Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

bubite pe pielea capului

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006
Buna ziua!! Am si eu o problema de care nu mai scap: acu 1.5 ani mi a aparut pe pielea capului un fel de bubite-cosuri care faceau puroi si se spargeau (relativ micute 1-2 mm) am crezut ca este iritatie de la sampon sau spuma de par le-am schimbat pe toate dar tot nu imi treceau. Am fost la un medic dermatolog care mi a spus sec "baiete mai spalate pe cap si dupa vii la control" tin sa precizez ca ma spal pe cap la 2 zile si dus fac zilnic deci nu se pune problema igienei. Am schimbat doctorul si mi a dat o creme sa ma ung pe bubite prin par si alcool iodat si mi a pus diagnosticul de FOLICULITA normal nu mi a trecut am fost din nou la control mi a recomandat nizoral sampon am folosit....degeaba. Dupa 1 sapt am fost la alta doctorita care mi a dat tratament cu antibiotice Amoxiclav 1 tab/12ore in sf. mi au trecut total dar la 2 sapt dupa oprirea tratamentului mi-au reaparut:(( am mai tinut 1 data tratamentul degeaba la alt medic mi a recomandat oxacilina 1tab/6 ore (mi a trecut partial in timpul tratamentului dar dupa ce s a terminat au aparut)
NU mai stiu la ce medic sa ma duc aici in Iasi ca am fost cam la toti in afara de spital. toti zic ca o sa treaca cu timpu dar eu nu prea le mai suport + ca sunt tuns periuta si se vad prin par :(
daca stiti vre o solutie va sunt recunoscator!!!

Edited by mufă, 25 September 2006 - 11:08.


#2
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
in primu' rand nizoral e pentru matreata -> uita doctorul ala
trebuia sa-ti prescrie selegel de la ducray in cel mai rau caz

apoi citeste aici

Edited by alexpreda, 26 September 2006 - 20:05.


#3
butterfly

butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 08.05.2005
eu zic sa mai astepti pana asa schimbi medicii asa de repede... trebuie sa urmezi un tratament de la cap la coada... apoi vei putea spune daca a functionat sau nu!

#4
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006

 butterfly, on Sep 26 2006, 21:05, said:

eu zic sa mai astepti pana asa schimbi medicii asa de repede... trebuie sa urmezi un tratament de la cap la coada... apoi vei putea spune daca a functionat sau nu!
pai toate tratamentele le am urmat cap coada nu am intrerupt nici unul dar degeaba.

#5
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Trebuie sa mergi sa ti se ia o proba cu ansa din lichidul acelor "bubite" si sa se faca o antibiograma pe profil si sa se vada la ce este sensibil. Apoi ti se da tratament. E grea chestia asta mai ales ca la noi e mentalitatea aia de ...unde domnii doctori de lene iti prescriu un antibiotic (neaparat strain ca sa aiba numele "impact" in capul pacientului). Eu asa cred. Nu se merge pe "ghicite". Poate la tine reactioneaza la alt antibiotic.
Ah si ...incearca sa te speli la cap cu sampon de bebe(chiar daca dai de 3 ori pentru ca are putere de degresare scazuta) sau daca nu de bebe, un sampon incolor. Acela nu irita. Vezi "intesa". Este incolor si nu irita. Colorantul din sampon irita. Renunta la spuma de par si alte geluri tembele. Acelea sunt ieftine si proaste. Pot fi de multe ori contrafacute.

#6
butterfly

butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 08.05.2005

 ynt, on Sep 27 2006, 10:18, said:

pai toate tratamentele le am urmat cap coada nu am intrerupt nici unul dar degeaba.


atunci mai incearca si cu produse naturiste!!! cunosc eu o firma foarte buna... xxxxxxx! o sa ma interesez daca ei au medicament pentru asa ceva! daca vrei imi spui...

#7
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006
Foliculita este de obicei produsa de bacterii, in special de tip stafilococic (Staphylococcus).

Am si eu o cunostinta care se umplea de diverse bubite..si a tot umblat pe la doctori..ca si tine...abia intr-un tarziu a aflat, cu mari dificultati, ca avea Staphylococcus aurius..sau ceva de genul..poti sa intrebi un doctor si despre asta.nu prea e normal ca un an si jumatate sa ai o infectie  TOT locala..in mod normal, in timpul asta, se generalizeaza...poate e vreun doctor pe-aici care sa iti vada postul..sa te lamureasca mai bine.

#8
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006
Va multumesc de raspunsuri!! O sa ma duc cat de repede la Spitalul Sf spiridon din Iasi ca acolo am inteles ca este sectie de Dermatologie!

#9
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
amoxiclavum e amoxicilina cu inca ceva. la antibiotice dobandesti rezistenta rapid si nu prea isi mai fac efectul...ai incercat prea multe tratamente intr-un timp relativ scurt, si ce ma enerveaza e ca toti ti-au dat cate ceva fara ca macar unul singur sa cerceteze cauza si nu efectul. asta e prioritar, cand se va trata cauza, va disparea si efectul...

Edited by mianna, 30 September 2006 - 21:27.


#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 rox, on Sep 30 2006, 21:28, said:

amoxiclavum e amoxicilina cu inca ceva.


cu acid clavulanic.

#11
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

 alexpreda, on Sep 26 2006, 21:02, said:

in primu' rand nizoral e pentru matreata -> uita doctorul ala
trebuia sa-ti prescrie selegel de la ducray in cel mai rau caz

apoi citeste aici

nizoral contine ketoconazol care e antimicotic
nu e doar pt matreata,e pt matreata care e data de o ciuperca,si pentru alte ciuperci care nu fac neaparat matreata
on topic: e foarte probabil sa ai un stafilococ rebel la tratament(de multe ori foliculita e staficolocica).E bine sa iti faci o antibiograma din continutul bubitelor ca sa stii exact la ce antibiotic e sensibil. DUpa ce ai aflat la ce e sensibil,faci tratament complet,si cand s-a remis,pana sa iti apara din nou, vezi un homeopat care sa-ti prescrie remedii pt stafilococul tau(tratament care o sa creasca rezistenta la infectia cu stafilococul tau buclucas)

#12
nicollec

nicollec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 15.09.2006

 ynt, on Sep 25 2006, 12:07, said:

Buna ziua!! Am si eu o problema de care nu mai scap: acu 1.5 ani mi a aparut pe pielea capului un fel de bubite-cosuri care faceau puroi si se spargeau (relativ micute 1-2 mm) am crezut ca este iritatie de la sampon sau spuma de par le-am schimbat pe toate dar tot nu imi treceau. Am fost la un medic dermatolog care mi a spus sec "baiete mai spalate pe cap si dupa vii la control" tin sa precizez ca ma spal pe cap la 2 zile si dus fac zilnic deci nu se pune problema igienei. Am schimbat doctorul si mi a dat o creme sa ma ung pe bubite prin par si alcool iodat si mi a pus diagnosticul de FOLICULITA normal nu mi a trecut am fost din nou la control mi a recomandat nizoral sampon am folosit....degeaba. Dupa 1 sapt am fost la alta doctorita care mi a dat tratament cu antibiotice Amoxiclav 1 tab/12ore in sf. mi au trecut total dar la 2 sapt dupa oprirea tratamentului mi-au reaparut:(( am mai tinut 1 data tratamentul degeaba la alt medic mi a recomandat oxacilina 1tab/6 ore (mi a trecut partial in timpul tratamentului dar dupa ce s a terminat au aparut)
NU mai stiu la ce medic sa ma duc aici in Iasi ca am fost cam la toti in afara de spital. toti zic ca o sa treaca cu timpu dar eu nu prea le mai suport + ca sunt tuns periuta si se vad prin par :(
daca stiti vre o solutie va sunt recunoscator!!!


Nu a spus ca nu a terminat tratamentul..are problema de un an jumatate..Probabil ca are rezistenta..si cel mai bine e sa afle exact ce are pe cap..si la ce reactioneaza...

#13
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006
Am fost la spital si un doctor dermatolog mi-a recomandat sa ma duc la Institutul Cantacuzino din Iasi. Aici am vb cu o doctorita care mi-a spus ca s-au mai confruntat cu astfel de cazuri si la Bucuresti se face un vaccin e vorba de 40 de fiole si tratamentul dureaza 3 luni(se fac injectii in mana cu doza de la mic la mare si invers) care costa in jur de 70 RON. Am fost si la medicul de familie ca imi trebuia trimitere si acesta era destul de sceptic. Totusi eu am sa incerc tratamentul pt ca sunt disperat mi-au aparut din nou ff multe si cum sunt tuns scurt acuma se vede ca dracu :angry:  de se uita lumea la mine in cap prin autobuze (noroc ca sunt inalt si nu vad prea bine) Tratamentul imi vine in cca. 2-3 saptamani o sa va tin la curent.
O zi minunata!

#14
invisible

invisible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 06.07.2005

 ynt, on Oct 6 2006, 11:06, said:

Am fost la spital si un doctor dermatolog mi-a recomandat sa ma duc la Institutul Cantacuzino din Iasi. Aici am vb cu o doctorita care mi-a spus ca s-au mai confruntat cu astfel de cazuri si la Bucuresti se face un vaccin e vorba de 40 de fiole si tratamentul dureaza 3 luni(se fac injectii in mana cu doza de la mic la mare si invers) care costa in jur de 70 RON. Am fost si la medicul de familie ca imi trebuia trimitere si acesta era destul de sceptic. Totusi eu am sa incerc tratamentul pt ca sunt disperat mi-au aparut din nou ff multe si cum sunt tuns scurt acuma se vede ca dracu :angry:  de se uita lumea la mine in cap prin autobuze (noroc ca sunt inalt si nu vad prea bine) Tratamentul imi vine in cca. 2-3 saptamani o sa va tin la curent.
O zi minunata!
Da,este o schema de tratament care se pare ca da rezultate pe "stafilococ rebel"
Mai exista o varianta de autovaccin,adica sa preleveaza tulpina de stafilococ din bubite,si se face vaccin tintit pt ea.Dar asta stiu sigur ca se face la Cantacuzino in Bucuresti,de Iasi nu stiu nimic

#15
ynt

ynt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.04.2006

 invisible, on Oct 6 2006, 13:45, said:

Da,este o schema de tratament care se pare ca da rezultate pe "stafilococ rebel"
Mai exista o varianta de autovaccin,adica sa preleveaza tulpina de stafilococ din bubite,si se face vaccin tintit pt ea.Dar asta stiu sigur ca se face la Cantacuzino in Bucuresti,de Iasi nu stiu nimic

Si la Cantacuzino Iasi se preleva tulpina si se facea vaccin dar pana acu 2 ani, de atunci nu mai recolteaza tulpine :angry:  singura solutie e vaccinul de la Bucuresti.

#16
MIKAIL88

MIKAIL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.12.2012
salut.....spune-mi daca ai gasit vre-un remediu pt aceasta problema.......si eu am aceeasi problema de la tuns

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate