Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

ma dispera modemul!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
Am un modem intern produs de Pine cu cip Conexant(V.90).Pe neasteptate si din senin nu am mai reusit sa ma conectez. Aveam win2000 pro pe hdd.Cand bifam optiunea "wait for tone before dialing" imi spunea ca nu are ton(dupa ce forma nu se mai auzea nimic)iar daca debifam dupa ce forma se auzea ton de ocupat si la sfarsit imi spunea ca nu poate sa se conecteze la server.Folosesc un cont de xnet care imi mergea si am incercat si cu altele.Cand verific modemul imi apare totul ok.am incercat cu alt modem,am instalat de vreo 3 ori 2k si o data xp,am dat tel la xnet(au incercat dar nu au reusit sa ma ajute),am dat tel la romtelecom care habar nu aveau.M-am chinuit o gramada si tot nu am reusit.Pana acum nu am avut prbleme cu el pe orice sist de operare(il am de 2 ani).VA ROG MULT DACA STIE CINEVA CEVA SAU DACA A MAI AVUT ACEASTA PROBLEMA SA-MI SPUNETI SI MIE CA SA POT SA DORM SI EU LINISTIT .MULTUMESC ANTICIPAT

#2
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Nu am inteles: A mers sau nu cu alt modem? Poate o fi din cauza cablului pana la priza de tel. Sau face vreun scurt in mufa modemului.

#3
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Cand te intreaba ce numar vrei sa formezi pune litera P in fata numarului.
Incearca si spune-ne daca a mers.
Daca nu: da mai multe detalii: a mers sau nu cu alt modem .... la alt ISP-ist (ex: Easynet) te poti conecta ... ce tip de linie telefonica ai: conectata la o centrala digitala sau analogica ... ????

#4
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
Nu a mers nici cu alt modem(intern),am linie digitala,am pus acel p in fata nr(p,302222 mai exact)sub indrumarea celor de la xnet si tot nu a mers :ciocan:
PS. nu am incercat cu un alt provider

#5
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
Am incercat si cu alt cablu si nu a mers(in schimb tel merge si de asta nu cred sa fie din cauza cablului).Celalat modem mergea sigur bine.Era a unui prieten care se conecteaza  cu el.

#6
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 16.08.2002
Pune aparatul telefonic in locul modemului si formeaza 302222. Normal ar trebui sa se conecteze cu modemul xnet, daca nu o face ai o problema cu linia telefonica.

#7
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Daca nici la alt ISP-ist nu merge, linia telefonica e buna iar driverele sunt cele care sti ca au mers, cumpara alt modem.

#8
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
seteaza-i tara pe italia sau ceva de genu' asta (daca nu ai chiar Romania).

#9
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
ma gandeam si eu ca ar putea fi stricat insa in saptamana asta de cand nu mai merge am reusit sa ma conectez odata.cum , nici eu nu stiu.din pacate introdusesem parola gresit si nu a finalizat conexiunea.insa de atunci nici gand sa mearga chiar cu aceleasi setari.mie mi se pare paranormal.iar un modemul care l-am testat la mine dadea aceleasi erori.am incercat deasemenea sa schimb slotul fara succes.daca dau tel la 302222 in receptor se aude zgomotul acela specific conectarii.
ps. inainte ma enerva si am inchis speaker-ul insa acum tanjesc  dupa el :(

#10
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Incearca sa te conectezi la alt ISP-ist. Exemplu: Easynet:
Telefon 893123
La user si parola scrii si tu ce vrei.

#11
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
din pacate am gasit o rezolvare.spun din pacate pentru ca la sugestia lui beavis de pe forumul chip m-am conectat tinand receptorul ridicat(chestie super ciudata).imediat ce il pun il pun inapoi se deconecteaza si modemul.nu va mai spun ca ratele de transfer sunt cam la jumatate din ce erau,se conecteaza la 28k(inainte la 50-52k)si se deconecteaza des.parerea mea e ca-i stricat.se mai poate face ceva?daca e sa-mi iau alt modem intern ce sa aleg:conexant sau ambient?
PS. modemul testat de mine s-ar putea sa nu fi mers din cauza driverelor

#12
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
1. incearca sa pui modemu pe singur pe linia telefonica ca s-ar putea sa bruieze telefonu linia telefon
2. s-ar putea ca chipul de pe modem sa nu stie sa comunice cu serverul ISP-ului pana cand nu are drivere noi (am patit asa cu modemurile Intel pana cand am luat versiune noua de drivere)
3. poate-i de la OS
4. schimba slotul PCI/cauta-ti un modem extern
5. ma mai gandesc...

salut

=====W=O=R=M============

#13
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
am incercat toate chestiile care le-ai spus tu si nu a mers nimic.modem extern nu am pus inca.am incercat cu un modem intern dar nu a mers ca nu am gasit drivere.trebuia sa ma conectez la net ca sa le gasesc da de unde :(

#14
constantynd

constantynd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.12.2001
daca e sa-mi iau alt modem ce sa aleg:ambient sau conexant?intern binenteles

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
sincer, sunt la fel de proaste ... meri pe un rockwell / connexant extern mai bine ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate