Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Orangina

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005
In ciuda a ceea ce scrie pe eticheta, va recomand calduros "NU AGITATI!"
E bautura carbogazoasa, unii au patit-o   :rolleyes:

In rest,  buna. Continut ridicat de pulpa, etc. etc. Singurul lucru care nu isi are loc pe eticheta e "Se agita inainte"

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
De ce? Care e ideea? :mellow:

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,974
  • Înscris: 03.12.2005
daca aia e pulpa eu sunt corneliu vadim tudor. are gust de coaja, mai degraba.

#4
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Bebeluska, dacă aș fi malițios aș zice că ești blondă.

Dar îți voi explica, crezând că nu ai citit tot. Omul a zis că e băutură carbogazoasă (cu acid adică). Și acum te întreb pe tine: ce se întâmplă cu o băutură acidulată a cărei sticlă o deschizi după ce ai agitat-o?

@Memo: ”In rest, buna. Continut ridicat de pulpa, etc. etc.” Tu vorbești serios?

Orangina asta e la fel de chimică precum fanta, mirinda, aria adria cum le zice, frutti fresh și restul produse de coc-cola, pepsi, european drinks, ăștia cu prigatul etc.

Edited by Piorel, 15 August 2006 - 13:03.


#5
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Chiar mai mult, in sensul ca imi provoaca o greata mai persistenta decat fanta, mirinda etc....sau poate nu am mai baut eu de mult..

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 sebulbus, on Aug 15 2006, 13:58, said:

daca aia e pulpa eu sunt corneliu vadim tudor. are gust de coaja, mai degraba.
Sau gelatina artificiala  :rolleyes:
Pulpa la pretul ala ... in our dreamz.

Cat despre agitat, mi se pare normal, daca vrei ca gelatina aia sa se distribuie uniform. Cine nu stie ca dopul trebuie deschis cat mai incet dupaia, sa mai creasca.

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Mi'am adus aminte de postul asta. :)

Si da, are gust de coaja, nu de pulpa. Unora le place, altora nu... cert e ca nu e buna nici de cocktail-uri. Pe testate.

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Piorel, on Aug 15 2006, 14:03, said:

Bebeluska, dacă aș fi malițios aș zice că ești blondă.

Dar îți voi explica, crezând că nu ai citit tot. Omul a zis că e băutură carbogazoasă (cu acid adică). Și acum te întreb pe tine: ce se întâmplă cu o băutură acidulată a cărei sticlă o deschizi după ce ai agitat-o?

@Memo: ”In rest, buna. Continut ridicat de pulpa, etc. etc.” Tu vorbești serios?

Orangina asta e la fel de chimică precum fanta, mirinda, aria adria cum le zice, frutti fresh și restul produse de coc-cola, pepsi, european drinks, ăștia cu prigatul etc.




Nu-s blonda. Am crezut doar ca ati descoperit voi vreo chestie noua, de care n-am auzit pana acum.Oricum nu e cazul sa te dai interesant, se puteau intelege 2 chestii in topic: una la mana ca te face varza cand deschizi sticla si a doua ca sedimentul de chimicale are ceva (asa numita "pulpa")
Nu cumva e valabil pentru orice bautura acidulata, nu doar cu orangina? ;)  :peacefingers:

Edited by Bebeluska, 15 August 2006 - 15:15.


#9
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ba da bebeluska, dar cred că tu până acum nu ai ţinut nici o sticla de orangina în mână (ceea ce este de lăudat, sper ca nici de acum în colo să nu ţii) pentru că pe ea scrie să se agite înainte de a fi băută :w00t:, you know „shake it your way”, mă întreb de ce au facut-o cu acid, atâta timp cât se laudă că are bucăţi naturale de portocală în ea...
Acum, dacă vrei sifon cu coajă de portocală rasă în el, orangina este the best deal.

#10
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 shumilica, on Aug 15 2006, 16:19, said:

ba da bebeluska, dar cred că tu până acum nu ai ținut nici o sticla de orangina în mână (ceea ce este de lăudat, sper ca nici de acum în colo să nu ții) pentru că pe ea scrie să se agite înainte de a fi băută :w00t: , you know „shake it your way”, mă întreb de ce au facut-o cu acid, atâta timp cât se laudă că are bucăți naturale de portocală în ea...
Acum, dacă vrei sifon cu coajă de portocală rasă în el, orangina este the best deal.


E adevarat, eu nu beau niciodata suc. Prin exceptie, doar nectarul de portocale cu campari. Intr-o vreme imi placea acel ceai verde, insa si la el am renuntat.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Bebeluska, on Aug 15 2006, 18:31, said:

Prin exceptie, doar nectarul de portocale cu campari. Intr-o vreme imi placea acel ceai verde, insa si la el am renuntat.
Eu stiam ca se pune vreo 80% campari si 20% nectar. Se mai numeste nectar dupaia?  :D

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 don_dannielo, on Aug 15 2006, 18:41, said:

Eu stiam ca se pune vreo 80% campari si 20% nectar. Se mai numeste nectar dupaia? :D


Nu ma refeream la asta.  Spuneam ca a ramas singura ocazie cu care mai beau suc. Si procentul este sigur altul.

#13
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
A fost acum câteva luni o promoție cu Orangina prin facultate. Colegele mele, însetate de-a dreptul, au agitat, pentru maxim de aromă. Și-au pătat hainele cu stropi portocalii, precum și zidul. Toate astea în timpul unui curs. Da, agitați!! :lol:



Băutura mi se pare extrem de nasoală. :death:

#14
Memo

Memo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 08.02.2005

 maxy, on Aug 17 2006, 01:24, said:

Băutura mi se pare extrem de nasoală. :death:
Sincer, eu am cumparat-o banuind ca e o bautura necarbogazoasa.
In mod normal bauturile ce se zice ca ar contine <"pulpa" de orice> se agita inainte de utilizare pentru distribuirea uniforma a componentei <"pulpa" de orice> in intreaga masa a lichidului, si tot in mod normal, aceste bauturi nu sunt carbogazoase. Va imaginati surprinderea mea cand am deschis sticla.
A fost prima si garantat ultima sticla de Orangina cumparata.

#15
Sarah Key

Sarah Key

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.08.2006
Bun, deci mai toata lumea e de acord ca Orangina e o porcarie? Super, pentru ca eu ma credeam o cauza pierduta, din moment ce toata lumea din jurul meu vrea orangina, si eu NU :nonobad:

Edited by Sarah Key, 17 August 2006 - 21:04.


#16
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Exista si Orangina necarbonatata :P si-mi place Orangina (si cu si fara... acid ;) )

Edited by FireEyes, 17 August 2006 - 21:16.


#17
Pua

Pua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 08.08.2006
Mie imi place orangina de portocale. Am baut si de grefe dar ii nasoala. Oricum nu-i bautura preferata! Mie-mi place ce gasesti mai rar!
ex. Cappy de kiwi parca (rece ca gheata), Sprite si Fanta de lamaie.

Edited by AlexIP, 18 August 2006 - 12:17.


#18
alit

alit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.04.2005

 sebulbus, on Aug 15 2006, 13:58, said:

daca aia e pulpa eu sunt corneliu vadim tudor. are gust de coaja, mai degraba.
chiar nu pare a fii pulpa de portocola .Are o culoare ciudata si mie personal chiar nu imi place.Daca vrei un suc cu plupa de porocala mai bine incerci ceva natural .Adica cumperi niste portocale si iti faci un suc nemaipomenit  si cu o culoare ...... tocmai bun de consumat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate