Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 

De ce tot sare siguranta diferentiala de langa contor?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
furgim

furgim

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 38
  • Înscris: 05.10.2005
Buna ziua

Spuneti-mi va rog de ce ar putea sa sara siguranta diferentiala de langa contorul din casa scarii de la un apartament nou dat in functiune?
In apartament sunt trei circuite: 2 pentru prize cu 3 fire de 2,5 mm diametru fiecare si unul pentru lumina cu 2 fire de 1,5 mm fiecare. Sigurantele sunt bipolare de 16A pentru lumina si de 25A pentru prize. Nu sar niciodata sigurantele din tablou ci doar cea diferentiala de langa contor din casa scarii care are parca 24A

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
MAi da si tu niste detalii cind sare.  Daca sare imediat  cind bagi un consumator pe unul dintre circuite se poate sa fie incurcat in tablou un nul de protectie cu unul de lucru.  Daca sare la un anumit consumator se poate sa fie acel consumator defect.

#3
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Sa nu se inchida cumva circuitul intre faza si pamantare. Sunt suficienti cativa mA in acest caz ca sa sara.

#4
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 bchendran, on Oct 15 2006, 19:09, said:

Sa nu se inchida cumva circuitul intre faza si pamantare. Sunt suficienti cativa mA in acest caz ca sa sara.

30 mA mai exact. Cam atit sunt puse diferentialele respective.  Ele sunt puse de catre compania de electricitate ca sa previna furturile de energie electrica. Nu cumva utilizatorul sa inchida curentul prin pamint si nu prin circuitele contorizate.  Daca are o greseala in tablou pe un circuit si curentul se inchide pe nulul de protectie sare imediat. La fel cu anumiti consumatori care au curenti de fuga catre impamintari.

Edited by Paul_l, 15 October 2006 - 19:42.


#5
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 13.10.2006
Eu am patzito din cauza caldurii, mai precis caldura soarelui, contorii shi blocurile de protectzie fiind pozitzionate afara, spre vest, toata vara sarea porkeria cursing.gif . Iar ne avand nici o alta solutie, am pus un parasolar auto peste contori shi am scapat, Genu asta de sigurante sunt cu bimetal, parca, (rog o corectzie, dak nu e asha) shi asta poate fi o posibila cauza... deci incearca sa-l fereshti de caldura, chiar cu un parasolar, din alea metalizate, bine'nteles cu partea metalizata inspre exterior.

#6
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
QUOTE
Ele sunt puse de catre compania de electricitate ca sa previna furturile de energie electrica.

Deasemenea, iti salveaza viata daca se inchide prin tine circuitul adica daca te curentezi.

#7
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005

 Paul_l, on Oct 15 2006, 19:41, said:

30 mA mai exact. Cam atit sunt puse diferentialele respective.  Ele sunt puse de catre compania de electricitate ca sa previna furturile de energie electrica. Nu cumva utilizatorul sa inchida curentul prin pamint si nu prin circuitele contorizate.  Daca are o greseala in tablou pe un circuit si curentul se inchide pe nulul de protectie sare imediat. La fel cu anumiti consumatori care au curenti de fuga catre impamintari.

In bransament diferentialul are 300mA. Problema mare este nu este voie sa ai 16A la lumina si 25A la prize. Blocul acesta este facut dupa ureche, nu respecta nici un normativ. nu m-ar mira ca in tabloul de apartament nulul de lucru (PEN) sa fie legat cu nulul de protectie (PE).

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Probabil ca tabloul electric este din cele cu nului de protectie legat la cel de lucru. Curentul pe nul se imparte prin cele 2 la "intoarcere" si apare diferenta sesizata de diferential cand consumul creste suficient pentru depasirea celor 300mA (parerea mea este ca pe la 0.8-1.2A se intampla asta depinde de cum este sarmaraia trasa).
Oricum sigurantele sunt enorme - regula era de 6A pe lumina si 10A maxim pe prize. Sunt conductoarele in pereti dimensionate corespunzator pt asemenea curenti sau o sa iti ia foc la prima suprasarcina pe prize?

#9
Shoby007

Shoby007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 09.05.2005
Pentru prize are fir de 2,5 cu protectie de 25 A. Si cum firul de 2,5 in cea mai proasta conditie "poarta" 24 A, din start esti in afara normativului. Dar nu asta ar fi problema. Prizele clasice sunt dimensionate pentru 16 A, asa ca pana ce iti sare termica, priza deja a luat foc! Cat despre diferentialul care iti sare, cum s-a mai spus, ai ceva care "da la masa". Scoate tot din priza, si probeaza unu cate unu electrocasnicele care le ai in casa.

#10
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 stericuta, on Oct 17 2006, 12:18, said:

In bransament diferentialul are 300mA.

Daca are 300mA e pus numai impotriva furtului de curent ca viata nu ti-o mai salveaza.

#11
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Nu stiu daca-s chiar 300 de miliamperi...stiu ca-mi facea demonstratii un prieten de cum pune el mana pe faza si sare siguranta. Si sarea fara sa-l scuture prea tare.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 bchendran, on Oct 17 2006, 17:19, said:

Nu stiu daca-s chiar 300 de miliamperi...stiu ca-mi facea demonstratii un prieten de cum pune el mana pe faza si sare siguranta. Si sarea fara sa-l scuture prea tare.
Si eu imi aminteam ca la diferentialele din prima generatie prin anul 1998 (BMP-uri - bloc de masura si protectie) sensibilitatea era mai mica (parca 6mA) dar erau import Italia. Este posibil ca in normativ acuma sa fie trebuta o valoare MAXIMA acceptata pt diferential dar insemna ca o valoare mai mica nu este acceptabila.
Oricum daca pui mana si sare siguranta SIGUR nu sunt 300mA pt ca pe la 50mA... popa mai are grija ta.

#13
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 16.03.2005

 bchendran, on Oct 17 2006, 23:19, said:

Nu stiu daca-s chiar 300 de miliamperi...stiu ca-mi facea demonstratii un prieten de cum pune el mana pe faza si sare siguranta. Si sarea fara sa-l scuture prea tare.


In bransament, pe instalatia furnizorului, se prevad diferentiale cu 300mA. Noile blocuri de locuinte nici nu sunt racordate daca nu au in bransament diferential de 300mA. Acestea se prevad impotriva furtului de energie.
In tabloul locuintei, pe instalatia utilizatorului, se prevad diferentiale de 30mA sau 10 mA. Acestea asigura protectia contra atingerilor directe si indirecte.

Se observa ca in cazul unei electrocutari se declanseaza siguranta cu diferentialul de 30mA, cea de pe bransament cu 300mA nu declanseaza.

#14
danip00

danip00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.05.2006
salut

vezi ca poate ai prea multe surse in comutatie. am avut si eu problema asta, e adevarat ca nu intr-un apartament si am scapat cand am redus sursele in comutatie. totusi cred ca tu nu ai 86 de surse asa cum am avut eu. acuma mie-mi merge perfect cu 40 de surse (calculatoare, monitoare tv-uri)

#15
cioko80

cioko80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 10.08.2006
Buna ziua, vreau sa stiu daca valorile mele de la o casa sunt bune...
Tensiunea dintre nul si impamtare este de 15V
Intensitatea 0.2A.
Va multumesc.

#16
olaroiu

olaroiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 20.02.2011

 stericuta, on 18th October 2006, 14:57, said:

In bransament, pe instalatia furnizorului, se prevad diferentiale cu 300mA. Noile blocuri de locuinte nici nu sunt racordate daca nu au in bransament diferential de 300mA. Acestea se prevad impotriva furtului de energie.
In tabloul locuintei, pe instalatia utilizatorului, se prevad diferentiale de 30mA sau 10 mA. Acestea asigura protectia contra atingerilor directe si indirecte.

Se observa ca in cazul unei electrocutari se declanseaza siguranta cu diferentialul de 30mA, cea de pe bransament cu 300mA nu declanseaza.
Si daca in bransament, pe instalatia furnizorului pui diferentiala de 30mA, risti sa sara mai des diferentialul?

#17
vasicucu

vasicucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.10.2008

 olaroiu, on 1st April 2011, 08:42, said:

Si daca in bransament, pe instalatia furnizorului pui diferentiala de 30mA, risti sa sara mai des diferentialul?
Da. În branșament diferențiala mai avea un rol. La BMPM-urile echipate cu DPST (dispozitiv de protecție la supratensiune) diferențiala era obligatorie pentru funcționarea acestor DPST-uri. Adică la apariția unei supratensiuni, DPST dezechilibrează diferențiala și astfel se întrerupe curentul. S-au dovedit defectuase aceste DPST-uri și nu prea mai apar în echiparea BPM. De altfel nu se mai echipează nici cu diferențiale. Recomand și eu să nu se mai pună diferențială de loc, ci să se înlocuiască cu o bipolară (de 25 A sau chiar de 32 A).

#18
albertinho1990

albertinho1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.05.2009
Buna ziua! Am si eu un tablou electirc cu 2 sigurante monopolare. Acum am mai extins casa cu o baie si un hol, motiv pt care imi trebuie alt panou de sigurante sa adaug si baia in circuitul electic. M-am gandit sa mut panoul de sigurante mai in spate si in locul lui sa bag o doza  unde o sa le fac legaura ca sa prelungesc firele pana la noul panou. Pentru baie m-am gandit sa adaug o siguranta diferentiala de 20A si Delta=30mA, pentru ca in baie o sa am o cada cu hidromasaj boiler electric masina de spalat..... Nu stiu sigur daca sa pun siguranta diferentiala doar pe priza de unde sa alimentez cada cu hidromasaj sau pe toata baia... As vrea sa -mi spuneti dvs daca e ok sau o alta idee. multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate