Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Procurare ingrediente bucataria internationala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Salut,

Sunt curios daca exista in bucuresti un loc in care de unde sa poti procura ingrediente care nu sunt folosite in mod uzual in fiecare casa. O sa dau exemple de cateva produse care afara le gasesti aproape la orice supermarket, insa la noi totul se rezuma la a gasi sos de soia, cartofi, varza si rosii. Asadar, in principiu caut: ghimbir (se gasest emai rar si prin Cora/Carrefour), fructe de provenienta externa (avocado etc), ierburi proaspete, chutney, picalily, alte sosuri, pesto, etc, produse din soia, ingrediente folosite in bucataria asiatica, mexicana, etc. In principiu sunt produse de origine vegetala, produse care lipsesc cu desavarsire de pe piata.

Multumesc.

A

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
carrefour. daca stii unde si cand sa cauti, gasesti aproape tot ;)

#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
La Fourmi (sper ca am scris bine) are condimente care nu se gasesc peste tot (din cate stiu patronul e libanez)

#4
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Speram sa existe un magazin cat de cat de nisa, mai specializat, caci altfel mai greu. Prin Carrefour nu am gasit mare lucru, iar pe La Fourmi o sa dau o raita cat de curand sa vad ce si cum.

Multam.

A

#5
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postgollum, on Sep 1 2006, 12:57, said:

Salut,

Sunt curios daca exista in bucuresti un loc in care de unde sa poti procura ingrediente care nu sunt folosite in mod uzual in fiecare casa. O sa dau exemple de cateva produse care afara le gasesti aproape la orice supermarket, insa la noi totul se rezuma la a gasi sos de soia, cartofi, varza si rosii. Asadar, in principiu caut: ghimbir (se gasest emai rar si prin Cora/Carrefour), fructe de provenienta externa (avocado etc), ierburi proaspete, chutney, picalily, alte sosuri, pesto, etc, produse din soia, ingrediente folosite in bucataria asiatica, mexicana, etc. In principiu sunt produse de origine vegetala, produse care lipsesc cu desavarsire de pe piata.

Multumesc.

A

Ar trebui sa cauti mai bine prin supermarketuri, prin Deva gasesc in 2 supermarketuri tot timpul ghimbir, fructe exotice, sosuri, etc., asa ca SIGUR le gasesti in Bucuresti. Problema e ca nu le gasesti pe toate in acelasi loc si ca trebuie sa faci ceva drumuri pentru raritati. :)

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
deh, arta cere sacrificii. fie ea si culinara

#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006
O parte sau chiar toate ingredientele de care intrebi se gasesc la Mega Image, La Fourmi, Cora, Carrefour, Selgros, Metro, Nic etc... Chiar fara greutate. Ma izbesc la fiecare sesiune de cumparaturi de ele. De obicei sunt raioane speciale, unde gasesti la un loc japoneze, thai, indiene, arabesti, mexicane, vietnameze. Fructe si legume si ierburi la raionul tip piata. Chinezesti in Europa - n-am fost dar am auzit ca sunt alimentari pentru chinezi, de unde se aprovizioneaza si restaurantele.

#8
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005

View Postgollum, on Sep 1 2006, 12:57, said:

Salut,

Sunt curios daca exista in bucuresti un loc in care de unde sa poti procura ingrediente care nu sunt folosite in mod uzual in fiecare casa. O sa dau exemple de cateva produse care afara le gasesti aproape la orice supermarket, insa la noi totul se rezuma la a gasi sos de soia, cartofi, varza si rosii. Asadar, in principiu caut: ghimbir (se gasest emai rar si prin Cora/Carrefour), fructe de provenienta externa (avocado etc), ierburi proaspete, chutney, picalily, alte sosuri, pesto, etc, produse din soia, ingrediente folosite in bucataria asiatica, mexicana, etc. In principiu sunt produse de origine vegetala, produse care lipsesc cu desavarsire de pe piata.

Multumesc.

A
Ghimbir gasesti sigur  la magazinul Mega Image (cel de la Tineretului -acolo am vazut eu acum cateva saptamani).

#9
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Se gaseste si in Carrefour de cele mai multe ori. In rest slab, foarte slab.

A

#10
florinakeb

florinakeb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.09.2006
buna!
stie cineva cum se pot obtine mugurii de soia? am vazut ca se gasesc de cumparat la metro, dar sunt cam scumpi. am incercat sa pun boabe de soia in apa la incoltit, dar nu mi-a iesit. dati-mi o idee daca va pricepeti!

#11
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005

View Postflorinakeb, on Oct 3 2006, 00:04, said:

buna!
stie cineva cum se pot obtine mugurii de soia? am vazut ca se gasesc de cumparat la metro, dar sunt cam scumpi. am incercat sa pun boabe de soia in apa la incoltit, dar nu mi-a iesit. dati-mi o idee daca va pricepeti!

nu am incercat, dar din cate tin minte din experientele pe care le faceam in generala, cu fasole, puneam mai intai boabele pe o tavitza acoperita cu vata mustind de apa (fara sa inec boabele!!! - daca le pui in apa pur si simplu...nu o sa obtii altceva decat sa le umfli si atat). dupa ceva timp germinau. incearca asa. cred ca poti folosi tava aia mare de la cuptor, teoretic ar trebui sa-ti rezulte o cantitate semnificativa de germeni de soia.

Edited by coje79, 10 October 2006 - 10:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate