Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1670 replies to this topic

#1297
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
da bineînțeles

#1298
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Pentru obtinerea unei suprafete fine, ce granulatie trebuie sa aiba smirghelul ce va fi folosit pentru finisarea gletului CT 127 ??

Multumiri

#1299
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
120

#1300
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Cred ca m-am pacalit cu alegerea zugravului.
Mi-a tras glet CT127 cu greu si cu intoarceri dupa ce i-am aratat locuri unde ramasesera gauri.
Acum urmeaza finisarea cu smirghel si vopsirea.
Am cumparat amorsa si lavabila si atunci cand l-am intrebat care este planul in continuare
mi-a spus ca dupa smirgheluire vrea sa puna amorsa in lavabila si sa dea asa 2 straturi
(eu stiam ca se da mai intai amorsa 1-2 maini si apoi dupa uscare se aplica lavabila).
Gresesc eu ??

#1301
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Nu gresesti. Meseriasul tau lucreaza pe repede-inainte.
Ia o lanterna si verifica gletul impreuna cu zugravul. E recomandat sa dai un strat de amorsa inainte de lavabila, apoi lavabila alb un strat dupa care dai culoarea.

#1302
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
daca vrei sa ii rupi gura pune 1 bec jos in colț lângă perete ai aprinde-l...
Bineînțeles ca NU se pune amorsa in vinarom.... nu se pune nimic in vinarom decat apa si/sau pigment ; daca face asa ceva e posibil sa  strice vinaromul - iese ca o coajă de portocala si se bășică
  Acești zugravi sunt cei din generația veche care pun amorsă sau aracet ca cica se albește mai mult vinaromul sau alte nebunii    :)))

#1303
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Se pare ca va trebui sa stau cu el cand finiseaza gletul.
M-a pus sa iau smirghel de 100 si de 120. O sa-l verific cu o lanterna.
Dupa aia il pun sa dea amorsa cu bidineaua. Acum in specificatia amorsei scrie ca
se poate aplica nediluata sau diluata in raport de 1:5 max. (presupun ca asta inseamna
4/5 amorsa si 1/5 apa) si ca ar fi bine sa se faca o proba pe o suprafata mica pentru a vedea
daca trebuie diluata si cat (cica nu trebuie sa iasa lucios).
Se usuca amorsa asta in 2 ore pe vremea asta ??

As vrea sa termin intr-o zi toata lucrarea (finisare, amorsa si 2 straturi de lavabila).
Este posibil ??

#1304
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
slefuit si vopsit ?

ar trebui sa termine intr-o zi dar mai bine lasa-l sa lucreze relaxat si ofera-i 2 zile ( sa daca treabă bună... inca o zi numai conteaza )

nu trebuie data nediluata amorsa  ( se face sticla peretele..)  eu o diluez 2/3 amorsă si restul apă


#1305
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Teoretic poti da cu lavabila si un apartament intr-o zi , practic esti conditionat de diverse, gen cat de repede se usuca lavabila, sau de cate maine trebuie aplicate.
Lasa fiecare strat de amorsa/lavabila sa se usuce bine sa nu ai surprise neplacute ulterior.
Procentul de diluare al amorsei ti l-a spus colegul mai sus.
Aplica amorsa cu trafaletul.

Este posibil sa termini camera intr-o zi, dar mai bine nu:).

#1306
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
Am vazut pe net unii care spun ca amorsa trebuie data neaparat cu bidineaua.
Merge si cu trafaletul ??

#1307
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
eu știu asa :
- cu trafaletul  trebuie curățat peretele înainte de praf foarte bine
-  cu bidineaua se da jos praful din mișcarea stânga/dreapta
Cu trafaletul este mai eficient

#1308
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005
Salutare,
Am o problema cu un perete. A fost zugravit, s-a folosit 126, 127, lavabila.
Ideea e ca tot crapa vopseaua de-a lungul intregului perete. Banuiesc ca motivele pot fi mai multe. Ultima data a rezistat 2 saptamana si intr-o dimineata, poc, iar a crapat, dupa zilele astea ploioase, daca are vreo importanta.
Ce pot face sa rezolv? Tapet de fibra de sticla? Dar cum se aplica?
Eu inteleg ca se curata vopseaua + gletul, apoi se pune tapetul, glet si vopsea?
Cand am tras de bucatile de vopsea, s-a tras cu tot cu glet (banuiesc), dar sub asta nu se vede crapatura in perete.
Help!?
Multumesc.

#1309
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Vopsea crapata sau gletul crapat? Pune o poza.

Eu inteleg ca se curata vopseaua + gletul, apoi se pune tapetul, glet si vopsea?
Nu exista aceasta ordine tapet_glet_vopsea.
Nu e nevoie sa cureti gletul ca sa pui tapet, iti recomand sa dai cu lavabila inainte de a pune tapetul, eventual o nuanta asemanatoare cu tapetul.

Am impresia ca te referi la banda de reparatii. Daca zici ca nu ai peretele crapat nu e nevoie de asa ceva.

Mai multe detalii vei primi dupa ce pui poza.

#1310
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
colegul a zis perfect

apropo... de ce tapet de "fibră de sticlă " ?   de ce nu simplu ?

sper sa nu zici ca e vreun perete divizor, de  BCA

#1311
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,153
  • Înscris: 19.09.2005

View PostAmon, on 14 octombrie 2016 - 07:39, said:

Salutare,
Am o problema cu un perete. A fost zugravit, s-a folosit 126, 127, lavabila.
Ideea e ca tot crapa vopseaua de-a lungul intregului perete. Banuiesc ca motivele pot fi mai multe. Ultima data a rezistat 2 saptamana si intr-o dimineata, poc, iar a crapat, dupa zilele astea ploioase, daca are vreo importanta.
Ce pot face sa rezolv? Tapet de fibra de sticla? Dar cum se aplica?
Eu inteleg ca se curata vopseaua + gletul, apoi se pune tapetul, glet si vopsea?
Cand am tras de bucatile de vopsea, s-a tras cu tot cu glet (banuiesc), dar sub asta nu se vede crapatura in perete.
Help!?
Multumesc.

Cred ca vorbesti de plasa din fibra de sticla similara cu cea care se pune peste polistiren.

Cam ce face mesteul asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B6Sc1ICB20w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca ai perete din bca:
-dai jos lavabila si glet-ul, amorsezi, glet nou de umplere armat cu plasa din fibra de sticala, glet de finisaj, lavabila.
-daca nu tine cu plasa din fibra de sticala: dai tot jos si rabitz cu multibat + glet cu plasa din fibra+ finisaj+ lavabila (pe ambele fete)
Daca este din beton mmmmm, injectie de rasini speciale in fisura, glet cu plasa si cum o fi norocul. Poate un rigips.

Edited by arg, 14 October 2016 - 09:30.


#1312
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Off.
Personal nu vad acest clip educativ. Are destul de multe greseli, Nu da masa de spaclu, nu lasa zona de petrece a plasei, nu pune plasa pana jos... .


Personajul parca e scos din Karate-Kid .

#1313
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,153
  • Înscris: 19.09.2005
Lucreaza aiurea, din cauza asta am si scris "Cam ce face mesteul asta" Posted Image
Eu am pus plasa din fibra de sticla pe niste pereti din bca de 8cm facuti zob si sunt ok dupa cca 10 ani.
Pe altul am pus rabitz cu multibat, barrrrr, zici ca-i sticla.

#1314
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View Postmateitasian, on 14 octombrie 2016 - 08:29, said:

colegul a zis perfect apropo... de ce tapet de "fibră de sticlă " ? de ce nu simplu ? sper sa nu zici ca e vreun perete divizor, de BCA

View Postarg, on 14 octombrie 2016 - 09:20, said:

Cred ca vorbesti de plasa din fibra de sticla similara cu cea care se pune peste polistiren. Cam ce face mesteul asta: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B6Sc1ICB20w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Daca ai perete din bca: -dai jos lavabila si glet-ul, amorsezi, glet nou de umplere armat cu plasa din fibra de sticala, glet de finisaj, lavabila. -daca nu tine cu plasa din fibra de sticala: dai tot jos si rabitz cu multibat + glet cu plasa din fibra+ finisaj+ lavabila (pe ambele fete) Daca este din beton mmmmm, injectie de rasini speciale in fisura, glet cu plasa si cum o fi norocul. Poate un rigips.

Nu vreau sa pun tapet pe tot peretele, inteleg ca asta de fibra de sticla ar tine crapatura. Dar nu stiu cum se aplica exact + ca vreau sa dau lavabila, sa fie tot alb peretele,
Peretele e din caramida.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate