Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Un model de stabilire a pretului pentru servicii de optimizare?!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
Azi dimineata un fost client mi-a povestit cum numarul comenzilor luate de firma lui, datorita cresterii pozitiei saitului in motoarele de cautare, a crescut exponential pe masura ce saitul firmei urca in cautari. Optimizarea pe care i-am facut-o acum un an abia acum incepe sa aibe rezultate si pentru respeciva firma, in acest moment, valoreaza incredibil de mult (optimizarea).

Deoarece pretul aplicat la vremea respectiva a fost fix si nu a convenit la niciuna dintre parti:
  • mie pentru ca daca situl lui ajunge sus in rezultate, optimizarea va valorea foare mult pt el
  • lui pentru ca pentru pretul cerut nu iam putat garanta rezultate
Am tot incercat sa gasesc un model de pret care sa nu aiba neajunsurile de mai sus. Iata la ce m-am gandit: O plata care creste exponential cu pozitia sitului in motoarele de cautare pentru un anumit keyword pentru o anumita perioada de timp. De exemplu optimizatorul OO se angajeaza sa faca SEO pentru situl firmei FF pentru keyword-ul KK. OO este platit astfel:
  • 100E cand situl ajunge in pagina 4 Google pentru respectivul keyword
  • 200E pentru pagina 3..
  • 400E pentru pagina 2..
  • 800E pentru pagina 1..
Sumele sunt arbitrare.

Deoarece rezultatele tind sa fluctueze, se pot face si alte constrangeri de exemplu, cei 800E pentru pagina 1 ii poti lua numai dupa ce situl a stat in pagina 1 pentru cel putin 30 de zile, sau eventual ii poti lua la fiecare 30 de zile:D.

Un asemenea angajament ar presupune desigur un contract bine definit si stabilit de cele doua parti, si desigur o nota de incredere, insa cred ca este o metoda mult mai buna decat o plata fixa sau late metode de  calculatie a pretului. Daca optimizatorul nu da rezultate firma nu este obligata sa plateasca nimic.

Voi ce ziceti? Mie mi se pare foarte naturala abordarea, poate unii dintre voi chiar o folosesc? Criticile sunt mereu binevenite.

#2
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Nu conteaza pagina sau pozitia pe care se afla site-ul clientului, omule.

Conteaza cat trafic ii aduce.

#3
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

 Expertu, on Sep 27 2006, 19:32, said:

Conteaza cat trafic ii aduce.


Acuma daca o fi pozitia in SERP's , trafic sau leaduri, putem face un model similar de calculatie a pretului pe fiecare.

Mie cel descris mai sus mi se pare cel mai usor de contorizat (si evident) pentru amandoua partile. Un pret pe trafic este ok insa trebuie sa intrii in detalii cu cealalta parte si sa ii explici diferenta intre ipuri si vizitatori, sa stai cu ea sa aduni impreuna statisticile din Trafic, sa diferentiezi intre traficul direct (poate firma are niste campanii offline) si traficul din munca ta, etc... . Iar leadurile, daca nu vinzi ceva online, sunt greu de contorizat.

#4
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Rationamentul are o eroare de fundament. Ce te faci daca clientul decide ca nu ai avut rezultate, angajeaza alta firma si ale tale abia de atunci incep sa se vada serios (Google update)

#5
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002

 miromulus, on Sep 27 2006, 22:35, said:

Rationamentul are o eroare de fundament. Ce te faci daca clientul decide ca nu ai avut rezultate, angajeaza alta firma si ale tale abia de atunci incep sa se vada serios (Google update)

Problema pe care o ridici nu e neaparat angajarea altei persoane pentru aceleasi servicii ci renuntarea la serviciile firmei tale, caz in care intradevar risti sa ramai fara nici un ban, se poate insa decide de la inceput durata contractului (un an, 6 luni) si clauzele de intrerupere a contractului intre cele 2 parti.

Clientii trebuie facuti sa inteleaga ca SEO este o investitie pe termen lung (in sensul de cel putin 6 luni) si ca rezultatele vin in timp, daca nu vor sa inteleaga treaba asta probabil nu vreti sa aveti de-a face cu ei.

#6
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
SEO e o investitie pe termen foarte lung, nu doar lung. Eu am tot spus faptul ca nu e suficienta optimizarea unui site si promovarea lui facuta o data, in baza unui contract. Daca vrei sa ai rezultate stabile in timp, cineva trebuie sa-ti faca rost de linkuri continuu, sa-ti tina site-ul la curent cu modificarile de algoritm din G si, cel mai important, sa nu te bazezi doar pe SEO pentru trafic.

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Aici sunt de acord cu Expertu: conteaza doar cati vizitatori ii aduci! Eu nu stiu cum se intampla la voi, dar cand optimizez un site urmaresc pozitii bune pentru anumite fraze, dar in acelasi timp incep sa vina vizitatorii si pe alte pagini prin intermediul a tot felul de cautari - acestia care nu sunt vizati expres sunt de obicei cel putin 30-40% din traficul total.

In modelul tau de plata sunt prea multe variabile: ce faci daca nu ajungi pe prima pagina pentru o anumita fraza dar ii cresti traficul de 10 ori sau chiar 100 de ori? Ce se intampla daca nu ajungi pe Google pe prima pagina, dar esti pe Yahoo si MSN (vorbesc aici de site-uri in engleza, astea sunt moarte pentru noi)?

Plata pe volumul de trafic mi se pare cea mai buna pentru SEO.

Bafta multa!

#8
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 preacher, on Sep 28 2006, 08:57, said:

Aici sunt de acord cu Expertu: conteaza doar cati vizitatori ii aduci! Eu nu stiu cum se intampla la voi, dar cand optimizez un site urmaresc pozitii bune pentru anumite fraze, dar in acelasi timp incep sa vina vizitatorii si pe alte pagini prin intermediul a tot felul de cautari - acestia care nu sunt vizati expres sunt de obicei cel putin 30-40% din traficul total.

In modelul tau de plata sunt prea multe variabile: ce faci daca nu ajungi pe prima pagina pentru o anumita fraza dar ii cresti traficul de 10 ori sau chiar 100 de ori? Ce se intampla daca nu ajungi pe Google pe prima pagina, dar esti pe Yahoo si MSN (vorbesc aici de site-uri in engleza, astea sunt moarte pentru noi)?

Plata pe volumul de trafic mi se pare cea mai buna pentru SEO.

Bafta multa!
Ce traba are traficul cu seo?
Seo vizeaza strict motoarele de cautare. Daca un client vrea sa fie pe primul loc pentru capace de canal, pentru ca vinde capace de canal, nu il intereseaza traficul care i-ar putea venii din cautari ca tuburi de canal, intretinere canal, desfundare canal, sau care vine din alte surse decat motoarele de cautare, care nu au nici o treaba cu seo.

#9
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
SEO e in legatura stransa cu traficul venit din motoare de catuare.  Multi nu vor doar o optimizare pentru un anume cuvant cheie ci si o optimizare generala a paginilor. Lucru ce imbunatateste situatia site-ului pentru o multime de keyword-uri, mai ales daca stii sa interlinkezi bine paginile.

#10
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

 Bold, on Sep 28 2006, 12:52, said:

Ce traba are traficul cu seo?
Seo vizeaza strict motoarele de cautare. Daca un client vrea sa fie pe primul loc pentru capace de canal, pentru ca vinde capace de canal, nu il intereseaza traficul care i-ar putea venii din cautari ca tuburi de canal, intretinere canal, desfundare canal, sau care vine din alte surse decat motoarele de cautare, care nu au nici o treaba cu seo.

Ok .. Iti pot spune sincer, cu mana pe inima, ca nu ai nici o treaba cu ce inseamna optimizarea pentru motoarele de cautare.

Ce treaba are traficul cu SEO ?

Geez'.

#11
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

 Expertu, on Sep 28 2006, 21:53, said:

Ok .. Iti pot spune sincer, cu mana pe inima, ca nu ai nici o treaba cu ce inseamna optimizarea pentru motoarele de cautare.

Ce treaba are traficul cu SEO ?

Geez'.
Plin de intelepciune...
Seo vizeaza OPTIMIZAREA PENTRU MOTOARELE DE CAUTARE.
Traficul reprezinta numarul de vizitatori ce acceseaza site-ul. Tu confunzi seo cu marketingul. Sunt doua lucruri diferite. Poti obtine trafic si fara seo. Seo vizeaza obtinerea de pozitii cat mai bune in motoarele de cautare pentru anumite cuvinte cheie, relevante pentru site-ul respectiv. Si de aici, obtinerea de trafic DE CALITATE (da, stiu, e mai greu decat sa minti clientii cu "uite, ti-a crescut traficul, vezi, chiar daca nu sunt interesati de site-ul tau, ei vin, vezi").

#12
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Nu ai habar despre ce vorbesti Bold. Nu ai nici un fel de experienta in domeniu.

Te rog opreste-te la un nivel.

Este ultimul meu post in acest forum (Softpedia). Good-Bye.

#13
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.08.2006

 Expertu, on Sep 28 2006, 21:53, said:

Ok .. Iti pot spune sincer, cu mana pe inima, ca nu ai nici o treaba cu ce inseamna optimizarea pentru motoarele de cautare.

Ce treaba are traficul cu SEO ?

Geez'.
Interesanta lamurire... Toti stim sa facem observatii, dar sfaturi???

#14
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.08.2006

 Bold, on Sep 29 2006, 12:01, said:

Plin de intelepciune...
Seo vizeaza OPTIMIZAREA PENTRU MOTOARELE DE CAUTARE.
Traficul reprezinta numarul de vizitatori ce acceseaza site-ul. Tu confunzi seo cu marketingul. Sunt doua lucruri diferite. Poti obtine trafic si fara seo. Seo vizeaza obtinerea de pozitii cat mai bune in motoarele de cautare pentru anumite cuvinte cheie, relevante pentru site-ul respectiv. Si de aici, obtinerea de trafic DE CALITATE (da, stiu, e mai greu decat sa minti clientii cu "uite, ti-a crescut traficul, vezi, chiar daca nu sunt interesati de site-ul tau, ei vin, vezi").
Bravo Bold! Cu toate ca realitatea doare pentru unii imi place@ca te exprimi direct si... Onest.  :coolspeak:

 Expertu, on Sep 29 2006, 13:50, said:

Nu ai h.......................

.............Este ultimul meu post in acest forum (Softpedia). Good-Bye.
Mai expertule, uite care e treaba: nu trebuie sa te superi sau sa pui la inima criticile altora (fondate su nu). Eu ti-am urmarit multe posturi pe softpedia si nu numai si, sincer, ar fi pacat sa nu mai postezi aici. Foarte multe posturi ale tale sunt valoroase, chiar foarte valoroase . Fiecare are parti bune si mai putin bune...  :console:

#15
shutzu

shutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.10.2006
de ce nu faci contracte pe PR`ul dat de google, pt PR1 - 10 Euro, PR 2 50 EUr, PR3 100, si tot asa.. pt ca PR e destul de relevant.. si numai printr`o optimizare sanatoasa poti ajunge la un PR mare. faci contract pe 1 an, si al fiecare PR update iti iei banii in functie de PR`ul primit de site`ul respectiv dar si de back links, asta in cazul optimizarii OFF Site, in cazul optimizarii On Site poti foarte usor sa stabilesti niste preturi in functie de domeniul site`ului, daca e un site pe un domeniu nu foarte cautat, poti sa iei mai putin pt ca va fi indexat si va urca repede in top in SE cu o optimizare buna etc..

#16
Alien Code

Alien Code

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 15.09.2002
Intrebare pentru cei care sustin o plata pe trafic (care de altfel mi se pare o foarte buna alegere, modelul asemanandu-se cu cel de cumparare de bannere/de clickuri):

Trebuie folosita o a 3-a parte, un arbitru, gen Trafic, care sa furnizeze informatii ambelor parti despre traficul generat? Din toate sursele de trafic afisate pe Trafic.ro pe care le putem consideram relevante pentru munca noastra?

Pentru a evita traficul generat de campanii offline sau de 'generatoare de trafic' ma gandesc ca se poate pune o rata pe mia de vizitatori veniti din motarele de cautare. Chiar daca tu inscrii situl in zeci de directoare care mai geenereaza si ele 5-10% din trafic, linkurile respective influenteaza direct pozitia in SERPs deci si traficul venit din motoare de cautare.

#17
ppscsilvius

ppscsilvius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 15.08.2006
Daca in urma unei analize cu webtracker ti se plateste doar pentru vizitele del la motoarele de cautare si referreri (pe care ii mentionezi in categoria de link-uri)? Ar fi ceva gen adsense de la google. Poate sa stabilesti ca fiind mai valoroase vizitele din motoare (iar aici ca fiind si mai valoroase cele unice). ??? :coolspeak:

#18
smartgirl

smartgirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2006
Bold, ai dreptate. Sursele de obtinere a traficului sunt foarte variate... SEO se ocupa cu pozitionarea unor paginii pe motoare pt anumite cuvinte-cheie. Din punctul meu de vedere, traficul ce rezulta ca urmare a acestor pozitii este greu de estimat.Pt o estimare bruta a traficului eu folosesc  Wordtracker si Overture dar am avut surpriza de f multe ori sa constat ca un cuv-cheie cu o estimare a cautarilor f buna are trafic slab pt o pozitie de top 5 si viceversa.
Privind problema stabilirii unei sume pt servicii de optimizare, eu pana de curand am lucrat full-time pt o companie din UK, intelegerea dintre noi fiind plata unei sume fixe+acordarea de bonusuri pt mentinerea timp de minim 3 luni in top 5/ top 10 pt diverse cuv-cheie...ce pot sa spun e ca m-am tzepuit serios, seful fiind paralel cu optimizarea si de o zgarcenie crunta, a luat in considerare micile fluctuatii naturale de rankuri ca fiind o neindeplinire a conditiilor de obtinere a bonusurilor asa ca...
Pana la urma ,totul se reduce la increderea reciproca :a beneficiarului , ca tu vei face tot posibilul sa obtii rezultatele dorite, si a ta, ca , o data rezultatele obtinute, nu se va renunta la tine.
Eu ,una, as opta pt o suma fixa mai consistenta pe durata procesului de ridicare a sitului + o suma mai mica ,pt intretinerea rezultatelor.

Edited by smartgirl, 09 October 2006 - 15:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate