Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

"In Romania rata pirateriei software este mai mare de 70%"

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
"In Romania rata pirateriei este mai mare de 70%, cifra de neimaginat in Comunitatea Europeana, problema nu reprezinta legea sau lipsa acesteia ci aplicarea ei"    
Sotin Talpes, intr-o emisiunne la TMCTV.

Oare acesta este adevarul, trebuie sa aplicam strict legea si rezolvam toate problemele?
Eu cred ca nu se poate poate face o comparatie cu UE, in cazul nostru. Acolo posibilitatile financiare sunt altele decat la noi. Nimeni nu mai are timp sa caute nu stiu ce copie de win, careia nu ii functioneaza serial no. sau orice alta aplicatie piratata, pentru telefonul mobil. Daca au nevoie de ceva, merg la magazin si cumpara ori intra direct de acasa pe internet si comanda ... findca este ieftin. Timpul, care se pierde pentru a gasi un program piratat, este foarte mare... nu merita efortul. Sa vorbim de ce e la noi? nu are rost stim foarte bine ce inseamna cateva sute de euro, pentru un winxp...

Cu siguranta ca este foarte important ca institutiile sa-si faca treaba, insa nu cred ca vor putea umbla prea mult la acel procent. Poate doar daca vor obliga toate institutiile statului, sa foloseasca soft curat... Tragem tare de astia si vom miscora si cifra asta, si tot nu am facut mare lucru.

Concluzie:
Este un lucru care se va rezolva de la sine in urmatorii ani, daca ne vedem de treburile importante.

Edited by floraur, 01 October 2006 - 00:40.


#2
nebux

nebux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2006
locuiesc afara si imi convine sa cumpar softurile, jocuri etc deoarece raportat l salariul pa care il am este convenabil
dar daca ar fi sa stau in Romania atunci situatia s-ar schimba. pt 200€ c-am cat ar fi un venit minin ( nu am idee) in care scazi mancare, haine, intretinere nu-ti mai raman mai nimic. daca preturile s-ar raporta la salariul mediu din romania atunci ti-ar conveni 500.000 mii pe win XP, totusi nu este asa si singura solutie este....

#3
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

daca ar fi sa stau in Romania atunci situatia s-ar schimba. pt 200€ c-am cat ar fi un venit minin ( nu am idee) in care scazi mancare, haine, intretinere nu-ti mai raman mai nimic. daca preturile s-ar raporta la salariul mediu din romania atunci ti-ar conveni 500.000 mii pe win XP, totusi nu este asa si singura solutie este....

Pai chiar nu ai idee, pana sa avem un venit minim de 200€ mai este mult de mancat tranzitie. In orasele de provincie salariul de 100€ este majoritar.

#4
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postfloraur, on Oct 1 2006, 01:38, said:

"In Romania rata pirateriei este mai mare de 70%, cifra de neimaginat in Comunitatea Europeana, problema nu reprezinta legea sau lipsa acesteia ci aplicarea ei"    
Sotin Talpes, intr-o emisiunne la TMCTV.

ahem...aplicarea ei nu e nici in alte tari din UE, stai tu linistit...


Oare acesta este adevarul, trebuie sa aplicam strict legea si rezolvam toate problemele?
Eu cred ca nu se poate poate face o comparatie cu UE, in cazul nostru. Acolo posibilitatile financiare sunt altele decat la noi. Nimeni nu mai are timp sa caute nu stiu ce copie de win, careia nu ii functioneaza serial no. sau orice alta aplicatie piratata, pentru telefonul mobil. Daca au nevoie de ceva, merg la magazin si cumpara ori intra direct de acasa pe internet si comanda ... findca este ieftin. Timpul, care se pierde pentru a gasi un program piratat, este foarte mare... nu merita efortul. Sa vorbim de ce e la noi? nu are rost stim foarte bine ce inseamna cateva sute de euro, pentru un winxp...

Timp ? in 20 de secunde as putea avea Windows XP de pe DC++. la fel si strainii. cumparaturile se fac intr-adevar din cauza faptului ca puterea lor de cumparare e CEVA mai mare dar nu este extrem de mare. si la ei se fura asa ca nu vad unde bati...vad ca toti mai multi cred ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada si ca toata lumea isi permite orice...nu stau lucrurile chiar asa, ma intreb pe ce baza faci astfel de afirmatii. Si in romania o familie cu doua salarii medii, te asigur ca isi cumpara soft.

Cu siguranta ca este foarte important ca institutiile sa-si faca treaba, insa nu cred ca vor putea umbla prea mult la acel procent. Poate doar daca vor obliga toate institutiile statului, sa foloseasca soft curat... Tragem tare de astia si vom miscora si cifra asta, si tot nu am facut mare lucru.

Nu or sa umble pentru ca romanul e comod si sincer nu prea au ce face...doar nu or sa dea zeci de mii de amenzi si sa distruga x sisteme de stocare cu chestii piratate...nu au EI timpul ala. Plus ca e greu sa umble cineva din usa in usa pe la firme si sa verifice pe putin 20 de calculatoare. In cazul ca firma are call center...peste 500. :D


Concluzie:
Este un lucru care se va rezolva de la sine in urmatorii ani, daca ne vedem de treburile importante.

Vrei sa zici urmatorii 50-100 de ani :P...as vrea sa fie adevarat dar uite ca noi suntem romani si la noi cu solutii din astea fulger nu prea merge ;)


#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ideea e ca ar trebui sa treaca mai intai pe la firme, care fac bani din asta. Daca la userii normali (casnici) mi se pare cat de cat acceptabila aceasta practica (folosirea de soft piratat), in cazul firmelor mi se pare innaceptabil. Desi o sa apara mars si o imi faca morala :)

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

Timp ? in 20 de secunde as putea avea Windows XP de pe DC++. la fel si strainii. cumparaturile se fac intr-adevar din cauza faptului ca puterea lor de cumparare e CEVA mai mare dar nu este extrem de mare. si la ei se fura asa ca nu vad unde bati...vad ca toti mai multi cred ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada si ca toata lumea isi permite orice...nu stau lucrurile chiar asa, ma intreb pe ce baza faci astfel de afirmatii. Si in romania o familie cu doua salarii medii, te asigur ca isi cumpara soft.

1. Folosesti DC++, fiindca este un program de care ai auzit de la altii. La noi toata lumea il foloseste, mai ales pentru comunicare in retea. In Vest nu e chiar asa cunoscuta, aceasta metoda de "a face rost de informatie", nu exista nici retele asa multe care sa sustina dezvoltarea unei comunitati imporatante. Nu spun ca nu sunt hub-uri si acolo, dar in raport cu ce trafic exista la noi... e nesemnificativa similitudinea aratata de tine.

2. Se fura in toata lumea, dar nu ca la noi. Aici toata lumea invata sa isi faca rost de ce are nevoie, fara a realiza macar ca ceea ce fac este ilegal. Pana la urma  toti stim unde sa cautam, daca ne trebuie cava neaparat.

3. De cate ori nu ai stat in fata computerului ore, pentru a cauta un antivirus si crack la acesta? Daca spui ca nu ai facut asta inseamna ca nu faci parte din majoritate, ai fi o exceptie.
Chiar crezi ca e mai ieftin sa pierzi atata timp, in loc sa dai 25$ si sa mergi la servici in timpul asta, unde castigi macar 7$/ora? (am extrapolat, dar cred ca se intelege ce vreau sa spun).

4.Daca este cineva aici, care locuieste afara si confirma ca nu merita sa cauti in draci fake-uri, vii tu si imi arunci asa la misto ... "visezi caini cu colaci in coada de UE"... Chiar nu ma asteptam la tine, sa faci astfel de afirmatii. Mai  afirmi ca la noi lumea cumpara winxp cu licenta, din doua salarii medii... habar nu ai ce vorbesti, nici nu cred ca ai idee la ce valoare se ridica salariul mediu in Romania. Daca ai fi stiut, cred ca te mai gandeai putin... Chiar as vrea sa stiu si eu, pe ce baza faci tu aceste afirmatii...

"Spre deosebire de restul statelor membre sau candidate la UE, salariul mediu in Romania este ceva mai mic de 200 de euro, depasind doar cei 180 de euro ai bulgarilor. Pe de alta parte, Romania a avut parte de cele mai mari cresteri salariale, secundata de Bulgaria."

sursa www.HotNews.ro
AICI

In rest sunt de acord cu ce spui tu...

#7
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View Postfloraur, on Oct 1 2006, 17:23, said:

4.Daca este cineva aici, care locuieste afara si confirma ca nu merita sa cauti in draci fake-uri, vii tu si imi arunci asa la misto ... "visezi caini cu colaci in coada de UE"... Chiar nu ma asteptam la tine, sa faci astfel de afirmatii. Mai  afirmi ca la noi lumea cumpara winxp cu licenta, din doua salarii medii... habar nu ai ce vorbesti, nici nu cred ca ai idee la ce valoare se ridica salariul mediu in Romania. Daca ai fi stiut, cred ca te mai gandeai putin... Chiar as vrea sa stiu si eu, pe ce baza faci tu aceste afirmatii...

"Spre deosebire de restul statelor membre sau candidate la UE, salariul mediu in Romania este ceva mai mic de 200 de euro, depasind doar cei 180 de euro ai bulgarilor. Pe de alta parte, Romania a avut parte de cele mai mari cresteri salariale, secundata de Bulgaria."

In rest sunt de acord cu ce spui tu...

ziceam de soft nu neaparat de windows care se stie ca e piratat mai peste tot.

salariul mediu net lunar in anul 2005 a fost de 848 RON. Sursa http://www.insse.ro/ Din doua salarii (16 mil) eu zic ca un joc sau un antivirus odata la doua luni se poate cumpara...ca nici strainii nu cumpara software zilnic. Zic ceea ce zic pentru ca generalizezi. Stiai de exemplu ca francezii de cand au intrat in UE o duc din ce in ce mai prost ? Nu fac niste afirmatii nefondate, puterea de cumparare a unui francez de exemplu e ceva mai mare fata de a noastra (in sensul ca isi pot permite ceva mai mult lux si sunt mai bine ajutati de stat) dar comparativ cu salariul la ei si restul cheltuielilor...cam tot pe acolo se ajunge. Chiria de exemplu pentru un apartament de 2 camere in Paris la periferie variaza intre 450 si 700 de euro, ceea ce la un salariu de 1500 de euro (parca asta e mediu la ei) e enorm...

asa ca revenind la soft, ai da 150 de euro pe windows in situatia de mai sus ? eu ca francez nu as da, din principiu astia sunt mai zgarciti ca noi :D

Edited by angel, 01 October 2006 - 16:58.


#8
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
Daca nesimtitii ar alinia si preturile la salarii nu ar mai fi atata piraterie.

Una e sa castigi 2000 euro lunar si alta 200.   S-ar cumpara Windows daca ar costa 15 euro adica n% din salariu.

Edited by fiberspeeder, 01 October 2006 - 17:19.


#9
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

View Postfloraur, on Oct 1 2006, 01:38, said:

Oare acesta este adevarul, trebuie sa aplicam strict legea si rezolvam toate problemele?
Eu cred ca nu se poate poate face o comparatie cu UE, in cazul nostru. Acolo posibilitatile financiare sunt altele decat la noi. Nimeni nu mai are timp sa caute nu stiu ce copie de win, careia nu ii functioneaza serial no. sau orice alta aplicatie piratata, pentru telefonul mobil.
Ai dreptate.. nu-mi permit un BMW deci e dreptul meu sa-l fur din Germania direct din fabrica!.. is sarac, ce vrei?...

#10
radup

radup

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 02.04.2003

View PostGarfield, on Oct 1 2006, 19:24, said:

Ai dreptate.. nu-mi permit un BMW deci e dreptul meu sa-l fur din Germania direct din fabrica!.. is sarac, ce vrei?...


cauta pe google : ferrari piratat in China ca sa-ti dai seama de fenomen

#11
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postfiberspeeder, on Oct 1 2006, 18:18, said:

Daca nesimtitii ar alinia si preturile la salarii nu ar mai fi atata piraterie.

Una e sa castigi 2000 euro lunar si alta 200.   S-ar cumpara Windows daca ar costa 15 euro adica n% din salariu.

Daca maine ai afla ca OMV Petrom exporta gazul romanesc in Rep. Moldova la un pret pe jumatate decit il da pe piata interna pe motiv ca acolo veniturile sunt mai mici ce parere ai avea ?

In arhitectura dupa realizarea unui proiect, mai ales pentru clienti persoane fizice, se face un desen animat prin care clientul este plimbat prin cladire. Softul respectiv poate costa mii de euro, calculatorul poate 500. Ce sansa are o firma care a cumparat licenta sa cistige o licitatie pentru renderizarea unei case in comparatie cu cineva ce a piratat ? Este vorba de citeva sute de euro per proiect ...

Un Excell costa 400. Cine il pirateaza are in principal doua motive:
1. Are nevoie de anumite functii unice ale sale
2. Nu stie sa utilizeze Open Office sau altceva similar.

De primul caz poate fi vorba numai cind il utilizezi pentru managementul unei afaceri serioase, nu exista scuza in acest caz pentru ca facilitatile aduse de Excell se concretizeaza in venituri apreciabile. In al doilea caz este vorba de lene, imoralitate si de partea cu oul din proverbul cu azi oul maine boul!

Si da, jocul pe calculator nu este o necesitate, dimpotriva!

Ar trebui sa apreciati scamatoriile pe care le face Microsoft Romania. De curind au avut o promotie in care de facto o licenta XP Pro costa 550 RON - pret de OEM. Desigur o fac in primul rand pentru ei, nu degeaba a fost promovat Hotaran, dar de asta beneficiem toti. Oare citi dintre cei care se plang de preturi isi pun problema macar din decenta sa urmareasca ce promotii si oportunitati exista ? Citi dintre cei care se ocupa cu programarea au auzit de programul Empower de la Microsoft ? Nu am nici o relatie cu MS dar cred ca ar fi necesar sa ajungem macar in stadiul in care cind se vorbeste de piratare cei cu musca pe caciula sa faca ciocul mic. Asa ar fi decent si ar dovedi o atitudine onesta.

#12
fiberspeeder

fiberspeeder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 09.02.2006
http://www.gandul.in...unarul_omv.html

OMV isi permite acum sa si dea gratis gazul moldovenilor, poate asa ar pune saracii banii deoparte si ar lua niste Windows legal :)

Si asa avem cred ca cel mai mare pret platit la gaze din Europa gratie unor "negocieri" duse de alesi...

Recenta promotie MS e penibila, apare in curand Vista si ei au cam acelasi pret la XP ca la inceputuri...

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

Ai dreptate.. nu-mi permit un BMW deci e dreptul meu sa-l fur din Germania direct din fabrica!.. is sarac, ce vrei?...

Tu chiar faci o comparatie deplasata... Adica, ori vad un film, pe care il iau din retea (moca) ori fur un BMW, e cam tot acelasi lucru? Nu pot sa cred ca poti sa vii cu asemenea argumente.

Quote

In arhitectura dupa realizarea unui proiect, mai ales pentru clienti persoane fizice, se face un desen animat prin care clientul este plimbat prin cladire. Softul respectiv poate costa mii de euro, calculatorul poate 500. Ce sansa are o firma care a cumparat licenta sa cistige o licitatie pentru renderizarea unei case in comparatie cu cineva ce a piratat ? Este vorba de citeva sute de euro per proiect ...

Voi va plangeti, arhitectii? Adica, arhitectii buni? Ar mai trebui sa vad si un notar, care sa spuna ca nu are bani de Legis Software...
Mergi la un arhitect si ceri o simpla semnatura si o stampila, te beleste de te ia draq. Daca pui intrebari vizavi de pret, ti se raspunde ca nu se poate mai putin, datorita Corpului Arhitectilor... Aveti niste preturi de monopol, ceea ce nu e foarte corect. Daca voi nu mai aveti cu ce, atunci cine sa mai poata plati un soft?
In speta ta, este intradevar o nedreptate, insa tot Corpul Arhitectilor din Romania ar trebui sa se ocupe de fairplay-ul dintre voi, nu sa se astepte de la stat... La ce parte are de la fiecare "contribuabil" si-ar permite...


Quote

De primul caz poate fi vorba numai cind il utilizezi pentru managementul unei afaceri serioase, nu exista scuza in acest caz pentru ca facilitatile aduse de Excell se concretizeaza in venituri apreciabile. In al doilea caz este vorba de lene, imoralitate si de partea cu oul din proverbul cu azi oul maine boul!

Valabil doar in cazul societatilor comerciale, nu si in cazul persoanelor fizice (home users).

Quote

Nu am nici o relatie cu MS dar cred ca ar fi necesar sa ajungem macar in stadiul in care cind se vorbeste de piratare cei cu musca pe caciula sa faca ciocul mic. Asa ar fi decent si ar dovedi o atitudine onesta.

1. Care e problema cu Microsoft, ca nu inteleg? Microsoft nu are nicio intentie de a interveni in directia pirateriei "de acasa". Chiar agreaza tacit, utilizarea produselor lor. E acelasi lucru ca si cu heroina, prima data ti se da moaca, te inveti cu ea si apoi mai ceri. La un moment dat ajungi sa platesti... Asa se face si cu produsele MS. Inchid ochii la cei care folosesc acasa, in caminele de studenti, facultati, licee, etc. In momentul in care elevul  merge la servici, va cere Office si WinXP. Seful ce sa faca? se duce si cumpara. Cam asta este strategia, asa ca hai sa nu-i mai plangem. Daca nu au facut gat, pentru miile de computere de la stat, care nu au licentele in regula, este pentru ca le convine mai mult asa, decat sa trimita viitorii clienti la Open Sourse.
2. Corect este ca atunci cand inviti pe cineva la "o atitudine modesta", ar fi bine sa pui un quote, asa vom sti exact despre ce vorbesti si la cine te referi.

#14
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View Postfloraur, on Oct 2 2006, 01:33, said:

1. Care e problema cu Microsoft, ca nu inteleg? Microsoft nu are nicio intentie de a interveni in directia pirateriei "de acasa". Chiar agreaza tacit, utilizarea produselor lor. E acelasi lucru ca si cu heroina, prima data ti se da moaca, te inveti cu ea si apoi mai ceri. La un moment dat ajungi sa platesti... Asa se face si cu produsele MS. Inchid ochii la cei care folosesc acasa, in caminele de studenti, facultati, licee, etc. In momentul in care elevul  merge la servici, va cere Office si WinXP. Seful ce sa faca? se duce si cumpara. Cam asta este strategia, asa ca hai sa nu-i mai plangem. Daca nu au facut gat, pentru miile de computere de la stat, care nu au licentele in regula, este pentru ca le convine mai mult asa, decat sa trimita viitorii clienti la Open Sourse.
2. Corect este ca atunci cand inviti pe cineva la "o atitudine modesta", ar fi bine sa pui un quote, asa vom sti exact despre ce vorbesti si la cine te referi.

Atit Microsoft cit si o atitudine in opinia mea deplasata erau citate in postul meu.


View Postfloraur, on Oct 2 2006, 01:33, said:

Voi va plangeti, arhitectii? Adica, arhitectii buni? Ar mai trebui sa vad si un notar, care sa spuna ca nu are bani de Legis Software...
Mergi la un arhitect si ceri o simpla semnatura si o stampila, te beleste de te ia draq. Daca pui intrebari vizavi de pret, ti se raspunde ca nu se poate mai putin, datorita Corpului Arhitectilor... Aveti niste preturi de monopol, ceea ce nu e foarte corect. Daca voi nu mai aveti cu ce, atunci cine sa mai poata plati un soft?
In speta ta, este intradevar o nedreptate, insa tot Corpul Arhitectilor din Romania ar trebui sa se ocupe de fairplay-ul dintre voi, nu sa se astepte de la stat... La ce parte are de la fiecare "contribuabil" si-ar permite...

Nu sunt arhitect. In acest week-end a fost la un jurnal TV un reportaj despre facultatea de arhitectura din Timisoara care este lasata in parasire. Daca atit de buna piata oare de ce nu avem inflatie de arhitecti ? Poate pentru ca iti trebuie talent ?

O lege a economiei de piata spune ca costul pe produs scade cu volumul productiei, in cazul discutat firmele "mici" si homeuserii distrug acest principiu si astfel strica piata. Astfel firmele mici vor ramine mici iar homeuserii vor ramine niste negrii cu munca la domiciliu.

#15
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Legat de preturi le software - si aici nu vorbesc de sisteme de operare si/sau aplicatii gen office.

Intamplarea face sa lucrez in domeniul acesta (reseller autorizat software CAD/CAM) si ne lovim frecvent de problema pirateriei cat si de cea a preturilor.

Unii dintre furnizorii cu care lucram au acceptat ca, la inceput, sa lucrarm cu niste preturi "speciale pentru Romania" deoarece au inteles situatia de aici. Altii nu.
In domeniul acestui tip de aplicatii, cheltuielile de dezvoltare a unui soft competitiv sunt semnificative. In plus, acest gen de aplicatii ADUCE bani.

Sa va dau doua exemple concrete, poate se va intelege mai bine acest fenomen:

1. "De ce nu se reduc preturile pe anumite piete/domenii?"

Cu doua saptamani in urma, am fost la un client pentru prezentarea unor solutii software pentr industria constructiilor metalice.
Este vorba de niste module pentru generarea desfasuratelor unui corp 3D pentru debitare ulterioara.
Pretul de pe lista "veche" era de 295 $. Pe lista noua era 595 $.
Bineinteles ca am intrebat producatorul DE CE apare acesta diferenta.
Raspunsul este concludent pentru cei ce-si pun intrebarea de cenu sunt anumite soft-uri mai ieftine: " Cheltuielile de dezvoltare sunt mari. Datorita faptului ca, la un moment dat s-a constatat o cerere mare in acest domeniu, s-a considerat ca o reducere a pretului va creste vanzarile. Dupa un an, s-a constatat ca acest lucru nu s-a intamplat, si in consecinta sa revenit la preturile initiale".

2. "Licentele software sunt scumpe pentru puterea financiara din Romania".

Partial adevarat, DAR - si aici vorbesc strict de domeniul in care lucrez -
firmele din Romania NU STIU sa cumpere software. Exista un sindrom "Mercedes" si in acest domeniu, si asta preponderent in firmele romanesti, in cele cu capitalk strain, nu l-am intalnit.
Indiferente cat de putin complexe sunt produsele lor, toti vor sa lucreze cu solutii de top gen CATIA sau ProE.
Este corecta faptul ca acestea sunt solutii software extrem de puternice, DAR, de cele mai multe ori, in practica, firmele de la noi folosesc a 10-a parte din capabilitatile acestora. Dar nu se reorienteaza spre solutii mai ieftine cu care pot sa-si faca perfect treaba la 5% din pretul acestora.

Este ca si cum ai avea de traversat un parau, dar, in loc sa-ti iei o barca iti cumperi un portavion !

Si atunci, normal ca li se pare scump si, in consecinta lucreaza cu soft-uri pirat, ca, poate, au noroc si nu-i intreaba nimeni ....

#16
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View Postangel, on Oct 1 2006, 17:57, said:

ziceam de soft nu neaparat de windows care se stie ca e piratat mai peste tot.

salariul mediu net lunar in anul 2005 a fost de 848 RON. Sursa http://www.insse.ro/ Din doua salarii (16 mil) eu zic ca un joc sau un antivirus odata la doua luni se poate cumpara...ca nici strainii nu cumpara software zilnic.

Cred ca glumesti :) Din 16 milioane, iti platesti mai intai chirie si facturi. Apoi iti iei de mancare si sa zicem ca iti mai raman ceva bani. Ce cumperi? Haine sau software? De ce nu faci un calcul procentual? Cat % din venitul lunar investeste un francez, de exemplu, in cumpararea de soft?

Quote

Zic ceea ce zic pentru ca generalizezi. Stiai de exemplu ca francezii de cand au intrat in UE o duc din ce in ce mai prost ? Nu fac niste afirmatii nefondate, puterea de cumparare a unui francez de exemplu e ceva mai mare fata de a noastra (in sensul ca isi pot permite ceva mai mult lux si sunt mai bine ajutati de stat) dar comparativ cu salariul la ei si restul cheltuielilor...cam tot pe acolo se ajunge. Chiria de exemplu pentru un apartament de 2 camere in Paris la periferie variaza intre 450 si 700 de euro, ceea ce la un salariu de 1500 de euro (parca asta e mediu la ei) e enorm...

O chirie de 700 de euro la 2 salarii de 1500, parca suna altfel nu? Cum suna 2 salarii de 250 de euro la o chirie de 200 (asta in cel mai bun caz)?

Edited by obnoxious, 02 October 2006 - 10:48.


#17
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Toate lumea se pricepe a da cu paru , mai putini sa vina cu idei constructive. Numai masuri impotriva pirateriei prin forta stiti sa luati dar nu loveste nimeni la radacina.
Talpes asta parca e de la Softwin.

1. Sa fie tarife preferentiale la licente pentru tarile "in curs de dezvoltare". ( Sa spunem ca 50-80$ RON sa fie o  licenta de Windows XP.) Daca cei de la M$ nu inteleg ca daca vor sa vanda ceva pe aceste piete  trebuie sa puna preturi pe masura salariilor de aici. Le garantez ca avand preturile de mai sus o sa scoata mai multi bani decat in conditiile actuale cand cumpara licente doar firmele.

2. Starpirea pirateriei duce la scaderi semnificative a vanzarilor de hardware. Sa vezi cum dau faliment firmele de pe la noi.  CE rost sa iti cumperi placa aia video , procesorul ala , etc cand tu  jocuri care sa profite de noua ta placa/procesor pe linux nem tu dom. Vreti nu vreti pirateria face vanzarile la hardware. D'aia upgradeaza lumea , d'aia le trebuie Core Duo si alte memorii noi , alte hdd-uri , etc etc

#18
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postfloraur, on Oct 1 2006, 17:23, said:

1. Folosesti DC++, fiindca este un program de care ai auzit de la altii. La noi toata lumea il foloseste, mai ales pentru comunicare in retea. In Vest nu e chiar asa cunoscuta, aceasta metoda de "a face rost de informatie", nu exista nici retele asa multe care sa sustina dezvoltarea unei comunitati imporatante. Nu spun ca nu sunt hub-uri si acolo, dar in raport cu ce trafic exista la noi... e nesemnificativa similitudinea aratata de tine.
esti neinformat, ia intra pe hub-urile din suedia si o sa vezi ca sunt de 10 ori mai mari ca ale noastre.

View Postfloraur, on Oct 1 2006, 17:23, said:

3. De cate ori nu ai stat in fata computerului ore, pentru a cauta un antivirus si crack la acesta? Daca spui ca nu ai facut asta inseamna ca nu faci parte din majoritate, ai fi o exceptie.
Chiar crezi ca e mai ieftin sa pierzi atata timp, in loc sa dai 25$ si sa mergi la servici in timpul asta, unde castigi macar 7$/ora? (am extrapolat, dar cred ca se intelege ce vreau sa spun).
niciodata, din 2 motive:
- exista de mult timp antivirusuri gratuite, mai nou folosesc avast (care desi exista si in varianta gratuita este totusi bunicel). mi se pare deplasat sa folosesti solutii comerciale piratate atat timp cat ai variante gratuite bune.
- nu e nevoie de ore, in 5 minute ai ce vrei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate