Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie
 Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma
 Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat
 RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML
 

HDD SATA II

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.663
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

teoretic, asa ar fi, dar practic nu merge intotdeauna.
eu nu am reusit sa fac ca un Maxtor SATA2 sa mearga pe o placa de baza Asus P5PL2 cu SATA,
oricat am mutat jumperul ala...

E valabil doar ptr Maxtor. Orice model SATA2 de la ei are jumperul pus doar de forma ... La WD sau Seagate functioneaza perfect.

#38
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 977
  • Înscris: 23.06.2005

Vizualizare mesajSergiu_Q, pe Sep 2 2006, 08:22, a scris:

Vreau un hdd sata 2 , mare , trainic :) si care a nu imi faca probleme ...macar 2-3 ani :) .
ce imi recomandati ? (cei care nu aveti, nu ati avut sau nu ati vazut ...va rog sa va limitati doar la citirea acestui topic )
SEAGATE BARACUDA

#39
Apophis78

Apophis78

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 333
  • Înscris: 25.04.2006

Vizualizare mesajeiffel, pe Oct 27 2006, 14:36, a scris:

E valabil doar ptr Maxtor. Orice model SATA2 de la ei are jumperul pus doar de forma ... La WD sau Seagate functioneaza perfect.

Am avut probleme pe o placa A7N8X-E Deluxe (SATA1) cu WD 2500KS/16Mb (SATA2) si cu SEAGATE 320 Gb/16 Mb (SATA2)....nu am reusit sa fac placa de baza sa functioneze cu HDD de SATA2 (chiar daca am pus jumper-ul pt SATA1 pe HDD).
Din pacate am inteles ca placile de baza produse de ASUS cu supor de SATA 1 nu se prea impaca cu HDD SATA2.

Ca idee, eu am pastrat Seagate-ul de 320 Gb si ma declar multumit de el.
Dar ca sa il pastrez am trecut la socket 939 :D

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.663
  • Înscris: 15.06.2004

Citat

Am avut probleme pe o placa A7N8X-E Deluxe (SATA1) cu WD 2500KS/16Mb (SATA2) si cu SEAGATE 320 Gb/16 Mb (SATA2)....nu am reusit sa fac placa de baza sa functioneze cu HDD de SATA2 (chiar daca am pus jumper-ul pt SATA1 pe HDD).

Eu nu am avut probleme de genul asta pe ASUS. nu am lucrat cu modelul tau, dar cu altele nu a fost nici o problema. In schimb Maxtorurile nu au mers pe nici o placa cu SATA1.

#41
mady_the_cat

mady_the_cat

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 07.12.2006

Vizualizare mesajeiffel, pe Oct 30 2006, 16:04, a scris:

Eu nu am avut probleme de genul asta pe ASUS. nu am lucrat cu modelul tau, dar cu altele nu a fost nici o problema. In schimb Maxtorurile nu au mers pe nici o placa cu SATA1.


buna,
poti sa-mi dai o parere despre HDD Western Digital Caviar SE, 200GB, SATA 300 MB/s  si daca e compatibil cu o placa de baza de la asus, p5gdc pro
mersi mult...

#42
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.663
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ar trebui sa fie nici o problema cu jumperul pe SATA1.

#43
MOTANILA

MOTANILA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 28.03.2005
Salut,
Ca sa nu mai deschid un nou topic,  intreb: exita posibilitatea montarii unui HDD WD2500KS, Serial ATA II, Caviar SE, Fast Cool Quiet pe o placa ASUS  A7V880? Incompatibilitati, ceva?
Multumesc mult si SARBATORI FERICITE !

#44
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.451
  • Înscris: 12.02.2006
placa ta de baza are doar SATA1, la 150 MB/S, pe cand HDD'ul WD este pe SATA2 la 300 MB/s, deci nu se prea potrivesc. Singura sansa este sa vezi daca HDD'ul are un jumper care sa il faca sa functioneze ca un HDD SATA1. dar si acolo este cu cantec. Mie, nici un HDD maxtor SATA2 cu jumperul pus pe SATA1 n'a functionat pe o placa de baza cu SATA1. :P

#45
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 220
  • Înscris: 19.10.2006
[...dau buzna...]

Am avut un Maxtor de 30 Gb cumparat in 2003, pe un sistem care mergea maxim 4-5 ore pe zi.
In iunie s-a dus (inca il am acasa sper sa recuperez datele de pe el candva). S-a dus instant, fara niciun semn de oboseala.

Fidel marcii, am luat un Maxtor de 80 Gb care e obosit deja... simt ca o sa cedeze in curand.

Concluzia o deduceti.....

De sarbatori mi-a crapat si placa de baza... Motiv pentru un nou calculator, in care o sa pun probabil WD de 250 Gb.

Am auzit ca sunt bune.

SA AUZIM DE BINE!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate