cauza nisipului la rinichi.Medicul mi-a spus ca pot avea usturimi la urinat,insa de ceva vreme cand ma trece la baie incepe sa ma doara foarte tare,ma sageata mai bine spus,in uretra.Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? :huh:
Am avut astfel de dureri acum 10 ani, cand am avut o infectie puternica cu Klebsiella.Poate ar trebui sa-ti refaci analizele la un alt laborator.Si chiar si nisipul iti iese la analize.

#27
Kareem

Kareem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.11.2006

View PostLatisha, on Jan 26 2007, 22:04, said:

Vreau sa va intreb daca stiti careva ceva despre durerile care apar innainte de urinare,daca pot fi din cauza nisipului la rinichi.Medicul mi-a spus ca pot avea usturimi la urinat,insa de ceva vreme cand ma trece la baie incepe sa ma doara foarte tare,ma sageata mai bine spus,in uretra.Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? :huh:
Mergi la parazitologie.

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
un sumar de urina si o urocultura te rezolva. nu costa mult si le poti face oriunde !

#29
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postspare-me, on Feb 2 2007, 17:36, said:

un sumar de urina si o urocultura te rezolva. nu costa mult si le poti face oriunde !
Daca ai medic de familie e posibil sa nu te coste nimic.

#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
spare-me, tabu, v-a scapat fraza asta?

View PostLatisha, on Jan 26 2007, 22:04, said:

Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.

(ca eu asta inteleg prin "analize", cand vorbim de dureri la urinare)

#31
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostLatisha, on Jan 26 2007, 22:04, said:

Vreau sa va intreb daca stiti careva ceva despre durerile care apar innainte de urinare,daca pot fi din cauza nisipului la rinichi.Medicul mi-a spus ca pot avea usturimi la urinat,insa de ceva vreme cand ma trece la baie incepe sa ma doara foarte tare,ma sageata mai bine spus,in uretra.Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? :huh:


    Eu inteleg ca ai nisip la rinichi , nu ai nici o infectie si ca medicul te-a prevenit ca ai putea sa ai dureri la urinare , si culmea ca se intampla chiar sa le ai .
   Ghici despre ce poate fi vorba !!!??? Este vorba despre faptul ca pietricelele (nisipul ) in cauza iti provoaca rani superficiale ale tesutului extrem de sensibil din zona respectiva .
  
   Probabil urmezi un anumit tratament  in privinta asta , si cred ca ar fi cazul sa-l respecti cu strictete .

#32
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postmianna, on Feb 3 2007, 16:45, said:

spare-me, tabu, v-a scapat fraza asta?



(ca eu asta inteleg prin "analize", cand vorbim de dureri la urinare)
Sincer, da, mi-a scapat. Si totusi inca astept sa cofirme fata ca nu e vorba doar de niste analize de sange. Desi o infectie se reflecta si asupta numarului de leucocite.

#33
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View PostLatisha, on Jan 26 2007, 22:04, said:

Vreau sa va intreb daca stiti careva ceva despre durerile care apar innainte de urinare,daca pot fi din cauza nisipului la rinichi.Medicul mi-a spus ca pot avea usturimi la urinat,insa de ceva vreme cand ma trece la baie incepe sa ma doara foarte tare,ma sageata mai bine spus,in uretra.Din analize a reiesit ca nu am nici o infectie.Aveti vreo idee despre ce poate fi vorba? :huh:

Doctorul mi-a spus ca n-am. Si s-a uitat la mine cam cum te uiti tu pe geam.

#34
Latisha

Latisha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2007

View PostLaberta, on Feb 4 2007, 12:12, said:

Doctorul mi-a spus ca n-am. Si s-a uitat la mine cam cum te uiti tu pe geam.

Nu au fost numai analize de sange! au fost analize de urina,dupa care mi s-a spus ca e posibil sa fi avut o infectie cu candida,m-a trimis medicu la ginecologie,acol medicu mi-a luat secretii din vagin si le-a trimis la laborator,la laborator a iesit ca nu am nimic,celulozitate normala,nici o infectie,iar in final mi-au facut o ecografie in care mi-a iesit nisip la rinichi.Doctorita de familie mi-a spus ca e posibil sa am USTURIMI la urinare din cauza nisipului,nu Sageti si dureri

#35
tanu

tanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 05.05.2006

View PostLatisha, on Feb 7 2007, 14:29, said:

Nu au fost numai analize de sange! au fost analize de urina,dupa care mi s-a spus ca e posibil sa fi avut o infectie cu candida,m-a trimis medicu la ginecologie,acol medicu mi-a luat secretii din vagin si le-a trimis la laborator,la laborator a iesit ca nu am nimic,celulozitate normala,nici o infectie,iar in final mi-au facut o ecografie in care mi-a iesit nisip la rinichi.Doctorita de familie mi-a spus ca e posibil sa am USTURIMI la urinare din cauza nisipului,nu Sageti si dureri
Si pana la urma ti-a dat tratament?
Eu cred ca trebuie sa ceri parerea unui alt doctor,de preferinta urolog.Cand ai nisip,si il elimini, te doare cand urinezi, nu inainte.

#36
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Litiaza renala reprezinta formarea de cristale de saruri in rinichi. Aceste cristale pot ajunge intre 3 mm si 6 mm. Pana la aceasta dimensiunile limita, de 6 mm ele pot fi eliminate pe cale naturala, dand acele "sageti" de durere. Intensitatea acestor dureri depinde si ea de mai multi factori. Pentru eliminarea cristalelor (calculi renali) ce depasesc 6 mm este necesara interventia medicului.

Dar la tine, sa speram ca nu este cazul de calculi renali :)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate