Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 

Fericirea unui copil: un calcultator; din donaţii

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
floraur .... nu mai am placa video din pacate :(((( in schimb am gasit un modem ... desi nu cred ca mai foloseste cineva asa ceva ..... daca merge da un pm

#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Nu cred ca avem nevoie de modem, daca este pun eu unul, am vreo trei pe acasa. Daca vrei totusi sa ajuti poate contribui la carcasa (asta pentru ca esti din GL si trebuie sa o cumparam de aici).

#39
ILhan

ILhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.01.2006
Daca mai este valabila aceasta doantie atunci vin si eu cu un CD-ROM Asus.
Si ca sa impacam si capra si varza in loc de P4 la 2 Ghz poti sa iei un Celeron de 2 Ghz care este foarte ieftin.

#40
floriano

floriano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.02.2005
Avand in vedere ca toata actiunea se va desfasura in Galati si eu ajung acolo pe la sfarsitul lunii, da-mi de stire ce mai lipseste sa vedem ce se poate face ;) La nevoie schimbam si ceva nr. de tel ca sa ne intalnim cand ajung pe acolo! Numai bine

#41
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Am gasit doua placi de baza: una pentru PIII si alta pentru P4. Trebuie sa fac un test sa vad care functioneaza.

#42
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Eu insist pentru un comp bun si performant, daca tot se reunesc atatea forte, cu toate ca nu particip cu nimic, pentru ca nu am. Si daca tot dati componente pentru comp mai dati si voi cate-o jucarie  :w00t:

#43
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Scuze am fost plecat, nu am avut timp sa mai intru. Topicul este de actualitate, pana cand nu adunam un calculator nu ne oprim.

Quote

Avand in vedere ca toata actiunea se va desfasura in Galati si eu ajung acolo pe la sfarsitul lunii, da-mi de stire ce mai lipseste sa vedem ce se poate face  La nevoie schimbam si ceva nr. de tel ca sa ne intalnim cand ajung pe acolo! Numai bine
De acord! Ne putem intalni, putem discuta si chiar poti sa vezi unde merge calculatorul. Daca ma intrebi ce mai trebuie la computer este foarte greu de spus, cred ca va trebui totusi sa adunam piesele sa stim exact ce avem.

Quote

Daca mai este valabila aceasta doantie atunci vin si eu cu un CD-ROM Asus.
Si ca sa impacam si capra si varza in loc de P4 la 2 Ghz poti sa iei un Celeron de 2 Ghz care este foarte ieftin.
Ok! este foarte bun, o sa mai discutam pe pm, de ce ai adus vorba de Celeron, ai un procesor de care nu ai neaparata nevoie?

Quote

Am gasit doua placi de baza: una pentru PIII si alta pentru P4. Trebuie sa fac un test sa vad care functioneaza.
Hai poate functioneaza P4, am spus ca nu vom face unul mai slab, cum ramane cu procesorul? Trebuie sa vb neaparat amandoi.

Quote

Eu insist pentru un comp bun si performant, daca tot se reunesc atatea forte, cu toate ca nu particip cu nimic, pentru ca nu am. Si daca tot dati componente pentru comp mai dati si voi cate-o jucarie
Multumim pentru sprijin, nu toata lumea are cu ce contribui, poate face un LOBY foarte productiv, pe acest forum, chiar si pe alte site-uri. Cu cat stie mai multa lume ce vrem sa facem cu atat o sa reusim mai repede.

Concluzie: Daca vrei sa dai o mana de ajutor, intr-un fel sau altul, reusesti. Conditia e sa te implici.

Asteptam si alte ajutoare, daca doreste cineva sa discutam direct, numarul meu de telefon este:
0740.77.37.53. Florin  (in acest sfarsit de saptamana este posibil sa nu am semnal, sunt pe munte).

#44
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
Momentan, ce îmi stă mie in putere este să fac topicul Important...
here you are...
Baftă

Edited by shumilica, 24 August 2006 - 17:06.


#45
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

Momentan, ce îmi stă mie in putere este să fac topicul Important...
here you are...
Baftă
Multumim, e o idee buna si o mana de ajutor.

Edited by shumilica, 25 August 2006 - 00:14.


#46
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006

View Postfloraur, on Aug 24 2006, 20:56, said:

Multumim, e o idee buna si o mana de ajutor.

floraur ... eu azi mi-am luat alt monitor  .... cel vechi daca te ajuta il pot da ..... e un noname de 15' .... in caz ca nu apare altceva mai bun da un pm cu un numar de telefon sa vb

#47
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postfloraur, on Aug 24 2006, 20:56, said:

Multumim, e o idee buna si o mana de ajutor.

eu nu-s din bucurești? ce pot să fac? am ceva acesorii pe aici de la calculatorul vechi. ba o placă sunet, ba una de rețea...

#48
puchypeaches

puchypeaches

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 10.07.2006
hai ca in curand fetita o sa devina user pe softpedia sa va multumeasca tuturor  :w00t: cati ani parca avea?  :P

#49
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
M-am intors in oras, hai sa recapitulam ce componente avem si ce mai trebuie. Mai intai @mister_rf, cum ramane cu placa de baza si procesorul? Sunt cele mai importante piese...

#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

eu nu-s din bucureşti? ce pot să fac? am ceva acesorii pe aici de la calculatorul vechi. ba o placă sunet, ba una de reţea...

Ce memorie ai la acel computer? ...SDR, DDR.

#51
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
As vrea sa adaug si eu ceva :

Fetita respectiva are nevoie de un sistem pe care Windows Xp sa se miste decent. Asta inseamna un procesor  la 800 -1000 . Pentium 4 la 2xxx mi se pare cam peste capul ei.

2. E de ajuns 256 RAM.
3. O placa video slabuta de 16-32 ( aici pot dona un Nvidia Riva Tnt2 Vanta de 16 mb)
4. Hdd  40 GB

Si oarecum offtopic : Daca salariul mamei sale e de 160 RON , isi mai permite sa plateasca si adaosul ce vine din curentul consumat de calculator? Avand in vedere ca numai un monitor de 15-17" consuma in jur de 50-70W.

#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Daca nu sunteti de acord sa facem un calculator decent nu mai facem nimic.

Nu stiu ce mare lucru credeti ca realizam, daca adunam un PIII. Daca e vorba de asa ceva, ma duc la un SH, dau 250 ron si il cumpar eu singur. Chiar vi se pare asa o mare avere un calculator bun? Nu pot sa cred ca nu suntem in stare, sa punem mana de la mana sa facem ceva bun, pentru cineva care merita.

#53
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
omu, nu stiu la ce visezi tu, dar pt familia de care spui tu, un PIII la 256 mb rami este arhi suficient. femeia aia nu o sa isi permita sa schimbe o piesa stricata peste ceva vreme daca e vorba de un second hand, deci din acest punct de vedere, un sh scump (>3 mil) iese din discutie. ori unul nou (pt garantii) care e de pe la 8 mil in sus ori un sh la 1.5-2-2.5 mil. crede-ma ca acel copil o sa se bucure enorm si doar pentru un amart de 486, cu 16 mb rami. nu inteleg de ce te agiti ca nu reusesti sa mobilizezi lumea. am vazut ca unii erau dispusi sa ofere una alta, restu le cumperi si gata. ma indoiesc cu daca pui cap la cap ofertele de aici o sa trebuiasca sa faci rost de mai mult de 1 mil pe care poate ii adunci tot de la forumisit.

eu zic sa te organizezi un pic mai bine. nu intra tot forumu pe generalitati si pe trheadu asta. cati au fost interesati au intrat si si-au spus oferta. mai departe transezi si daca e cazul pui de la tine, daca tot erai dispus sa pui 2.5 mil de la tine.

#54
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,443
  • Înscris: 06.06.2006
nu stiu ce PC faceti pana la urma
daca aveti nevoie (exclusiv pt cauza asta) de 2X256Mb RAM PC3200 Twinmos, dau cu placere

Edited by kretzu77, 14 September 2006 - 17:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate