Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...
 Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 

HDD SATA II

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Am un Seagate de 4 ani jumate, a fost mai mult discheta decat drive fix, inca functioneaza foarte bine. Depinde de noroc probabil.
O chestie, ca sa nu mai fac un topic: un HDD SATA 300 functioneaza pe o placa cu SATA 150?

#20
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Da.

#21
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostSnowWhit3, on Sep 13 2006, 12:45, said:

Am un Seagate de 4 ani jumate, a fost mai mult discheta decat drive fix, inca functioneaza foarte bine. Depinde de noroc probabil.
O chestie, ca sa nu mai fac un topic: un HDD SATA 300 functioneaza pe o placa cu SATA 150?

au un jumper cu ajutorul caruia setezei hdd-ul pe 300 sau 150

#22
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
am ajuns la concluzia ca imi trebe un calc nou acasa si sunt la studiul de piata acuma. ma intereseaza un hdd de 250G, sata II, iar principalul criteriu de selectie este fiabilitatea. wd cum sta la capitolul asta? multumesc

#23
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006

View PostDeathRipple, on Sep 18 2006, 08:36, said:

am ajuns la concluzia ca imi trebe un calc nou acasa si sunt la studiul de piata acuma. ma intereseaza un hdd de 250G, sata II, iar principalul criteriu de selectie este fiabilitatea. wd cum sta la capitolul asta? multumesc

poti sa ai ghinion la toate marcile
ce am remarcat eu pana acum: Seagate, Hitachi, WD (Hitachi nu am incercat personal, dar niste amici au zis ca e bun)

#24
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Indiferent de producatorul acestuia (as recomanda Hitachi, Seagate sau WD), recomand cu cea mai mare caldura un cooler HDD de 20 RON care se gaseste pe la mai toate firmele de componente IT. Mai ales daca urmeaza sa achizitionati un HDD de capacitate mare (200 GB+).

P.S: Am un vecin cu un Seagate identic ca specificatii cu al meu, numai ca are capacitate de 160 de GB si se incinge ca toate cele. Eu tin unul de 250 GB cu 8 MB cache si 7200 rpm in 25 de grade (in-depth online analysis de la SmartFan) si maxim 30 in timpul verii.

#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
am mai cautat/intrebat si am dat peste urmatoarea propunere: seagate barracuda 7200.10 la 320G...avantaje:
- scriere pe verticala
- cap de citire suplimentar

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,671
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

am mai cautat/intrebat si am dat peste urmatoarea propunere: seagate barracuda 7200.10 la 320G...avantaje:
- scriere pe verticala
- cap de citire suplimentar

:D Astea nu intra la avantaje. E tehnologia - altfel cum vroiai sa scoata capacitatea asta...

#27
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
poate chiar dezavantaj , tehnologie noua insuficient testata .

#28
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 13.06.2005
NCQ    depinde de placa de baza ? functioneaza pe placi ceva mai vechi? 2-3 ani

Din ce am gasit pe piata, am vazut ca Seagate cu 16M si NCQ e cam la acelasi pret cu Hitachi cu 8M. pare ciudat.
Stiam ca sistemul NCQ este caracteristis Seagate, dar parca am vazut si Samsung, asa e?

Zilele astea o sa iau un 250 G, dar nu ma hotarasc, Seagate-Hitachi  :)

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,671
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

NCQ depinde de placa de baza ?

Da, depinde. In functie de suportul oferit de chipsetul placii si de driverele ptr el va stii sau nu de NCQ. Ptr placa ta trebuie sa verifici la producator. Eventual cu un mail la suport.

#30
mistyk

mistyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.08.2006

View Postdansysro, on Oct 19 2006, 13:13, said:

NCQ    depinde de placa de baza ? functioneaza pe placi ceva mai vechi? 2-3 ani

Din ce am gasit pe piata, am vazut ca Seagate cu 16M si NCQ e cam la acelasi pret cu Hitachi cu 8M. pare ciudat.
Stiam ca sistemul NCQ este caracteristis Seagate, dar parca am vazut si Samsung, asa e?

Zilele astea o sa iau un 250 G, dar nu ma hotarasc, Seagate-Hitachi  :)
n-ai bani de asta: Seagate SATA2 7200 16 MB cache, 320 de GB? daca tot trebuie sa cumperi ceva, de ce nu iei ceva care sa te tina. administrez 233 calc si n-am avut probleme cu nici un seagate. in schimb mi-au murit samsung, hitachi, maxtor la greu si un singur WD.

am pe un server 2 seagate cheetah de 36,7 GB scsi 320. merg de 2 ani non stop si se scrie pe ele incontinu si inca n-au nici o problema. singura parte proasta e zgomotul cam mare!

trage tu concluziile!

Edited by mistyk, 19 October 2006 - 13:14.


#31
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,621
  • Înscris: 13.06.2005
M-am uitat si dupa 320G.

Aici  Emag  zice ca e cu NCQ, iar aici PCgarage nu zice, desi e aceeasi serie a produsului.
Mai caut :)

#32
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Seagate are NCQ, numai WD nu are.
Nu va luati dupa site-urile magazinelor on-line ...

#33
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostSergiu_Q, on Sep 17 2006, 09:30, said:

au un jumper cu ajutorul caruia setezei hdd-ul pe 300 sau 150
teoretic, asa ar fi, dar practic nu merge intotdeauna.
eu nu am reusit sa fac ca un Maxtor SATA2 sa mearga pe o placa de baza Asus P5PL2 cu SATA,
oricat am mutat jumperul ala...

#34
stefan238391

stefan238391

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.06.2006
La HDD-uri cred ca este foarte important sa ai noroc cu un exemplar bun. Se poate strica de la orice producator, mai ales daca este intes folosit.

Am avut un Maxtor care s-a stricat de vreo 4 ori in 5 ani (evident, 3 modele diferite care s-au stricat fiecare).

Un alt Seagate de 80GB functioneaza cu OS-ul pe el, stat aproate 24/7 aprins, de 3 ani si cateva luni.

Un Samsung de 160GB functioneaza de 1,5 ani fara probleme...

Mai nou mi-am luat cu noul calculator un Western Digital WD2500KS (250GB, SATA 3.0 Gb/s, 16MB) si nu pot sa spun decat ca functioneaza... Si faptul ca este pe la mijloc in toate testele din acel articol Toms Hardware spune destul de multe... Cam 300 RON.

#35
Infineotics

Infineotics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.10.2006

View PostFadeToBlack, on Sep 10 2006, 00:11, said:

Stiam de problemele lor, eu am venit cu fapte clare din partea celor de la Seagate, care acum ca au luat Maxtor au inceput sa ia si viteza ;).


Personal, sunt detinatorul mandru al unui Samsung 300GB S-ATA 2 - 8MB/buffer.
Silentios aproape la fel ca un Seagate, cat despre fiabilitate - never had any problems with it.

Paremise ca dupa Seagate (Indiferent de concluziile altora), Samsung e cea mai buna alegere.

Al doilea calculator are 2 Seagate in el pe ATA133, de 5 ani merg, si tot merg la fel de bine ca la inceput.
Samsung-ul e mai nou, de aproximativ 1 an, inca 2 ani de garantie to go :P.

Recomand cu multumire Samsung la categoria grea (300GB - S-ATA2).

;)

#36
Infineotics

Infineotics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.10.2006
Uite modelul exact, care dupa parerea mea e foarte reusit:

HDD SAMSUNG 300GB SATA-II 7200rpm, 8MB NCQ SpinPoint T Series (HD300LJ)



------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Athlon64 3000+ / 1GB DDR400 Geil CL2.5 / 6800GS/XT - 512MB - 256bit - GDDR3 / HD300LJ / Logitech G15 / Razer Copperhead Tempest Blue / Razer eXactMat. :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate