Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU
 Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 

floricele

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
fedora_core_2005

fedora_core_2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.07.2005
Am cumparat vreo 2 kg de boabe de porumb de facut floricele, partea nasoala ca nu sunt uscate, nu se desfac in tigaie. Stiti cumva o metoda cum le-as putea usca mai repede si ceva retete sau metode de preparare????

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pai... ca sa se usuce mai repede, creste suprafata pe care le pui la uscat ca sa nu stea unele peste altele.

Si cat despre preparat, o sa iti trebuiasca o tigaie cu capac si cam atat.

Metoda: pui ulei in tigaie cat sa acoperi tot fundul tigaii, la foc mediu sau mare (eu prefer mare), cand uleiul ajunge la temperatura optima pui porumb tot cat sa acopere fundul tigaii (eventual mai putin, cam 100 de grame la o tigaie normala), poti sa pui sare acum sau la sfarsit, pui capacul, ridici putin tigaia de pe foc si o misti ca sa acopere uleiul boabele si... astepti. Daca ai rabdare, o mai misti din cand in cand in timp ce sar boabele. :) In cazul in care ti se ridica capacul de la prea mult popcorn, tine'l apasat. After all, popcorn putin strivit e mai bun ca popcorn pe jos. :D Dupa ce nu se mai aud zgomote din tigaie (sau se rareste destul de mult frecventa) poti sa iei tigaia de pe foc si sa golesti continutul in ceva. Daca vrei sa iti mai faci o tura de popcorn, poti sa pui direct uleiul si boabele pt ca tigaia e destul de fierbinte.

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
a, si la afarsit potisa le amesteci cu delikat, boia , piper, ce mai vrei tu. eu imi fac acasa la tara, din porumb rosu, special pentru floricele, si cu delikat.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mie imi place fara delikkat. Prima data fa'ti simple si mai vezi tu cu ce iti place. :)

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Mare atentie cu uscatu... daca-s prea uscate iar nu sar!
Defapt ele explodeaza din cauza presiunii acumlate de vaporilor de apa supraincalziti... daca nu-i apa destula nu se face presiune si nu mai pocnesc!

Vorbesc din experienta... eu le fac fie in microunde in vas de sticla termorezistenta cu capac (yena) fie intr-un device pentru facut popcorn. Dezavantajul ultimului e ca functioneaza cu aer fierbinte si nu poti sa adaugi sare sau ulei decat dupa... dar tot nu ies ca alea sarite din ulei!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate