Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dureri in zona toracica

- - - - -
  • Please log in to reply
296 replies to this topic

#37
Poisson

Poisson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.04.2007
Am si eu o intrebare, ma rog nu stiu cum sa explic prea bine , am observat ca daca am relatii sexuale cu prietenul meu foarte des, sa zicem de 2 ori pe zi sau ceva de in genul, ma rog folosim prezervativ, ii apare o iritatie in jurul "capului" ca si cum ar fi jupuita pielea, si se plange de dureri, adica nu zice chestia asta ca sa renunte la prezervativ, dar zice ca il strange si ii apare si acea chestie, a spus ca daca isi da cu lubrifiant ii aluneca, aveti vreo idee ce sa ii zic sa scape? pls...chiar am nevoie de ajutor :worthy:

Edited by mianna, 15 April 2007 - 00:17.
fara k, sh, tz


#38
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostPoisson, on Apr 15 2007, 00:58, said:

Am si eu o intrebare, ma rog nu stiu cum sa explic prea bine , am observat ca daca am relatii sexuale cu prietenul meu foarte des, sa zicem de 2 ori pe zi sau ceva de in genul, ma rog folosim prezervativ, ii apare o iritatie in jurul "capului" ca si cum ar fi jupuita pielea, si se plange de dureri, adica nu zice chestia asta ca sa renunte la prezervativ, dar zice ca il strange si ii apare si acea chestie, a spus ca daca isi da cu lubrifiant ii aluneca, aveti vreo idee ce sa ii zic sa scape? pls...chiar am nevoie de ajutor :worthy:

i s-a intamplat intotdeauna? (ca sa traduc ce intreb: de cand are relatii sexuale protejate? ca nu-mi dau seama daca vorbim de 2 saptamani sau de 3 ani. nu te intreb de cand sunteti impreuna, ci de cand foloseste el prezervativ).

a folosit mai multe tipuri de prezervative? in special, nu de-alea ieftine?

#39
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View PostPoisson, on Apr 15 2007, 00:58, said:

Am si eu o intrebare, ma rog nu stiu cum sa explic prea bine , am observat ca daca am relatii sexuale cu prietenul meu foarte des, sa zicem de 2 ori pe zi sau ceva de in genul, ma rog folosim prezervativ, ii apare o iritatie in jurul "capului" ca si cum ar fi jupuita pielea, si se plange de dureri, adica nu zice chestia asta ca sa renunte la prezervativ, dar zice ca il strange si ii apare si acea chestie, a spus ca daca isi da cu lubrifiant ii aluneca, aveti vreo idee ce sa ii zic sa scape? pls...chiar am nevoie de ajutor :worthy:

O posibila explicatie ar fi ca face alergie la acel tip de prezervativ.

Alta posibila explicatie ar fi existenta unei inflamatii/infectii a glandului ("capului"), care se accentueaza din cauza frecarii zonei de cauciucul prezervativului.
Una peste alta, ar fi de incercat un repaus sexual (ca n-o fi foc:)) de cateva zile, si de doua ori pe zi sa aplice in zona respectiva, dupa spalare cu apa si sapun din abundenta, un unguent de tipul Canesten HC, sau chiar Nidoflor.
Dupa asta, schimbati tipul de prezervativ, aplicand principiul consumului de vin: mai rar, dar mai bun:)

Edited by Thagar, 15 April 2007 - 14:21.


#40
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
canestenul sau nidoflorul sunt antifungice recomandate mai ales in tratamentul candidotic
pentru trautmatism de genul acesta fara fundament precis mai  bine aplica Triderm...

#41
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Apr 15 2007, 17:49, said:

canestenul sau nidoflorul sunt antifungice recomandate mai ales in tratamentul candidotic
pentru trautmatism de genul acesta fara fundament precis mai  bine aplica Triderm...

oh, cu cata usurinta se recomanda un derivat cortizonic...

#42
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postspare-me, on Apr 15 2007, 17:49, said:

canestenul sau nidoflorul sunt antifungice recomandate mai ales in tratamentul candidotic
pentru trautmatism de genul acesta fara fundament precis mai  bine aplica Triderm...

TRIDERM: Fiecare gram de Triderm crema si unguent contine 0,64 mg betametazona dipropionat, 10 mg clotrimazol si gentamicina sulfat echivalent cu 1,0 mg de gentamicina baza.

NIDOFLOR, cremã:  Nistatina 10.000.000 UI, Neomicina sulfat 0,382 g, Triamcinolon acetonid 0,100 g

Spar-me-ule, daca puneai mana pe carte inainte aflai ca cele doua produse au compozitii identice ca actiune terapeutica, antiinflamator cortizonic - antimicotic - antibiotic, si erai scutit acum de confuzii si bobarnace.

PS Corect este "candidozic" si nu "candidotic", oh...

View Postmianna, on Apr 15 2007, 17:58, said:

oh, cu cata usurinta se recomanda un derivat cortizonic...

Corect, alifiile cu cortizon ar trebui aplicate pe feluritele bube numai in centrele universitare, dupa consulturi multidisciplinare si rezolutii publicate in Monitorul Oficial.

Cata lipsa de responsabilitate...

Edited by me_and_myself, 15 April 2007 - 19:53.


#43
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
vezi tu...acum n-o sa-mi permit sa contrazic doua definitii irefutabile care spun ca daca a = b si b = c atunci a = c...
prost am fost eu c-am spus c in loc de a, dar uite pe ce m-am bazat...

Quote

CANESTEN HC, crema , crema
clotrimazolum


Prezentare farmaceutica: Tub de 15 g crema. Compozitie: 1 g Canesten HC crema contine: 0,01 g clotrimazol si 0,01 g hidrocortizon.

Alti ingredienti: alcool benzilic, alcool cetilstearilic, apa distilata, trisalchil (C16-C18)-polio xietilen-4-fosfat, triglicerid.

Indicatii: Canesten are un spectru larg de activitate. Actioneaza asupra dermatofitilor, levurilor, mucegaiurilor si ciupercilor. Toate dermatomicozele provocate de: dermatofiti (Trichophyton infectios, tipuri de Microsporum, Epidermophyton floccosum); levuri (Candida albicans si alte tipuri de Candida); mucegaiuri si alte ciuperci (Malassezia furfur). In afectiunile cutanate provocate de ciuperci si suprainfectate: micoze interdigitale (Tinea pedum, Tinea manuum); micoze ale pielii (Tinea corporis, Pityriasis versicolor); micoze ale plicilor cutanate (Tinea inguinalis, Eritrasma); paronichii in onicomicoze (Tinea unguium); vulvite, balanite; otomicoze.

Quote

Actiune farmacoterapeutica: Nistatina este un antibiotic fungistatic si fungicid, lipsit de activitate antibacteriana. Este activ fata de Candida albicans, Coccidioides immitis, Cryptococcus neoformans, Histoplasma capsulatum, unele blastomicete si Sporotrichum. In terapeutica se foloseste, in principal, impotriva candidozelor, curativ si profilactic. Neomicina este un antibiotic activ fata de diferite tulpini de germeni grampozitivi si gramnegativi: Staphylococus aureus (inclusiv tulpinile rezistente la alte antibiotice), Streptococcus pneumoniae si pyogenes, Escherichia coli, Klebsiella, Haemophilus influenzae, Salmonella typhi, Shigella si Mycobacterium tuberculosis (inclusiv tulpinile rezistente la streptomicina); este inconstant, activ fata de Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, spirochete, actinomicete si Entamoeba hystolytica.

si nu in ultimul rand...

Quote

TRIDERM , unguent
combinatii


Compozitie: Betametazona dipropionat (0,05%), clotrimazol (1%) si gentamicina sulfat (0,1%).

Actiune: Triderm combina actiunile sustinute antiinflamatorii, antipruriginoase si vasoconstrictoare ale dipropionatului de betametazona cu activitatea antifungica a clotrimazolului si cu spectrul larg de activitate bactericida a gentamicinei.

eu nu sunt medic, dar am intampinat astfel de probleme mai in tinerete si le-am folosit pe toate trei...e, si fiecare la randul ei mi-a fost recomandata de medic in situatii diferite...
nu era cazul sa ma iei cu bobarnace, mistouri si alte asemenea...

#44
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postspare-me, on Apr 15 2007, 21:52, said:

vezi tu...acum n-o sa-mi permit sa contrazic doua definitii irefutabile care spun ca daca a = b si b = c atunci a = c...
prost am fost eu c-am spus c in loc de a, dar uite pe ce m-am bazat...
si nu in ultimul rand...
eu nu sunt medic, dar am intampinat astfel de probleme mai in tinerete si le-am folosit pe toate trei...e, si fiecare la randul ei mi-a fost recomandata de medic in situatii diferite...
nu era cazul sa ma iei cu bobarnace, mistouri si alte asemenea...

Gresesti, te-am tratat cu maxima ingaduinta.
Precum poti observa, eu am comparat Tridermul NU cu Canestenul, care intradevar nu are un antibiotic in compozitie, ci cu Nidoflorul.
In rest, confunzi concepte medico-biologice a caror semnificatie o ignori, renunta la a mai da sfaturi dupa ureche.

Apropo de "doua definitii irefutabile care spun ca daca a = b si b = c atunci a = c". Nu exista aici doua definitii, ci doar una, a unei proprietati a unor relatii, sau legi de compunere, matematice, tranzitivitate, pre numele ei. O definitie nu poate fi irefutabila, pentru ca este un simplu enunt care stabileste o regula, sau determina o insusire, enunt care nu trebuie demonstrat sau sustinut in vreun fel anume.

De dragul nostagiilor algebrice din liceu, sa reamintim ce este
Tranzitivitatea
Definitie:
O relatie @ definita pe o multimea  A se numeste tranzitiva daca si numai daca
pentru oricare elemente  x, y, z, din A avem  (x @ y si y @ z ) => (x @ z).

Edited by Thagar, 15 April 2007 - 21:27.


#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Apr 15 2007, 20:45, said:

PS Corect este "candidozic" si nu "candidotic", oh...



Corect, alifiile cu cortizon ar trebui aplicate pe feluritele bube numai in centrele universitare, dupa consulturi multidisciplinare si rezolutii publicate in Monitorul Oficial.

Cata lipsa de responsabilitate...


si mai corect este "anticandidozic", oh... :)

macar spuneti-i naibii sa nu si-o unga cu un preparat cortizonic pana iese la pensie :P


si acum rogu-va, nu transformati si topicul asta intr-un h2h al ariei. unul ajunge.

Edited by mianna, 15 April 2007 - 21:45.


#46
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

View Postmianna, on Apr 15 2007, 22:43, said:

si mai corect este "anticandidozic", oh... :)

macar spuneti-i naibii sa nu si-o unga cu un preparat cortizonic pana iese la pensie :P
si acum rogu-va, nu transformati si topicul asta intr-un h2h al ariei. unul ajunge.

Mai bine vezi de secretariatul tau, lasa dermatologia pe seama cui se pricepe. Sau, si mai bine, citeste naibii macar prospectele alea, capitolul "Indicatii".
(Apropo, cum adica "sa nu si-o unga", ca doar vorbim despre penisul omului. O penis, doua penisuri?:)

Adica sa nu spun de pilda ... antigen candidozic, ci antigen anticandidozic? :)

Edited by Thagar, 15 April 2007 - 21:55.


#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostThagar, on Apr 15 2007, 22:54, said:

Mai bine vezi de secretariatul tau, lasa dermatologia pe seama cui se pricepe. Sau, si mai bine, citeste naibii macar prospectele alea, capitolul "Indicatii".
(Apropo, cum adica "sa nu si-o unga", ca doar vorbim despre penisul omului. O penis, doua penisuri? :)

Adica sa nu spun de pilda ... antigen candidozic, ci antigen anticandidozic? :)


taaaare-mi vine sa-ti spun pe romaneste termenul la genul feminin :lol:

vorbeai de antigen sau de tratament? zici si ca aspirina-i inflamator?


si acum inceteaza flame-ul, ca n-o sa am timp de polemici ori de sters posturi.

#48
makae

makae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2007
De 2 zile ma doare ceafa, capul, spatele si am temperatura si frisoane.
Banuiesc ca ar putea fi de la faptul ca am iesit afara cu capul ud si m-a tras curentul.
Mi se pare o prostie sa ma duc la doctor pt atat. Totusi am nevoie de un sfat avizat pt aceasta problema.
Ma salveaza cineva?

Edited by mianna, 29 April 2007 - 22:13.


#49
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
antialgice, antiinflamatorii, si daca nu trece, medic.

#50
makae

makae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.04.2007

View Postmianna, on Apr 29 2007, 23:14, said:

antialgice, antiinflamatorii, si daca nu trece, medic.
Iti multumesc f. mult. Se pare ca nurofen raceala si gripa contine ce mi-ai recomandat tu. Am luat acum o ora si deja e mai bine.

#51
Bucluc

Bucluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 30.03.2006
SALUTARE TUTUROR ! de cateva luni incoace am o durere (chiar o amorteala ) a genunchiului stang ! SI asta o patesc doar cand stau cu piciorul stang nemiscat ceva timp ! SI ieri am condus..si dupa 40 km am oprit masina ca nu mai puteam de durere ! doar in zona genunchiului stang ! Imediat cum m-am dat jos am facut oleaca de miscare si-a revenit ! ce cauza ar fi!? ce tratament?! ce recomandati!@? :huh:

#52
dark_harry

dark_harry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2007
Am si eu o problema...de catva timp am o durere de cap mai ''speciala''.E ceva cu totul diferit de o migrena obisnuita.E o senzatie de arsura.E greu de explicat.Mi se intampla oricand,in timpul zilei,seara.... Nu stiu ce sa fac.Am incercat cu Algocalmin si alte calmante si nu imi trece.Nu va cer analgezice ci care ar fi cauza acestor ''arsuri''.Sunt destul de intense si sunt nasoale rau. :deadtongue:
Am fost operat de apendicita si inca nu am implinit 1 luna de la operatie.Aceste ''arsuri'' sunt post-operatorii.Oare are vreo legatura??Sa fie anevrism?Sa fie o tumoare?Nu fumez si nu beau deci nu ar putea fi din cauza aceasta.Nu beau cafea si nu sunt hipertensiv[dar sunt "putin" hipotensiv :D ]De asemenea nu stau prea bine cu vederea de cand cu operatia.Imi este greu sa focalizez la distanta. -_-
Durerea este situata in lobul parital,dreapta.Va rog sa ma ajutati!!!Multumesc ;)

Edited by me_and_myself, 25 May 2007 - 08:52.


#53
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007
Manifestarile pot fi legate de operatia de apendicita, mai precis de anestezia de atunci, daca ti s-a efectuat rahianestezie.
Mergi la chirurgul care te-a operat sau, mult mai bine, la un neurolog.

Edited by me_and_myself, 25 May 2007 - 08:52.


#54
dark_harry

dark_harry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.05.2007
Nu....am fost operat cu anestezie totala!!! Am fost la control de 2 ori...dar nu m-am plans de "dureri de cap/arsuri" la medic deoarece nu le-am avut pana zilele trecute :( Asta nu am mai avut arsuri in partea dreapta dar in schimb le am in partea stanga :boredlook: Nush ce am....

Edited by dark_harry, 25 May 2007 - 16:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate