Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Automatizare usa sectionala garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostPaul_l, on Oct 22 2006, 20:51, said:

Daca vrei detalii da-mi un PM si o sa incerc sa-i pun niste poze. Cum o sa faci cind e inchisa sectiunea superioara sa stea vertical si nu pe curba ?


hehe... good point! Treaba asta-i rezolvata foarte simplu prin distantarea rolei de la ultimu segment, ea trebuie facuta reglabila, asfel incat s-o poti regla in pozitie!

Vezi ca sinele verticale, sa NU fie paralele cu golu usii, mai apropiate jos, si mai departate sus... astfel incat usa sa stranga garnitura cand se lasa in jos!

#20
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006

View PostPaul_l, on Oct 22 2006, 19:51, said:

Cum o sa faci cind e inchisa sectiunea superioara sa stea vertical si nu pe curba ?

Rotita de la ultima sectiune de sus este pe o alta sina orizontala, care nu este curbata si merge pana in capat. Deci, practic, sunt 2 sine orizontale.
Ar mai fi o problema realizare sinei in zona curba.

Attached Files

  • Attached File  R1.jpg   18.62K   88 downloads

Edited by fadrianv, 24 October 2006 - 10:02.


#21
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postfadrianv, on Oct 24 2006, 10:48, said:

Rotita de la ultima sectiune de sus este pe o alta sina orizontala, care nu este curbata si merge pana in capat. Deci, practic, sunt 2 sine orizontale.
Ar mai fi o problema realizare sinei in zona curba.

Daca faci sinele ca in desen o sa poti deschide usa numai cu automat care sa traga de sus in interior.  Fa si sina de sus cu o portiune usor inclinata pina la zona de racord a sinei de jos si o sa poti deschide usa si manual din exterior.

#22
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006
Am cumparat o alarma auto si vreau sa o folosesc pt. a deschide/inchide usa, dar... problema:
- cand apas un buton din telecomanda am 12V pe firul rosu si nimic pe firul albastru, ceea ce e ok, motorul fiind actionat intr-un anumit sens pt. a deschide usa
- cand apas un alt buton am 12V pe firul albastru, dar si pe cel rosu.
Intrebarea este cum sa fac, ca atunci cand am 12 V pe firul albastru sa se intrerupa firul rosu. (un fel de releu care atunci cand este alimentat sa deconecteze intrarile, nu sa le conecteze)

Attached Files

  • Attached File  fire.jpg   18.35K   31 downloads


#23
Christiany

Christiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2006

View Postfadrianv, on Nov 29 2006, 13:07, said:

Am cumparat o alarma auto si vreau sa o folosesc pt. a deschide/inchide usa, dar... problema:
- cand apas un buton din telecomanda am 12V pe firul rosu si nimic pe firul albastru, ceea ce e ok, motorul fiind actionat intr-un anumit sens pt. a deschide usa
- cand apas un alt buton am 12V pe firul albastru, dar si pe cel rosu.
Intrebarea este cum sa fac, ca atunci cand am 12 V pe firul albastru sa se intrerupa firul rosu. (un fel de releu care atunci cand este alimentat sa deconecteze intrarile, nu sa le conecteze)

Solutia e simpla, dar trbuie ceva cunostinte de electronica. Eu ma gandesc ca ar merge foarte bine cu porti SI + o poarta NU (inversor). Se poate face cu circuite integrate, sau cu tranzistori si diode, cum vrei, iar pentru ca motorul sa nu-ti "pape" tranzistorii, integratul, preferabil ar fi sa faci circuitul in cutia alarmei inainte de releele proprii (asta daca are iesirile cu relee), daca nu, pui tu relee. Sper sa te ajute, poate mai vin si altii cu idei mai bune, asta e prima care mi-a trecut prin cap. Ti-am atasat si un desen rapid cum poti inlocui portile cu tranzistori (orice NPN). Rezistorii nu sunt calculati, dar din experienta va functiona perfect la 12V

Attached Files


Edited by Christiany, 29 November 2006 - 16:23.


#24
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006

View PostChristiany, on Nov 29 2006, 16:06, said:

Ti-am atasat si un desen rapid cum poti inlocui portile cu tranzistori (orice NPN). Rezistorii nu sunt calculati, dar din experienta va functiona perfect la 12V

   Am fost la un magazin de electronice sa cer rezistentele si tranzistorii si m-a intrebat de cati wati trebuie rezistentele si de care tranzistori (nume).
   Acum, sper sa nu spun o prostie.. puterea rezistentelor este cumva U*I, adica 12V*8A=96W?
   Iar la tranzistori, daca poti te rog sa-mi spui un nume cu care ar functiona schemele.
   Merci

#25
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postfadrianv, on Dec 1 2006, 13:48, said:

Am fost la un magazin de electronice sa cer rezistentele si tranzistorii si m-a intrebat de cati wati trebuie rezistentele si de care tranzistori (nume).
   Acum, sper sa nu spun o prostie.. puterea rezistentelor este cumva U*I, adica 12V*8A=96W?
   Iar la tranzistori, daca poti te rog sa-mi spui un nume cu care ar functiona schemele.
   Merci

Ai gresit la calcule. Rezistentele pot fi de 0.25 W, tranzistori orice npn (2n2222)

#26
Christiany

Christiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.11.2006

View Postfadrianv, on Dec 1 2006, 13:48, said:

Am fost la un magazin de electronice sa cer rezistentele si tranzistorii si m-a intrebat de cati wati trebuie rezistentele si de care tranzistori (nume).
   Acum, sper sa nu spun o prostie.. puterea rezistentelor este cumva U*I, adica 12V*8A=96W?
   Iar la tranzistori, daca poti te rog sa-mi spui un nume cu care ar functiona schemele.
   Merci

Asa cum a zis Paul_l,  tranzistorii pot fi orice tip NPN iar rezistentele de 0,25 W sunt arhisuficiente, nu au decat rol de polarizare a tranzistorilor. Releele pe care le pui la iesire le conectezi ca in desenul alaturat. Diodele care apar in schema nu sunt 100% obligatorii, dar protejeaza tranzistorii de curentul invers generat de relee la deconectare, deci... tu decizi (poti pune 1N4001, 1N4001....5)

Attached Files


Edited by Christiany, 03 December 2006 - 21:05.


#27
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006
Dupa ce m-am chinuit si am facut PCB-ul cu inversorul si cele doua SI-uri am gasit releu care atunci cand primeste curent, contactul este deschis:deadtongue: . Pur si simplu, atunci cand vine curent in punctul B, releul intrerupe curentul pe firul A-C. Simplu  :confuzzled:

Edited by fadrianv, 05 December 2006 - 20:54.


#28
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006
Schemele pe care mi le-ai dat (Christiany) functioneaza, dar pe bucati  :) .
Adica, o poarta "SI" independenta, functioneaza perfect, inversorul, de asemenea, insa daca leg iesirea inversorului (at. cand sunt 12 V) cu o intrare a SI-ului, iar la cealalta intrare aplic tot 12 V, la iesirea SI-ului nu am nimic. Si asta pt. ca pe legatura dintre inversor si SI imi apar la aparatul de masura -0.10 V.
De ce scade tensiunea la 0 V atunci cand conectez inversorul la SI?

#29
fadrianv

fadrianv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.10.2006
Schema PCB

Attached Files

  • Attached File  sch1.jpg   81.19K   42 downloads


#30
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Incearca sa schimbi valoarea rezistentelor. Cele de 1K cu cele de 5K.
Este mai bine asa... Si schema echivalenta este:

[ http://i14.tinypic.com/2csfh46.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Iar legaturile si desenul pentru cablaj se vor face aplasand mai intai piesele si dupa aceea se cauta traseele cele mai simple/scurte.  B)

#31
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postfadrianv, on Dec 7 2006, 16:24, said:

Schema PCB
Si o varianta de cablaj.
Nu este realizata la scara corecta... este doar o idee  :)
[ http://i12.tinypic.com/4ierxpy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate