Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Fericirea unui copil: un calcultator; din donaţii

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Aici se discută despre cum putem ajuta pe cineva să construiască un computer īncadrīndu-se īntr-o anumită sumă. Dacă nu ai nimic de spus pe această temă, lasă-ne!
cred ca esti beat...intai deschide ochii, dupa aia mai citeste o data, si pe urma muta-te pe aria cu computere si lasa-ne.
ca nu despre cum sa construim un computer e vorba

#20
Jax

Jax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 25.09.2002

View Postspare-me, on Aug 18 2006, 12:40, said:

cred ca esti beat...intai deschide ochii, dupa aia mai citeste o data, si pe urma muta-te pe aria cu computere si lasa-ne.
ca nu despre cum sa construim un computer e vorba

Nu ŗtiu cine e mai beat dintre noi. Odihneŗte-te īnainte de a scrie pe forum. Daca citeŗti mai sus foarte atent, vei observa ca se vehiculeazć ŗi ideea de a „face” un computer (unu pune tastatura, altul mouse etc).  :w00t:

#21
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Ganditi-va ca voi cand aveati 386 era cel mai bun pe vremea lui. Eu cred ca un P4 la 2Ghz e foarte bun pentru ea, deoarece nu va avea bani de up-grade in urmatoarele luni si chiar in urmatorii 2 ani, din pacate. Asa ca mai bine se ia un calculator bun care sa mearga cel putin 2 ani fara up-grade pe tot ce vrea ea.Si se incadreaza in 200 euro, bani usor de strans de la locatari...sau alte persoane de bine Success :)

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
idee a e fata. si computerul ei ! si de faptul ca nu are neaprat nevoie de unul si in nici un caz de un p4 sau de unul de 200 de euro.
pricepi ?
si pana la urma nu inteleg ce te freaca pe tine de le vorbesti urat altor useri care isi spun si ei parerea. n-o sa fac eu pe zorro sa le iau apararea, am dat report la mod sa vedem ce parerea are si el de cum te bagi in seama jignindu-i pe altii
o zi buna

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Abia am ajuns acasa, nu m-am uitat pe link-uri Jaqueline dar o sa o fac mai tarziu.

@freshness chiar a pus prima piatra la temelie, foarte frumos din partea ta.

Quote

Pun si eu o placa video de minim 16MB

@elblu3 foarte buna, atat avem atat punem. Nu cred sa fie nevoie de mai mult ...

Incerc sa primesc sponsorizarea unei firme de curierat, pentru ca toate piesele sa soseasca in Galati fara nici un cost. Nu creed ca imi va fi foarte greu.

Nu vom strange la un loc componentele, decat in momentul in care vom avea 80% din computer. Singura mea rugaminte e sa nu va razganditi... ne poate incurca rau tare.

P.S. Nu mai insistati cu PI si alte gunoaie, ori facem ceva bun ori nu mai facem nimic. Sunt de acord ca se poate descurca si cu asa ceva, dar chiar vreti sa ne facem de ras?

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

P.S. Nu mai insistati cu PI si alte gunoaie, ori facem ceva bun ori nu mai facem nimic. Sunt de acord ca se poate descurca si cu asa ceva, dar chiar vreti sa ne facem de ras?

pardon ??..sa 'va faceti' de ras cine ?!
conteaza copilul..sau imaginea ?!

#25
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
spare-me success. Dar eu zic ca un harb n-ar ajuta-o cu nimic. Ba mai mult i-ar face nervi.
Si de unde avem certitudinea ca este adevarata povestea? Ca putem avea si suspiciuni. :P
Conteaza copilul dar nu se doreste enervarea lui, ci fericirea....si aceasta nu poate veni daca ii dai un 486. Asa i-as da si eu gratis... Si atata timp cat un P IV e atat de ieftin...nush de ce nu i s-ar da.  :angry:
@AlexIP: Tu stii ca nu va avea bani de up-grade peste 5 luni? De ce sa nu-i dai unul bun pe care sa-l foloseasca minim 2 ani (daca nu mai multi) si sa-i dai un harb care se blocheaza si la care trebuie sa caute jocuri din generatiile trecute? Sa gandim LOGIC  :peacefingers:

Edited by Digibrain., 18 August 2006 - 14:05.


#26
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu pe bune vorbesc, din banii de un P4 la 2 giga complet iei vreo 3 PIII/PII la 500-700 pe care sa ruleze decent aplicatii si poti ajuta mai multi copii, ca sigur nu e numai ea.

Edit: singura chestie care trebuie luata mai noua e monitorul, ca ala se duce primul si nu are rost sa isi strice si ea ochii.

Edited by AlexIP, 18 August 2006 - 14:03.


#27
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

spare-me success. Dar eu zic ca un harb n-ar ajuta-o cu nimic. Ba mai mult i-ar face nervi.
Si de unde avem certitudinea ca este adevarata povestea? Ca putem avea si suspiciuni

Quote

Ganditi-va ca voi cand aveati 386 era cel mai bun pe vremea lui. Eu cred ca un P4 la 2Ghz e foarte bun pentru ea, deoarece nu va avea bani de up-grade in urmatoarele luni si chiar in urmatorii 2 ani, din pacate. Asa ca mai bine se ia un calculator bun care sa mearga cel putin 2 ani fara up-grade pe tot ce vrea ea.Si se incadreaza in 200 euro, bani usor de strans de la locatari...sau alte persoane de bine Success

joaca most wanted ? face DTP ? tine server sau joaca un amarat de solitaire, joculete pentru 8 ani, editare text enciclopedii etc ?!

sa fim serios...386-ele era un exemplu extrem, dar p4 la 2 ghz e absurd
un p3 la 500-600mhz hai 1 ghz...128/256 ram, 20/40 gb hdd si 16 mega video e ARHI suficient pentru cazul disperat de fata

problema e daca din salariul ala va putea plati curentul folosit pentru comp

#28
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
LooL. Consuma cat un bec... Ok, dar fata se va mari, mama ei nu va avansa, probabil, datorita pregatirii si ea ce va face peste 2 ani cu P3-u` vostru? Si eu am propus aceasta solutie deoarece e foarte ieftin...in 6-7 mil se poate lua lejer (si cu monitor de 17"). :P

#29
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

LooL. Consuma cat un bec... Ok, dar fata se va mari, mama ei nu va avansa, probabil, datorita pregatirii si ea ce va face peste 2 ani cu P3-u` vostru? Si eu am propus aceasta solutie deoarece e foarte ieftin...in 6-7 mil se poate lua lejer (si cu monitor de 17").
tu poti sa zici ce vrei, eu nu ma bag in discutia de fata pentru ca mi-am spus punctul de vedere si mai mult n-am ce sa fac..e treaba..celor care se implica...
wow...o fetita de 8 ani va creste si va vrea upgrade...
si 1 ghz va fi insuficient..
mdea... :death:
n-are rost sa ne certam..luati ce vrei

Edited by spare-me, 18 August 2006 - 14:09.


#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
polemica... polemica... polemica...
nu avem nevoie de asa ceva. Treaba e foarte simpla, poti contribui cu ceva e perfect, daca nu se poate, nu se supara nimeni.

Pentru ca traim in Romania si am vazut tot felul de tepe, propun ca voi sa numiti un moderator Softpedia, care locuieste in Galati. Lui ii voi putea prezenta cazul LIVE. Nu m-ar deranja daca el va fi cel ce va strange obiectele donate de noi, in scopul construirii unui PC.

Edited by floraur, 18 August 2006 - 14:21.


#31
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postfloraur, on Aug 18 2006, 15:13, said:

Nu m-ar deranja daca el va fi cel ce va strange obiectele donate de noi, in scopul construirii unui PC.
Daca se vor strange componente, fa o lista initiala cu ceea ce trebuie, lista care ar trebui actualizata zilnic cu componentele care au ramas de completat... mai greu o sa fie cu monitorul si carcasa si ar trebui sa fie cumparate pe plan local.
O sa caut si eu sa vad cu ce pot sa contribui la acesta initiativa... B)

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
OK! Lista ar fi cam asta:

HDD - 40Gb pe piata sh costa cam 70ron. (il avem deja de la @freshness)

placa video - minim 16mb (deja donata de @elblu3, ar fi mai buna de 32mb... daca poti, daca nu lasam cu 16mb)

carcasa - 80ron (trebuie cumparata).

placa de baza -  sa suporte un procesor de 1500Mhz - 2500Mhz, sa nu prezinte defecte de nici un fel.

Procesor - ceva compatibil cu MB (cum am mai spus).

Memorie - 256Mb, 512Mb ar fi prea bine...


Unitate optica - CD-RW cred ca o sa gasesc eu cu vreo 50ron.

Flopy - 35ron.

O tastatura o pun eu (o am acasa)

mouse optic - asta e mai ieftin dar poate are cineva unul cu care nu mai are ce face.

Monitor - cred ca va trebui sa luam unul de 17"


V-ati gandit la un moderator care sa ne ajute? As face eu o propunere, daca se poate?!
Ma gandeam la @laurentiu907. Este din GL, moderator in Professional Zone/Networking.Se pricepe foarte bine la calculatoare, este un tip serios si cred ca ar fi cea mai buna alegere. Sunteti de acord, mai sunt si alte propuneri, alte pareri?

#33
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
o placa video de 32 s-ar putea sa am eu pe acasa .... si asa nu o folosesc .... daca o gasesc e a fetitei ...

floraur ... daca e sa o gasesc iti dau pm sa ne intalnim ca si eu sunt galatean

#34
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Placa de baza si procesor (+cooler) iti trimit eu.
Memoria necesara este de tip DDR.
Da-mi pe PM detaliile necesare.

Edited by mister_rf, 19 August 2006 - 16:51.


#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Nu imi vine sa cred ce vad acolo... daca @mister rf vorbeste serios, atunci este extraordinar.


@gika_killeru' este foarte bine asa, cauta bine de tot.

Edited by floraur, 19 August 2006 - 17:53.


#36
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 22.07.2005
Am rezolvat cu transportul, astfel ca firma de curierat ROEXPRES ne va ajuta sa strangem toate piesele. Tinand cont ca din Bucuresti vor veni majoritatea produselor, vom incerca sa le adunam pe toate la un loc.

Asta pentru a trimite cat mai putine colete. Cel care se va ocupa de colectare este Paul Socoliu, reprezentant al ROEXPRES.

In restul tarii, voi discuta eu separat cu sefii de zona. Aici ramane sa stabilim exact cum vom proceda. Important este ca oricine are intentia sa puna umarul, are toate mijloacele cu care sa ne ajute.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate